Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Barney-sal είπε:

Καλημέρα! Πάμε σε καλοκαιρία μέχρι τέλος μήνα?

https://weathergroup.gr/2021/02/16/σχηματική-απεικόνιση-της-πορείας-των-2/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρες στη παρέα! Βλεπω οτι λετε για πιθανες ψυχρες εισβολες και μακάρι. Βεβαια μονο απο τζιφο και ενσεμπλς που ειδα, μαλλον παμε ολοταχως για θερμη εισβολη απο τις 22 και επειτα. Να δουμε αν θα επανελθει σε ψυχρα σεναρια, όπως πριν κατι ημερες. Άντε πάμε να βαλουμε το κερασακι στη τουρτα του φετεινου χειμωνα με εναν ακομα χιονια (και καλυτερα με εναν ακομα χιονια Αιγαιου, δυνατο αυτη τη φορα 😂 ).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, chemical_JKou είπε:

Καλημέρες στη παρέα! Βλεπω οτι λετε για πιθανες ψυχρες εισβολες και μακάρι. Βεβαια μονο απο τζιφο και ενσεμπλς που ειδα, μαλλον παμε ολοταχως για θερμη εισβολη απο τις 22 και επειτα. Να δουμε αν θα επανελθει σε ψυχρα σεναρια, όπως πριν κατι ημερες. Άντε πάμε να βαλουμε το κερασακι στη τουρτα του φετεινου χειμωνα με εναν ακομα χιονια (και καλυτερα με εναν ακομα χιονια Αιγαιου, δυνατο αυτη τη φορα 😂 ).

Επειδη ελειψες χαχα εξηγησαμε οτι δεν υπαρχει θερμη εισβολη ειναι αντικυκλωνικες συνθηκες με αναστροφες το βραδυ και επειδη μιλαμε για φλεβαρη ζεστουλα το μεσημερι...ειναι βασικα ο ορισμος των αλκυωνιδων αυτο...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Καλημέρα σε όλους! Ζητάω εκ των προτέρων συγνώμη αν είμαι off topic. Επειδή έχω προαναφέρει πολλές φορές ότι τώρα ξεκίνησα να παρακολουθώ τα μοντελα και να τα μεταφράζω ήθελα να σας ρωτήσω με ποια διάταξη, θέση χαμηλού κτλ βλέπω πιο έντονα φαινόμενα εδώ. Και δεν εννοώ σώνει και ντε κέντρο πατρας γιατί ξέρω ότι αυτό είναι σχεδόν αδύνατο. Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη και πάλι αν είμαι off topic. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανεμοσουρια καλό είναι να μη μετράμε θεωρώ γιατί μπορεί να πάει σε σημείο όλο το χιόνι και σε δύο μέτρα δίπλα να μην έχει τπτ...για δάφνη στα ψηλά που είμαι 100-150 μέτρα ο χιονιάς ήταν τρομερά αξιόλογος ... Δεν ξέρω τι έκανε προς τα κάτω αλλά μια βόλτα προς τα χαμηλά του Αγίου Δημητρίου είχε το μισό χιόνι !! Τρομερό ...εδώ στο πικ γιατί μετά δε πρόσθετε άλλο φτάσαμε 21-22 εκατοστά στη ταράτσα ...στο δικό μου δρόμο προσωπικά είχε χθες το βράδυ περίπου 10 πόντους ...είναι και ο δρόμος που έχει σημασία ...και πόσο θα περνάνε αμάξια...στο δίπλα δρόμο που είναι πιο κεντρικός πέρασα στις 7 και είχε μόνο λάσπες 

Για μένα θα είναι σημείο αναφοράς ... Το 2008 και το 2021 τα βάζω στο ίδιο επίπεδο ( 2008 ήμουν μικρός και μου φαίνεται πιο μεγάλος χιονιάς σε βάση θερμοκρασιών και κάποτε θέλω να ξεπεραστεί το -4...ενώ ο τωρινός πιο μεγάλος χιονιάς λόγω συνεχόμενης χιονόπτωσης και ποσότητας χιονιού  ) ..το 2006 δεν υπάρχει καν...το 2004 σίγουρα λιγότερο χιόνι μου λένε αλλά το κρύο ήταν απίστευτο μου λένε....το 2002 θέλω να ξαναέρθει και να έχω μετακομίσει στα βόρεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ICELARISSA είπε:

Επειδή η λήθη είναι το χειρότερο πράγμα στο καιρό το ξαναλέω η ομάδα της λάρισσας όταν τα ακριβοπληρωμένα μοντέλα έδειχναν την συνέχιση της ζωνικής. και εμάς στο κόκκινο μεχρι μέσα μαρτίου διέκρινε και δημοσίευσε την αλλαγή της διάταξης του αυλώνα από ανατολή δύση σε βορρά νότο και τώρα πια παίζει με ποσοστά επιτυχίας στο 90 τοις εκατό.

Η νεότερη ανάλυση φυσικά έχει βάση γιατί το ρεύμα στον αντλαντικό παραμένει νότιο. φυσικά είναι παλι τολμηρή δείχνοντας την κατάβαση ψύχους στα βαλκάνια αρχές μαρτίου.Μακάρι να βγεί αλλά και να μην βγεί μαγκιά τους.

Στο ίδιο μοτίβο και ο ζιακό ο οποίος παρόλο που πρεσβεύει την κλιματική αλλαγή (διαφωνώ και με εβγαλε "θωμά") αντί να μας τρελλανει με το "σπανιο" φαινόμενο της θερμης εισβολής στις αρχές του μήνα παρέδιδε μαθήματα για ψυχρή εισβολή και σχηματσισμό χαμηλού στο Ιόνιο.Μαγκιά του και αυτουνού.

Ετσι χαλαρώνουμε(πλην των θεσσαλονικέων για τους γνωστούς λόγους) και προσπαθούμε να διακρίνουμε κατάβαση αυλώνα στα βαλκάνια αρχές μάρτη.Η προσήνεμη κατάβαση πιο νωρίς νομίζω ειναι γενικώς αδιάφορη.

 

υ.γ. εθεάθη τούβλο στην ροντόντα που έχει ακόμα χιονόστρωση 0.00000005 εκατοστών και είναι το ίδιο τούβλο που αρνήθηκε χινουετό 10 εκ. Κάποια στιγμή να οργανωθούμε σε αυτήν την πόλη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως αν από τις 28 ημέρες του Φεβρουαρίου οι 15-20 είναι πάνω από τα κλιματικά, οι 5 κάτω από τα κλιματικά και οι υπόλοιπες στα κλιματικά, καταλαβαίνετε όλοι τι μέσος όρος βγαίνει άρα και τι χρώμα στη μηνιαία πρόβλεψη των χαρτών. Μπορεί να έχουμε πλέον να λέμε για τον ιστορικό χιονιά του 2021, αλλά ο χειμώνας του 2021 είναι άθλιος αν τον δεις συνολικά και δεν αναιρεί κάτι από όλες τις θεωρίες περί κλιματικής αλλαγής.

Επεξεργάστηκε από xeneize
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, ICELARISSA said:

Επειδη ελειψες χαχα εξηγησαμε οτι δεν υπαρχει θερμη εισβολη ειναι αντικυκλωνικες συνθηκες με αναστροφες το βραδυ και επειδη μιλαμε για φλεβαρη ζεστουλα το μεσημερι...ειναι βασικα ο ορισμος των αλκυωνιδων αυτο...

 

Όντως έλειψα, ήμουν μόνο μεχρι 50 ωρες και μετά τίποτα 🤣 Ενταξει, αν ειναι, ας έρθουν οι αντικυκλωνικες για να κάνει τις απαραιτητες αναδιπλώσεις  ο αντικυκλώνας της καρδιάς μας. Μία σοβαρή άνοδο σε Αγγλογαλιες, Γερμανιες, Σκανδιναβίες δε την έχει κάνει. Το λες και επιτυχία μέσα σε ένα τέτοιο χειμώνα 3 ψυχρές εισβολές με φαινόμενα σε πολλές περιοχές!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, xeneize είπε:

Πάντως αν από τις 28 ημέρες του Φεβρουαρίου οι 15-20 είναι πάνω από τα κλιματικά, οι 5 κάτω από τα κλιματικά και οι υπόλοιπες στα κλιματικά, καταλαβαίνετε όλοι τι μέσος όρος βγαίνει άρα και τι χρώμα στη μηνιαία πρόβλεψη των χαρτών. Μπορεί να έχουμε πλέον να λέμε για τον ιστορικό χιονιά του 2021, αλλά ο χειμώνας του 2021 είναι άθλιος αν τον δεις συνολικά και δεν αναιρεί κάτι από όλες τις θεωρίες περί κλιματικής αλλαγής.

Ο φλεβαρης θα βγει κατω απο τα κλιματικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Επειδή η λήθη είναι το χειρότερο πράγμα στο καιρό το ξαναλέω η ομάδα της λάρισσας όταν τα ακριβοπληρωμένα μοντέλα έδειχναν την συνέχιση της ζωνικής. και εμάς στο κόκκινο μεχρι μέσα μαρτίου διέκρινε και δημοσίευσε την αλλαγή της διάταξης του αυλώνα από ανατολή δύση σε βορρά νότο και τώρα πια παίζει με ποσοστά επιτυχίας στο 90 τοις εκατό.

Η νεότερη ανάλυση φυσικά έχει βάση γιατί το ρεύμα στον αντλαντικό παραμένει νότιο. φυσικά είναι παλι τολμηρή δείχνοντας την κατάβαση ψύχους στα βαλκάνια αρχές μαρτίου.Μακάρι να βγεί αλλά και να μην βγεί μαγκιά τους.

Στο ίδιο μοτίβο και ο ζιακό ο οποίος παρόλο που πρεσβεύει την κλιματική αλλαγή (διαφωνώ και με εβγαλε "θωμά") αντί να μας τρελλανει με το "σπανιο" φαινόμενο της θερμης εισβολής στις αρχές του μήνα παρέδιδε μαθήματα για ψυχρή εισβολή και σχηματσισμό χαμηλού στο Ιόνιο.Μαγκιά του και αυτουνού.

Ετσι χαλαρώνουμε(πλην των θεσσαλονικέων για τους γνωστούς λόγους) και προσπαθούμε να διακρίνουμε κατάβαση αυλώνα στα βαλκάνια αρχές μάρτη.Η προσήνεμη κατάβαση πιο νωρίς νομίζω ειναι γενικώς αδιάφορη.

 

υ.γ. εθεάθη τούβλο στην ροντόντα που έχει ακόμα χιονόστρωση 0.00000005 εκατοστών και είναι το ίδιο τούβλο που αρνήθηκε χινουετό 10 εκ. Κάποια στιγμή να οργανωθούμε σε αυτήν την πόλη!

Η αληθεια ειναι το φετος εχουμε ενταξει κανα δυο δεικτες ακομα στο μενου εχουμε και καλυτερα στοιχεια απο καποια συνδρομητικα  και δν μας την κανανε την τελευταια στιγμη οπως τον δεκεμβρη που ουσιαστικα χασαμε το τελευταιο 4ημερο που βλεπαμε ψυχρη εισβολη ..ο γεναρης πηγε τελεια σχεδον και ο φλεβαρης παει και αυτος καλα για μηνιαιες προγνωσεις φετος θα ελεγα οτι αγγιξαμε το τελειο...ελπιζουμε του χρονου να εχουμε καλα ποσοστα παλι ειναι δυσκολο το μεσοπροθεσμο θα φας και σφαλιαρες χαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να δωσω και εγω με την σειρα μου συγχρητηρια στον @ICELARISSA και στην ομαδα του που επεμενε για ψυχρη εισβολη κοντρα στην ροη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, south coast είπε:

Να δωσω και εγω με την σειρα μου συγχρητηρια στον @ICELARISSA και στην ομαδα του που επεμενε για ψυχρη εισβολη κοντρα στην ροη...

Συμφωνώ κ εγώ... Εύγε μπράβο φίλε μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, casperakos είπε:

Συμφωνώ κ εγώ... Εύγε μπράβο φίλε μου 

Ολα καλα παιδια μακαρι να εχουμε παντα καλα αποτελεσματα οπως φετος...αθηνα το γινετε αρχισε ο βιασμος απο τον ηλιο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Μετά από 2,5 μήνες βροχής φαίνεται ότι θα στεγνώσει επιτέλους η Ήπειρος. 

Η ανοιξη δεν κρατιέται πλέον... Με το που βγήκε ο ήλιος και έκοψε ο αέρας χτύπησε για πλάκα 13αρι η Ηγουμενίτσα. Αύριο  είναι η σειρά της Αθήνας με το χιόνι να εξαφανίζεται. Για αυτό λέμε ότι οι καλύτεροι μήνες για χιόνια είναι οι Δεκέμβρης και Γεναρης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Η ανοιξη δεν κρατιέται πλέον... Με το που βγήκε ο ήλιος και έκοψε ο αέρας χτύπησε για πλάκα 13αρι η Ηγουμενίτσα. Αύριο  είναι η σειρά της Αθήνας με το χιόνι να εξαφανίζεται. Για αυτό λέμε ότι οι καλύτεροι μήνες για χιόνια είναι οι Δεκέμβρης και Γεναρης

Εχουμε μια αναλυση θα την ανεβασω οταν συμπληρωσουμε και τα χρονια 15 εως 21 ..ειναι απο το 1955...μετραμε χιονιαδες ανω των 5 ποντων στη λαρισα με χιονοκαλυψη ανω της μιας ημερας...διαρκεια χιονοκολυψης δεκ 9.5 μερες γεναρης...8 μερες...φλεβαρης 4.5 μαρτης 3.5.....επισης μο εκατοστων δεκ 20..γεναρης 17...φλεβαρης 11...μαρτης 14...αυτα για λαρισα παντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Barney-sal είπε:

Διαφαίνεται τίποτα στα μοντέλα?

Υπομονη η πρωτη βδομαδα του μαρτη ειναι για εμας κατα πασα πιθανοτητα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...