Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 minutes ago, Blacktan said:

Ιεροσυλια να συγκρινει καποιος τον ζιακο αλλα και τον αειμνηστο λαζανη με σουζη ...

Ποιά είναι η ιεροσυλία? 30 χρόνια στην ΕΜΥ έχει στην πλάτη της η Σούζη.

Ας μη λέμε οτι θέλουμε άσε που είναι πιο ακριβής ακόμα κ από τον Ζιάκο στις προγνώσεις της για τους χιονιάδες 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαι ο ναυτης δεν ειναι κακος για τριτη. Μακαρι να πηγαιναν και οι αλλοι προς τα κει

navgem-0-96.png?12-19

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Orinos said:

θα παρακαλούσα πολύ τα ποστ που είναι προδήλως ανακριβή και διαστρεβλώνουν τα δεδομένα με τρόπο που προσβάλει την νοημοσύνη των μελών που μπαίνουν για να ενημερώνονται, να διαγράφονται.....αλλιώς προβλέπεται να ανέβει η θερμοκρασία σε σημείο που θα περιορίσει τα στρωσίδια στην Αττική.....

Αν και δεν με αφορά το σχόλιο δεν νομίζω οτι γράφουμε στο Lancet για να γίνει peer review...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Κατερίνα είπε:

Έχετε ξεπατικώσει ότι μοντέλο υπάρχει και δεν υπάρχει...Κινέζους βλέπετε για μετά 20 μέρες, Κογκολέζους για μετά 2 μήνες.. τι είστε εσείς; 😂😂 

Οι πνιγμένοι που πιάνονται από τα μαλλιά 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Δεν μπορει ρε συ να βγαζει τετοια δεδομενα για τοσο κοντινες ωρες.. Ισως κατι σημαινει.. Δηλαδη ποσο εξω πια να πεσει ενα οποιοδηποτε μοντελο στις 96 ωρες;;; 

 

Ξερω γω, οπως φαινεται μαλλον πολυ ! χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, CATHA said:

Αν και δεν με αφορά το σχόλιο δεν νομίζω οτι γράφουμε στο Lancet για να γίνει peer review...

Νομιζω δεν εχει μεινει ουτε ενας πια που να πεφτει στην παγιδα "Το Αιγαιο θα φερει μονο του στο πιατο χιονοστρωση ως τον Πειραια" οταν ο ανεμος που φυσαει δεν ερχεται καν απο το Αιγαιο! Εκτος αν το αγαιο ειναι κανα ντελιβερι μποι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πείτε με χαζό, πείτε με ανόητο, αλλά ο Κινέζος ΚΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙ!!!

Ειδα προσεκτικά το ραν του (ναι...ακούγεται ως κατάντια το ξέρω) και βλέπω οτι η ανάλυση του είναι σωστή. Δλδ εννοώ τα γραφικά. Μέχρι τις 48 ώρες είναι ΟΛΟΙΔΙΟΣ με τα υπόλοιπα. Στις 65 ώρες περίπου, κάνει ένα ρίτζ μέχρι τη Δανία (χοντρικά) , δλδ οχι τόσο ψηλά για να πεις οτι είναι παράλογο ή λάθος της ανάλυσης, και παράλληλα ο αυλώνας που κατεβαίνει είναι πιο χοντρός με αποτέλεσμα, οχι να μετατοπίζεται δυτικά, αλλά να μας πιάνουν πολύ δυνατά τα δυτικά του κράσπεδα λόγω του αυξημένου πάχους του. Παράλληα, αν συγκρίνετε ΜΟ όρο 72 και ΚΥΡΙΩΣ τις 96 ώρες του Ευρωπαίου, βλέπουμε οτι σε σχέση με το κύριο τρέξιμο, αφενός ο αυλώνας είναι πιο παχύς , αφετέρου έρχεται πιο δυτικά η επίδρασή του λόγω αυτού του μεγέθους. Πιθανολογώ, οτι απο εδώ και πέρα θα έχουμε βελτιώσεις προς τα δυτικά, είτε αναφορικά με το πάχος του αυλώνα, είτε με τη δυτική πορεία του. 

Δλδ δίνω πιθανότητα να έχουμε καλυτέρευση των στοιχείων για Τρίτη και Τετάρτη , όπως περίπου βγάζει ο Κινέζος και το Gem. 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέτρια πράγματα σε σχέση με τις προσδοκίες που είχαμε έως χθες το βράδυ...

https://meteologix.com/gr/forecast/264371-athens/meteogram/usa

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πείτε με χαζό, πείτε με ανόητο, αλλά ο Κινέζος ΚΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙ!!!

Ειδα προσεκτικά το ραν του (ναι...ακούγεται ως κατάντια το ξέρω) και βλέπω οτι η ανάλυση του είναι σωστή. Δλδ εννοώ τα γραφικά. Μέχρι τις 48 ώρες είναι ΟΛΟΙΔΙΟΣ με τα υπόλοιπα. Στις 65 ώρες περίπου, κάνει ένα ρίτζ μέχρι τη Δανία (χοντρικά) , δλδ οχι τόσο ψηλά για να πεις οτι είναι παράλογο ή λάθος της ανάλυσης, και παράλληλα ο αυλώνας που κατεβαίνει είναι πιο χοντρός με αποτέλεσμα, οχι να μετατοπίζεται δυτικά, αλλά να μας πιάνουν πολύ δυνατά τα δυτικά του κράσπεδα λόγω του αυξημένου πάχους του. Παράλληα, αν συγκρίνετε ΜΟ όρο 72 και ΚΥΡΙΩΣ τις 96 ώρες του Ευρωπαίου, βλέπουμε οτι σε σχέση με το κύριο τρέξιμο, αφενός ο αυλώνας είναι πιο παχύς , αφετέρου έρχεται πιο δυτικά η επίδρασή του λόγω αυτού του μεγέθους. Πιθανολογώ, οτι απο εδώ και πέρα θα έχουμε βελτιώσεις προς τα δυτικά, είτε αναφορικά με το πάχος του αυλώνα, είτε με τη δυτική πορεία του. 

Δλδ δίνω πιθανότητα να έχουμε καλυτέρευση των στοιχείων για Τρίτη και Τετάρτη , όπως περίπου βγάζει ο Κινέζος και το Gem. 

 

 

Αυτο είπα και γω προηγουμενως φίλε θέλουμε παχος στον Αυλώνα γιατι αυτά τα ανεμικα που βγάζει πχ το αικον φευγουν για πλακα Ανατολή . 

Εντωμεταξυ σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο βελτιώνεται αυτομάτως και η πρωτη φαση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kramer VS Kramer.... Το κύριο του GFS εναντίον όλων των μελών του στο θέμα του υετου από Δευτέρα απόγευμα κ μετά! Δεν μπορώ να πω ότι το κύριο είναι τόσο πανίσχυρο ειδικά στο θέμα του υετου τρεις και κάτι μέρες πριν. Αν επικρατήσει χαλάλι του! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Ποιά είναι η ιεροσυλία? 30 χρόνια στην ΕΜΥ έχει στην πλάτη της η Σούζη.

Ας μη λέμε οτι θέλουμε άσε που είναι πιο ακριβής ακόμα κ από τον Ζιάκο στις προγνώσεις της για τους χιονιάδες 

Ιεροσυλια για οσους γνωριζουν .. απλα ..

Ζιακο vs σουζη ειναι σαν να συγκρινεις χρυσο με κασσιτερο ..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, Weather xanthi είπε:

Μπορεί να μου πει κάποιος για θρακη αν υπάρξει χιονοστρωση; 

Έλα φίλε μου λογικά θα το δούμε το 10ποντο! Πιστεύω κάτι αντίστοιχο με 5/1/19 αν θυμάσαι που χιόνισε κανονικά τελευταία φορά. Screenshot_20210212-220729.thumb.png.64af454f0674c744124c4b1c70cf4b93.png

Σύγκριση από gfs (1ο) και ευρωπαϊκό (2ο)Screenshot_20210212-220617.thumb.png.7e60ce5c5713f066477f4cfcdf6bd531.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ευαγγέλιο το εχει ο Σάκης που με ξενέρωσε με αυτά που είπε στο δελτίο ότι η Ήπειρος θα είναι στο θερμό τομέα και θα έχει έντονες βροχές και χιόνια αρχικά στα 1000μετρα και ως το βράδυ στα 600....τον άκουσα και εκνευριστικα🤔 πολύ μαζί του🤔

 

 

 

 

 

 

 

 

Γιαννη αρχικα να σου πω ότι μετα τον Ζιακο έρχεται ο Σάκης κατα την ταπεινή μου άποψη,μέχρι χθες ο Σάκης μας ξεκίναγε απο τις πρωινές ώρες με χιόνι και νιφαδοπτωσεις απο την νύχτα κατι που σε μεγάλο ποσοστό τα λεγόμενα του συμφωνούσαν με τον ευρωπαίο τώρα τι ειδε και το άλλαξε δεν ξερω,σε καμία περίπτωση όμως δεν πιστεύω ότι θα φτάσει το βράδυ για να το γυρίσει θεωρώ ότι απο τις μεσημεριανές ώρες και ίσως και νωρίτερα τα υψόμετρα σταδιακά θα κατεβαίνουν ως τα 500-600,ειδωμεν φιλε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πείτε με χαζό, πείτε με ανόητο, αλλά ο Κινέζος ΚΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙ!!!

Ειδα προσεκτικά το ραν του (ναι...ακούγεται ως κατάντια το ξέρω) και βλέπω οτι η ανάλυση του είναι σωστή. Δλδ εννοώ τα γραφικά. Μέχρι τις 48 ώρες είναι ΟΛΟΙΔΙΟΣ με τα υπόλοιπα. Στις 65 ώρες περίπου, κάνει ένα ρίτζ μέχρι τη Δανία (χοντρικά) , δλδ οχι τόσο ψηλά για να πεις οτι είναι παράλογο ή λάθος της ανάλυσης, και παράλληλα ο αυλώνας που κατεβαίνει είναι πιο χοντρός με αποτέλεσμα, οχι να μετατοπίζεται δυτικά, αλλά να μας πιάνουν πολύ δυνατά τα δυτικά του κράσπεδα λόγω του αυξημένου πάχους του. Παράλληα, αν συγκρίνετε ΜΟ όρο 72 και ΚΥΡΙΩΣ τις 96 ώρες του Ευρωπαίου, βλέπουμε οτι σε σχέση με το κύριο τρέξιμο, αφενός ο αυλώνας είναι πιο παχύς , αφετέρου έρχεται πιο δυτικά η επίδρασή του λόγω αυτού του μεγέθους. Πιθανολογώ, οτι απο εδώ και πέρα θα έχουμε βελτιώσεις προς τα δυτικά, είτε αναφορικά με το πάχος του αυλώνα, είτε με τη δυτική πορεία του. 

Δλδ δίνω πιθανότητα να έχουμε καλυτέρευση των στοιχείων για Τρίτη και Τετάρτη , όπως περίπου βγάζει ο Κινέζος και το Gem. 

 

 

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστος είναι αλλά εννοείται ότι τέτοιες αλλαγές είναι εφικτές και τις έχουμε δει να γίνονται και την τελευταία στιγμή χωρίς πολλές φορές να τις πιάνει κανένα μοντέλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, phanis1313 είπε:

Kramer VS Kramer.... Το κύριο του GFS εναντίον όλων των μελών του στο θέμα του υετου από Δευτέρα απόγευμα κ μετά! Δεν μπορώ να πω ότι το κύριο είναι τόσο πανίσχυρο ειδικά στο θέμα του υετου τρεις και κάτι μέρες πριν. Αν επικρατήσει χαλάλι του! 

Εννοείς ότι το κύριο είναι καλύτερο η χειρότερο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Blacktan said:

Ιεροσυλια για οσους γνωριζουν .. απλα ..

Ζιακο vs σουζη ειναι σαν να συγκρινεις χρυσο με κασσιτερο ..

 

Δε ξέρω τι γνωρίζουν ποιοί, αυτό που γνωρίζω εγώ όμως είναι οτι η Σούζη μαμάει κ δέρνει στην ακρίβεια της στις προγνώσεις. Η εμπειρία της την έχει μεστώσει τόσο που πιάνει από χιλιόμετρο λεπτομέρειες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερώτηση για οποιον παρακολουθει όλα τα μοντέλα, το  icon  δεν είναι το πρώτο που έπιασε την λεπτυνση του αυλωνα για την Δευτερα? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει ανσαμπλ υετου για Αθήνα γιατί δε τα βρίσκω; 

Επίσης κάτι θετικό που παρατηρησα στον Ευρωπαίο και πειτε μου αν έχει σημασία οι πιο έμπειροι. Και στο snow depth αλλά και στις θερμοκρασίες το κυριο είναι 2 βαθμους θερμότερο από το μέσο όρο και όσον αφορά το snow depth  είναι παλι λιγότερο το κυριο από το μέσο όρο. Μήπως παιζουμε για βελτιώσεις ακόμα στο 90;(μιλαω για τη πρωτη φαση) 

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Σαβάζιος είπε:

Έλα φίλε μου λογικά θα το δούμε το 10ποντο! Πιστεύω κάτι αντίστοιχο με 5/1/19 αν θυμάσαι που χιόνισε κανονικά τελευταία φορά. Screenshot_20210212-220729.thumb.png.64af454f0674c744124c4b1c70cf4b93.png

Σύγκριση από gfs (1ο) και ευρωπαϊκό (2ο)Screenshot_20210212-220617.thumb.png.7e60ce5c5713f066477f4cfcdf6bd531.png

O τζιφος μας δίνει ψίχουλα αλλά Ευρωπαίος δεκαποντο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εννοείς ότι το κύριο είναι καλύτερο η χειρότερο;

Μακράν το χειρότερο από όλα τα μελη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...