Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ξεκάθαρη θέση του κυρίου προς τα ενσεμπλια που το εδειχναν κατι μερες..παμε για "φιναλε" το απογευμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίζουν τρελά σενάρια για Τρίτη μέχρι Τετάρτη νωρίς μεσημέρι. 

Μια 10 ωρη στούπα να έχουμε, μεσημερι Τρίτης με ξημέρωμα Τετάρτης και περνάμε στην Ιστορία. 

 

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, menidi said:

Παίζουν τρελά σενάρια για Τρίτη μέχρι Τετάρτη νωρίς μεσημέρι. 

Μια 10 ωρη στούπα να έχουμε, μεσημερι Τρίτης με ξημέρωμα Τετάρτης και περνάμε στην Ιστορία. 

 

Diagramme GEFS

πεστα Θανάση και πάμε γερά να το σηκώσουμε against all odds!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

πεστα Θανάση και πάμε γερά να το σηκώσουμε against all odds!

Ε ναι φίλε Brain!!! Πλέον δεν είναι τόσο απίθανο πια. Αν δεις και την 7ημερη της ΕΜΥ, το έπιασε το νόημα και συνεχίζει τις "πυκνές χιονοπτώσεις" μέχρι μεσημέρι Τετάρτης. 

Βεβαια, επειδή εσύ είσια απο Τρίκαλα και η μάνα μου απο Καρδίτσα (Λεοντάρι Ανάβρα αν ξέρεις - μιλάμε για τρομερά χιονομέρη), αυτά εδώ τα δικά μας, τουλάχιστον σε επίπεδο θερμοκρασιών είναι ασήμαντα (δλδ ζεστούλα) για αυτούς. Θα ρίξει 30-50 πόντους και μετά θα πλακώσουν τα -18. χαχαχχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@CATHA

Το έγραψα και στο θέμα με τις αναφορές εξωτερικού, η Μόσχα ζει από τους ιστορικότερους χιονιάδες της 20ετίας!

Έπεσε το 80% του μηνιαίου υετού μέσα σε δύο μέρες σε μορφή χιονιού και ξεπέρασε το μισό μέτρο μέσα στην πόλη, στα δε νότια(!) προάστια ακόμη παραπάνω!

Λόγω καταγωγής έχω την τύχη να μιλάω τη γλώσσα και να έχω επισκεφτεί πολλάκις την πόλη, ελπίζω να καταφέρω να περάσω έναν ολόκληρο χειμώνα εκεί κάποια στιγμή...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως για Χαλκίδα το κύριο του ευρωπαικου έδινε 10,4 βαθμούς στις 14:00

2021_02_13_14_01_02_ECMWF_14_day_ensemble_weather_forecast_for_Chalcis_Meteologix.thumb.jpg.bbee659a4c3ca545b979928a19f087f2.jpg

To ΓΦΣ έδινε στις 13:00  8 βαθμούς.

Και ο σταθμός μου στις 14:00 είχε 7,4 βαθμούς (και λίγο πριν 7,2).

 

2021_02_13_14_01_44_Settings.thumb.jpg.b6c5b56cb21e60db057f37f914acc47e.jpg

Τα συμπεράσμα τα δικά σας...

Πάμε γερά να ασπρίσει Χαλκίδα και Αθήνα τις επόμενες μέρες!

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο αμερικανός μας έδειξε το δρόμο για τον ιστορικό χιόνια Αθηνών.

ΥΓ. Είμαι από κινητό και έχω κόψει το δάχτυλο, μπείτε να δείτε χάρτες nasa τρέλα πράγματα.

download.jpeg-1.jpg

Επεξεργάστηκε από snowmix99d
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, weatherfan said:

Εννοείται. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι άλλοι παράγοντες θα επηρεάσουν το αν θα υπάρχει τις κρίσιμες ώρες θερμοκρασία για χιόνι μέχρι τις βάρκες και όχι το αν έχει αυτή τη στιγμή 11 ή 8.

Nαι απλά σου δίνει μια πρώτη αίσθηση προς ποιό μοντέλο κινείται πιο κοντά. Από windy τώρα διαπιστώνω τα εξής:

πρόγνωση τζίφου για Ν.Σμύρνη τώρα 10, παίου 11 κ ο σταθμός του ΕΑΑ έχει 11.7 αυτή τη στιγμή

πρόγνωση τζίφου για Αμπελόκηπους τώρα 9, παίου 10 κ ο σταθμός ΕΑΑ δίνει τώρα 10.6 

πρόγνωση τζίφου για Θησείο τώρα 9, παίου 11 κ ο σταθμός του Θησείου δίνει τώρα 10.6 

προσοχή έχω πάει ακριβώς στις συντεταγμένες των 2 σχολείων σε Ν.Σμύρνη κ Αμπελόκηπους που είναι οι σταθμοί του ΕΑΑ καθώς κ στο λόφο Νυμφών που είναι ο σταθμός Θησείο βάσει του windy!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, DIMITRIS said:

ens_image.php?geoid=52508&var=203&run=6&date=2021-02-13&model=gfs&member=ENS&bw=1

Πολύ καλό το κύριο για εκατοστά στη Χαλκίδα!! Και θα πέσει σίγουρα έξω. Εγώ ποντάρω εάν μου επιτρέπετε για τουλάχιστον 30εκ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες...εμένα το μέτεο με έδινε για τώρα ...7c και έξω έχω 4,6 με αργή πτώση...! πιστεύω ότι έρχεται πιο νωρίς το ψύχος,θα έχουμε εκπλήξεις....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, DIMITRIS said:

Πάντως για Χαλκίδα το κύριο του ευρωπαικου έδινε 10,4 βαθμούς στις 14:00

2021_02_13_14_01_02_ECMWF_14_day_ensemble_weather_forecast_for_Chalcis_Meteologix.thumb.jpg.bbee659a4c3ca545b979928a19f087f2.jpg

To ΓΦΣ έδινε στις 13:00  8 βαθμούς.

Και ο σταθμός μου στις 14:00 είχε 7,4 βαθμούς (και λίγο πριν 7,2).

 

2021_02_13_14_01_44_Settings.thumb.jpg.b6c5b56cb21e60db057f37f914acc47e.jpg

Τα συμπεράσμα τα δικά σας...

Πάμε γερά να ασπρίσει Χαλκίδα και Αθήνα τις επόμενες μέρες!

Πολυ σημαντικές οι παρατηρήσεις αυτές, καλο θα είναι να συγκρίνουμε όλοι τις συνθήκες που επικρατούν στις πολεις μας όχι μόνο στις θερμοκρασιες και αν τις συγκρίνουμε με τα παγκοσμια μοντέλα θα βγάλουμε δυνατά συμπεράσματα για την εξέλιξη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ φαίνεται καλύτερα ότι το κύριο του τζίφου, υετικά και θερμοκρασιακα για Δευτέρα, είναι το χειρότερο από όλα τα ανσάμπλ του. Αναμένω κι άλλη βελτίωση για Δευτέρα στο 12αρι του...😉

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, snowmix99d είπε:

Πολύ καλό το κύριο για εκατοστά στη Χαλκίδα!! Και θα πέσει σίγουρα έξω. Εγώ ποντάρω εάν μου επιτρέπετε για τουλάχιστον 30εκ

Το κυριο δεν ειναι τόσο καλό, ο μ.ο. είναι καλύτερος από το κυριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κυριο τρεξιμο του τζιφου ειναι το χειροτερο για σχεδον ολους μας. πραγματι παντα σε ύγκριση με τα ενσεμπλες του. Πρεπει να δουμε ποτε θα γινει το κορδονιασμα, και ελπιζω αυτο να παρασυρει προς αλλες καταστασεις το κυριο. 

Επεξεργάστηκε από chemical_JKou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, fufutos said:

Παίδες...εμένα το μέτεο με έδινε για τώρα ...7c και έξω έχω 4,6 με αργή πτώση...! πιστεύω ότι έρχεται πιο νωρίς το ψύχος,θα έχουμε εκπλήξεις....

ποιο μετεο ρε φουφουτε σοβαρα τωρα? : ) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αθήνα κέντρο έχει πεσει από τους 10 καλά παει . 

Πιστευω θα έχουμε και άλλες βελτιώσεις στο 12ρι με βάση τα ανσαμπλ

Επίσης πιστευω οτι ο Ευρωπαίος δε θα τουμπαρει απλά θα βγει άκυρος . Επιμένει εδώ και μέρες να είναι πιο θερμός από τα ανσαμπλ του κατά 2(!) βαθμους

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, snowmix99d είπε:

Πολύ καλό το κύριο για εκατοστά στη Χαλκίδα!! Και θα πέσει σίγουρα έξω. Εγώ ποντάρω εάν μου επιτρέπετε για τουλάχιστον 30εκ

Ανατριχιλα αδερφέ..τρελά νούμερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...