Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Steliosnow είπε:

Χωρις παρεξηγηση αλλά πιστευεις οτι τα μοντέλα ειναι σε θέση να αποτυπώνουν 100% τον υετο ειδικά στην Αττική που κατά καιρους κάνει ότι της κατέβει ;

Δεν βλεπω ποτε υετο απο τα μοντελα ! Υπαρχουν δυο διαταραχες που βαση των χαρακτηριστικων τους δε μπορουν να δωσουν κατι παραπανω απο αυτο που σου ειπα ! Υποβαθμιστηκε πολυ η φαση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ensembles ειναι μοιρασμενα. Καποια ειναι πολυ χειροτερα (που εκμηδενιζουν σχεδον στο συνολο της την κακοκαιρια για τα νοτια) , καποια πολυ καλυτερα (προς σεναριο Κινεζου) και καποια ιδια με το κυριως. Δεν υπαρχει ταυτιση αποψεων αυτη την στιγμη το οποιο ειναι σανιδα σωτηριας για εμας .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Snow_Addict είπε:

Παίδες ο Ζιακόπουλος ανέβασε στο blog του κάτι για ενδεχόμενο περιορισμό χιλιοστών λόγω στροφής των ανέμων από Α σε ΝΑ για κεντροδυτική Μακεδονία...μπορεί κάποιος έμπειρος να πει την γνώμη του για Θεσσαλονίκη σχετικά με αυτό? βέβαια η Θεσνίκη είναι κεντρική Μακεδονία αλλά αγχώθηκα...διαφωτίστε παίδες!

Καλό είναι αυτό λεβέντη μου... Έχεις υγρασια από Θερμαϊκό!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

ΠΑΙΔΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΩΝ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΩΝ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ ADMINS ΚΑΙ MODS ΕΧΟΥΜΕ ΗΔΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ.

ΘΑ ΧΩΡΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΒΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΧΩΡΑ Η ΚΑΘΕ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑ ΠΕΡΙΟΧΗ 

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΜΟΝΟ ΕΝΩΝΕΙ ΔΕ ΔΙΧΑΖΕΙ!

 

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Πάντως αν καπου κολλησει το πραγμα και γινει ο διαχωρισμός εξ ανάγκης, αν πιστεύετε οτι ο διαχωρισμός Αθήνας Θεσσαλονικης   ειναι θεμα "διχασμου" , τότε μπορείτε να το χωρίσετε ως  Αθήνα -  Θεσσαλονίκη μαζί και υπόλοιπη Ελλαδά. Ειναι κρίμα, κατά τη γνώμη μου, να ”χάνονται" αναφορές  από περιοχές που βρισκονται 1 και 2 μελη, ανάμεσα σε εκατονταδες σελιδες που θα γραφτουν από τα πολύ περισσότερα μελη των 2 μεγαλυτερων πόλεων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τα πρωινα μοντελα, η περιοχη της Ημαθιας εχει ΝΑ ανεμο για την περισσοτερη διαρκεια της κακοκαιριας οποτε και τα χιλιοστα εχουν αυξηθει σημαντικα. 

Επεξεργάστηκε από MenNaousa11
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.voria.gr/article/thessalonikichionostrosi-eos-5-pontous-sto-kentro---epi-podos-gia-ti-midia

 

5cm δίνουν για κέντρο από Πολιτική Προστασία....κ λέει φαινόμενα μέχρι Δευτέρα....τι φάση?!?!?!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

χαχαχα!!!φιλε παπλαμουδα πολυ μεγαλες βελτιωσεις σε τζιφο και φαινεται θα γινει χιονοπανικος παπλαμουδας εδω γιατι μπαινει στο παιχνιδι και ο Ν.Δ στην ηπειρο με πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.

Τεραστιες βελτιωσεις στην χιονοστρωση!!!!!!  31 εκατοστα δινει ο τζιφος στα Γιαννενα!!!

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

 

 

 

Τι έγινε ρε Μιλτο!! Είδες ο νδυτικος τελικά? Θα έχεις Παπλαμουδα!! που μου σταναχωριοσουν προχτές στον ζιακο😀😀

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ!!Ας πιοω τον πρωινο καφε και να χαζεψω λιγο μοντελα ...😀 Αποτέλεσμα εικόνας για φωτο κουπα καφε με χιονι

Καλημερα βαγγελη! Θα μπορουσες να δωσεις και μια εκτιμηση για ανατολικη μακεδονια;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το να παρακολουθεί κάποιος το meteo και να λαμβάνει υπόψη τις εκτιμήσεις του, αποτελεί σφυροκόπημα στα νεύρα. Προσωπική άποψη είναι αυτή, αλλά ειλικρινά, προτιμώ να δώσω βάση σε πρόγνωση ενός παππού αγρότη, που βασίζεται σε εμπειρική παρατήρηση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλη βελτίωση για φθιωιδα στα σημερινά !!!Ευρωπαίος και ουκμο.μας θάβουν,αλλά και ο τζίρος μας δίνει σημαντική χιονόστρωση!!Περιμένουμε την Τούμπα του τζιφου στα 12 άρια για τις Τ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Για την Κυριακή είναι καλύτερα τα πράγματα.Μισό βήμα από σχεδον όλα τα μοντελα θα έλεγα  αλλά προς την σωστή κατεύθυνση. Δεν έχουμε και πολύ χρόνο αλλά δεν θέλουμε και τεράστιες αλλαγές για να ξεφύγουμε από την μετριότητα . Μακαρι να συνεχιστεί η τάση. 

Οπως λιγο λιγο φτιαχνει για κυριακη ετσι και απ την κυριακη θα το βελτιωνει για τριτη..αρκει να μην φυγει σφαιρα κατι που δεν φαινετε..παιζει και το ενδεχομενο σε ενα ραν να ξαναδωσει σχεδον ιστορικο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

επειδη διαβαζω τις αναφορες σου ξερω απολυτα πως νιωθεις και σε καταλαβαινω.

μεσα μου και γω ετσι βραζω και θελω να ειμαι καρασιγουρος καθε φορα απο ολες τις μπαντες αλλιως με ζωνουν φιδια

αλλα το κραταω μεσα μου.

παμε δυνατα Γιαννεναρα!

Ετσι ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι οπως τα λες φιλε μου παπλαμουδα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ensembles 3, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 22, 25, 26, 27, 29 σημαντικα καλυτερα απο το κυριως με ΠΟΛΥ πιο δυτικη μετατωπιση, ισχυροτερο αυλωνα και πολυ καλυτερα ποιοτικα χαρακτηριστικα. Νομιζω οτι το κυριως ειναι απο τα χειροτερα σε αυτο το run.

Αρα 13/30 ensembles με σημαντικοτατες διαφορες. Σχεδον δηλαδη το 50% δειχνει μια τελειως διαφορετικη κακοκαιρια! Τα οποια χτες να τονισουμε ΔΕΝ υπηρχαν.

Θα εχουμε φοβερη διχογνωμια στο διαγραμμα.

Για να λεμε και του στραβου το δικιο.

 

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Επεξεργάστηκε από snowzz
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχουν εδώ μέσα παιδιά που έχουν πάρα  πολύ περισσότερες γνώσεις απο εμένα.  Σαν παππούς όμως κι εγώ, θέλω να πω οτι δεν είναι τόσο καθοριοστική η αποτύπωση του κάθε ραν σε υετό , αλλά η φιλοσοφία του τρεξίματος. Ανετότατα μπορεί στο επόμενο ραν να μας θάβει λόγω μιας διαφορετικής κλίσης του αυ΄λωνα, αλλα τα βαθύτερα ποιοτικά χαρακτηριστικά να έχουν χαλάσει. Πχ να έχει αρχίσει μια περαιτέρω πίεση στον αντικυκλώνα και εν τέλιει να τα χαλάσει όλα μετά απο 2 runs. 

Επομένως, ας μας πούν τα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα: 

1. Υπάρχει μια περαιτέρω χαλάρωση στον Ατλαντικό με καλύτερο ριτάζρισμα? Νομίζω ναι

2. Κατεβαίνει λιογ πιο ΝΔ ο αυλώνας? Νομίζω ναι

3. Το χαμηλό βαθαίνει? Νομίζω ναι

Επομένως, με βάση τις φτωχές μου γνώσεις, νομίζω οτι έρχεται μια βελτίωση απο Δυετέρα απόγευμα μέχρι Τετάρτη πρωί, με άσπρο το λεκανοπέδιο απο Τρίτη μεσημέρι! Ισως και απο Δευτέρα βράδυ!

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Δεν βλεπω ποτε υετο απο τα μοντελα ! Υπαρχουν δυο διαταραχες που βαση των χαρακτηριστικων τους δε μπορουν να δωσουν κατι παραπανω απο αυτο που σου ειπα ! Υποβαθμιστηκε πολυ η φαση. 

Οκ δεκτό απλά όταν μου δίνει τρίτη βράδυ 8 χιλιοστά με αρνητικές δεν είναι λίγο παραλογο να απαισιοδοξω; και φαντάσου μενω δίπλα στο κυμα σχεδόν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με αυτη εικονα στους ανεμους τις ωρες που μας εχει σε υετοτρυπα προφανος και ειναι λαθος υπολογισμος και βλεπει κατι λαθος Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 minutes ago, Santa snow said:

Τα μοντελα πλεον συγκλινουν σε ενα μετριο περασμα Κυριακη βραδυ / Δευτερα μεσημερι και αλλο ενα μετριο περασμα Δευτερα βραδυ/ Τεταρτη πρωι. Η πρωτη φαση δε μπορει να αλλαξει αλλα δε μπορει να δωσει κατι παραπανω απο μια πασπαλα μεχρι τα 200-300...

Η δευτερη φαση μπορει να αλλαξει αλλα οσο παει χειροτερευει και πλεον εχουμε πεσει κατω απο 5 μερες! Με αυτα που δειχνει τωρα το μεγιστο που παιρνουμε ειναι 10 ποντοι στα ΒΠ και μια γανουδα απο κεντρο και κατω... Τα υπερβορεια (πανω απο 350) πανε για καλο χιονι ! 

 

Για το μέτριο πέρασμα Κυριακή προς Δευτέρα συμφωνώ... Τρίτη προς Τετάρτη βλέπω γενικευμένο χιονιά σε όλο το νομό και σίγουρα περισσότερο από 10π σε εμένα... επίσης πως προκύπτει οτι αποδυναμώνεται η δεύτερη φάση? ειλικρινής ερώτηση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, snowzz είπε:

Ensembles 3, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 22, 25, 26, 27, 29 σημαντικα καλυτερα απο το κυριως με ΠΟΛΥ πιο δυτικη μετατωπιση, ισχυροτερο αυλωνα και πολυ καλυτερα ποιοτικα χαρακτηριστικα. Νομιζω οτι το κυριως ειναι απο τα χειροτερα σε αυτο το run.

Αρα 13/30 ensembles με σημαντικοτατες διαφορες. Σχεδον δηλαδη το 50% δειχνει μια τελειως διαφορετικη κακοκαιρια! Τα οποια χτες να τονισουμε ΔΕΝ υπηρχαν.

Θα εχουμε φοβερη διχογνωμια στο διαγραμμα.

Για να λεμε και του στραβου το δικιο.

 

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Ε ρε αλλαγές που θα δουν ακόμα τα μάτια μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, Steliosnow said:

Χωρις παρεξηγηση αλλά πιστευεις οτι τα μοντέλα ειναι σε θέση να αποτυπώνουν 100% τον υετο ειδικά στην Αττική που κατά καιρους κάνει ότι της κατέβει ;

καλά ούτε γω το πιστεύω απόλυτα αλλά στα περισσότερα φαίνεται αρκετά ψαλιδισμένος ο υετός που είναι κ αυτός σημείο ανησυχίας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...