Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μονο εγω βλεπω πως η κινηση του αυλωνα ειναι ιδανικη για τρομερα πραγματα στα ανατολικα προσηνεμα?!! Ετσι οπως το δειχνουν τα μοντελα ειδικα στα τελευταια τρεξιματα, δλδ οριακα η "μυτη" του στο Ιονιο και μετα να κινειται ανατολικα προς κορμο Ελλαδας/Αιγαιο, ειναι πολλα υποσχομενο! Αν κιολας κατεβει και πιο νοτια, θα ζησουμε εναν ονειρικο 3ημερο χιονια χωρις on off και λοιπα....Γενικοτερα δεν ειμαι φυσει αισιοδοξος, αλλα τα επερχομενα μπορει να γραψουν ιστορια!!....και νομιζω πως πλεον μπαινει-μπηκε το νερο στο αυλακι! 12αρια λοιπον σημερα κι αυριο και φυγαμε για ενα φανταστικο 2ημερο/3ημερο! 

*Θεωρω οτι τα ποιοτικα στοιχεια θα βελτιωθουν κι αλλο στην πορεια.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο με τα ποσοστά στα ensembles gfs όσον αφορά με το χιόνι, είναι εντελώς παραπλανητικό πάντως. Το έχουμε δει πολλές φορές το έργο. Να σου εμφανίζει χιονουετό λιγότερο και από τις σφαίρες που πέφτουν σε μία ημέρα στο Μενίδι (κοινωνικό σχόλιο) και να βλέπεις ποσοστά 100%. Δλδ οκ. Έχεις 100% πιθανότητες να ρίξει μια νιφαδα στο μέρος σου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

διαγραμμα χιονιου 6αρι gfs Αθηνα το σεναριο 30 ξεφευγει βλεπει 18 εκατοστα 18 του μηνα..

ens_image (1).png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://meteo.gr/article_view.cfm?entryID=1596

Αναφερονται σε ημιορεινές περιοχές της υπόλοιπης χωρας. Για αττικη δηλαδή ουτε λόγος για πεδινά.

Μονο μακεδονια θρακη θεσσαλια...

Να φοβομαστε ?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ραντεβου 12z στο ευρωπαϊκό και το τζιφακο. Η θέση του χαμηλού αρκετά βελτιωμένη θα υπάρξει και στοβιλισμός θερμοκρασίες θα φτιάξουν κι'αλλο πάμε πολύ καλά για Αττικοβοιωτία. Θα ύπαρξη σύγκλιση το βράδυ στα μοντέλα. Από σήμερα τα λουκέτα για τις θερμοκρασίες για μένα τουλάχιστον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ςπελοπόννησοσ στερεα το αυριανο δεν θα κανει τιποτα στα βορεια κακοκαιρια νοτιας ελλαδας

index (5).png

index (6).png

index (7).png

index (3).png

Επεξεργάστηκε από fullmoon36
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για αυτό τέλος τα ενσεμπλς από σήμερα..ειδικά τζίφου..πλεον παίρνουν σκυτάλη τα κύρια..ευρωπαίος χαμηλό κάτω απο ζάκυνθο..ούκμο δυτικά του ιονίου προς ιταλία..τζίφος νότια πελλοπόνησο..τζεμ επίσης νότιο ιόνιο ..αυτά είναι τα στοιχεία τώρα και προχωράμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καποιος ας απαντησει στην Κατερινα απο Σερρες..Αντε καρντασια...Ειναι ντροπη ν απαντησω εγω η οποιος αλλος απο δω κατω..☺️

 

Δεν πειράζει . Τι από πάνω τι από κάτω..Το αποτέλεσμα ίδιο θα είναι 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την Ήπειρο οι ελπίδες να δεί κάτι είναι στις 18 του μηνός. Ας ελπίσουμε το χαμηλό νυφίτσα να κινηθεί  πιο βόρεια.

gfs-0-114.png?6

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, snowmix99d είπε:

Ραντεβου 12z στο ευρωπαϊκό και το τζιφακο. Η θέση του χαμηλού αρκετά βελτιωμένη θα υπάρξει και στοβιλισμός θερμοκρασίες θα φτιάξουν κι'αλλο πάμε πολύ καλά για Αττικοβοιωτία. Θα ύπαρξη σύγκλιση το βράδυ στα μοντέλα. Από σήμερα τα λουκέτα για τις θερμοκρασίες για μένα τουλάχιστον.

Λουκετα στις Τ;;;;Χαχαχα...ουτε στο nowcast 

Περυσι αντι -4 μου κανε -1 με αφθονο χιονονερο

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με πιάνει απελπισία στην σκέψη ότι απλά στην καλύτερη θα κάνει καμία έξαρση με μηδαμινή χιονόστρωση και μετά ποιος ξέρει πότε ξανά. Κάλλιστα μπορεί να μην ξανακάνει κάτι φέτος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Κατερίνα είπε:

Δεν πειράζει . Τι από πάνω τι από κάτω..Το αποτέλεσμα ίδιο θα είναι 😂

Λοιπον Κατερινακι αφου τα καρντασια σε γραψαν θα σου απαντησω εγω..Απο αυριο λοιπον το μεσημερι και μετα θα επιδεινωθει ο καιρος στην βορεια χωρα..Αργα το βραδυ πιστευω οτι μπορει να χιονισει σε ολα τα πεδινα της Μακεδονιας εστω και προσκαιρα..Ακριβως το ιδιο θεωρω και για την πολη των Σερρων..Θερμοκρασιες θα εχετε,το ζητημα ειναι ο υετος αλλα το πιθανοτερο ειναι να υπαρχει..Οποτε ολα πιθανα..Δυστυχως μεταξυ των μοντελων ακομα και για αυριο υπαρχουν διαφορες..Αλλα η αποψη μου ειναι αυτη..Ελπιζω να σε καλυψα..Μακαρι να βγουν ακομα και χιονοστρωσεις σε οσο δυνατον περισσοτερες πολεις..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos said:

Με πιάνει απελπισία στην σκέψη ότι απλά στην καλύτερη θα κάνει καμία έξαρση με μηδαμινή χιονόστρωση και μετά ποιος ξέρει πότε ξανά. Κάλλιστα μπορεί να μην ξανακάνει κάτι φέτος..

Τα -32 κανουν βολτες πανω απο τα κεφαλια μας φετος.. θα στεναχωρηθω πολυ αν δεν εχουμε μια κακοκαιρια τον Φλεβαρη με χιονια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Dusterakos είπε:

Τα -32 κανουν βολτες πανω απο τα κεφαλια μας φετος.. θα στεναχωρηθω πολυ αν δεν εχουμε μια κακοκαιρια τον Φλεβαρη με χιονια.

Έτσι πως πάει να βγει η κυκλοφορία μετά με Γροινανδικό, θα φάμε πολλές μέρες πάντως. Και άντε τώρα να κρεμόμαστε από τον Φλεβάρη, καλά κρασιά δηλαδή..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Λοιπον Κατερινακι αφου τα καρντασια σε γραψαν θα σου απαντησω εγω..Απο αυριο λοιπον το μεσημερι και μετα θα επιδεινωθει ο καιρος στην βορεια χωρα..Αργα το βραδυ πιστευω οτι μπορει να χιονισει σε ολα τα πεδινα της Μακεδονιας εστω και προσκαιρα..Ακριβως το ιδιο θεωρω και για την πολη των Σερρων..Θερμοκρασιες θα εχετε,το ζητημα ειναι ο υετος αλλα το πιθανοτερο ειναι να υπαρχει..Οποτε ολα πιθανα..Δυστυχως μεταξυ των μοντελων ακομα και για αυριο υπαρχουν διαφορες..Αλλα η αποψη μου ειναι αυτη..Ελπιζω να σε καλυψα..Μακαρι να βγουν ακομα και χιονοστρωσεις σε οσο δυνατον περισσοτερες πολεις..

Αχχαχαχ ήθελα να απαντήσω αλλά ούτε για την περιοχή μου ξέρω καλά καλά...😂πόσο μάλλον για τις Σέρρες 😂...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, yiannis_volos said:

Έτσι πως πάει να βγει η κυκλοφορία μετά με Γροινανδικό, θα φάμε πολλές μέρες πάντως. Και άντε τώρα να κρεμόμαστε από τον Φλεβάρη, καλά κρασιά δηλαδή..

μακαρι αυτο με τον γροιλανδικο να το σβησει... Το βλεπω και γω πολυ εντονα και μου σπαει τα νευρα.. Σαν τουβλο εχει κολλησει εδω και πολλα ρανς και στα μακρινα που κοιταω.. 

gfs-0-234.png?6

ή ακομα χειροτερα

gens-0-1-252.png

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Λοιπον Κατερινακι αφου τα καρντασια σε γραψαν θα σου απαντησω εγω..Απο αυριο λοιπον το μεσημερι και μετα θα επιδεινωθει ο καιρος στην βορεια χωρα..Αργα το βραδυ πιστευω οτι μπορει να χιονισει σε ολα τα πεδινα της Μακεδονιας εστω και προσκαιρα..Ακριβως το ιδιο θεωρω και για την πολη των Σερρων..Θερμοκρασιες θα εχετε,το ζητημα ειναι ο υετος αλλα το πιθανοτερο ειναι να υπαρχει..Οποτε ολα πιθανα..Δυστυχως μεταξυ των μοντελων ακομα και για αυριο υπαρχουν διαφορες..Αλλα η αποψη μου ειναι αυτη..Ελπιζω να σε καλυψα..Μακαρι να βγουν ακομα και χιονοστρωσεις σε οσο δυνατον περισσοτερες πολεις..

Τι να απαντήσουν και οι από πάνω; Σενάρια επί σεναρίων και ονειρώξεις του καθένα 😁 Το είπε και ο Αρναούτογλου. Δύσκολη πρόβλεψη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, fullmoon36 είπε:

κακοκαιρια νοτιας ελλαδας  ειναι και με κρητη

Κακοκαιρία Εύβοιας και οι υπόλοιποι ελπίζουμε σε εκπλήξεις στο nowcast. Φυσικά μιλάω για πεδινά και για κάτι ποιοτικό, έστω λίγο χιονόστρωση, όχι απλά νιφάδες ή χιονόνερα και άλλες τέτοιες χαζομάρες.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

μακαρι αυτο με τον γροιλανδικο να το σβησει... Το βλεπω και γω πολυ εντονα και μου σπαει τα νευρα.. Σαν τουβλο εχει κολλησει εδω και πολλα ρανς και στα μακρινα που κοιταω.. 

gfs-0-234.png?6

 

Ειναι δεδομενη η ύπαρξη γροιλανδικου.

Δεν ξετω ομως τι συνεπάγεται. 

Οπως καταλαβσινω δυσκολευει πολυ τον αζορικο να αναπτυχθει . Οποτε αν υπαρξει θα αρκεστουμε σε φθινώπορο για οσο κρατησει ο γροιλανδικος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Κακοκαιρία Εύβοιας και οι υπόλοιποι ελπίζουμε σε εκπλήξεις στο nowcast. Φυσικά μιλάω για πεδινά και για κάτι ποιοτικό, έστω λίγο χιονόστρωση, όχι απλά νιφάδες ή χιονόνερα και άλλες τέτοιες χαζομάρες.. 

Απο τα τωρινα τρεξιματα πολλα πεδινα της στερεας ηδη ειναι στο παιχνιδι. Για χιονοστρωση.

Δεν ειναι οπως τα λες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...