Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Κοιταξτε σεναρια.. Δεν λενε να κορδωνιασουν ακομα... Αυτο με αγχωνει παρα πολυ!

Diagramme GEFS

Ε τωρα θα σε μαλώσω!!!! Καλα μωρέ, είναι δυαντόν να έχεις άγχος εκεί που μένεις??? ΕΛΕΟΣ. 

Εκτος κι αν το λες για την Αθηνα γενικότερα. Δες τα -15 ομως. Ερχεται ΚΟΛΑΣΗ.

Αυριο ο Ευρωπαιος θα δειξει -11 για Τριτη Τεταρτη. Ειμαι σιγουρος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Ε τωρα θα σε μαλώσω!!!! Καλα μωρέ, είναι δυαντόν να έχεις άγχος εκεί που μένεις??? ΕΛΕΟΣ. 

Εκτος κι αν το λες για την Αθηνα γενικότερα. Δες τα -15 ομως. Ερχεται ΚΟΛΑΣΗ.

Αυριο ο Ευρωπαιος θα δειξει -11 για Τριτη Τεταρτη. Ειμαι σιγουρος

Δεν με νοιαζει η περιοχη μου το εχω ξαναπειιιι

Εγω θα δω σιγουρα 20εκ το ξερω αυτο.. 

Ο καημος ειναι το Συνταγμα να δει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλαρά πλέον μια μέρα ακόμη μοντελινγκ, έτσι για το ουφφφφ.....κλείδωσαν τα περισσότερα.....λεπτομέρειες πλέον.....φοβερή χιονοκαιρία μπροστά μας....ελπίζω να έχουν συνειδητοποιήσει οι κρατικές αρχές για το τι έρχεται, μιας και προβλέπονται πρωτόγνωρα ύψη χιονιού, ενώ η τάση για νέα συγκέντρωση ψύχους, κρατάει για μετά τις 20 του μήνα και υποστηρίζεται από αρκετά μοντέλα, ακόμη και στους μ.ο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Για υψόμετρα <200μ, top πρωτεύουσες νομών για χιόνι με διαφορά Τρίκαλα και Καρδίτσα ασυζήτητο, μετά ακολουθούν Κιλκίς, Βέροια, Λάρισα, Λιβαδειά, Λαμία και μετά Κατερίνη, Βόλος.

Τρικαλα και Καρδιτσα δεν φτανουν ουτε κατα διανοια  Βεροια και Κιλκις σε συχνοτητα. Απλα σε γενικευμενες καταστασεις εχουν περισσοτερο υετο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Δεν με νοιαζει η περιοχη μου το εχω ξαναπειιιι

Εγω θα δω σιγουρα 20εκ το ξερω αυτο.. 

Ο καημος ειναι το Συνταγμα να δει 

Για ποια μέρα 20εκ.??? Γιατί για σύνολα θα σε εκπλήξουν αν δεν το έχεις πάρει μυρωδιά ακόμη!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Δεν με νοιαζει η περιοχη μου το εχω ξαναπειιιι

Εγω θα δω σιγουρα 20εκ το ξερω αυτο.. 

Ο καημος ειναι το Συνταγμα να δει 

20χ2 τουλάχιστον!!!ο καημός είναι βάρκες στρωμένες θα πρόσθετα

Επεξεργάστηκε από kostasmarousi13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MenNaousa11 είπε:

Τρικαλα και Καρδιτσα δεν φτανουν ουτε κατα διανοια  Βεροια και Κιλκις σε συχνοτητα. Απλα σε γενικευμενες καταστασεις εχουν περισσοτερο υετο. 

Τρίκαλα και Καρδίτσα πολύ πιο μπροστά σε χιόνι από Βέροια και Κιλκίς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, geod said:

αλλος ενας! ειστε πολλοι τελικα! και σε 2 μερες παλι εδω. ..  

Είπα αν δεν έρθει φιλαράκι ...προφανώς και θα σχολιάζω μέχρι να χαθεί και η τελευταία ελπίδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Vorios polos είπε:

Ας απαντήσουν τα παιδιά από θεσσαλονικη το icon έδειξε κάτι κακό???

οχι τα ιδια και λιγο καλυτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Γιατί ποια πόλη στα 0μ είναι για χιόνι; Λαμία, Καρδίτσα. Ποια άλλη; Έχει φάει και η Λάρισα κάτι ξεγυρισμενες μουφες πάντως..

καλα καρδιτσα εχει 100 μετρα υψομετρο....με 0 μετρα καλη πολη για χιονι θα ελεγα κατερινη.....σταματαω ομως  το οφφ γτ ξεφυγαμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το αντιθετο θα ελεγα Στελαρα.Ενας αυλωνας μετακινημενος 500 και 1000χλμ σε ενα ραν δειχνει την "αξιοπιστια" του μοντελου ειδικα οταν μιλαμε για μολις 100ωρες.Τα χαμηλα ακομα και στο nowcast δεν πιανονται

νομιζω τα χαμηλα τς μοντελα τα πιανουν απο το τζετ στριμ. δες ποσες φορες αλλαξανε τον αυλωνα ολα τα μοντελα αλλα το χαμηλο εχει σχεδον παρομοια πορεια... πιατευω οτι το θεμα ειναι η γεννηση του.η πορεια μετα ειναι ψιλοστανταρ.στην προκειμενη περιπτωση το χαμηλο γεννιεται στην γαλλια απο τον ατλαντικο.ενω ο αυλωνας εχει ενα αντικυκλωνα επιφανειακο που δεν μπορει κανενα μοντελο να προβλεψει ακριβης ισχυκ σχημα. θυμασαι πριν μερες τον εδιναν 1055 1060 κ τωρα παει 1040... για αυτο πιστευω δυσκολευονται τα μοντελα στον αυλωνα κ οχι στο χαμηλο.το χαμηλο 50-100χλμ θα παιξει ο αυλωνας εχει παει ισπανια τουρκια αιγαιο στα τρεξιματα. τωρα φαινεται οτι θα παει προσηνεμος αλλα αν κανει αποκοπη κ τι κλιση θα χει θελει κανα 2 μερες να κλειδωσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ilovesmow είπε:

Τρίκαλα και Καρδίτσα πολύ πιο μπροστά σε χιόνι από Βέροια και Κιλκίς. 

Ουτε καν, δεν υπαρχει συγκριση. Ειδικα για την Καρδιτσα. Mπορεις απλα να ανατρεξεις σε παλιες δορυφορικες και θα δεις. Αλλα ξαναλεω οτι σε γενικευμενες καταστασεις με χαμηλα στο Ιονιο εχουν περισσοτερο υετο. Σε συχνοτητα χιονοπτωσεων ομως υστερουν και ειναι λογικο. 

Επεξεργάστηκε από MenNaousa11
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

οχι τα ιδια και λιγο καλυτερα

Ναι βαγγελη λεω και εγω !!

Νομίζω ότι είμαστε σε κάτι πολύ μεγαλύτερο από την σοφια !!!

 

Θυμάσαι την συναντηση στο καφε που κάναμε ποσειδωνιο τεταρτη 2 μέρες πριν την σοφια ???

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Για ποια μέρα 20εκ.??? Γιατί για σύνολα θα σε εκπλήξουν αν δεν το έχει; πάρει μυρωδιά ακόμη!!!

Ραπεντωσα-Διονυσος που μένει ο φίλος οτιδήποτε κάτω από 70-80cm θα είναι αποτυχια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέραν των "χιλιοστών" που περιγράφουν οι εκτιμήσεις των μοντέλων, για μένα, τα δύο πιο σημαντικά στοιχεία για μια πολύ καλή, ολική χιονόστρωση στη Θεσσαλονίκη είναι δύο.
Πρώτον, οι αρνητικές θερμοκρασίες. Η πόλη και μιλώ για κέντρο και Καλαμαριά, "μηδενίζει" γύρω στις 10 το βράδυ του Σαββάτου. Ισως και λίγο νωρίτερα. Από εκεί και πέρα, ότι πέφτει στρώνει. Μετά τις δώδεκα τα μεσάνυχτα, γυρνά σε αρνητικές... -1, -2... Εκεί πλέον, χιονοστρώνει και "ψιχάλες"! Και έχουμε όλη τη νύχτα, να ρίχνει χιόνι έως και τουλάχιστον τις 8 το πρωί, που η πόλη "κοιμάται"...
Δεύτερον. Η πόλη είναι σε απαγόρευση κυκλοφορίας από τις 6 το απόγευμα. Όχι αυτοκίνητα, όχι κυκλοφορία, σημαίνει με αυτές τις συνθήκες, καθολική, απόλυτη, χιονόστρωση, η οποία μετά, δύσκολα "σπάει", αφού οι θερμοκρασίες θα παραμένουν αρνητικές και θα πέφτουν συνέχεια, ενώ σύμφωνα με τα μέχρις στιγμής δεδομένα, η χιονόπτωση θα συνεχιστεί τουλάχιστον ως το μεσημέρι.
Υ.Γ. Με εκατοστά, δεν ασχολούμαι. Ακόμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Ουτε καν, δεν υπαρχει συγκριση. Ειδικα για την Καρδιτσα. 

Σορρυ που το συνεχιζω, αλλα και μονο που διαφοροπιεις την Καρδιτσα απο τα Τρικαλα (δλδ οτι εχουν διαφορες μεταξυ τους) δειχνει οτι δεν γνωριζεις ορισμενα πραγματα για την περιοχη. Φιλικα στο λεω φιλε μου. Δεν αντιπαρατιθεμαι καθολου.  Και το κλεινω εδω. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Σορρυ που το συνεχιζω, αλλα και μονο που διαφοροπιεις την Καρδιτσα απο τα Τρικαλα (δλδ οτι εχουν διαφορες μεταξυ τους) δειχνει οτι δεν γνωρτζεις ορισμενα πραγματα για την περιοχη. Φιλικα σγτο λεω φιλε μου. Και το κλεινω εδω. 

Τα Τρικαλα χιονιζονται πολυ πιο ευκολα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Ουτε καν, δεν υπαρχει συγκριση. Ειδικα για την Καρδιτσα. 

Είσαι φουλ λάθος. Τα Τρίκαλα και η Καρδίτσα είναι και θα είναι οι top πεδινές πρωτεύουσες για χιόνια. Μόνο σε αυτές τις πρωτεύουσες μπορεί να βάλει μισό και 1 μέτρο και μετά να έχουν διψήφιες αρνητικές και ολικούς παγετούς για μέρες όπως στην Αριάδνη. Το κλείνω εδώ γτ δυστυχώς επικρατεί το "αν δν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει". Όπως έχω πει και ξανά στο παρελθόν, ο πατριωτισμός δεν πρέπει να μπερδεύεται με τον ρεαλισμό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...