Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, dodoni said:

Για να καταλάβω: το κύριο σε κανένα μοντέλο δεν δίνει ασφαλείς πληροφορίες σε 100 + ώρες, όμως στα ensebles βλέπουμε ότι αρκετά σενάρια μας τάζουν. περιπτύξεις, κάπου μετά τις 15/1 .

ΥΓ. Διαβάζω ότι πέρα από τζίφο και παίο, μελετάτε και άλλα μοντέλα, πχ βλέπω συχνά αναφορά για icon και για gem. Έχουν αυτά κάποια αξιοπιστία ή είναι απλώς ακόλουθοι των 2 μεγάλων?

Φίλε Μπισκοτάκια, δεν έχει φεϊς και ινστα ο παίος με το τζιφο ρε συ για να έχουν ακολούθους😋

ΥΓ. Το τζεμ και το αϊκον ειναι το Καναδεζικο και το Γερμανικό μοντέλο. Ο παιος (ευρωπαίος) και ο τζιφος (πρώην μοντέλο αμερικάνικο)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Για που μιχαηλ; ;νομίζω θα κατεβάσει αυλωνα

Είναι για αυτό. Το αικον ναι κάτι θα κανει. Το χθεσινό ουκμο και ο Τζιφός πρακτικά δεν κατεβάσουν Αυλώνα. Επαναλαμβάνω του χθεσινού ουκμο όχι του σημερινού.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θεωρω οτι η αυριανη μερα ειναι η κρισιμη...αν προκυψει βελτιωση  στα δεδομενα κατι ερχεται οντως...αν συνεχισουν να δειχνουν τα ιδια, δυστυχως δεν περιμενω κατι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Να πω και κατι άσχετο, επιτρέψτε μου: στο ανατολικό άκρο του χάρτη αυτού, φαινονται θαμμένες στα χιονια 3 πόλεις: Εσκίσεχιρ, Κιουτάχεια και ΑφιόνΚαραχισάρ. Είναι η πιο προκεχωρημένη θέση των Ελληνικών στρατευμάτων πριν τη Μικρασιατική τραγωδία.

Τα "γνωρίζω" τα μέρη .Έχω διαβασει το βιβλίο "Ανεξάρτητος Μεραρχία " καθώς ο αδερφός του προπάππου μου ήταν στο μέτωπο.Γύρισε στο χωριό 12  χρόνια μετά την Μικρασιατική καταστροφή...Sorry παίδες,  πίσω στα του καιρού!  

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

φως φαναρι οτι το αικον θα κατεβασει αυλωνα

Και επισης φως φανάρι ότι θα στηθεί καλυτερα ο αζορικος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα ηθελα να κανω μια μεγαλη αναλυση αλλα γυρισα πριν λιγο και ειμαι κομματια.Ισως αυριο αν προλαβω και αν τα τρεξιματα ειναι ευνοικα.Επιγραμματικα λοιπον.

Θετικα τα τρεξιματα,πλεον η δημιουργια αυλωνα φανταζει πολυ πιθανη και οχι τοσο μακρια χρονικα.

Θετικο και το οτι ο αζορ φαινεται να μπορει να σηκωσει αναστημα.

Αρνητικο το γεγονος οτι ο αυλωνας ειναι πολυ.μεγαλος σε.πλατος.Τετοιοι αυλωνες ειναι δυσκινητοι και δεν μπορουν ευκολα να επιμηκυνθουν φτανοντας στη χωρα μας.

Εδω χρειαζονται 2 πραγματα να συμβουν,ή ξεχωριστά είτε καλύτερα ακομα,ταυτοχρονα.Πρωτον το χαμηλο που μετατρεπεται σε αυλωνα να ΜΗΝ ενωθει με το χαμηλο δεξια του στη Ρωσια,το οποιο α)προσπαθει να τον τραβηξει ανατολικα,φρεναροντας την νοτια πορεια του και β)ενσωματωνεται σε αυτον και δημιουργει αυτο το δυσκινητο τερας.Μεγαλο ρολο σε αυτο θα παιξει ο αντικυκλωνας στη Ρωσια.

Δευτερον.Ο αζορικος να αυξησει λιγο ακομα τα γεωδυναμικα του και να εχει ελευθερι πεδιο να ριτζαρει βορειοτερα.Αυτο.θα εξαρτηθει κυριως απο τις ατλαντικες υφεσεις δυτικα και βορεια του.

Αν γινουν τα παραπανω υπαρχει μεγαλη ευκαιρια για πολυ δυνατή προσηνεμη ψυχρη εισβολη.Αν οχι αποκλειεται το προσηνεμο πεδινο χιονι.Υπαρχουν και αλλα σεναρια φυσικα για βορεια,κεντροβορεια,ημιορεινα προσηνεμα κτλ αλλα αυτη τη στιγμη εγω θα αρκεστω να "κυνηγησω" το μεγαλο προσηνεμο.

Υπαρχουν πολλα που μπορουν να αναλυθουν αλλα πραγματικα δεν εχω το κουραγιο,τουλαχιστον σημερα.Μακαρι να βελτιωθουν τα.πραγματα και να γινει το ονειρο πραγματικοτητα μετα απο 13 χρονια και αν οχι,τουλαχιστον να χιονισει δυνατα καπου στην ελλαδα.Ειναι.μεγαλη ευκαιρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω παρατηρώ πως εξαφανίζεται ο υετός για τις 15 - 16 του μήνα... Αυτό μας έλλειπε να  έρθει το κρύο και να μην έχουμε υετό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως στα ανσαμπλ του ευρωπαικου το κυριο είναι με διαφορα πιο θερμο σε σχεση με το μ.ο., υπάρχουν αρκετα ψυχρα μελη για 15 & 16/1 (περιοχη Χαλκιδας το διαγραμμα).

2021_01_06_23_18_13_Photos.thumb.jpg.5767d146b378a85565e24d0cc0dc0bfa.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το icon θα έβγαζε πολύ καλό σενάριο ..Αν η ψυχρή λίμνη της Ισπανίας είχε ενωθεί με την λίμνη βορεια της Αδριατικής θάλασσας.... ενώ με αυτόν τον τρόπο μπορεί θα συνδύαζε το ψύχος με τον υετό.

20210106_231903.png

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα ματια των κεντροβορειων ειναι στην γροιλανδια και στον αζορικο κυριως...θελουμε αυτη την ενωση εστω και ασθενικη αρχικα..οσο πιο δυνατη τοσο το καλυτερο για να αποκρουστει η ατλαντικη κυκλοφορια και να μπορεσει να ριτζαρει μετειπειτα οσο το δυνατον πιο β.ανατολικα ο εμποδισμος,..οσον αφορα τον αυλωνα εαν γινει το πιο πανω δεν μας πολυ αφορα ειτε σκασει μεγαλο κομματι ειτε ολοκληρος ειτε ενα κομματι του θα δουμε κατι πολυ καλο και για μεν την πρωτη και δευτερη περιπτωση μολις σκασει καπου στην αδριατικη ιδανικα θα κανει προφανος εκρηκτικηκυκλογενεση και σφοδρο χιονια εστω και σχετικα συντομο στην δε δευτερη πιθανα να οδηγησει σε αποκομενο χαμηλο και να κινηθει απο πιο αργα εως λιγοτερο αργα επιμηκυνοντας τον υποψηφιο χιονια χρονικα...υπαρχουν πολλα μα παρα πολλα σεναρια αλλα θεωρω οτι το πιο πανω ειναι το ιδανικο για τα κεντροβορεια...καλη επιτυχια σε ολους μας και μακαρι να δουμε ειτε ολοι ειτε καποιο απο εμας ειτε ολοι σε διαφορα εναν πολυ μεγαλο χιονια και φυσικα ευχομαι να ζησουμε εμεις εδω πανω στιγμες που εχουν γραψει ιστορια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλά από τι φαίνεται η ψυχρή λίμνη κινήθηκε ελαφρώς νοτιοδυτικά 

icon-0-120 (2).png

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα δε  χαλαει η παρακατω εικονα στις 120 ώρες, θα δούμε το πρωι τι θα βγάλει για μετά το icon.

Θα χαζεψω λίγο τζούφιο τώρα μέχρι να με πάρει ο ύπνος...

iconnh-0-120.png?06-18

 

 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Αρχηγε στο λεω εμπιστευτικα...Εχω πληροφοριες οτι οι Ελληνες χιονοφιλοι,χακαραν τον τζιφο..Το τρεξιμο θα ναι σικε...

IMG-5a56da72e29d71b337d276425eed0584-V.jpg

Βρε λεςς;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mε πρασινάκια και κιτρινοπρασινάκια γεωδυναμικά στη Λόντρα δεν έγινε ποτέ δουλειά. Η που θα κιτρινοπορτοκαλοκοκκινησει το Σιτυ και θα γίνει πάρτυ, ή που θα τριγυρνάει το -20 από πάνω μας και δεν θα κατεβαίνει. Απλά είναι τα πράγματα. Και χωρίς να θέλω να το χαλάσω, αυτά τα ασνσαμπλς κάπου στη νότια Αγγλία δεν είναι καλό σημάδι

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Mε πρασινάκια και κιτρινοπρασινάκια γεωδυναμικά στη Λόντρα δεν έγινε ποτέ δουλειά. Η που θα κιτρινοπορτοκαλοκοκκινησει το Σιτυ και θα γίνει πάρτυ, ή που θα τριγυρνάει το -20 από πάνω μας και δεν θα κατεβαίνει. Απλά είναι τα πράγματα. Και χωρίς να θέλω να το χαλάσω, αυτά τα ασνσαμπλς κάπου στη νότια Αγγλία δεν είναι καλό σημάδι

Diagramme GEFS

Από την στιγμή που είναι του τζίφου, καμία ανησυχία προς το παρόν. 😉 Όσο και αν με βολεύουν εμένα για την συνέχεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...