Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι τέτοιους (τάχαμου) χειμώνες, έχουν συμβεί κάποιες φορές τα ιστορικά πάντως. Μιλώ για την σύγχρονη εποχή, δηλαδή μετά τη νίκη του ΠΑΣΟΚ το '81 (σσ. για τα γατάκια του φόρουμ το λεω. Μιχάλη😋).

Πιο πριν, όσο πιο πίσω πας, εντάξει, ήταν αλλιώς τα καιρικά δρώμενα. Αλλά κάτι μεγάλα χιόνια βγήκανε έτσι, μεσα σε τραγικούς χειμώνες, εκει που έλεγες "δεν θα γινει τίποτα". Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι "αμα ο χειμώνας είναι σβηστός θα έρθει το μεγάλο". Απλά να φύγει και ολόκληρος ο χειμώνας με ΜΗΔΕΝ χιόνια, ε, ίσως είναι ακόμα νωρίς. Άσε που βλέπουμε πλέον τροπικές καταιγίδες. Mεγάλες ραγδαιότητες σε λίγο χρόνο. Γιατί να μη δούμε κι ένα τέτοιο χιόνι κάποτε;

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρόνια πολλά με ΧΙΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ......!!!!!! ........ να πηγαίνουμε μπουσουλώντας (από το χιόνι) ......!!!!!!!...

......Καλότυχο να΄ναι ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Athinaios είπε:

πτωσαρα και στο βουκουρεστι ρουμανια απλα δειτε την μαυρη γραμμη τον μεσο ορο παει στο -5 στα 850..

gfs-bucharest-ro-445n-26.png

Ρε φιλε πλακα μας κανεις?Το Ιταλικο σπαγγετι δεν το βλεπεις στο διαγραμμα που εβαλες? Το οτι καθεσαι και ξεψαχνιζεις 101 υποσεναρια για να βρεις μια αχτιδα φωτος στις 380 ωρες απλα για να ανεβασεις κατι κατανταει κουραστικο ρε φιλε μου. Μπαινουμε να διαβασουμε σχολιασμο χαρτων απο εμπειρα παιδια και τα μισα μηνυματα ειναι δικα σου και χανεται η μπαλα. Σκεψου ο καθενας απο εμας που δεν ξερει να αναλυει χαρτες να ανεβαζε καθε 5 λεπτα ενα υποσεναριο ενος χ μοντελου στις 15 μερες μπροστα απλα επειδη δειχνει κατι που μας αρεσει. Χανεται η μπαλα ετσι. Μακαρι να μπορεσεις στο ευχομαι καποια στιγμη να διαβαζεις χαρτες σωστα, για να εχουν ουσια αυτα που ανεβαζεις. Σχολιασμος χαρτων ειναι το θεμα.

Επεξεργάστηκε από bouasss
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

 

θα ερθει το μεγαλο φετος.

Εχω κατι  υποψιν μου...αλλα αν το ποσταρω θα μπω ξανα τον 11/21 στο φορουμ🤐🤫  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

παμε γερα για τα 18αρια ψυχος τα σεναρια 5 + 16 του gem..

image (3).png

Χαχαχα σε παω τρελα ...Τώρα θα βάζεις σε 2 χαρτες ...άμα δεν είχαμε και εσενα καποιοι θα χαμε χαζέψει να το ξέρεις...εισαι ωραίος τουλαχιστον μας δίνεις ζωη στη μιζέρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

παμε γερα για τα 18αρια ψυχος το σεναριο 5 + 16 του gem..

image (3).png

Ακομη ενας φοβερος μακρινος χαρτης για Αττικη.👍 Αν και δεν ειμαι ειδικος με τους χαρτες μακαρι να βγουν οι χαρτες που βαζεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνεται ότι πάμε για αντικυκλωνες παντού. Αν εν τέλη η ψυχρή εισβολή της δυτικής Ευρώπης σε συνδυασμό με τα μικρά χαμηλά του Ατλαντικού τραβηχτούν στον ωκεανό, τα προσήνεμα έχουν μεγάλες πιθανότητες για βαρβάτα πράγματα. Νομίζω μου θυμίζει η φάση 2008  έναν συγκεκριμένο χαρτη κάποιες μέρες πριν φανεί, αν και δεν το λέω με σιγουριά. Αν δεν αποκλειστεί η ψυχρή μάζα, τότε όλα θα πάνε δυτική Ευρώπη δηλαδή θερμες εισβολές, και με το κλείσιμο της πόρτας του Ατλαντικού οι ψυχρές εισβολές θα έρχονται αποδυνανωνενρς θα περνάνε με τέτοιο τρόπο που θα ευνοούν τα δυτικά. 

Τα κεντροβορεια θέλουν κάτι ενδιάμεσο στην ψυχρή εισβολή της δυτικής Ευρώπης, για αυτό και είναι πιο δύσκολο θεωρώ για κάτι σημαντικό για εμάς..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

παμε γερα για τα 18αρια ψυχος τα σεναρια 5 + 16 του gem..

image (3).png

Ωραια αυτα τα mastur...τα Pertubation Μαρκο και μακαρι να βγουν.Εχουν και υετο φανταζομαι ε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

Φαίνεται ότι πάμε για αντικυκλωνες παντού. Αν εν τέλη η ψυχρή εισβολή της δυτικής Ευρώπης σε συνδυασμό με τα μικρά χαμηλά του Ατλαντικού τραβηχτούν στον ωκεανό, τα προσήνεμα έχουν μεγάλες πιθανότητες για Βαρβάρα πράγματα. Νομίζω μου θυμίζει η φάση 2008  έναν συγκεκριμένο χαρτη κάποιες μέρες πριν φανεί, αν και δεν το λέω με σιγουριά. Αν δεν αποκλειστεί η ψυχρή μάζα, τότε όλα θα πάνε δυτική Ευρώπη δηλαδή θερμες εισβολές, και με το κλείσιμο της πόρτας του Ατλαντικού οι ψυχρές εισβολές θα έρχονται αποδυνανωνενρς θα περνάνε με τέτοιο τρόπο που θα ευνοούν τα δυτικά. 

Τα κεντροβορεια θέλουν κάτι ενδιάμεσο στην ψυχρή εισβολή της δυτικής Ευρώπης, για αυτό και είναι πιο δύσκολο θεωρώ για κάτι σημαντικό για εμάς..

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΡΒΑΡΑ? ΜΙΛΑ! ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑ ΠΡΟΣΗΝΕΜΑ?????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΡΒΑΡΑ? ΜΙΛΑ! ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑ ΠΡΟΣΗΝΕΜΑ?????

Θα μετακομίσω εγώ σε αυτά (πάτημα σου έρχομαι). Εκεί να δεις βάρβαρα πράγματα.😘

Τώρα είδα ότι είναι Βαρβάρα χαχα ότι να ναι βλέπω. Χαχα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τωρα που το 18αρι το σωστο,το ορθοδοξο,θα δειξει τη καταβαση αυλωνα στις 240h ολα θα παρουν το δρομο τους τις επομενες μερες.Καλα ξενυχτια να χουμε.🤐

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπομονή παίδες.....Θα με θυμηθείτε, σε καμιά 40αρια, άντε βια 50 μέρες, θα βλέπουμε διαφορετικούς χάρτες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Υπομονή παίδες.....Θα με θυμηθείτε, σε καμιά 40αρια, άντε βια 50 μέρες, θα βλέπουμε διαφορετικούς χάρτες..

Πες το πολύ πολύ 60 μέρες να είμαστε μέσα μη τύχει τπτ απρόσμενο ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πάντως...... υποψιάζομαι ότι η σχετική αισιοδοξία για αλλαγή κυκλοφορίας και για κάτι καλο μεσα στο Γενάρη, περισσοτερο πηγάζει από το γεγονός ότι ο Δεκέμβρης ήταν εντελώς μάπα και όχι τόσο λόγω μοντέλων και χαρτών.

Τα ensembles του gfs για ανατολικη Ευρώπη καααατι πάνε να δείξουν, αλλά υπάρχουν και πολλά θερμα σενάρια για μετά τις 9/1.

 

Ότι θα αλλάξει η κυκλοφορία, θα αλλάξει (ΑΣΘ, πτώση ταχύτητας ζωνικων ανέμων, ήδη η δυτική κυκλοφορία στην Ευρώπη έχει κρατήσει μεγάλο χρονικό διάστημα). Αν όμως ο αζορικος δε σηκωθεί απο σωστη θέση, τίποτα δεν εγγυάται ότι θα ευνοηθούν τα πεδινά της χώρας μας, αυτό θα φανεί μόνο στην πράξη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Πες το πολύ πολύ 60 μέρες να είμαστε μέσα μη τύχει τπτ απρόσμενο ! 

Σωστός,....,μην τρέχουμε και δε φτάνουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Τωρα που το 18αρι το σωστο,το ορθοδοξο,θα δειξει τη καταβαση αυλωνα στις 240h ολα θα παρουν το δρομο τους τις επομενες μερες.Καλα ξενυχτια να χουμε.🤐

 

Αυτά κάνετε και άντε να βρω κάρβουνα και κρεοπωλείο βραδιάτικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρέμω και μόνο στην ιδέα να ξαναματαδιαβάσω και φετος το "έχει πολλά χρόνια να κάνει δυνατό Φλεβάρη παίδες" για να μην πω το "ο Μάρτης κρύβει εκπλήξεις", που συνήθως όταν γράφονται έχει πάει κουβά ο Δεκεμβρής κι ο Γενάρης

 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Τρέμω και μόνο στην ιδέα να ξαναματαδιαβάσω και φετος το "έχει πολλά χρόνια να κάνει δυνατό Φλεβάρη παίδες" για να μην πω το "ο Μάρτης κρύβει εκπλήξεις"

 

Ετοιμάσου εκεί στο Χαλάνδρι φέτος θα έρθει ο φίλος της φωτό . 

1neb41a.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το πιστευω.

Το μονο κακο ειναι οτι δεν θα εχω ρευμα εδω και δεν θα μπορω να μοιραστω τιποτα,αλλα χαλαλι.

Θα φορτωσω το πορτμπαγκαζ με μια χυτρα βραστο και κανένα τρικιλο προβατινα και θα σου ρθω πρωτογονε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...