Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, nikolas 2365 said:

Ανατριχιλα αδερφέ..τρελά νούμερα 

Νίκο τι Τ θες στη Χαλκίδα για χιόνι στην ...παλιά γέφυρα στα 850?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, geod said:

ποιο μετεο ρε φουφουτε σοβαρα τωρα? : ) 

Δεν κατάλαβα δεν μπορώ να το αναφέρω?μπορεί να είναι ανακριβές σαν σαιτ αλλά κ αυτό κάποιο μοντέλο ακολουθεί

Επεξεργάστηκε από fufutos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, fufutos είπε:

Νίκο τι Τ θες στη Χαλκίδα για χιόνι στην ...παλιά γέφυρα στα 850?

Χαχαχα είμαι έξω από Χαλκίδα ( περιοχή έξω Παναγίτσα) εδώ πάντα έχω ένα βαθμό λιγότερο από κέντρο. 

Παρόλα αυτά αδερφέ θέλω

 500αρι -30 Πλας ( τσεκ)

-8 στα 850 (τσεκ πιάνω και -11 οριακά )

400 μέτρα επίπεδο παγοποιησης (iso) τσεκ 

Δυναμικό αίτιο ( τσεκ) 

Βαθμός επιφάνειας 1 ( τσεκ) στην έξαρση θα μηδενίσει. 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ με βάση αυτά που βλέπω πιστευω το πρωι της Δευτέρας γυρω στις 6 θα χιονίζει μέχρι το κυμα εδώ θα μαστε . 

Πείτε το και προαισθημα 

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, fufutos said:

Δεν κατάλαβα δεν μπορώ να το αναφέρω?μπορεί να είναι ανακριβές σαν σαιτ αλλά κ αυτό κάποιο μοντέλο ακολουθεί

που να μην εβαζα και χαμογελακι. κάνε οτι θες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα στο παρεακι! Ενθαρρυντικα τα νεα δεδομενα απο τα τελευταια τρεξιματα. Φαινεται οτι ακομα εχουμε καλα περιθωρια βελτιωσης και θα το κυνηγήσουμε μεχρι τελους! Ενδεικτικα για την περιοχη μου, Πολυδροσο Χαλανδριου/Αμαρουσιου, 220μ υψομετρο, περιμενω μια αρκετα βροχερη Κυριακη που θα συνδιαστει με ραγδαια πτωση θερμοκρασιας (περιπου 0.5 βαθμους ανα ωρα) η οποια θα ξεκινησει απο τις 6-8 το πρωι χονδρικα, οπου θα σημειωθει και η μεγιστη της ημερας.

Κατα τις πρωτες πρωινες ωρες της Δευτερας η βροχη θα μετατρεπεται σταδιακα σε χιονολυτο/χιονονερο και σταδιακα χιονι με σπασιματα του καιρου ανα διαστηματα κατα την διαρκεια της ημερας (κυριως της μεσημεριανες ωρες)ενω απο το απογευμα θα υπαρχει γενικευση των φαινομενων με πιο συμπαγη καιρο, εκ νεου πτωση της θερμοκρασιας και ενταση της χιονοπτωσης, διαστημα κατα το οποιο θα στρωθουν οι πρωτες ευκολες επιφανειες. Η χιονοπτωση με καλες εξαρσεις (αναλογα τη συγκλιση) θα συνεχιστει κατα την διαρκεια της Τριτης και μεχρι τις πρωτες πρωινες ωρες της Τεταρτης.
Συνοπτικα, με αρκετη αυτοσυγκρατηση και θεωρω ρεαλιστικα, περιμενω μια αξιολογη χιονοστρωση της ταξεως των ~10cm και με μινιμουμ θερμοκρασια -2c. Κατι αρκετα περισσοτερο απο αυτο θα ειναι εκπληξη, κατι αρκετα λιγοτερο (σχεδον τιποτα δηλαδη) απογοητευση.

Επεξεργάστηκε από snowzz
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, snowzz είπε:

Καλησπερα στο παρεακι! Ενθαρρυντικα τα νεα δεδομενα απο τα τελευταια τρεξιματα. Φαινεται οτι ακομα εχουμε καλα περιθωρια βελτιωσης και θα το κυνηγήσουμε μεχρι τελους! Ενδεικτικα για την περιοχη μου, Πολυδροσο Χαλανδριου/Αμαρουσιου, 220μ υψομετρο, περιμενω μια αρκετα βροχερη Κυριακη που θα συνδιαστει με ραγδαια πτωση θερμοκρασιας (περιπου 0.5 βαθμους ανα ωρα) η οποια θα ξεκινησει απο τις 6-8 το πρωι χονδρικα, οπου θα σημειωθει και η μεγιστη της ημερας.

Κατα τις πρωτες πρωινες ωρες της Δευτερας η βροχη θα μετατρεπεται σταδιακα σε χιονολυτο/χιονονερο και σταδιακα χιονι με σπασιματα του καιρου ανα διαστηματα κατα την διαρκεια της ημερας (κυριως της μεσημεριανες ωρες)ενω απο το απογευμα θα υπαρχει γενικευση των φαινομενων με πιο συμπαγη καιρο, εκ νεου πτωση της θερμοκρασιας και ενταση της χιονοπτωσης, διαστημα κατα το οποιο θα στρωθουν οι πρωτες ευκολες επιφανειες. Η χιονοπτωση με καλες εξαρσεις (αναλογα τη συγκλιση) θα συνεχιστει κατα την διαρκεια της Τριτης και μεχρι τις πρωτες πρωινες ωρες της Τεταρτης.
Συνοπτικα, με αρκετη αυτοσυγκρατηση και θεωρω ρεαλιστικα, περιμενω μια αξιολογη χιονοστρωση της ταξεως των ~10cm και με μινιμουμ θερμοκρασια -2c. Κατι αρκετα περισσοτερο απο αυτο θα ειναι εκπληξη, κατι αρκετα λιγοτερο (σχεδον τιποτα δηλαδη) απογοητευση.

Νομίζω οτι λές λίγα για Μαρούσι αδερφέ. Αν ξεκινήσει και στρώνει στις εύκολες επιφάνειες απο μεσημέρι Δευτέρας, τότε σκέψου 2-3 εξάρσεις που θα έχουμε Δευτέρα νύχτα και ολόκληρη την Τριτη. Στις εύκολες επιφάνειες μπορεί να φτάσεις και πάρα πολύ ψηλότερα. Για δρόμο θα δούμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, fufutos είπε:

Παίδες...εμένα το μέτεο με έδινε για τώρα ...7c και έξω έχω 4,6 με αργή πτώση...! πιστεύω ότι έρχεται πιο νωρίς το ψύχος,θα έχουμε εκπλήξεις....

πιο νωρις απλα, ή πιο δυνατο;;;;

θα φανει και απο τις αναφορες της Ηπειρου και απο τα παιδια εδω μεσα και απο τους δικους μου πανω, τι ωρα θα γυρισει η φαση σε χιονι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, weatherfan said:

Εννοείται. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι άλλοι παράγοντες θα επηρεάσουν το αν θα υπάρχει τις κρίσιμες ώρες θερμοκρασία για χιόνι μέχρι τις βάρκες και όχι το αν έχει αυτή τη στιγμή 11 ή 8.

Υπαρχουν μικρες αποκλισεις. Αυτες ομως δεν ειναι απαραιτητα στην προγνωση. Μπορουν καλλιστα να ειναι απλως χρονικες αποκλισεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, fufutos είπε:

Παίδες...εμένα το μέτεο με έδινε για τώρα ...7c και έξω έχω 4,6 με αργή πτώση...! πιστεύω ότι έρχεται πιο νωρίς το ψύχος,θα έχουμε εκπλήξεις....

το μετεο μπορει να σου δινει και το σικουελ το δε ντει αφτερ τουμοροου αλιμονο αν το παρουμε ποτε στα σοβαρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βγηκα εξω και μου ηρθε αποτομα η αισθηση του κρυου. συνηθισμενος τοσες μερες με την αηδια που επικρατουσε μου φανηκε περιεργο. αλλα και τοσο ευχαριστο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, geod said:

που να μην εβαζα και χαμογελακι. κάνε οτι θες. 

No worries,δεν είδα το μύνημα ακριβώς όπως το έστειλες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε λοιπόν..προσωπική εκτίμηση για Αττική μέχρι Τετάρτη ξημερώματα

Νότια προαστεια παραλιακα 1-3cm

Κέντρο και προαστεια έως 100μ 5-8cm 

Προαστεια κέντρου έως 200 10-15cm

Βόρεια προαστεια έως 400μ 25-30cm

Υπερβόρεια από 409μ και πάνω 50cm

Εδώ θα είμαστε Τετάρτη να τα πούμε..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Πάμε λοιπόν..προσωπική εκτίμηση για Αττική μέχρι Τετάρτη ξημερώματα

Νότια προαστεια παραλιακα 1-3cm

Κέντρο και προαστεια έως 100μ 5-8cm 

Προαστεια κέντρου έως 200 10-15cm

Βόρεια προαστεια έως 400μ 25-30cm

Υπερβόρεια από 409μ και πάνω 50cm

Εδώ θα είμαστε Τετάρτη να τα πούμε..

 

Και εγώ το πιστεύω αυτό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Πάμε λοιπόν..προσωπική εκτίμηση για Αττική μέχρι Τετάρτη ξημερώματα

Νότια προαστεια παραλιακα 1-3cm

Κέντρο και προαστεια έως 100μ 5-8cm 

Προαστεια κέντρου έως 200 10-15cm

Βόρεια προαστεια έως 400μ 25-30cm

Υπερβόρεια από 409μ και πάνω 50cm

Εδώ θα είμαστε Τετάρτη να τα πούμε..

 

Πως μας βλέπεις γιωργαρα υμμητο Βύρωνα Καισαριανή ? 

Θα μας βοηθήσει ο τρελός ?

Επεξεργάστηκε από snowjohn
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snowjohn είπε:

Πως μας βλέπεις γιωργαρα υμμητο Βύρωνα Καισαριανή ? 

Θα μας βοηθήσει ο τρελός ?

Γιανναρε ξεκινάμε με 10cm άνετα και όπου φτασουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, menidi είπε:

Νομίζω οτι λές λίγα για Μαρούσι αδερφέ. Αν ξεκινήσει και στρώνει στις εύκολες επιφάνειες απο μεσημέρι Δευτέρας, τότε σκέψου 2-3 εξάρσεις που θα έχουμε Δευτέρα νύχτα και ολόκληρη την Τριτη. Στις εύκολες επιφάνειες μπορεί να φτάσεις και πάρα πολύ ψηλότερα. Για δρόμο θα δούμε. 

Μακαρι αγορινα αλλα καλυτερα επιφυλακτικος παρα να μου ρθει καμια κεραμιδα ! Αν και γενικα εχουμε μια ταση και σαν λαος αλλα και σαν χιονοφιλοι να μεγαλοποιουμε λιγο τα δεδομενα οσον αφορα τις χιονοστρωσεις καθε φορα. Πχ τα 10 εκατοστα τα κανουμε μπαμ μπαμ 30, τα 30 μισο μετρο και παει λεγοντας 😄 Οποτε τα 10cm που λεω δεν ειναι επι ΠΑΣΟΚ.. αλλα κανονικα 10 cm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, CATHA είπε:

2μμ την Δευτέρα και 3,8μμ την Τρίτη από το εξάρι του παίου... Αθήνα πάντα

Αμερικανο Γερμανικη μαχη και στην μεση ο Κινεζος. Σαν ανεκδοτο ειναι. 

Για να δουμε ποιος θα πεσει μεσα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Πάμε λοιπόν..προσωπική εκτίμηση για Αττική μέχρι Τετάρτη ξημερώματα

Νότια προαστεια παραλιακα 1-3cm

Κέντρο και προαστεια έως 100μ 5-8cm 

Προαστεια κέντρου έως 200 10-15cm

Βόρεια προαστεια έως 400μ 25-30cm

Υπερβόρεια από 409μ και πάνω 50cm

Εδώ θα είμαστε Τετάρτη να τα πούμε..

 

Σεβαστή αλλά υπεραισιόδοξη ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Γιανναρε ξεκινάμε με 10cm άνετα και όπου φτασουμε

Λίγα λές. 20cm κλειδωμένα! και ότι θελήσει μετά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...