Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Steliosnow είπε:

Οι πιο έμπειροι ας μου απαντήσουν. Θεωρείται εφικτό να υπάρχουν φαινόμενα στο λεκανοπέδιο (ασχέτως Τ) από Δευτέρα πρωι ως τεταρτη πρωι έστω και με σημαντικά διάλλειμα τα;

Εννοειται βρε Στελλιο..Οτι πεφτει απο δευτερα πρωι θα ναι χιονι...Παντου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, sakis13 said:

Επισης μια παρακληση προς τους υπευθυνους..Εαν ειναι δυνατον να διαχωρισουμε τις αναφορες κακοκαιριας σε δυο σκελη που θα αφορουν ολα τα τμηματα της χωρας..

Πρωτο σκελος:Θρακη,Μακεδονια,βα Αιγαιο,Ηπειρος,θεσσαλια,Σποραδες..

Δευτερο σκελος:Στερεα-Ευβοια,Πελοποννησος,Κυκλαδες,Ιονιο,Δωδεκανησα,Κρητη..

Αυριο θα βρισκονται μεσα εκατονταδες μελη..Θα χαθει η μπαλα..Δεν θα προλαβαινουμε τις αναφορες..Και επιπλεον θα αποφυγουμε τα οποια δυσαρεστα..

Ας μην κρυβομαστε..Υπαρχουν μελη που δεν θελουν να δουν και να παρακολουθησουν την κακοκαιρια των κεντροβορειων και αντιστοιχα καποια αλλα μελη δεν θελουν να δουν την διαταραχη των προσηνεμων..Θα αρχισουν οι γνωστες αιχμες..Ποσα εβαλες,πως τα εβαλες,δεν ειναι τοσα,κτλ κτλ..

Ριχνω μια ιδεα...Αλλα θεωρω και για την ομαλη λειτουργια και για την προστασια του φορουμ θα πρεπει να γινει το προαναφερθεν..

Αφηστε δε που οι μισες και πλεον αναφορες θα ειναι φωτο και βιντεο..Αντιλαμβανεστε ποσο γρηγορα θα φευγουν οι σελιδες..Και επιπλεον οσοι θα ειναι απο κινητο θα αντιμετωπισουν προβλημα..Κολλαει αρκετα στο να ανεβαζει αμεσα τα δεδομενα και να τα ανοιγει..Το εχω παθει και γω πολλακις...Απλα εριξα μια ιδες..Σκεφτειτε το σας παρακαλω..

Φίλε κ συνοπαδε,δεν νομίζω ότι οι Σποράδες έχω πολλές περισσότερες πιθανότητες σε σχέση με εσάς κ νομίζω ότι προσυνεμα είμαι!άντε... βορειοΠροσυνεμα έστω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Εννοειται βρε Στελλιο..Οτι πεφτει απο δευτερα πρωι θα ναι χιονι...Παντου...

ΠΑΜΕΕΕΕ

Και κάτι άλλο που αξίζει να αναφερθώ. Επιασα τον εαυτό μου να μην είναι ικανοποιημένος και να μιζεριαζω επειδή μπορουσε να κάνει ιστορικό και λογικά δε θα γίνει. Αλλά είναι τραγική ειρωνια ότι μέχρι περσυ που δε κοίταγα ποτε μοντέλα και περιμενα τις ειδήσεις και έψαχνα μόνος μου στο μετεο κτλ αν άκουγα αυτά τα λόγια από μετεωρολόγους θα έκανα τουμπες μόνο και μόνο που θα το έβλεπα να πεφτει . Τα μοντέλα νομίζω χαλάνε λίγο αυτή τη μαγεία αλλά παρολαυτα τώρα που αρχισα να βλέπω δε μπορω να σταματήσω 😂😂

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, billipiros12 είπε:

Ακολουθησε Ευρωπαίο τελικά ο τζίφος. 

Bασιλη τι εικονα εχεις εσυ μεχρι στιγμης για ηπειρο-γιαννενα.?Θεοδωριανα φαινεται κλειδωνουν καλη χιονοπτωση.

Οριακα φαινονται τα 500 μετρα του λεκανοπεδιου μεχρι στιγμης ωστε να εχουν ενα καλο κομματι του υετου σε χιονι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, fufutos είπε:

Φίλε κ συνοπαδε,δεν νομίζω ότι οι Σποράδες έχω πολλές περισσότερες πιθανότητες σε σχέση με εσάς κ νομίζω ότι προσυνεμα είμαι!άντε... βορειοΠροσυνεμα έστω...

Ενταξει,ας διαχωριστουν σε δυο τμηματα οι αναφορες και θα το κρινουν τα παιδια το πως θα διαχωρησουν τα ηπειρωτικα και νησιωτικα τμηματα..Ενδεικτικο ηταν αυτο φιλε μου...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Οι πιο έμπειροι ας μου απαντήσουν. Θεωρείται εφικτό να υπάρχουν φαινόμενα στο λεκανοπέδιο (ασχέτως Τ) από Δευτέρα πρωι ως τεταρτη πρωι έστω και με σημαντικά διάλλειμα τα;

Εβέβαια ! Ότι πέφτει σε όλο το λεκανοπέδιο τουλάχιστον θα είναι χιόνι... Αυτό νομίζω πως έχει κλειδώσει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, notios_polos είπε:

αν τα μετρησεις οπως το 2001 μπορει..θα το δουμε αυτο στο περας της κακοκαιριας και απο τις φωτο που λογικα θα μας στειλεις..απο ποια περιοχη θα μας στελνεις τις χιονισμενες αναφορες σου?

Δεν ξέρω πως τα μετράς, αλλά αυτά είναι 35m

image.thumb.png.4099800c07c3dfa52fd1ea1dd328ffa2.png

Ούτε κατά διάνοια δεν είχε τόσο χιόνι το 2001 η Θεσσαλονίκη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, islander είπε:

Αυτή η "υετότρυπα" εντάσεων των χιονοπτώσεων, από αργά το απόγευμα του Σαββάτου, έως τις πρώτες μεταμεσονύκτιες ώρες της Κυριακής πάνω από τη Θεσσαλονίκη, η οποία στη θεωρητική σούμα χιλιοστών, αφαιρεί πολλά, προφανώς οφείλεται στον Θερμαϊκό...
Θεωρώ πως τελικά αυτό δεν θα εμφανιστεί πάνω στα φαινόμενα. Πιθανόν να το εξαφανίσει ο τζίφος στο 12άρι. Αντίθετα, ο Θερμαϊκός είναι ικανός με την κατάλληλη διάταξη να δώσει μεγαλύτερες εντάσεις...
Ας με διαφωτίσουν οι παλαιότεροι Θεσσαλονικείς σε αυτό το θέμα, καθώς εγώ κατοικώ στην πόλη μόλις τέσσερα χρόνια και δεν έχω ικανές εμπειρίες της συμπεριφοράς του καιρού σε τέτοια κατάσταση.

Ελπίζω Κυριακή απόγευμα να σου Θερμαϊκός roules 😁😊😁😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, giogud είπε:

Δεν ξέρω πως τα μετράς, αλλά αυτά είναι 35m

image.thumb.png.4099800c07c3dfa52fd1ea1dd328ffa2.png

Ούτε κατά διάνοια δεν είχε τόσο χιόνι το 2001 η Θεσσαλονίκη...

Τα Διαβατα πάντως είχαν 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Εννοειται βρε Στελλιο..Οτι πεφτει απο δευτερα πρωι θα ναι χιονι...Παντου...

λιγοτερα ομως απο τις αρχικες προβλεψεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, sakis13 said:

Ενταξει,ας διαχωριστουν σε δυο τμηματα οι αναφορες και θα το κρινουν τα παιδια το πως θα διαχωρησουν τα ηπειρωτικα και νησιωτικα τμηματα..Ενδεικτικο ηταν αυτο φιλε μου...

Σάκη εγώ πίστεψα αυτή τη φορά ότι πράγματι έρχεται νέο 87 για τα προσυνεμα...ότι κ να κάνει θα είναι ψίχουλα σε σχέση με αυτό που θα μπορούσε..έχω ελπίδες αλλά μια πέτσα σε σχέση με αυτό που θα μπορούσε κ πέρασε τόσο κοντά,νιώθω σαν να πήγα με τη Μαριγώ από τη γειτονιά ενώ με ήθελε η Μόνικα Μπελούτσι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Bασιλη τι εικονα εχεις εσυ μεχρι στιγμης για ηπειρο-γιαννενα.?Θεοδωριανα φαινεται κλειδωνουν καλη χιονοπτωση.

Οριακα φαινονται τα 500 μετρα του λεκανοπεδιου μεχρι στιγμης ωστε να εχουν ενα καλο κομματι του υετου σε χιονι.

Σήμερα το πρωί ο τζίφος ψύχρανε, ανέβασε και υετό. Στα ίδια και ο Ευρωπαίος. Με τα μέχρι τώρα στοιχεία ένα 15πόντο πέφτει στα Γιάννενα. 

Από τα 800-900 μέτρα θα είναι όλος ο υετός σε χιόνι. 

Πιστεύω θεοδώριανα αν όλα πάνε καλά θα βάλουν πάνω από 50 πόντους. 

Πόλυ αισιόδοξο είναι ότι ο άνεμος θα είναι νοτιοδυτικος. 

Αυτά πιστεύω Μίλτο μακάρι να πάνε όλα καλά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απεχουμε λιγο απο κατι ιστορικο. Δεν ξεω αν εχουμε περιθωρια περαιτερω δυτικισης της φασης. Να μας πιασει καλα το χαμηλο και να φαμε τον αυλωνα καλα μεσα στο Αιγαιο με γενναια βελτιωση των 500αριων. Αν γινει αυτο τα ανατολικα προσηνεμα πανε για τρελες καταστασεις και εμεις στα νησια επισης για ωραια πραγματα. 3 μερες εμειναν. Να δουμε τι απιδια θα πιασει ο σακος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φιλικα προς ολους...Απεχθανομαι τα ευχολογια και το ξερετε..Οτι λεω και γραφω το βασιζω σε δεδομενα...Δεν χαιδευω ματια και αυτια κανενος!!!Ειναι ακομα πρωιμο να θεωρησουμε κατι ως μη αναστρεψιμο...

Την δευτερα θα χιονιζει και μαλλον μεχρι Τεταρτη πρωι..Εαν δεν ειχαμε δει μοντελα ολες τις προηγουμενες μερες και τα παρακολουθουσαμε για πρωτη φορα σημερα,ολοι θα πεταγαμε...

Γι αυτο λεω και ξαναλεω οτι χαθηκε η εποχη της αθωοτητας..Καποτε που δεν ξεραμε απο μεσα και ιντερνετ,μια νιφαδα εριχνε και καναμε πανικο..Σημερα μας δινει το μοντελο 5,ζηταμε 15 κτλ...Υπομονη συνιστω..

Δεν εχει κλειδωσει κατι..Χαιρομαι που θα χιονισει..Για να μην κρυβομαι..Θελω χιονοστρωση..Αυτος ηταν εξ αρχης ο στοχος μου...Ενα 5 ποντο μου αρκει..Μεταξυ μας?Δεν πιστευω οτι θα το κανει τουλαχιστον εδω στην Καλλιθεα...Αλλα θα το παλεψουμε ολοι για ολους...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Επισης μια παρακληση προς τους υπευθυνους..Εαν ειναι δυνατον να διαχωρισουμε τις αναφορες κακοκαιριας σε δυο σκελη που θα αφορουν ολα τα τμηματα της χωρας..

Πρωτο σκελος:Θρακη,Μακεδονια,βα Αιγαιο,Ηπειρος,θεσσαλια,Σποραδες..

Δευτερο σκελος:Στερεα-Ευβοια,Πελοποννησος,Κυκλαδες,Ιονιο,Δωδεκανησα,Κρητη..

Αυριο θα βρισκονται μεσα εκατονταδες μελη..Θα χαθει η μπαλα..Δεν θα προλαβαινουμε τις αναφορες..Και επιπλεον θα αποφυγουμε τα οποια δυσαρεστα..

Ας μην κρυβομαστε..Υπαρχουν μελη που δεν θελουν να δουν και να παρακολουθησουν την κακοκαιρια των κεντροβορειων και αντιστοιχα καποια αλλα μελη δεν θελουν να δουν την διαταραχη των προσηνεμων..Θα αρχισουν οι γνωστες αιχμες..Ποσα εβαλες,πως τα εβαλες,δεν ειναι τοσα,κτλ κτλ..

Ριχνω μια ιδεα...Αλλα θεωρω και για την ομαλη λειτουργια και για την προστασια του φορουμ θα πρεπει να γινει το προαναφερθεν..

Αφηστε δε που οι μισες και πλεον αναφορες θα ειναι φωτο και βιντεο..Αντιλαμβανεστε ποσο γρηγορα θα φευγουν οι σελιδες..Και επιπλεον οσοι θα ειναι απο κινητο θα αντιμετωπισουν προβλημα..Κολλαει αρκετα στο να ανεβαζει αμεσα τα δεδομενα και να τα ανοιγει..Το εχω παθει και γω πολλακις...Απλα εριξα μια ιδεα..Σκεφτειτε το σας παρακαλω..

Προφανώς και θα ειναι καλύτερα να χωριστούν, αλλά πιστευω οτι ίσως σε δύο δεν αρκούν.  Γνώμη μου είναι Θεσσαλονίκη, Αττική ξεχωριστά λογω των περισσότερων μελών και ακόμα δύο , τα οποία θα ειναι όπως τα λες. 

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39! mm o Eυρωπαιος μια μερα πριν το χιονι. Προσπαθω να μεινω συγκρατημενος αλλα αν πεσουν τοσα θα αγγιξουμε 2012 και 2006 εδω. Το 2001 θα παραμεινει απλησιαστο βεβαια, αλλα γι αυτο ειναι και ιστορικο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω οι δέκα πόντοι έχουν κληδωσει για την περιοχή είναι μια χαρά δεν θέλω περισσότερα για να έχει ανοιχτούς δρόμους η ομορφιά θα υπάρξει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Φιλικα προς ολους...Απεχθανομαι τα ευχολογια και το ξερετε..Οτι λεω και γραφω το βασιζω σε δεδομενα...Δεν χαιδευω ματια και αυτια κανενος!!!Ειναι ακομα πρωιμο να θεωρησουμε κατι ως μη αναστρεψιμο...

Την δευτερα θα χιονιζει και μαλλον μεχρι Τεταρτη πρωι..Εαν δεν ειχαμε δει μοντελα ολες τις προηγουμενες μερες και τα παρακολουθουσαμε για πρωτη φορα σημερα,ολοι θα πεταγαμε...

Γι αυτο λεω και ξαναλεω οτι χαθηκε η εποχη της αθωοτητας..Καποτε που δεν ξεραμε απο μεσα και ιντερνετ,μια νιφαδα εριχνε και καναμε πανικο..Σημερα μας δινει το μοντελο 5,ζηταμε 15 κτλ...Υπομονη συνιστω..

Δεν εχει κλειδωσει κατι..Χαιρομαι που θα χιονισει..Για να μην κρυβομαι..Θελω χιονοστρωση..Αυτος ηταν εξ αρχης ο στοχος μου...Ενα 5 ποντο μου αρκει..Μεταξυ μας?Δεν πιστευω οτι θα το κανει τουλαχιστον εδω στην Καλλιθεα...Αλλα θα το παλεψουμε ολοι για ολους...

Έτσι σωστος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, gakhun είπε:

Προφανώς και θα ειναι καλύτερα να χωριστούν, αλλά πιστευω οτι ίσως σε δύο δεν αρκούν.  Γνώμη μου είναι Θεσσαλονίκη, Αττική ξεχωριστά λογω των περισσότερων μελών και ακόμα δύο , τα οποία θα ειναι όπως τα λες. 

Οκ ναι αλλά υπάρχουν άτομα λίγα που χιονιζονται μαζί με αττικαριους και είναι λογικό να γουστάρουν να αναφέρουν μαζί μας!!!εγω προτείνω κέντρο βόρεια και νότια-νησιά Αιγαίου!!!Ε οι Λαμιώτες να γράφουν όπου θέλουν πχ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο το γ@@@@@@ το χαμηλο που βγαζει πανω απο τις αζορες στις 70 ωρες νομιζω χαλαει ολο το θεμα και σπρωχνει τον εμποδισμο ανατολικα με οτι συνεπαγεται.Χρονος υπαρχει τα σημερινα 12ρια ειναι τελικος κ all in.Τουλαχιστον να παρουμε το maximum  και να βγει τουλαχιστον το καλυτερο... που εχουμε δει τα τελευταια 13 χρονια.Καλημερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρες, αφού πλέον έχουμε διπλοκλειδωσει, έχω να πω ότι στα 5-6 χρόνια που παρακολουθώ τον καιρό μέσα από το φόρουμ είναι η πρώτη φορά που κάποια κακοκαιρία μέχρι και την τελευταία στιγμή βελτιώνεται. Συνήθως γινόταν το ακριβώς αντίθετο! Καλά χιόνια σε όλους!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα πάντως μου αρέσει που μάλλον  δειχνει ότι θα έχουν μια σχετικά καλή διάρκεια τα φαινόμενα, έντονα ή μη και ανεξαρτήτως στρωσιματος και δεν θα είναι ξεπέτα των 3-4 ωρών. Κι αν στρώσει σίγουρα δεν θα το λιώσει στο άψε σβήσε. Αυτά κρατάω προς το παρόν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

39! mm o Eυρωπαιος μια μερα πριν το χιονι. Προσπαθω να μεινω συγκρατημενος αλλα αν πεσουν τοσα θα αγγιξουμε 2012 και 2006 εδω. Το 2001 θα παραμεινει απλησιαστο βεβαια, αλλα γι αυτο ειναι και ιστορικο. 

φιλε μπορεις να δεις και για εδω γιατι και εμας τα αυξησε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...