Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Έχω μια τάση να προτιμώ 17cm, τα 18 ακόμα καλύτερα 😎

μα σε Mm ειναι περισσοτερα σε cm οποτε καλυτερα νομιζω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να ρωτησω κατι επειδη δν γνωριζω κ πολλα απο χαρτες. για να χιονιστει πρωτα β.ελλαδα κ μετα προς τα κατω παιζει ρολο που ειναι το χαμηλο; παντα δυτικα κ νοτια δν ειναι; δλδ οταν χιονιζει πρωτα β.ελλαδα το χαμηλο ειναι βορεια; πχ βαλκανια; σορη αν πεταξα κοτσανα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, airfathaaaaa είπε:

υπαρχει καποιο μοντελο που να βλεπει το Lake effect?

περιοχικα ισως. σκιρων, ποσειδων και μπολαμ ( ο οποιος εχει γινει χαλια δεν μ αρεσει πια η σελιδα τους)

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Μάπα από Τ καλό όμως από υετο Βασίλη, όπως το 6αρι

Τον οποίο υε το θα το συνδυάσουμε με θερμοκρασία ευρωπαίου 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, LoveFebruary είπε:

να ρωτησω κατι επειδη δν γνωριζω κ πολλα απο χαρτες. για να χιονιστει πρωτα β.ελλαδα κ μετα προς τα κατω παιζει ρολο που ειναι το χαμηλο; παντα δυτικα κ νοτια δν ειναι; δλδ οταν χιονιζει πρωτα β.ελλαδα το χαμηλο ειναι βορεια; πχ βαλκανια; σορη αν πεταξα κοτσανα

Άμα είναι βόρεια από εμάς ΝΟΜΙΖΩ ότι χάνουμε σε θερμοκρασίες και έχουμε νοτιάδες..νόμιζω και οι σημερινές βροχές έγιναν λόγω ότι το χαμηλό είναι βορειότερα από εμάς...δυτικά και νότια από εμάς και με σωστή κίνηση μετέπειτα χιονιζόμαστε...χωρίς να είμαι σίγουρος γι'αυτά που λέω 😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, kilkis1989 είπε:

Άμα είναι βόρεια από εμάς ΝΟΜΙΖΩ ότι χάνουμε σε θερμοκρασίες και έχουμε νοτιάδες..νόμιζω και οι σημερινές βροχές έγιναν λόγω ότι το χαμηλό είναι βορειότερα από εμάς...δυτικά και νότια από εμάς και με σωστή κίνηση μετέπειτα χιονιζόμαστε...χωρίς να είμαι σίγουρος γι'αυτά που λέω 😎

μιλαω για αλλες φορες που συνηθως ξεκινανε οι χιονοπτωσεις β.ελλαδα κ κινειται προς κεντρικη κ νοτια ελλαδα. σαυτη την περιπτωση που ειναι το χαμηλο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ομολογω οτι τετοια καταληξη απο το 12 γφς εγω δεν περιμενα. 500ρι με -28 προσωπικα το θεωρω τραγικο χωρις ομως να ειμαι ο πλεον καταλληλος να κρινω. υποτιθεται οι αλλαγη στις αρχικες μεταβλητες θα εδιναν καλυτερο αποτελεσμα, οποτε εχω περιεργεια να δω το 00 αυριο.  παντως απο Τριτη μεσημερι αρκετα μελη χαλασαν περισσοτερο απο το μεσημερι που θεωρουσα θα γυρισουν, οποτε παλι περιμενω το 00.

στα μειον και η αλλαγη του υκμο.  Ομως!

μαυρα δε μπορω να τα βαψω για το τρεξιμο του γφς γιατι αφενος εχουμε το πισογυρισμα του τζεμ, αφετερου επικρατει  η αποψη απο πιο εμπειρους πως το παραλλελ του τα παει πολυ καλυτερα. 

και φυσικα γιατι μενει να δουμε τι θα πει το ευρωπαικο σε 15-30 λεπτα.

 

το σιγουρο ειναι αν συνεχιστει η διχογνωμια, οτι στις επομενες καταβασεις οποτε κι αν ξαναγινουν, ή θα βλεπω μονο τζιφο οπως παλια ή θα τον διαγραψω απο τους σελιδοδεικτες, χαχαχα!

Καλη μας Τυχη στο Ευρωπαικο!

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, CATHA είπε:

 Αν βγει το κύριο είμαστε κομπλέ... αν κινηθεί προς το μέσο όρο τα πράγματα θα είναι οριακά για κάτω από την Αττική οδό... πάντα για χιονόστρωση... την χιονόπτωση την θεωρώ δεδομένη σε όλο σχεδόν το νομό... 

Γεια σου κυριε Αρνιακε...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, LoveFebruary είπε:

μιλαω για αλλες φορες που συνηθως ξεκινανε οι χιονοπτωσεις β.ελλαδα κ κινειται προς κεντρικη κ νοτια ελλαδα. σαυτη την περιπτωση που ειναι το χαμηλο;

ΜΑΛΛΟΝ στο Ιόνιο ερχόμενο από Δυτικά η' απ'ότι κατάλαβα υπάρχει περίπτωση να έρθει από την Σύρτη με βόρειοανατολικη κίνηση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Το ουκμο είναι θεικο γιά ήπειρο

Δεν ξέρω αν θα κάνει αυτα του κυκλο και με τον ευρωπαίο μια χαρά είμαστε.

Αντε μωρε Ηπειρωτες  παρτε μπροστα

ΠΑΣ ΦΑΤΣ ΠΑΡΤΣ ΤΑ ΜΥΑΛΑΤΣ

.....κι ότι κατσει...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, Dim_pas είπε:

εχω ώρες την απορία και δεν ξέρω αν είναι πολύ νωρίς να ρωτάμε για ποιοτικά χαρατκτηριστικά (για Αττική πάντα)

το stream θα είναι ΒΑ? ,κοιτάμε τα 850 γι αυτο ?

η τα 500? γιατι βλέπω ΝΔ εκει(

αν κάνω λαθος διορθωσε /δια΄φωτησε με) 

ευχαριστώ

κυριώς γιατί:

α)είναι νωρίς λόγο κυκλογένεσης/ δευτερεύονται χ/ 

β) το stream στο κύριος πιάτο προφανώς ΒΑ

γ)ανάλογα το είδος ανέμων/θα υπάρξουν καταβάτες με αποτέλεσμα περιοχές απάνεμες να δουν πιο γρηγορα τα καλως κείμενα.

Για ανέμους με τέτοιο στροβιλισμό δεν είναι δείγμα τα 500 !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Δεν ξέρω αν θα κάνει αυτα του κυκλο και με τον ευρωπαίο μια χαρά είμαστε.

Αντε μωρε Ηπειρωτες  παρτε μπροστα

ΠΑΣ ΦΑΤΣ ΠΑΡΤΣ ΤΑ ΜΥΑΛΑΤΣ

.....κι ότι κατσει...

 

ΔΩΣΤΟ ΡΕ ΕΥΡΩΠΑΙΕ ΝΑ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΝ ΟΙ ΒΑΓΕΡΕΜΕΝΟΙ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε να βγει το ευρωπαικο και να μπαίνουμε σιγά σιγά από αύριο σε nowcast

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΟΛΑ ΑΝΟΙΚΤΑ για Τετάρτη! (βγήκε ανακοίνωσή οτι ανοίγει λιανεμπόριο και εστίαση 🤣)

Δειτε ensembles! Στο 500αρη λέω. Μοιρασμένα!! Μπορούμε το θαύμα!

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, kilkis1989 είπε:

ΜΑΛΛΟΝ στο Ιόνιο ερχόμενο από Δυτικά η' απ'ότι κατάλαβα υπάρχει περίπτωση να έρθει από την Σύρτη με βόρειοανατολικη κίνηση 

δηλαδη παντα νοτια το χαμηλο; γτ ετσι που λες πρωτα χιονιζει δυτικα. τεσπα οφ τοπικ ειμαστε κ τρεχουν ραν τωρα θα ρωτησω με πμ αλλη φορα καποια εμπειρα παιδια. ευχαριστω παντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...