Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Ναι σε ολα ΠΛΗΝ ΕΝΟΣ: αυριο δεν κλειδωνει ΤΙΠΟΤΑ. Ας μας κρατησει μεσα στο παιγνιδι έως την Τετάρτη και βλέπουμε

Δική μ παράληψη.. Εννοώ πως κλειδώνει η χιονόμπαλα στα βαλκάνια τονίζοντας πως δεν θα πάει πουθενά βολτίτσα χαχα
Και από Τετάρτη την κοιτάμε αν , και σε πόσες μοίρες κάνη την κλίση της  .ωστε να δούμε τα καλούδια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Santa snow said:

Ενα εναλλακτικο σεναριο για προσηνεμα θα μπορουσε να ειναι η αποκοπη του Αυλωνα (με χιονια στα ΚΒ σε πρωτη φαση) και ο στροβιλισμος του ωστε να εχουμε κακοκαιρια τυπου Τηλεμαχου αλλα ιδανικα με χαμηλο σε καλη θεση. Πολυ δυσκολο φυσικα...

Παίξε ΛΟΤΤΟ καλυτερα😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για 8 μέρες μπροστά, μια χαρά μου φαίνεται. Και μάλιστα, ανατολικότερα σε σχέση με το 12αρι. 

ΤΏΡΑ αρχίζει το πραγματικό παιχνίδι. Με το μεγάλο μας αντίπαλο. 

Με τους βόρειους δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. ΠΟΛΥ ΕΣΦΑΛΜΈΝΑ υπάρχει η άποψη ότι ο ενας τρώει τα χιόνια του άλλου. 

Για την αχιονια της Αθήνας δεν φταιει η βόρεια χώρα, όπως και για το ότι η Σαλόνικα δεν σταύρωνε 10 πόντο για τόσα χρόνια (απίστευτο για τα κυβικά της) δεν της έφταιγαν τα προσηνεμα. 

Καληνύχτα σε όλους! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα καλυετρα ανσμμπλ εβερ!!!!κρυωσαν απιστευτα τουμπανιασαν απο υετο απιστευτα και ολα αυτα γιατι πολυ απλα το ψυχος δεν ξεχυνεται καθ υψος αλλα κατα πλατος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ said:

Δική μ παράληψη.. Εννοώ πως κλειδώνει η χιονόμπαλα στα βαλκάνια τονίζοντας πως δεν θα πάει πουθενά βολτίτσα χαχα
Και από Τετάρτη την κοιτάμε αν , και σε πόσες μοίρες κάνη την κλίση της  .ωστε να δούμε τα καλούδια!

Θα ναι μπαλλα? Θα ν αυλωνας? Θα ν αυλωνας με μπαλλα? Θα παιξουμε μπαλλα? Ολα αγνωστα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Το κοντρολ μας δειχνει τι θα γινει αν δεν υπάρχει χαμηλο οπως και να ρθει ο αυλωνας

Γιατι δεν βγαζει χαμηλο το κοντρολ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

τα καλυετρα ανσμμπλ εβερ!!!!κρυωσαν απιστευτα τουμπανιασαν απο υετο απιστευτα και ολα αυτα γιατι πολυ απλα το ψυχος δεν ξεχυνεται καθ υψος αλλα κατα πλατος

Για β Ελλάδα χάλασαν.. Κ πολύ μάλιστα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, k _ SABBAK είπε:

Για β Ελλάδα χάλασαν.. 

Εγω σαν εικονα του ΜΟ που βλεπω, δε γινεται να ειναι χειροτερα. Δες ποσο απλωθηκε το ψυχος προς την Κεντρικη Ευρωπη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η Αττικη εχει πολλες πιθανοτητες σε δευτερη φαση για αξιοπρεπη χιονοπτωση.....τιποτα ομως το ιστορικο.....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Βγαζει πολυ νοτια σαν το τζιφο..το 12 αρι ηταν χαμηλαρα

Αν ειναι να αρχισεις απο σημερα την γκρινια θα βαλω την γυναικα σου να κλεψει κινητα pc κλπ ειδικα οταν σχολιαζουμε τζουφιο κανονισε χαχαχ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Γιατι δεν βγαζει χαμηλο το κοντρολ?

Eμένα προσωπικά αυτό το ανοιχτό 1015 από ανοιχτά δυτικά κρήτης μέχρι τουρκία δεν μου ξυπνάει καλές αναμνήσεις..δηλαδή αν η κακοκαιρία ήταν σε δυο μέρες θα το χαρακτήριζα ένα γρήγορο πέρασμα και μετά αστέρια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κωστα τι λες?...χαχαχα...δες το ψυχος σταθερα κολημενο πανω μας πως απλωνεται απο ανατολη προς δυση και μονιμα εχουμε υτετο τουμπανο...τι χαλασαν?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Η Αθηνα θελει δυο πραγματα για να χιονιστει αξιοπρεπως :

1) Ψυχος (αρκετο τουλαχιστον -8 στα 850)

2) Σωστη διαταξη , δηλαδη σωστη κλιση αυλωνα/σωστο αντικυκλωνα (αυτα πανε μαζι) και δυναμικο αιτιο (χαμηλο βαρομετρικο και δευτεροντως καλη υποστηριξη στην ανωτερη τροποσφαιρα)

Οταν χιονιζει με ΒΔ και κατι -4 στα 850 , τοτε σημαινει οτι δεν εχει τη σωστη διαταξη!! Ποτε το λεκανοπεδιο δε χιονιστηκε αξιοπρεπως με ΒΔ και περιεργες διαταξεις (και δε μιλαω για κατι 10ποντα που τα σηκωσε 6ωρες μετα στα 250 μετρα) . Για αυτο δεν βαλαμε καλο χιονι το 2012 , το 2015 , το 2017... Πρεπει επιτελους να κατσει η σωστη διαταξη με το καταλληλο ψυχος. Ειναι ευκαιρια!

Δεν κατάλαβα αν απάντησες σε εμένα μιας και δεν βρίσκω συσχέτιση ..
No problem, όπως κ να χει, το βασικό που χρειάζεται αλλά πιο σωστά θα έλεγα , ψάχνει η Αθήνα είναι οι Τ. 
Τώρα έχει να κάνει κ με τα θέλω του καθενός.. Αν θες ένα μέτρο χιόνι προφανώς και ψάχνεις πολλά, αν θες απλά να το βλέπεις να πέφτει (κ προφανώς από εκεί κ πέρα ότι θελησει ο θεός) τότε κοιτάς και διατάξεις.
Στη μνήμη μου σαν παιδί έχω τρεμερά πρωινά που χιόνισε για μισή ωρα στα 200+ με στρώσιμο στις ευκολες και χιονοπόλεμο , και μεσημέρι σχολείο μετά ήλιος και να μην σε πιστεύουν οι καθηγητές ότι χιόνισε..  και άλλες περιπτώσεις..
Γιαυτο οι μοντ λένε να γράφουμε  οτι αναφερομαστε στην περιοχή μας και κατ επέκταση για τα θέλω μας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

κωστα τι λες?...χαχαχα...δες το ψυχος σταθερα κολημενο πανω μας πως απλωνεται απο ανατολη προς δυση και μονιμα εχουμε υτετο τουμπανο...τι χαλασαν?

Ο υετός Βαγγέλη καθόλου τούμπανο.. Το μονο θετικό είναι ότι πλέον ο Αυλώνας θα είναι οριζόντιος κ μετατοπιστηκε δυτικά.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

κωστα τι λες?...χαχαχα...δες το ψυχος σταθερα κολημενο πανω μας πως απλωνεται απο ανατολη προς δυση και μονιμα εχουμε υτετο τουμπανο...τι χαλασαν?

Ολα τα μεγαλα χιονια τα εχουμε δει με αυτο τον τροπο βαγγελη ξαπλωτα πραγματα χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, casperakos είπε:

Ρε θα μας τρελανετε??? Και το 500 έφταιξε πάρα πολύ!!!! 

graphe3_10000___24.0566037736_38.2591093117_.png

Κασπερ αυτα ειναι απο 12αρι.Σε 1 ωρα θα βγει το καινουριο διαγραμμα

Επεξεργάστηκε από teopap7
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καποιοι βλεπετε τον σαπιο χαρτη και μπερδευεστε.Ο Α,ο αυλωνας κτλ φαινονται σωστοτερα στον europe lcc ή σε αυτον του βορειου ημισφαιριου.Εδω λοιπον με λιγο ζουμ,βλεπουμε ξεκαθαρα τη νοτιοδυτικοτερη μετατοπιση

 

gensnh-31-0-192 (1).png

gensnh-31-0-186.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Ολα τα μεγαλα χιονια τα εχουμε δει με αυτο τον τροπο βαγγελη ξαπλωτα πραγματα χαχαχ

Κώστα η όλη φάση πρέπει πιο δυτικά(καθαρός οριζόντιος Αυλώνας) να πάει κ όχι νοτια.. Με το νότια χαιρεταμε.. Είναι ιστορική ευκαιρία.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

η Αττικη εχει πολλες πιθανοτητες σε δευτερη φαση για αξιοπρεπη χιονοπτωση.....τιποτα ομως το ιστορικο.....

 

Εγώ παντως χωρίς να είμαι αισιόδοξος θεωρώ ότι δε μπορουμε να ξεγραφουμε τον ιστορικό από τώρα εφόσον φαίνεται να υπάρχει η δυναμική να το κάνει αν και εφόσον μας κάτσει η διάταξη. Τώρα αν κάτσει είναι άλλο θέμα και θα ξεκαθαρίσει αργότερα...

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καμία απολύτως σημασία δεν έχει ο μέσος όρος και τα ανσάμπλ του τζίφου στο 18αρι,επειδή κάθισα και τα είδα όλα. Έχει μέσα 10 διαφορετικών ειδών αυλώνες. Δεν μιλάω για το αν βγαίνει λίγο δυτικά ή λίγο ανατολικά,αλλά για το τι και πως κατεβαίνει,τι εμποδισμούς έχει (ή σε μερικά σενάρια δεν έχει) κλπ. Έχει αρκετά καλά σενάρια για εδώ,αλλά και πάλι μικρή σημασία έχει όταν το εύρος των σεναρίων είναι τόσο μεγάλο.Να ήταν τα 3/5 κάπου και τα 2/5 κάπου αλλού να πω οκ. Τώρα όταν έχεις ένα σενάριο στο 1, 1 στο 2,2 στο 3,1 στο 4 κλπ ο μέσος όρος δεν έχει χρησιμότητα

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...