Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει μια μικρη βελτιωση στον εμποδισμο και στις χαμηλες πιεσεις στον Ατλαντικο και στο κυριο και στο μ.ο.Θεωρω οτι φτασαμε στο χειροτερο σημειο της παλατζας και απο το 18αρι ή αυριο στη χειροτερη,θα βλεπουμε βελτιωσεις.Ευρωπαιος και επανερχομαι το βραδυ για μια πρωτη εκτιμηση.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, menidi said:

Σου χαρίζω τους 20 πόντους (πες που θα έχω) και διαμονή μόνιμη εδώ και μου ανταλλάσσεις τη διαμονή σου σε ένα απο τα καλύτερα προάστεια της Αθήνας. Δλδ να μετασκομίσω εγώ Γλυφαδα.  Είσαι? 

Με την ανταλλαγή, δώρο και ένα αλεξίσφαιρο γιλέκο και μαθήματα αυτοάμυνας 😂

Λυπάμαι από μένα είναι όχι 🤣 

Δε με βλέπω στο Μενίδι σε αυτή τη ζωή  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Το 2008 το χαμε κλειδώσει μέρες πριν. Σαν χθες το θυμάμαι.

Από Τρίτη μεσημέρι για το Σάββατο βράδυ 17/2/08,επιβεβαιώνω.🤞

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι σαν το παράλληλα νθελουμε να δείξει ο Ευρωπαίος !!θαψιμο σε όλα τα κεντρικά με ελάχιστα νοτιοερη μετατόπιση!!Νομιω να νυπιστηριζει και το υοκμο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Gary είπε:

Πότε μπαίνει το κρύο και ο υετός σε μένα?

αυτο δεν το εχω ξεκαθαρισει ακομα αλλα μεχρι το μεσημερι θα εχει αρχισει να χιονιζει. ξεκιναμε με χιονι κατευθειαν παντως. ας μας πουν πιο σιγουρα τα παιδια απο β. ελλαδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South Athens said:

Λυπάμαι από μένα είναι όχι 🤣 

Δε με βλέπω στο Μενίδι σε αυτή τη ζωή  

μια χαρα ειναι το μενιδι

χερια ψηλα για οσους κανουνε φραγκα απο βερια

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, geod είπε:

με ολο το σεβασμο - τι σημαινει  . .ξεχαστε το παιδια. . .δε σε καταλαβαινω στα σοβαρα ρωταω!! σημερα ξερεις τι μερα εινα?

Ο μεσος ορος θερμανθηκε 2 βαθμους απο τις 126-144 (πιο μετα δεν κοιταω καν). Δεν μιλαω για 192 ωρες αλλα για μεσοπροθεσμα. Ο τζιφος εχει σχεδον σε ολα του τα ραν τον αυλωνα του ανατολικοτερα απο οτι τα πρωινα και χθεσινα τρεξιματα για τη 2η φαση  ! Μονο το παραλληλο ειναι καπως καλυτερο! Το ΟΥΚΜΟ το ιδιο ! Το gem ενω εχει πολυ καλυτερη πρωτη φαση μετα ειναι και αυτο κακο ! Στην ουσια η πλειοψηφια των μοντελων εχει παρει μια κατευθυνση ! Να δουμε αν θα την τηρησει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Ζερίκιος said:

Εγώ αυτό που βλέπω στο 12αρι του τζιφου για Athens, αν έβγαινε, είναι ότι θα βλέπαμε on-off χιονομπόρες της πλάκας τη Δευτέρα, η Τρίτη χαμένη με τη σύγκλιση πιο ανατολικά ίσα να πιάνει τα ανατολικά παράκτια και νύχτα προς Τετάρτη πρωί υποτροπή με χιόνι έως το κύμα που λόγω θερμοκρασιών θα το έστρωνε παντού.

 

Το πρόβλημα είναι οτι χάλασε η Δευτέρα (ως προς την ένταση), ισοπεδώθηκε η Τρίτη (σύγκλιση ανατολικότερα) και ποντάρουμε στο πρώτο 8ωρο της Τετάρτης.

Εμένα προσωπικά, όσο πάει πίσω, τόσο πιο απαισιόδοξο με κάνει. Το 2008 το χαμε κλειδώσει μέρες πριν. Σαν χθες το θυμάμαι.

ακριβως αυτο....και αυτο το σεναριο δεν μας χαλαει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Tην δευτερα το παει πολυ ν.α 

Δεν ειναι καλο για την αττικη αυτο 

Νομιζω οτι τα περι ιστορικων και σπανιων καταστασεων σιγα σιγα σταματανε

Δεν δειχνει να φερνει κατι που δεν εχουμε ξαναδει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάλλον δεν τα θυμάστε και τόσο καλά. Το 2008 είχε τελικά ΔΥΟ φάσεις και αν δεν με απατά η μνήμη μου, φαινόταν ΜΙΑ φάση και για αυτό οι μετεωρολογοι έπεσαν έξω. ΤΟ 40 ΠΟΝΤΟ στο δυτικό τόξο ήρθε στη 2η φάση. Ετσι νομιζω παιδιά. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε. Δεν μανουριάζω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spartan είπε:

gens-31-0-132.png

Με τετοιο θερμοκρασιακο μεσο ορο δηλαδη γιατι να μην ελπιζουμε ακομα για τα μακρινα?

Μαζι σου! με τα 1000! απλα κανε συγκριση και με τον μεσο ορο του 06

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-2008021112-0-132.png?12

Επειδη μερικοι τα βαφετε μαυρα για την δευτερη φαση

Ας θυμισουμε στους νεοτερους(που ηταν μικρα παιδακια τοτες)

Που εδειχνε τον αυλωνα ,το πολυδιαφημισμενο  gfs στον ιστορικο χιονια του 2008

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, geod είπε:

με ολο το σεβασμο - τι σημαινει  . . Ξεχαστε τα απο Τεταρτη και μετα !  . .δε σε καταλαβαινω στα σοβαρα ρωταω!! σημερα ξερεις τι μερα ειναi?

Παρεπιπτόντως έχω παρατηρήσει ότι τα ensembles του τζιφου ακολουθούν ως επι το πλείστον το κύριο, οποτε αλλάζει αυτό αλλάζουν κι εκείνα, μηδέν σταθερότητα τουλάχιστον σε σχέση με εκείνα του Ευρωπαίου εκτός αν κάνω λάθος  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έβλεπα τόσες μέρες αλλά δεν έγραψα κάτι γιατί ήθελα να γίνω σοφότερος...σταμάτησα να γράφω απ' το πρώτο ραν που ξεκίνησε να γυρνάει υπέρ μας,είδα όλα τα ιστορικά προχθές και βλέπω και τα τωρινά που δίνουν κάτι αξιόλογο...ακόμα και τώρα σοφότερος δεν έγινα...έχει πολύ ψωμί η όλη φάση και είναι τόσο οριακές οι καταστάσεις που μόνο με δορυφορική και λάιβ θέσεις χαμηλού θα μπορέσει να διαλευκανθεί...ευελπιστω στην περιοχή μου κάτι που με βάση τα Ραν δεν είναι ανέφικτο δηλαδή κάτι μεταξύ 2008(45 εκατοστά) και Τηλέμαχου (20 στις εύκολες-15 δρόμο)...κάτι κοντά στο 2006 δηλαδή...καλά χιόνια σε όλα τα παιδιά όπου ρίξει...χαρείτε το παίδες απ' τα μόνιμα 19αρια πάμε σε μόνιμο καιρικό ενδιαφέρον...που ήμουν και που θα είμαι!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snowzz είπε:

Μαζι σου! με τα 1000! απλα κανε συγκριση και με τον μεσο ορο του 06

Το μονο που κανω συγκριση αυτη την στιγμη ειναι στις χαμηλες πιεσεις του ατλαντικου

Οσο αποδυναμωνονται αυτες,τοσο και περισσοτερο καλυτερα τρεξιματα θα δουμε μετεπειτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Μάλλον δεν τα θυμάστε και τόσο καλά. Το 2008 είχε τελικά ΔΥΟ φάσεις και αν δεν με απατά η μνήμη μου, φαινόταν ΜΙΑ φάση και για αυτό οι μετεωρολογοι έπεσαν έξω. ΤΟ 40 ΠΟΝΤΟ στο δυτικό τόξο ήρθε στη 2η φάση. Ετσι νομιζω παιδιά. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε. Δεν μανουριάζω

Το κυριως συστημα μας επιασε απο το βραδυ και σταματησε το πρωι..

ειχε βγαλει και Ηλιο μαλιστα σε ολο το λεκανοπεδιο

Στα καναλια ελεγαν τελος. 

το απογευμα μπηκε ενα -40 στο αιγαιο και το lake effect εφερε παπουτσια 

Ειναι ιστορικος μαλιστα ο διαλογος τοτε στo hellas weather με τον κ.κολυδα..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

gfs-2008021112-0-132.png?12

Επειδη μερικοι τα βαφετε μαυρα για την δευτερη φαση

Ας θυμισουμε στους νεοτερους(που ηταν μικρα παιδακια τοτες)

Που εδειχνε τον αυλωνα ,το πολυδιαφημισμενο  gfs στον ιστορικο χιονια του 2008

Ποσο πιο συμπτωματικες ημερομηνιες ρε φιλε! 11 Φλεβαρη τοτε.. 11 και σημερα, για τις 17 Φλεβαρη ηταν το run, για τις 17 κοιταμε και σημερα! φοβερο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, snowjohn said:

μια χαρα ειναι το μενιδι

χερια ψηλα για οσους κανουνε φραγκα απο βερια

 

Κοίτα ο σύντροφος μου εκεί γύρω μένει. Δεν εντυπωσιάζομαι, λυπάμαι. Σχεδόν τον έχω κάνει να μετακομίσει εδώ. 

εμένα τώρα άλλος είναι ο πόνος μου παιδιά. Οι Τ βλέπετε έχουν αρχίσει και δίνουν σημαντικές εκπτώσεις, ειδικά για εμάς νότια...τι είχες γιάννη μου τι είχα πάντα - μιας κ σε λένε κ γιάννη υποθέτω 😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Παίονας είπε:

αυτο δεν το εχω ξεκαθαρισει ακομα αλλα μεχρι το μεσημερι θα εχει αρχισει να χιονιζει. ξεκιναμε με χιονι κατευθειαν παντως. ας μας πουν πιο σιγουρα τα παιδια απο β. ελλαδα

Οπως τα λες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snowzz είπε:

Ποσο πιο συμπτωματικες ημερομηνιες ρε φιλε! 11 Φλεβαρη τοτε.. 11 και σημερα, για τις 17 Φλεβαρη ηταν το run, για τις 17 κοιταμε και σημερα! φοβερο?

Μωρε λες να μας βγει σε καλο που τον ανεβασα?🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MenNaousa11 είπε:

Οπως τα λες. 

μακαρι να ξεκινησουμε απο το πρωι κ να εχουμε εναν κλασικο παλιο διημερο χιονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...