Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

Η λαρισα που εχει κλιμα ηπειρωτικο και η θεσσαλονικη που ειναι βορρας εχουν 2 βαθμους διαφορα στις μεγιστες...ολες οι αλλες πολεις εχουν ιδιες θερμ αλλα δεν εχουν και χειμωνα οπως εμεις...2 βαθμοι διαφορα ειναι μεγαλη...τα υπολοιπα σε αλλο θεμα μετα τον χειμωνα εχουν δικιο τα παιδια

Καλησπέρα. Μπερδεύτηκες και έκανες σύγκριση Φεβ με Ιαν. Εγώ μίλησα για σύγκριση Φεβ με Δεκ, όπου σχεδόν παντού ο Φεβ είναι ψυχρότερος στις μέγιστες, στη Θεσ/νίκη ισοπαλία, η Λάρισα εξαίρεση με μικρή διαφορά. Και αυτό ισχύει και για πολύ ψυχρά κλίματα στον Καναδά και στη Σιβηρία. Τεσπα ας το αφήσουμε όπως είπες και τα λέμε άλλη στιγμή στο σωστό θέμα. Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στις προβλέψεις!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Προς το παρόν άρχισε να φαίνεται για τις 1 Μαρτίου μια σύντομη ψυχρή εισβολή (ρετάλι) για τα ανατολικά προσήνεμα....

gfs-1-168.png

Η τράτα μας η κουρελού ειναι αυτό μωρέ. Ουτε καν ρετάλι😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέτοιους χάρτες όπως στις τελευταίες ώρες του τζίφου θέλω, μόνο έτσι βγαίνουν σοβαρά πράγματα. Μέχρι τότε αηδιαστική κυκλοφορία, γενικά πολύ βαρετός ο Φλεβάρης και φέτος.

Το θέμα είναι ότι για να μην βγει σοβαρός χιονιάς στην Ήπειρο μπορούν να συμβούν τα πάντα. Του χρόνου λογικά θα το κάνει, αλλά δεν θα είμαι εκεί...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αναλογως τι αποκλειει καποιος.Εγω δηλαδη αποκλειω οτι μπορει να ερθει κατι σοβαρο στα πεδινα της Αττικης.Δεν εχει γινει ποτε τετοια περιοδο,να δουμε 2 μεγαλες χιονοκαιριες.Τωρα για το "καιρος ειναι οτι θελει κανει",εχει καποιους περιορισμους οπως καταλαβαινεις.Εγω αισθανομαι ευλογημενος παντως με οτι εδωσε η Μηδεια στην Αττικη και δεν εχω κανενα αγχος για να καθομαι να ψαχνω χαρτες για μαρτιατικο χιονι.

92?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

92?

Σωστός....το 1992 μετά τον ιστορικό 22-23 Φεβ ξαναχιόνισε στο λεκανοπέδιο περίπου στις 15 Μαρτίου, Δεν θυμάμαι τι έκανε από χιονοστρώσεις όμως....

Καλά εκείνος ο χειμώνας ήταν έπος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

92?

Ναι εχεις δικιο.Το 92 ηταν επικος ολοκληρος ο χειμωνας και μοναδικος.Τωρα αν παρουμε σαν οδηγο εναν χειμωνα στους 100,οκ λεμε οτι υπαρχει 1% να ξαναχιονισει καλα στον νομο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τέτοια τρεξίματα θα πρέπει να πέσουν οι δείκτες αύριο. Δεν κολλανε μεταξύ τους στην προκειμένη. Φοβερό το ευρωπαϊκό σαν λογική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πανω κατω αρχιζει να φαινεται ενα στυλ κυκλοφοριας..ξωφαλτσο η λιγοτερο ξωφαλτσο λαιτ προσηνεμο αναδιπλωση του δευτερου αζορικου και σηκωμα πολυ βορεια και εξαναγκασμο του ψυχρου αυλωνα που εχει φωλιασει στα β.ανατολικα για βιαιη καθοδο...αυτο δειχνουν με διαφορες παραλλαγες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Με τέτοια τρεξίματα θα πρέπει να πέσουν οι δείκτες αύριο. Δεν κολλανε μεταξύ τους στην προκειμένη. Φοβερό το ευρωπαϊκό σαν λογική.

απο σημερα περιμενα να πεσει ο ΝΑΟ αλλα δεν εγινε τοσο εντονα κοντα στο 0 ειναι και τετοια κυκλοφορια δεν ειναι για 0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

απο σημερα περιμενα να πεσει ο ΝΑΟ αλλα δεν εγινε τοσο εντονα κοντα στο 0 ειναι και τετοια κυκλοφορια δεν ειναι για 0

Συμφωνώ. Ειδικά ο Ευρωπαίος είναι κανονικά για καθαρό -1. Όμως ακόμα οι μέσοι όροι εν έχουν τέτοιες διαθέσεις. Ίσως αλλάξει άρδην αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε με χαλάει το παρακάτω διάγραμμα, αφήνει ελπίδες...εγώ ένα ακόμη χιόνι στη Στενή κυνηγάω (αρκει να μπορώ και να πάω όμως...)

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Συμπαθητικός φαίνεται ο Ευρωπαίος, για να δούμε 

Ναι ρε γκρινια😊😎υπομονή.... Θα βγει κυκλογεννηση ιονιο μετά την προσυνεμη εισβολη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

πανω κατω αρχιζει να φαινεται ενα στυλ κυκλοφοριας..ξωφαλτσο η λιγοτερο ξωφαλτσο λαιτ προσηνεμο αναδιπλωση του δευτερου αζορικου και σηκωμα πολυ βορεια και εξαναγκασμο του ψυχρου αυλωνα που εχει φωλιασει στα β.ανατολικα για βιαιη καθοδο...αυτο δειχνουν με διαφορες παραλλαγες

Σωστός ο παιχτης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οχι μωρε ποιο γουρι;Μετα απο τη Μηδεια και μαλιστα Μαρτη μηνα,δε γινεται να ερθει κατι.σοβαρο για αν.προσηνεμα.Ποσω δε μαλλον ενας αρμαγεδων που λενε μερικοι οπως οι ιταλοι πιο πανω.

13-14 μερες πριν την μηδεια ειχα πει για πανελλαδικο με ισχυρη καταληξη προσηνεμα..καποιοι λεγανε δεν υπαρχει πανελλαδικος..κωλοφαρδια δεν ειναι καθε μερα του αη γιαννιου 1% πιθανοτητα συμφωνω σε ολα..αλλα απο καπου πιανεσε..η εκτιμηση μου για μετα το ρεταλι δλδ χοντρικα απο 3-4 του μηνα και για μια βδομαδα υπαρχει μεγαλη ευκαιρια για κατι δυνατο χαμηλα παντου..πιστευω οτι θα παμε σε διδυμη ψυχρη εισβολη της μηδειας και πανελλαδικο χιονια οπου θα χιονισει σε συνταγμα και λευκο πυργο ισως με την αντιθετη σειρα...σ αυτην την περιπτωση θα χουμε μια μαρτιατικη αριαδνη με υψηλοτερες θερμοκρασιες λιγοτερες μερες ολικου κ χιονοκαλυψης..καμια κακοκαιρια δεν ειναι ιδια για μενα..δεν μιλαω για μαρτη 87 ουτε κατι τοσο τρελα ακραιο..αλλα το κρυο θα υπαρχει ετοιμο να δωσει ευκαιριες..φυσικα μιλαμε για hopecasting σε συνδυασμο με 2-3 παραγοντες

υ.γ το 92 δεν μου το θυμιζει σαν χειμωνα που ηταν τρομερος..μου τον θυμιζει τουλαχιστον στην αθηνα οτι ειχαμε μεσα φλεβαρη ψυχρη εισβολη και μετα απο 2-3 βδομαδες αρχες μαρτη(οπως εδω)καπακι δευτερη..εχω κολλησει με κει και με καποια λογια του δασκαλου..στα + και το κολλημα της κυκλοφοριας που μας ευνοει..

 

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Ναι ρε γκρινια😊😎υπομονή.... Θα βγει κυκλογεννηση ιονιο μετά την προσυνεμη εισβολη

Δεν τα πάμε καλά με τα πανελλαδικά. Θέλω κάτι αποκλειστικά για τα Γιάννενα. Και το πολύ πολυ να ψιλοκρυωσει ο καιρός στην Λάρισα. Στάσιμο χαμηλό Ιόνιο, και Αυλώνας Αδριατική επίσης στάσιμος. Ούτε ανατολικότερα ούτε δυτικότερα από αυτό. Δεν είναι δυνατόν με τέτοιο χειμώνα φέτος να μην χιονίσει στον πρωταγωνιστή. Δεν μπορώ να το δεκτώ προσωπικά. Οκ πέρσι δεν ήταν για εμάς. Αλλά φέτος πρέπει να γίνει μέχρι τις 15 Μαρτίου.

Πλέον ζω για το πότε θα γράψουν τα Γιάννενα ιστορία, να θυμηθούμε τα παλιά. Και εγώ θα πετάω από χαρά και ας μην είμαι εκεί !

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν τα πάμε καλά με τα πανελλαδικά. Θέλω κάτι αποκλειστικά για τα Γιάννενα. Και το πολύ πολυ να ψιλοκρυωσει ο καιρός στην Λάρισα. Στάσιμο χαμηλό Ιόνιο, και Αυλώνας Αδριατική επίσης στάσιμος. Ούτε ανατολικότερα ούτε δυτικότερα από αυτό. Δεν είναι δυνατόν με τέτοιο χειμώνα φέτος να μην χιονίσει στον πρωταγωνιστή. Δεν μπορώ να το δεκτώ προσωπικά. Οκ πέρσι δεν ήταν για εμάς. Αλλά φέτος πρέπει να γίνει μέχρι τις 15 Μαρτίου.

Ζητας πολύ εξειδικευμένο πράγματα καμάρι μου🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ICELARISSA είπε:

Τι εβγαλε εκτιμηση ο κλεαρχος παει θα μας γκαντεμιασει χαχχα...νωρις την εβγαλε παντως χαχαχαχ

Ναι ασε φέρνει αρκούδες συνήθως και τελικά έρχονται τουλίπες 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Ζητας πολύ εξειδικευμένο πράγματα καμάρι μου🤣🤣

Δεν πειράζει, αρκετά με τις χαζομάρες. Έτσι μια αλλιώς αυτός είναι ένας θεωρητικά ευκολότερος τρόπος από αυτόν που εξαρχής ζητάω, με Αυλώνα μέσω Γροιλανδίας Αγγλίας Αδριατική. Κάποτε θα γίνει , ζωντανοί να είμαστε και υγιείς και όλα καλά!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Με τέτοια τρεξίματα θα πρέπει να πέσουν οι δείκτες αύριο. Δεν κολλανε μεταξύ τους στην προκειμένη. Φοβερό το ευρωπαϊκό σαν λογική.

Οι δεικτες του ευρωπαικου δεν εχουν καμια σχεση με του τζιφου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν τα πάμε καλά με τα πανελλαδικά. Θέλω κάτι αποκλειστικά για τα Γιάννενα. Και το πολύ πολυ να ψιλοκρυωσει ο καιρός στην Λάρισα. Στάσιμο χαμηλό Ιόνιο, και Αυλώνας Αδριατική επίσης στάσιμος. Ούτε ανατολικότερα ούτε δυτικότερα από αυτό. Δεν είναι δυνατόν με τέτοιο χειμώνα φέτος να μην χιονίσει στον πρωταγωνιστή. Δεν μπορώ να το δεκτώ προσωπικά. Οκ πέρσι δεν ήταν για εμάς. Αλλά φέτος πρέπει να γίνει μέχρι τις 15 Μαρτίου.

Πλέον ζω για το πότε θα γράψουν τα Γιάννενα ιστορία, να θυμηθούμε τα παλιά. Και εγώ θα πετάω από χαρά και ας μην είμαι εκεί !

Θα περιμένεις του χρόνου για αυτά που θες και λες 🙂 τωρα θα συμβεί το κβορειο σαρωμα μετά από έναν λάιτ βπ Αττικής 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Οι δεικτες του ευρωπαικου δεν εχουν καμια σχεση με του τζιφου

Το διάγραμμα του ναό που βλέπουμε από το σάιτ του νοαα από πιο μοντέλο είναι? Από Τζιφο η από όλα τα μοντέλα?

 

Το ευρωπαϊκό πάντως μετά θα είχε και άλλη αναδίπλωση και η εισβολή θα κατέβαινε από τα βόρεια. Αυτό θέλω και εγω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...