Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Τι παίζει έχουμε τίποτα καλό; 😎😎😎

Δίαβασα την ανάλυση του Κώστα αντε να δουμε μακάρι 

απο εκει εχουμε πιαστει κ περιμενουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Παίονας είπε:

οχι ασε τον χορτιατη στη θεση του.να περιοριζει τα χιονοσυνεφα να μην μας φευγουν ανατολικα. α ρε καμια φορα το ονειρευομε εκει να δεις λεικ εφεκτ

αυτο για το Χορτιατη το εγραψα γιατι ελεγε το αρθρο του νορθμετεο "Το ανατολικό ρεύμα στα 925mb (δηλαδή στα 800-1000 μέτρα). Μην ξεχνάμε ότι έχουμε και έναν Χορτιάτη ανατολικά της πόλης. Οι ανατολικές ροές δρουν καταβατικά για την πόλη της Θεσσαλονίκης, δηλαδή ο αέρας που κατέρχεται από τις πλαγιές του Χορτιάτη θερμαίνεται αδιαβατικά και γίνεται πιο ξηρός. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα ήδη δημιουργηθέντα κατακριμνίσματα (εν προκειμένω χιονοπτώσεις) ψηλότερα, όταν εισέρχονται σε αυτό το στρώμα να υφίστανται εξάτμιση/εξάχνωση, και άρα τελικά στην επιφάνεια να φτάνουν αισθητά μειωμένα. Ο ίδιος άνεμος είναι αυτός που οφέλησε σε μεγάλο βαθμό τις δυτικότερες περιοχές της κεντρικής Μακεδονίας"     αρα τη πολη της Θεσ/νικης τη ζημιωσε(δικο μου σχολιο)

Επεξεργάστηκε από BillG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Θεσσαλονίκη πια πρέπει να ψάχνει το 2001 δηλαδή ,30+ κάποια στιγμή θα γίνει. Το 88 ,δεν ξέρω λογικά συμβαίνει 1 στα 40 50 χρόνια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Barney-sal είπε:

Η Θεσσαλονίκη πια πρέπει να ψάχνει το 2001 δηλαδή ,30+ κάποια στιγμή θα γίνει. Το 88 ,δεν ξέρω λογικά συμβαίνει 1 στα 40 50 χρόνια..

ε τοτε μπορει και να συμπεσουν και τα δυο μαζι, αλλα αυτο δε θα το θελα για την πολη θα ηταν καταστροφη. Αλλα με τον καιρο δεν εχει ψαξιμο, εχει οπως κατσει. Σε μερικα σαιτ για τον καιρο διαβασα οτι για τη Θεσ/νικη πρεπει να περιμενεις μεχρι και τις 24 ωρες πριν την εμφανιση μιας κακοκαιριας με χιονια για να σιγουρεψεις τον υετο, φαντασου λοιπον ποσο δυσκολο ειναι να χιονισει στην πολη...ασε δευτερευοντες παραγοντες που ενω εχεισ τον υετο δεν εχεις τουσ ανεμους για καλη νιφαδα δες Μηδεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Barney-sal είπε:

Η Θεσσαλονίκη πια πρέπει να ψάχνει το 2001 δηλαδή ,30+ κάποια στιγμή θα γίνει. Το 88 ,δεν ξέρω λογικά συμβαίνει 1 στα 40 50 χρόνια..

Ε ήδη είμαστε στα 33 πλησίασαμε αρκετά καιρός του είναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τελικα με τι διαταξη εγραψε ιστορια η αττικη;...

δεν ηταν ιδανικη η θεση του αυλωνα και των ισοβαρων. το χαμηλο ηταν τοσο καλο τελικα; δεν μπορω να πιστεψω οτι εγινε τοσο ξεμπαρκα ολο αυτο το επος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

τελικα με τι διαταξη εγραψε ιστορια η αττικη;...

δεν ηταν ιδανικη η θεση του αυλωνα και των ισοβαρων. το χαμηλο ηταν τοσο καλο τελικα; δεν μπορω να πιστεψω οτι εγινε τοσο ξεμπαρκα ολο αυτο το επος

Μια χαρα ηταν η διαταξη τα ελεγα στο γιωργο απο πεμπτη απλα φοβοταν μην τξην φανε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

τελικα με τι διαταξη εγραψε ιστορια η αττικη;...

δεν ηταν ιδανικη η θεση του αυλωνα και των ισοβαρων. το χαμηλο ηταν τοσο καλο τελικα; δεν μπορω να πιστεψω οτι εγινε τοσο ξεμπαρκα ολο αυτο το επος

Όντως ... Δεν ήταν και ότι πιο κλασικό προσηνεμης διάταξης ... Αλλά βρέθηκε να είναι πάνω της η σύγκλιση κλέβοντας σε εισαγωγικά και τα χιόνια της Εύβοιας που βρέθηκε λιγότερο ευνοημένη από ότι συμβαίνει συνήθως .... Βασικά θα τον χαρακτήριζα χιονια Αττικής και όχι προσηνεμο .... Πάντως ήταν από το 2008 που τον έζησα στην Αθήνα πολυυυυυυ ανώτερος ...για το αν ξεπέρασε το 2002 δεν γνωρίζω ..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, freeze είπε:

Όντως ... Δεν ήταν και ότι πιο κλασικό προσηνεμης διάταξης ... Αλλά βρέθηκε να είναι πάνω της η σύγκλιση κλέβοντας σε εισαγωγικά και τα χιόνια της Εύβοιας που βρέθηκε λιγότερο ευνοημένη από ότι συμβαίνει συνήθως .... Βασικά θα τον χαρακτήριζα χιονια Αττικής και όχι προσηνεμο .... Πάντως ήταν από το 2008 που τον έζησα στην Αθήνα πολυυυυυυ ανώτερος ...για το αν ξεπέρασε το 2002 δεν γνωρίζω ..... 

ευχαριστω για την απαντηση! ηταν πολυ εκπληξη. το ενοω. οι προβλεψεις ηταν φειδωλες . και η διαρκεια αμφισβητουμενη. και τελικα το πηγε σερι 24 ωρες. απο το 2008 καλυτερο ηταν ναι! 2002 ημουν μολις 4 δεν θυμαμαι . αλλα απο αναφορες που εχω ακουσει ηταν ανωτερο για τις περιοχες γυρω απο υμηττο( δηλαδη και εδω).

η διαταξη αυτη που μας περασε ηταν πολυ περιεργη για ολη την ελλαδα και πρεπει λιγο να την ξεψαχνισουμε να δουμε τι και πως σε καθε περιοχη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω πάντως, όπως έχει ειπωθεί ήδη, πιστεύω ότι τελειώσαμε για φέτος. Αφού είχαμε και 3 ψυχρές εισβολές φέτος σε έναν τέτοιο χειμώνα, πολύ καλά τα πήγαμε. Έσπασε και η 13ετια της Αθήνας, οπότε θεωρώ ότι ό,τι ήταν να κάνει φέτος, το έκανε χαχαχα. 

Το μόνο που θα ήθελα θα ήταν επιστροφή σε μια πιο δυτική κακοκαιρία τον Μάρτιο με πολλά χαμηλά στην Μεσόγειο, μήπως και βραχούμε εδώ στην Κύπρο γιατί ο χειμώνας δυστυχώς δεν ήταν τόσο καλός φέτος. Ελπίζω να σώσει λιγο την κατασταση ο Μάρτης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Εγω πάντως, όπως έχει ειπωθεί ήδη, πιστεύω ότι τελειώσαμε για φέτος. Αφού είχαμε και 3 ψυχρές εισβολές φέτος σε έναν τέτοιο χειμώνα, πολύ καλά τα πήγαμε. Έσπασε και η 13ετια της Αθήνας, οπότε θεωρώ ότι ό,τι ήταν να κάνει φέτος, το έκανε χαχαχα. 

Το μόνο που θα ήθελα θα ήταν επιστροφή σε μια πιο δυτική κακοκαιρία τον Μάρτιο με πολλά χαμηλά στην Μεσόγειο, μήπως και βραχούμε εδώ στην Κύπρο γιατί ο χειμώνας δυστυχώς δεν ήταν τόσο καλός φέτος. Ελπίζω να σώσει λιγο την κατασταση ο Μάρτης.

βασικα ξεπεραστηκε και το 2004!! σε υψη χιονιου! μον οτο ψυχος να ηταν ακομα πιο καλο θα ειχαμε φτασει το 2002( ισως λιγο λιγοτερο). αλλα δεν ειμα ιαχαριστος. νιωθω υπερτυχερος που το εζησα σε ολο του το μεγαλειο!

ευχομαι παντα τετοια σε ολη την ελλαδα πραγματικα να ξεδωσουμε ολοι να ηρεμισουμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως θα το πω και ας θελουν τα παιδια ας διαγραφει δν εγινε εδω αλλα με αυτα που διαβαζω και βλεπω θα αγορασω και εγω αττικο χαρακα μετρηματος χιονιου τα διπλασιαζει ολα χαχχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Παντως θα το πω και ας θελουν τα παιδια ας διαγραφει δν εγινε εδω αλλα με αυτα που διαβαζω και βλεπω θα αγορασω και εγω αττικο χαρακα μετρηματος χιονιου τα διπλασιαζει ολα χαχχ

λιγο κακιουλα

αντικειμενικα μιλοντας, οι περιοχες διπλα σε ορεινους ογκους με υψομετρα απο 150μ+ φτασαν το τιμιο 30αρι   με δρομους 20-25. 

οσο ανεβαιναν τα υψομετρα τοσο ανεβαινε το στρωσιμο λογικο να υπαρχουν περιοχες στα 300+ μετρα με τοπικα 35-45 εκ..

το κεντρο δεν εχω αντικειμενικη εικονα για συνταγμα πχ.  αλλα σημερα που πηγαινα νοσοκομειο  και περασα απο βουλιαγμενης μεχρι καλλιμαρμαρο και μετα μεσογειων μονο οι κεντρικοι δρομοι ηταν ανοιχτοι, τα στενα με ολικες χιονοστρωσεις περιπου 10 ποντους σε δρομους. οποτε ναι μεν υπαρχει μια υπερβολη αλλα αυτα που σου γραφω τι να σουπω οτι θα εκοβα και το χερι μου για το οτι αληθευουν; μονο τα νοτια πολυ ( απο νεο κοσμο και νοτιοτερα) ειχαν θεματακι λιγο λογω Τ οπου και εστρωνε 10ποντα και τα ελιωνε στους δρομους μονο

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

λιγο κακιουλα

αντικειμενικα μιλοντας, οι περιοχες διπλα σε ορεινους ογκους με υψομετρα απο 150μ+ φτασαν το τιμιο 30αρι   με δρομους 20-25. 

οσο ανεβαιναν τα υψομετρα τοσο ανεβαινε το στρωσιμο λογικο να υπαρχουν περιοχες στα 300+ μετρα με τοπικα 35-45 εκ..

το κεντρο δεν εχω αντικειμενικη εικονα για συνταγμα πχ.  αλλα σημερα που πηγαινα νοσοκομειο  και περασα απο βουλιαγμενης μεχρι καλλιμαρμαρο και μετα μεσογειων μονο οι κεντρικοι δρομοι ηταν ανοιχτοι, τα στενα με ολικες χιονοστρωσεις περιπου 10 ποντους σε δρομους. οποτε ναι μεν υπαρχει μια υπερβολη αλλα αυτα που σου γραφω τι να σουπω οτι θα εκοβα και το χερι μου για το οτι αληθευουν; μονο τα νοτια πολυ ( απο νεο κοσμο και νοτιοτερα) ειχαν θεματακι λιγο λογω Τ οπου και εστρωνε 10ποντα και τα ελιωνε στους δρομους μονο

Μα το ειπα οτι δεν αναφερομαι για εδω ας πουμε ειδα εικονα απο συνταγμα και ο αλλος εγραφε απο κατω επος 20 ποντοι πχ ...προφανως και υπηρξαν πολυ αξιολογες χιονοστρωσεις μιλαμε για μεγαλη κακοκαιρια αλλα το χουν το χουι αυτο καποιοι εκει κατω χαχαχ εκτος απο εδω παντα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μα το ειπα οτι δεν αναφερομαι για εδω ας πουμε ειδα εικονα απο συνταγμα και ο αλλος εγραφε απο κατω επος 20 ποντοι πχ ...προφανως και υπηρξαν πολυ αξιολογες χιονοστρωσεις μιλαμε για μεγαλη κακοκαιρια αλλα το χουν το χουι αυτο καποιοι εκει κατω χαχαχ εκτος απο εδω παντα 

20 συνταγμα δεν εκανε.

10αρακι τιμιο με 15αρακι τοπικα σε υψοματακια(ακροπολη, λυκαβηττο, φιλοπαππου κτλ)  εκανε που ειναι και ιστορικο αφου κοντραρει 2002 και 2004. το 2008 για το κεντρο ηταν πολυ καλυτερο . για εδω ομως( Ηλιουπολη στον υμηττο διπλα στα 200-220 μετρα) η συγκεκριμενη περασε το 2004 και το 2008.

για το κεντρο αναφερει ιστορικους χιονιαδες ο δασκαλος 

http://ziakopoulos.blogspot.com/2021/02/blog-post_16.html#comment-form

λαμβανοντας υποψην αυτα, μπαινει στους τοπ 3 χιονιαδες ο τωρινος.

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

20 συνταγμα δεν εκανε.

10αρακι τιμιο με 15αρακι τοπικα σε υψοματακια(ακροπολη, λυκαβηττο, φιλοπαππου κτλ)  εκανε που ειναι και ιστορικο αφου κοντραρει 2002 και 2004. το 2008 για το κεντρο ηταν πολυ καλυτερο . για εδω ομως( Ηλιουπολη στον υμηττο διπλα στα 200-220 μετρα) η συγκεκριμενη περασε το 2004 και το 2008.

για το κεντρο αναφερει ιστορικους χιονιαδες ο δασκαλος 

http://ziakopoulos.blogspot.com/2021/02/blog-post_16.html#comment-form

λαμβανοντας υποψην αυτα, μπαινει στους τοπ 3 χιονιαδες ο τωρινος.

Καλα ηλιουπολη εχει ριξει πολυ πραγμα εχω εικονα και εγω χαχα.εχει να δωσει ακομα πραγμα μεχρι το πρωι αλλα θα φατε μεγαλη ξενερα μολις βγει ο ηλιος μιλαμε για βιασμο μεγαλο...οποτε χαρειτε το οσο σας δινει πονο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μα το ειπα οτι δεν αναφερομαι για εδω ας πουμε ειδα εικονα απο συνταγμα και ο αλλος εγραφε απο κατω επος 20 ποντοι πχ ...προφανως και υπηρξαν πολυ αξιολογες χιονοστρωσεις μιλαμε για μεγαλη κακοκαιρια αλλα το χουν το χουι αυτο καποιοι εκει κατω χαχαχ εκτος απο εδω παντα 

Κώστα είναι απλά τα πράγματα παίρνεις χάρακα βγάζεις φωτό και τέλος. Είτε είσαι από Αθήνα, είτε Λάρισα, Τύρναβο κλπ. 

Εγώ πχ το κάνω για την περιοχή μου για στατιστικούς λόγους και για σύγκριση προηγούμενων κακοκαιριών.     

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μα το ειπα οτι δεν αναφερομαι για εδω ας πουμε ειδα εικονα απο συνταγμα και ο αλλος εγραφε απο κατω επος 20 ποντοι πχ ...προφανως και υπηρξαν πολυ αξιολογες χιονοστρωσεις μιλαμε για μεγαλη κακοκαιρια αλλα το χουν το χουι αυτο καποιοι εκει κατω χαχαχ εκτος απο εδω παντα 

Ισχύει αυτο που λες για Σύνταγμα δεν ξέρω τι παίχτηκε και έχει τέτοια εικόνα...δεν νομίζω 2008 ή 2002 πχ να ήταν έτσι

 

συνταγμα.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

Ισχύει αυτο που λες για Σύνταγμα δεν ξέρω τι παίχτηκε και έχει τέτοια εικόνα...δεν νομίζω 2008 ή 2002 πχ να ήταν έτσι

 

συνταγμα.png

σε αυτο να δωσω δικιο. οι Τ εχουν ανεβει στα πεδινα. εδω εγω με 0.0 ειμαι τωρα ακριβως.

κριμα το σηκωσε ηδη κατω....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

σε αυτο να δωσω δικιο. οι Τ εχουν ανεβει στα πεδινα. εδω εγω με 0.0 ειμαι τωρα ακριβως.

κριμα το σηκωσε ηδη κατω....

Αυτο εχει να κανει με αλλους παραγοντες οχι μονο λογω θερμ μετα το χειμωνα μπορουμε να κανουμε αναλυση για νιφαδες και ποιοτητα χιονοστρωσης ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Ναι μη χάσουμε... Για πολλοστή φορά φετος🙄🙄🙄

Πολύ ωραίος είναι ο καύσωνας ο αγαπημένος μας 🤣🤣🤣 ...Φυσικά και δεν θέλουμε να χαθεί τέτοια ευκαιρία αχαχαχαχχαχαχ

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Ναι μη χάσουμε... Για πολλοστή φορά φετος🙄🙄🙄

Δεν ειναι θερμη εισβολη αυτο πλακωμα αντικυκλωνα ειναι αν ηταν γεναρης θα μιλαγαμε για μειον το βραδυ και σχετικα υψηλες θερμοκρασιες...ουσιαστικα αυτο ειναι αλκυονιδες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...