Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Παιδια σε οσους δεν αρεσουν αυτα που θα δουν οσα και να ειναι υπομονη ερχεται ο μαρτης και τα 20αρια 25αρια...

Ακριβως πες τααααα!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MenNaousa11 είπε:

Δεν υπαρχει περιπτωση να παει 300 χλμ βορειοτερα το Ευρωπαικο. Θα παει ομως. Θα τα βρουνε στη θεση του αυλωνα και θα τα παμε καλυτερα ολοι. Τα 20μμ δεν ειναι ακραιο σεναριο για τη Θεσσαλονικη. 

Αν δεις το μο που ειναι το χαμηλο δεν θες κατι αλλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

5cm στο δρόμο στην πόρτα μου με φουλ αρνητικές δίνει το Ευρωπαικό ή μπα;

Ρε αφαιρεσε την πόρτα σου να ησυχάσεις. Όλο για την πόρτα λες

Για όλα υπάρχει λύση 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Παιδια σε οσους δεν αρεσουν αυτα που θα δουν οσα και να ειναι υπομονη ερχεται ο μαρτης και τα 20αρια 25αρια...

Ε και μετά ο Ιούλιος με τα 40άρια, οπότε μπορούμε να είμαστε ευχαριστημένοι και με 10 βαθμούς. Το θέμα είναι ότι έχουμε 2-3 μήνες το πολύ κάθε χρόνο που μέσα σε αυτούς μπορούμε να δούμε κάτι ουσίας. Τώρα να έρθει για 3η φορά το -10 στα 850 και να ρίξει πάλι μπούρδες, ε εντάξει τι ευχαριστημένος να είμαι; Δεν ψάχνω έτσι και αλλιώς κάτι ιστορικό, ποτέ..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Ρε αφαιρεσε την πόρτα σου να ησυχάσεις. Όλο για την πόρτα λες

Για όλα υπάρχει λύση 🤣

Ε για που να πω; Για αλλού; αφού εδώ μένω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ICELARISSA said:

Παιδια σε οσους δεν αρεσουν αυτα που θα δουν οσα και να ειναι υπομονη ερχεται ο μαρτης και τα 20αρια 25αρια...

και τωρα εικοσαρια ειχαμε....!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ε και μετά ο Ιούλιος με τα 40άρια, οπότε μπορούμε να είμαστε ευχαριστημένοι και με 10 βαθμούς. Το θέμα είναι ότι έχουμε 2-3 μήνες το πολύ κάθε χρόνο που μέσα σε αυτούς μπορούμε να δούμε κάτι ουσίας. Τώρα να έρθει για 3η φορά το -10 στα 850 και να ρίξει πάλι μπούρδες, ε εντάξει τι ευχαριστημένος να είμαι; Δεν ψάχνω έτσι και αλλιώς κάτι ιστορικό, ποτέ..

αν μιλαμε για ουσιαστικα πραγματα να λεμε και ευχαριστω που τα βουνα θα βαλουν μετρα και δεν θα ψαχνουμε το νερο οπως εδω και σχεδον 10 χρονια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλεποντας και τον μέσο όρο του παιου για Δευτερα Τριτη εδω στην Αττικη.... αντε να βγαλεις συμπερασματα για τις Τ.......... και με τα ensemble του τζιφου που εχει σενάρια με 10 σχεδον βαθμους διαφορα στο 12αρι.........

....βεβαιως και -7 να εχει στα 850hPa το θεωρω ικανοποιητικοτατο για χιονοπτωση εδω...... αν εχει και καλά 500αρια...... δε ξεχνω τη Ζηνοβια που με χιονισε με ενα -4 κοντα.....

Τη προσευχή μου θα κάνω απόψε και λίγη νηστεία αυτές τις ημέρες... και θα δω ότι ειναι σιγα σιγα αυριο το πρωί, ριχνοντας τα στοιχήματά μου πρωτα μη μου ερθει τίποτα απότομο........ αφού δω και τα 18αρια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Παιδια σε οσους δεν αρεσουν αυτα που θα δουν οσα και να ειναι υπομονη ερχεται ο μαρτης και τα 20αρια 25αρια...

Καλα επειδη εισαι χαλαρος και ανετος εσυ,δεν ωφειλουν να νιωσουν ολοι το ιδιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, airfathaaaaa είπε:

αν μιλαμε για ουσιαστικα πραγματα να λεμε και ευχαριστω που τα βουνα θα βαλουν μετρα και δεν θα ψαχνουμε το νερο οπως εδω και σχεδον 10 χρονια 

Εντάξει αλλά τώρα μιλάμε για χιόνι πεδινών. Αυτό θέλει το μεγαλύτερο μέρος του forum. Έχουμε μία κακοκαιρία που θα φέρει πολύ χαμηλές Τ στα 850 και θα ήταν κρίμα να χαθεί, πάλι. Αυτό λέω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλα επειδη εισαι χαλαρος και ανετος εσυ,δεν ωφειλουν να νιωσουν ολοι το ιδιο.

Και για σενα ειμαι χαλαρος...χαχαχα...δν καταλαβαινω γιατι αγχωνεσαι?ασε που δεν ειμαι χαλαρος γιατι η θεση του χαμηλου με αλλαζει ανεμο...μιλαμε για προσηνεμο χιονια απο δευτερα εως τεταρτη ..μα αγχωνεσται λογω φοβου οκ αλλα λογω στοιχειων ρε γιωργο δεν γινετε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Και για σενα ειμαι χαλαρος...χαχαχα...δν καταλαβαινω γιατι αγχωνεσαι?ασε που δεν ειμαι χαλαρος γιατι η θεση του χαμηλου με αλλαζει ανεμο...μιλαμε για προσηνεμο χιονια απο δευτερα εως τεταρτη ..μα αγχωνεσται λογω φοβου οκ αλλα λογω στοιχειων ρε γιωργο δεν γινετε

Ο μόνος που είναι χαλαρός μου φαίνεται, ειμαι εγώ , μια που δεν θα δω  τίποτα...🤣😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Και για σενα ειμαι χαλαρος...χαχαχα...δν καταλαβαινω γιατι αγχωνεσαι?ασε που δεν ειμαι χαλαρος γιατι η θεση του χαμηλου με αλλαζει ανεμο...μιλαμε για προσηνεμο χιονια απο δευτερα εως τεταρτη ..μα αγχωνεσται λογω φοβου οκ αλλα λογω στοιχειων ρε γιωργο δεν γινετε

δεν αγχωνεται για τα δικα του 500 μ. υψομετρο αλλα για τα 0-200 του υπολοιπου Νομου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ε για που να πω; Για αλλού; αφού εδώ μένω..

Βρε αστείο ήταν! Μακάρι ο Βόλος να βάλει μισό μέτρο. Ικανός είναι. Θα ξεχάσω εγώ κάτι μούφες όταν έμενα Γκλαβάνη με Ερμού γωνία; Και κατέβαινα στο κολωνάκι (ξέρεις εσύ) στο καφε Σανταν η στον Κουρσάρο για μπύρα  και αντί για στούπα είχε σπαστό καιρό? 

Να βλέπεις να στρώνει φουλ απο Αναλήψεως και πάνω, Γιαννη Δήμου θάψιμο και στον Αγιο Νικόλαο χιονόλυτο?? χαχαχαχαχ

Αστοοοοο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Παπλαμουδας είπε:

δεν αγχωνεται για τα δικα του 500 μ. υψομετρο αλλα για τα 0-200 του υπολοιπου Νομου

Εγω παντως με αυτα που βλεπω τα προσηνεμα Θα δεχτουν μεγαλη κακοκαιρια

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιόνι είναι όλη η μαγεία του καιρού και η μαγεία δεν συμβαδίζει στον χάρακα που περιφερουν αρκετοί εδώ μέσα μοιράζοντας από δεκαποντα εως ότι να ναι. Τελως πάντων για ένα μοντέλο αρκετά συντηρητικό όπως το Ευρωπαϊκό με τόσα μέλη  ο Μ. Ο. δείχνει το δρόμο! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπεριζω ολα τα παιδια και στο βορρα και στο νοτο, αν και σας παρακολουθω απο περσι και αρκετους τους διαβαζα και στο αλλο site απο παλια , ξεκιναω απο σημερα τις δικες μου ενημερωσεις....ειμαι σιγουρος οτι ολοι μετα το τελος της αλλης εβδομαδας θα ειμαστε ολοι τοσο χαρουμενοι και γεματοι απ αυτο που θα ζησουμε!!! καλα και πολλα χιονια σε ολους!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Παιδια σε οσους δεν αρεσουν αυτα που θα δουν οσα και να ειναι υπομονη ερχεται ο μαρτης και τα 20αρια 25αρια...

Και μετα ερχονται οι γίδες....... ειναι καθ'οδον😋 ... παλι καλά που υπάρχουνε κι αυτες........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον κριμα ειναι να χανουν μια σωστη ενημερωση τα παιδια που δεν εχουν ορεξη να ασχολουνται με τους γνωστιυς αγνωστους,ενημερωνω οτι τα ensembles του παιου εχουν φτιαξει αρκετα για αθηνα,με τον μ.ο χιονοστρωσης να πλησιαζει για πρωτη φορα τις τελευταιες μερες στα 5εκατοστα.Υπαρχει ενα τρελο σεναριο που το ανεβαζω μονο για λογους ψυχολογιας παρακατω.

Επισης ο μ.ο. ειναι σαφως ψυχροτερος και το κυριο απο τα πιο ζεστα σεναρια 

IMG_20210210_222659.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η σούζη σήμερα για Κυριακή: όλα τα ορεινά ημιορεινά και πεδινά θα έχουν χιονόνερο h χιόνι. Κλαιωωωωωωωω. Χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, islander είπε:

Φίλοι συνάρρωστοι χιονόφιλοι. Έχοντας πέντε δεκαετίες στην πλάτη, προτείνω σε όλους, ιδιαίτερα αυτούς που πλέον από την υπερένταση της αναμονής και του κολλήματος στην οθόνη, χάνουν την υπομονή και το μέτρο, πολλές φορές και στην γραπτή τους έκφραση, να χαλαρώσουν. Να πάρουν μια βαθιά ανάσα, και να αναλογιστούν τι ακριβώς βιώνουμε...
Αν πριν δεκαπέντε μέρες, ο "Θεός" του καιρού, μας έταζε το 1/5 από αυτό που βλέπουμε να αποτυπώνεται στους χάρτες σήμερα, όλοι θα ούρλιαζαν σαν τρελοί από χαρά. Ο χειμώνας δεν θα είχε πεθάνει! Ο χειμώνας θα μας έφερνε και πάλι νιφάδες. Χιόνι. Ισως και χιονόστρωση. Θα ήταν κάποιος πικραμένος? Όταν χρόνια τώρα, κυνηγάμε ακόμα και τη νιφάδα στη λάμπα?
Και τώρα, απαιτούμε, θέλουμε, επιτακτικά, τον "ιστορικό". Το 2002, το 1991, το 2008... Ελάτε ρε παιδιά. Ξέρετε πως όλα αυτά, ΠΟΤΕ δεν φαινόταν απο πριν! Όλα αυτά, δεν κερδίζονται από χάρτες... Ολα αυτά, τα χαρίζει ο καιρός. Η σωστή στιγμή. Η τέλεια συγκυρία. Και δεν είναι εύκολα πράγματα!
Εδώ λοιπόν, έχουμε πολύ μεγάλες πιθανότητες, για εναν πανελλαδικό σχεδόν χιονιά! Σε πρώτο, ή δεύτερο χρόνο. Αλλοι στην αρχή, άλλη στη μέση, άλλοι στο φινάλε. Αλλοι λίγα, άλλοι πολλά... Πόσες φορές έχει γίνει αυτό?
Αδέρφια. Προτείνω να αντιμετωπίσουμε ήρεμα τα επόμενα τρεξίματα. ΑΥΡΙΟ ξεκινούν να κρίνονται αρκετά. Και θα ολοκληρωθούν την Παρασκευή. Ναι, την Παρασκευή...
Ας δούμε τι θα γίνει με το αυριανό χαμηλό. Ας δούμε τα αυριανά 12άρια, και ας ξεκινήσουμε ψύχραιμα να κάνουμε εκτιμήσεις.
Ξέρετε, ο "Θεός" του χιονιού, όπως όλοι οι Θεοί, τα παίρνει με αυτούς που είναι "αχόρταγοι"!
Απολαύστε αυτές τις μέρες... Είναι ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ, ανεξάρτητα από την τελική έκβαση, η οποία θα λάβει χώρα και θα αποτυπωθεί πραγματικά και ανεξίτηλα, ΜΟΝΟ στο nowcasting.
Η Φιλομένα στην Ισπανία, δεν "κερδήθηκε" με τα λόγια στους χάρτες. ΣΥΝΕΒΗ!
Ας απολαύσουμε πραγματικά τις απίστευτες δυνατότητες και προοπτικές που απλώνονται μπροστά μας... Και ας εκτιμήσουμε και τους πραγματικούς κινδύνους, αν το πράγμα ξεφύγει. Δίπλα μας, ζούν άνθρωποι. Εμείς θα το απολαύσουμε όσο δεν παίρνει. Δε νιώθουμε ενοχές γι' αυτό. Αλλά ας είμαστε όσο γίνεται προσγειωμένοι.
Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα.
Από εδώ και πέρα, τα σχόλιά μου, θα είναι σχετικά λακωνικά και θα περιορίζονται στις καιρικές εξελίξεις.

Είναι κουραστικό πολλές φορές να κάνουμε παράθεση μεγάλα κείμενα ΑΛΛΑ
Ένιωσα την ανάγκη ως προς τον εαυτό μου να την κάνω αυτή την 'παράθεση' στα γραφόμενα του φίλτατου και αγαπητού συνδαιτυμόνα !
Πέραν ότι με κάλυψε , είναι και όσα ακριβώς θα ήθελα να πω αλλά ..λίγο η ευχέρεια λόγου, λίγο το ότι με έχετε κουράσει χαχα
Ότι γράφει λοιπόν!!!!!!!!
... α και μη ξεχνιέστε...  Τα φτυάαααριααααααα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@yiannis_volos γενικά μην περιμένεις και πολλά πέρα από κρύο.....αν δεν δεις στα μοντέλα την διάταξη του 14 ο Βόλος δεν πρόκειται να δει σοβαρό χιονι  (εκτός απροόπτου τύπου αριαδνη)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με τα σημερινα τρεξιματα η Αττικη κυριως απο τα 200 και πανω ειναι πολυ πιθανο να δει ομορφες καταστασεις με συνεχομενες χιονοπτωσεις αλλα και χιονοστρωσεις απο την Δευτερα το μεσημερι...απο την προηγουμενη εβδομαδα η Κυριακη φαινονταν χαμενη για την Αττικη σχετικα με τα υψομετρα χιονοπτωσης.....

δεν νομιζω να εχουμε αλλη εκπτωση στις θερμοκρασιες...μιας και το χαμηλο στην σωστη θεση στην περιοχη της Ροδου και με πυκνες ισοβαρεις λογικα θα μας προσφερει ευχαριστες εκπληξεις....

Τα νοτια του νομου αλλα και τα μηδενικα υψομετρα του λεκανοπεδιου φαινεται αρχικα να ειναι οριακα..αλλα και αυτα λογικα θα καταφερουν να χιονοστροθουν.....

Το βασικο στοιχειο για εμενα ειναι οτι το χαμηλο δεν θα ειναι εχπρεςς αλλα θα μας απασχολησει για πανω απο 24ωρες στην ιδια περιπου θεση.....

Η βορεια χωρα σιγουρα θα εχει σε πρωτο χρονο καλες χιονοπτωσεις και χιονοστρωσεις που φυσικα θα διαφερουν ανα περιοχη.....

στις αρχες του Φλεβαρη ειχαμε βαλει Ταφοπλακα στον φετινο μαιμου εως τωρα χειμωνα...ο οποιος εστω και αργα αποφασισε να ξυπνησει.....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...