Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Μωρέ ναι... Ήταν καλύτερα από Λεανδρο.. Αλλά όχι αυτά που τάζανε τα μονδελα😀

Η μεγαλυτερη ατυχια παντως ηταν για την παραμυθια στον φιλο μας loknta που δεν εστρωσε καθολου χιονι στα 300 μετρα υψομετρο.Πολυ μεγαλη αστοχια στις προγνωσεις.

Τουλαχιστον εδω αν και μουφα οπως λεει και ο Μιχαηλ με χιονοστρωσεις 7-8 εκατοστα max σε ευκολες επιφανειες μεχρι εχθες βραδυ γλιτωσαμε την επικη μουφα με καθολου χιονοστρωση.Το χιονι σε σκιερα μερη παραμενει στρωμενο εδω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τι γινεται ρε μαγκες φαινεται τιποτα στον οριζοντα στα τελειωματα η παπαλα. φετος εδω ν. κιλκις δεν μας θελει με τιποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την ιστορία ,γιατί ακόμα τρέχει το πράγμα Αλλά τολμώ να πω με τα λίγα που ξέρω 

το σάπιο icon έδειχνε αυτό τετοια ώρα .εξω Τώρα  ρίχνει ΑΨΟΓΑ 

Και ο ευρωπαίος δεν τα πήγε καλύτερα 

το gfs όπως είπε και νωρίτερα ο @HuxFlux έκανε μια αξιοπρεπέστατη προγνωση και διόρθωνε όσο έφτανε η ώρα 

μιλαω για Αττική παντα.

περιμενω με ενδιαφέρον ανάλυση από τους γνωστές @ICELARISSA @[weathermaniac] Κλπ)για τις περιοχές που τα φαινόμενα έχουν τελειωσει πλέον ποιο έδωσε καλύτερη αποτύπωση🙂69CE48E9-94EE-4ED3-BF9C-89A91B309076.thumb.png.97ba1e1754a4e307344a34c5d65487e4.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θαμενα τα λατσουδια σημαίνει ότι περιμένουν κ άλλο χιόνι κ ότι έχει χειμώνα μπροστά. Έτσι λένε στο χωριό μου τουλάχιστον.

IMG_20210215_172251.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Dim_pas είπε:

Για την ιστορία ,γιατί ακόμα τρέχει το πράγμα Αλλά τολμώ να πω με τα λίγα που ξέρω 

το σάπιο icon έδειχνε αυτό τετοια ώρα .εξω Τώρα  ρίχνει ΑΨΟΓΑ 

Και ο ευρωπαίος δεν τα πήγε καλύτερα 

το gfs όπως είπε και νωρίτερα ο @HuxFlux έκανε μια αξιοπρεπέστατη προγνωση και διόρθωνε όσο έφτανε η ώρα 

μιλαω για Αττική παντα.

περιμενω με ενδιαφέρον ανάλυση από τους γνωστές @ICELARISSA @[weathermaniac] Κλπ)για τις περιοχές που τα φαινόμενα έχουν τελειωσει πλέον ποιο έδωσε καλύτερη αποτύπωση🙂69CE48E9-94EE-4ED3-BF9C-89A91B309076.thumb.png.97ba1e1754a4e307344a34c5d65487e4.png

 

Οσο αφορα τη θεση του χαμηλου αρχικα την επιασε καλυτερα αικον και ευρωπαιο το ανεφερα απο το nowcast...την υφεση της κυριακης καλυτερα ο τζιφος το χαμηλακι στη κερκυρα δηλαδη..υετικα δεν επιασε κανενα το 12 το βραδυ με 6 το πρωι καθως πεσανε πολυ λιγοτερα χιλιοστα και δεν υπηρξε η αναμενομενη ενταση ..νομιζω αυτο εχει να κανει και με το χαμηλο και αργησε να πλησιασει ελλαδα και τελικα ηταν λιγο πιο τζουφιο λαικα χαχχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Η μεγαλυτερη ατυχια παντως ηταν για την παραμυθια στον φιλο μας loknta που δεν εστρωσε καθολου χιονι στα 300 μετρα υψομετρο.Πολυ μεγαλη αστοχια στις προγνωσεις.

Τουλαχιστον εδω αν και μουφα οπως λεει και ο Μιχαηλ με χιονοστρωσεις 7-8 εκατοστα max σε ευκολες επιφανειες μεχρι εχθες βραδυ γλιτωσαμε την επικη μουφα με καθολου χιονοστρωση.Το χιονι σε σκιερα μερη παραμενει στρωμενο εδω.

Άστον να λέει τον μικρό... Την πήραμε την πετσα μας... Όλη νύχτα χιόνιζε χτες... Απλά, αυτος νομίζει ότι ζει στη δυτική μακεδονια και σκούζει όλη την ωρα😄😄😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το μελλον αυριο θα εχουμε περισσοτερα αλλα με νεα δεδομενα τα οποια θα παραθεσουμε..μετα μεχρι στιγμης ομως μεχρι και το πρωτο δεκαημερο του μαρτη υπαρχουν ενδειξεις οτι μπορει να ξαναβγει εμποδισμος και κατεβασια στην περιοχη μας...αυριο πιο πολλα νεα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Για το μελλον αυριο θα εχουμε περισσοτερα αλλα με νεα δεδομενα τα οποια θα παραθεσουμε..μετα μεχρι στιγμης ομως μεχρι και το πρωτο δεκαημερο του μαρτη υπαρχουν ενδειξεις οτι μπορει να ξαναβγει εμποδισμος και κατεβασια στην περιοχη μας...αυριο πιο πολλα νεα

Λίγο είναι μια κατέβασα μόνο μέχρι 10 Μάρτη! Περισσοτερα θα περιμέναμε μετά από τέτοιον μουφοχειμωνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, giannis_salonica είπε:

Οι Θεσσαλονικείς χιονόφιλοι του κέντρου ήταν 2 φορές άτυχοι φέτος, Λέανδρο πασπάλα και όσο για το χθεσινό το φυσάν και δεν κρυώνει

Ok ο Λέανδρος έτσι κι αλλιώς ήταν καχεκτικός..αλλά το χτεσινό όπως λέγαν και του Νορθ μάλλον ο ήλιος την ώρα της στουπας ζεσταινε τα εδάφη.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Άστον να λέει τον μικρό... Την πήραμε την πετσα μας... Όλη νύχτα χιόνιζε χτες... Απλά, αυτος νομίζει ότι ζει στη δυτική μακεδονια και σκούζει όλη την ωρα😄😄😄

χαχαχα!!!Για την μουφα δικιο εχει ο Μιχαηλ γιατι οι ποσοτητες δεν ηταν οι αναμενομενες αλλα απο το τιποτα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Λίγο είναι μια κατέβασα μόνο μέχρι 10 Μάρτη! Περισσοτερα θα περιμέναμε μετά από τέτοιον μουφοχειμωνα

Οτι και να κανει αδιαφορο θα ειναι οκ καλο ειναι να δουμε κατι ακομα αλλα αν δεις τον σημερινο βιασμο του χιονιου με το που βγηκε ο ηλιος ξενερωνεις...η πολη μοιαζει σαν να χιονισε πριν 5 μερες οχι πριν 15ωρες...καλο ειναι να φορτωσουν τα βουνα οσο μπορουνε τωρα

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, Dim_pas είπε:

Για την ιστορία ,γιατί ακόμα τρέχει το πράγμα Αλλά τολμώ να πω με τα λίγα που ξέρω 

το σάπιο icon έδειχνε αυτό τετοια ώρα .εξω Τώρα  ρίχνει ΑΨΟΓΑ 

Και ο ευρωπαίος δεν τα πήγε καλύτερα 

το gfs όπως είπε και νωρίτερα ο @HuxFlux έκανε μια αξιοπρεπέστατη προγνωση και διόρθωνε όσο έφτανε η ώρα 

μιλαω για Αττική παντα.

περιμενω με ενδιαφέρον ανάλυση από τους γνωστές @ICELARISSA @[weathermaniac] Κλπ)για τις περιοχές που τα φαινόμενα έχουν τελειωσει πλέον ποιο έδωσε καλύτερη αποτύπωση🙂69CE48E9-94EE-4ED3-BF9C-89A91B309076.thumb.png.97ba1e1754a4e307344a34c5d65487e4.png

 

Σορυ φίλε δεν το είδα το μήνυμα! Γενικά πολύ απλά μπορώ να πω πως, σε περιπτώσεις προσηνεμους καιρού, το μοντέλο που χοντρικά εκτιμάει καλύτερα τον Τέρι είναι το gfs. Φυσικά, λόγω τοπικοτητων που υπάρχουν , τα περιοδικά είναι καλύτερα, αν μιλάμε σε μια μικρή περιοχή όπως η Αττική.

Αικον, γαλλικό μην τα κοιτάτε καν στον υετό σε τέτοιες καταστάσεις. Αν βάλει πράσινο υετό το αικον από βορειοανατολικό ρεύμα σημαίνει ότι και ο Πειραιάς θα πήγαινε για 40 πόντο.

Ο Ευρωπαίος και αυτός προβληματικός, στις προγνώσεις του. Ακόμα και ο Κινέζος μου φαίνεται πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Για εμένα συμπερασματικά, για προσηνεμο υετό πάντα μέσα στην Αττική, να κοιτάτε gfs , και περιοχικα!

Αυτά όσο αφορά τον υετό. Διαταξιακά ένας αχταρμάς ειδικά μεσοποροθεσμα, αλλά ούτε ο Τζιφός ούτε το ευρωπαϊκό τα πήγαν καλά. Πολύ καλά τα πήγε το αικον, όπου ήταν το πρώτο μοντέλο που έδειχνε ότι δεν θα κατέβει τελικά σημαντικό μέρος της ψυχρής μάζας νότια.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σας ευχαριστώ @ICELARISSA @[weathermaniac] διαφωτιστικοί όπως παντα 😉🙂 

δεν ξέρω τι θα γίνει απόψε παρακάτω ,εδώ σπάμε Τηλέμαχο χαλαρά όπως το πάει!

για ιστορικό δεν ξέρω γιατί Αγία Παρασκευή έχω μετακομίσει 2-3 χρόνια Αλλά παιδιά είναι τρομερό αυτό που βλεπω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Dim_pas είπε:

Σας ευχαριστώ @ICELARISSA @[weathermaniac] διαφωτιστικοί όπως παντα 😉🙂 

δεν ξέρω τι θα γίνει απόψε παρακάτω ,εδώ σπάμε Τηλέμαχο χαλαρά όπως το πάει!

για ιστορικό δεν ξέρω γιατί Αγία Παρασκευή έχω μετακομίσει 2-3 χρόνια Αλλά παιδιά είναι τρομερό αυτό που βλεπω 

Καλή απόλαυση φίλε! Βλέπω εντωμεταξυ δυτική αττική έχετε και κεραυνιδια! Ζηλεύω, και ας χιονιστηκα χαχα! Χιονοκαταιγιδα όμως ποτέ! Έχετε μια γεμάτη νύκτα πάτε γερά! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Dim_pas είπε:

Σας ευχαριστώ @ICELARISSA @[weathermaniac] διαφωτιστικοί όπως παντα 😉🙂 

δεν ξέρω τι θα γίνει απόψε παρακάτω ,εδώ σπάμε Τηλέμαχο χαλαρά όπως το πάει!

για ιστορικό δεν ξέρω γιατί Αγία Παρασκευή έχω μετακομίσει 2-3 χρόνια Αλλά παιδιά είναι τρομερό αυτό που βλεπω 

Καλή απόλαυση φίλε! Βλέπω εντωμεταξυ δυτική αττική έχετε και κεραυνιδια! Ζηλεύω, και ας χιονιστηκα χαχα! Χιονοκαταιγιδα όμως ποτέ! Έχετε μια γεμάτη νύκτα πάτε γερά! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θαβομαιιιιι σας αγαπωωωω

Σορυ παιδια αναφορες πηγαινε αυτο 

Επεξεργάστηκε από teopap7
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει τον τραγελαφο να έχω -10 στα 850 και ...5,5c έξω με συνεχή άνοδο από 2c το πρωί...αν είναι δυνατόν...!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον φρεσκα κουλουρια απο panakoglou team λαρισα...προφανεστα πλακωμα αντικυκλωνα μεχρι 22-23  μεχρι 28-29 πιθανοτητα για ψυχρη εισβολη τουρκιας και προσηνεμα ελαχιστε πιθανοτητες για κεντροβορεια...μετα μεχρι 7 μαρτη πιο μεγαλες πιθανοτητες για εισβολη ψυχρη σε κεντροβορεια...αυτα προχειρα και γρηγορα θα βγει και αναλυση ..γενικα μαλλον δεν θα μεινουμε χωρις ενδιαφερον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Λοιπον φρεσκα κουλουρια απο panakoglou team λαρισα...προφανεστα πλακωμα αντικυκλωνα μεχρι 22-23  μεχρι 28-29 πιθανοτητα για ψυχρη εισβολη τουρκιας και προσηνεμα ελαχιστε πιθανοτητες για κεντροβορεια...μετα μεχρι 7 μαρτη πιο μεγαλες πιθανοτητες για εισβολη ψυχρη σε κεντροβορεια...αυτα προχειρα και γρηγορα θα βγει και αναλυση ..γενικα μαλλον δεν θα μεινουμε χωρις ενδιαφερον

α σε παρακαλω...28 φλεβαρη-2 μαρτη το χω αγκαζαρει...😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...