Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ελεος οχι αλλο βορεια οι ισοβαρεξς  θα ψαχνουμε θερμοκρασιες

Ενόψει παιου, χρειαζόμαστε βόρεια σενάρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Για την αττικη σε περιπτωσεις lake effect δινει παντα λιγοτερα,ειναι καρατσεκαρισμενο.Δεν ξερω για αλλες περιοχες.Παντως το να δινει πλεον ο μ.ο 4,8 ειναι πολυ ενθαρρυντικο,βασικα δεν θυμαμαι ποτε ξαναγινε αυτο τα τελευταια χρονια 

Το λαθος εκει ομως ειναι στα μμ οχι στην χιονοκαλυψη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.facebook.com/weathergroupteam/ καλησπερα αυριο το απογευμα 7 η ωρα θα εχουμε την live ενημερωση απο το βασιλη..οποιος θελει κανει like... @BrainA θα αναρτησω και αυριο το link

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Αθήνα δεν περιμένει από το χαμηλό του ΣΚ θα περιμένει υπομονετικά και όταν θα περάσει η πρόσκαιρη άνοδος λόγω της υγρασίας που θα μπαίνει από το Αιγαίο, σταδιακά θα αρχίσει το πανηγύρι. Για μένα ίσως έχουμε καταστάσεις 2008 ιδίως όταν βλεπουμε μέλη που τρέχουν κάτω και από το - 15 στα 850 και περίπου - 40 στα 500 και το δυναμικό αίτιο να μην λείπει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Το λαθος εκει ομως ειναι στα μμ οχι στην χιονοκαλυψη!

Ε μα η χιονοκαλυψη απο τα μμ προκυπτει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

Καλή πόλη ο Βόλος αν σαρεσει το χιονι

Χαχαχα, εντάξει δεν είναι η διάταξη για εδώ, δεν χάνουμε κάτι στην ουσία γιατί δεν είναι για εδώ έτσι όπως το δείχνει. Απλά είναι σπάσιμο επειδή θα πάει τζάμπα το κρύο. Θέλω να πω δεν είναι θέμα πόλης. Και οι μουφες λόγω ανατολικού που έχουν γίνει κατά καιρούς δεν είναι έκπληξη αφού ξέρουμε ότι με ανατολικό δεν κάνει τίποτα. Εκτός αν δείχνει ξέρω 'γω επί μία βδομάδα ΒΔ και ξαφνικά στο nowcast βγει ΒΑ. Μουφα εγώ θεωρώ το Λέανδρο ας πούμε, που τελευταία στιγμή βγήκε αλλού το χαμηλό. Τώρα αν από τη στιγμή που δείχνει ανατολικό σταθερά σε κάθε run περιμένει ο άλλος σοβαρό χιόνι εδώ ε τότε δεν φταίνε τα μοντέλα, αφού το λένε ξεκάθαρα. Είναι λάθος να κοιτάμε μόνο μια παράμετρο. Καλά ο υετός που δείχνει στη 0.25 μοίρα δεν βγαίνει ποτέ έτσι στην πραγματικότητα, ποτέ, καμιά εποχή του χρόνου. Πάντα θα υπάρχουν αποκλείσεις στα mm..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και ερχεται και το αικον να μας δειξει οτι δεν χρειαζεται σονι και ντε κλειστη χαμηλαρα...η γαλλικη χιονομπαλλα μπηκε στις ραγες του LOVE BUS😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά αδέρφια δίνω ιδιαίτερη σημασία σε τέτοιες καταστάσεις, μόνο σε τζίφο, Ευρωπαίο και GEM. Στο τελευταίο, επειδή δύο χρόνια πριν, τον Ιανουάριο του 2019, έδωσε "ρέστα" στην εξέλιξη της χιονοκακοκαιρίας στη Θεσσαλονίκη, με εντυπωσιακή σταθερότητα. Τα παιδιά στη Θεσσαλονίκη, θα θυμούνται ίσως πως το συζητούσαμε στη συνάντηση στo "Alea"... Παρακολουθώ λοιπόν και δίνω βαρύτητα στα κύρια και τα ενσέμπλ αυτών. Αυτά μου φτάνουν. Άλλωστε, είμαστε πια κάτω από τις 90 ώρες για την έναρξη των φαινομένων... Πολύ, πολύ δύσκολα, δε θα μπορέσουν να "δούν" κάτι αυτά, και θα το πιάσουν τα υπόλοιπα...
Πάμε για το 18άρι του τζίφου και τα ενσέμπλ του. Και αύριο έχουμε την πρώτη μέρα όπου πλέον κάθε αποτύπωση, "μετράει" σημαντικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

και ερχεται και το αικον να μας δειξει οτι δεν χρειαζεται σονι και ντε κλειστη χαμηλαρα...η γαλλικη χιονομπαλλα μπηκε στις ραγες του LOVE BUS😀

Καλά εδώ που τα λέμε έχει κάνει τα αδύνατα δυνατά να μας βγάλει την ψυχή..και γενικά όλα τα μοντέλα...δηλαδή με τέτοια διάταξη και να μην βγάλει καν χαμηλό? Άσχετα αν έχει υετό..δηλαδή θα βγει χιονοκακοκαιρια βαρβατη χωρίς χαμηλό? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Χαχαχα, εντάξει δεν είναι η διάταξη για εδώ, δεν χάνουμε κάτι στην ουσία γιατί δεν είναι για εδώ έτσι όπως το δείχνει. Απλά είναι σπάσιμο επειδή θα πάει τζάμπα το κρύο. Θέλω να πω δεν είναι θέμα πόλης. Και οι μουφες λόγω ανατολικού που έχουν γίνει κατά καιρούς δεν είναι έκπληξη αφού ξέρουμε ότι με ανατολικό δεν κάνει τίποτα. Εκτός αν δείχνει ξέρω 'γω επί μία βδομάδα ΒΔ και ξαφνικά στο nowcast βγει ΒΑ. Μουφα εγώ θεωρώ το Λέανδρο ας πούμε, που τελευταία στιγμή βγήκε αλλού το χαμηλό. Τώρα αν από τη στιγμή που δείχνει ανατολικό σταθερά σε κάθε run περιμένει ο άλλος σοβαρό χιόνι εδώ ε τότε δεν φταίνε τα μοντέλα, αφού το λένε ξεκάθαρα. Είναι λάθος να κοιτάμε μόνο μια παράμετρο. Καλά ο υετός που δείχνει στη 0.25 μοίρα δεν βγαίνει ποτέ έτσι στην πραγματικότητα, ποτέ, καμιά εποχή του χρόνου. Πάντα θα υπάρχουν αποκλείσεις στα mm..

Δεν είναι πόλη για χιόνι.....καλύτερα. Α έβλεπε κάθε χρόνο 5-10 εκ παρά αυτό που κάνει μια φορά τα 7 χρόνια μισό μέτρο ....λες και δεν μπορεί να κάνει μια πασπαλα έστω ρε παιδί μ.....τεσπά ελπίζω τώρα να πιάσει σε καμία στέγη τουλάχιστον 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Εγω παντως με αυτα που βλεπω τα προσηνεμα Θα δεχτουν μεγαλη κακοκαιρια

βρε δεν αντιλεγω. ολοι λιγο πολυ με αυτα που βλεπουμε κακοκαιρια περιμενουμε. μη μας χαλασουν αυτα που βλεπουμε τωρα φοβομαστε, χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, isnow είπε:

Καλά εδώ που τα λέμε έχει κάνει τα αδύνατα δυνατά να μας βγάλει την ψυχή..και γενικά όλα τα μοντέλα...δηλαδή με τέτοια διάταξη και να μην βγάλει καν χαμηλό? Άσχετα αν έχει υετό..δηλαδή θα βγει χιονοκακοκαιρια βαρβατη χωρίς χαμηλό? 

ενταξει υπαρχει χαμηλο αλλα στο τελος ειναι πολυ εκτεταμενο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Καλά ρε τρελέ ......αρχίζω και σε φοβάμαι...το πρωί που μιλήσαμε και πάνω στη συζήτηση για το όνομα της κακοκαιρίας κι ενώ ξέραμε ότι ήταν η σειρά του γράμματος "Μ" είχαμε πει για πλάκα από ένα πιθανό όνομα..εγώ είχα πει Μενέλαος κι εσύ....Μήδεια......και μπαίνω στο μετέο και βλέπω ότι την ονόμασαν Μήδεια.....χαχα....απίστευτο........εκτός αν έχεις κάποιον γνωστό εκεί μέσα....χαχα

https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=1632

Eυτυχως γιατι θα με επρηζαν στην καζουρα οι φιλοι μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το αικον το δειχνει και μαλλον παμε καλα εδω στα γρεβενα για υποτροπη απογευμα  Κυριακής μεχρι δευτερα πρωι οχι τιποτα το σοβαρό αλλα με τύχη ακομα ενα 5 ποντο μπορει ..τη δίνει καινομτζιφος και ο ευρωπαιος και πιο ωραίο από ολα το δειχνει το ουκμο που μας δίνει στην υποτροπη 6 χιλιοστα νομιζω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Εκπτωσεις το icon για εδω...πφφφ.

Τζιφε σε παρακαλω να ρεφαρεις αμεσα.

Το αικον ειναι τοσο σαπιο ομως που σε ενα ραν εχει μετακινησει 1000χλμ αντικυκλωνα και αυλωνα,προς το καλυτερο για μας.Δες στις 108ωρες και συγκρινε με 12αρι.

(Και καλωσηρθες πισω)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Dusterakos said:

Κοιταξτε σεναρια.. Δεν λενε να κορδωνιασουν ακομα... Αυτο με αγχωνει παρα πολυ!

Diagramme GEFS

Ραπεντωσα??? +50cm και βλεπουμε φιλε!!! ολα θα πανε καλα...καλυτερα αποσο βλεπουμε τωρα...θα δεις... ΧΙΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΟΥΝΙΟ . τελος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...