Jump to content
xirolivado

Αναφορές κακοκαιρίας ΜΗΔΕΙΑ 13/2/2021 - 17/2/2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, geod said:

 

αν και ειμαι Πευκη αυτη τη στιγμη ευχομαι και ελπιζω σε BEACH SNOW  - STOXOS αυτη η καμερα να ασπρισει Τεταρτη πρωι - τπτ λιγοτερο!

Αυτή την παρακολουθώ κ γω συνέχεια!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και τέλος όσον αφορά την χιονόστρωση φθάσαμε στα επίπεδα του 2010 με 25 εκατοστά ξεπερνώντας την Αριάδνη και Φεβρουάριο 2012 ( τότε είχαμε φθάσει μέχρι τα 20 εκατοστά).

20210214_180251.jpg

20210214_174737.jpg

20210214_175025.jpg

Πάντα τέτοια και καλά χιονίσματα στους υπόλοιπους!!

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σταθμός Λάρισας τώρα έχουμε παύση των φαινομένων και με περιμένει ένα μαγευτικό ταξίδι με τρένο μέχρι τον Βόλο γιατί ως σωστοί χιονοφιλοι πάμε όπου πάνε και τα χιόνια

IMG_20210214_183536.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, geod said:

 

αν και ειμαι Πευκη αυτη τη στιγμη ευχομαι και ελπιζω σε BEACH SNOW  - STOXOS αυτη η καμερα να ασπρισει Τεταρτη πρωι - τπτ λιγοτερο!

Όλοι αυτό ευχόμαστε και για έναν άλλο λόγο εκτός από το να χαρούν και οι νότιοι φίλοι μας... γιατί εμείς θα θαφτούμε, χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

H φάση είναι σαν το 2014, ακόμη και η Τ είναι ίδια. Αν είχε από το πρωί αυτές τις νιφάδες που έχει από το μεσημέρι και μετά θα το είχαμε φτάσει σε cm..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

α βασικό, φαντάζομαι το 'φαντάστηκες'' ότι εννοείτε και οι 2 σταθμοι μου είναι δεκάκις ελεγμένοι!!!!

η αληθεια ειναι οτι εμενα πρεπει να κλεβει προς το μειον η Τ γιατι δεν εχω το θερμομετρο εκει που το ειχα παλια,το εχω σε "καλυτερη" θεση,ισως απο αυτο που αναφερω να ειμαι καπου στο 0,2-0,4 παραπανω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Snowman είπε:

Ψιλομουφα ο χιονιάς για Θεσσαλονικη... χθες ουσιαστικα ψευτοχιονιζε ολη μερα , το βραδυ πολυ αργα το ψιλοεπιασε και τωρα εχει σχεδον λιωσει. Ουτε ιστορικο ουτε τιποτα. 

καμια σχεση!!!αυτο που γραφεις φιλε και που εχουν γραψει και αλλοι.Θα ηταν μουφα εαν δεν υπηρχε η θερμοκρασια που φαινοταν η ο υετος που φαινοταν και η διαρκεια που φαινοταν.Ολα υπηρχαν οποτε το γιατι ελιωσε ΤΗΝ ΟΛΙΚΗ ΧΙΟΝΟΣΤΡΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ  ελπιζουμε να μας το λυσει σαν απορεια καποιος που θα ξερει, γιατι αξιζει να το ψαξουμε ειδικα το διαστημα 8 με 2 που εχωνε απιστευτη στουπαρα με -2 και αντι να στιβαζει ελιωνε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, snow_attica said:

Εγώ πάντως εδώ είμαι κολλημένος. Μόλις αρχίζει καλά στη ζουγκλοκάμερα ξέρω ότι max σε 10 λεπτά θα το δω στην πόρτα μου 😀😀😀

 

Και εμείς του κεντρου με ζουγκλοκαμερα θα την βγάλουμε ..Μην νομίζεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντε να αρχισω και εγω τις αναφορες σιγα σιγα απο δυτικα προαστια.Ιλιον λοιπον στα 100μ 4,4 temp και -0,6 σημειο δροσου.Εχουμε δουλιτσα ακομα εμεις εδω

Επεξεργάστηκε από snowlover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Νομίζω Χαλκίδα κερδίσαμε το στοίχημα με τις θερμοκρασίες. Και στις 22:00 μπαίνει το -9 στα 850 όπότε θα πάμε σίγουρα άλλον 1 βαθμό κάτω. Στην Πάρνηθα τώρα στα 1230 μ. έχει -5,1

H T στα 850, ουτε καν στο -4 δεν ειναι ακόμη.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αβδελλα , 70εκ -11 ,από αναφορά κατοίκου πριν λίγο , χιονίζει ακόμα 

Εικόνες από αποχιονισμο λίγες ώρες νωρίτερα 

FB_IMG_1613320384146.jpg

FB_IMG_1613320395557.jpg

FB_IMG_1613320401910.jpg

FB_IMG_1613320409595.jpg

Screenshot_20210214-183446_Facebook.jpg

Screenshot_20210214-183445_Facebook.jpg

Screenshot_20210214-183433_Facebook.jpg

Screenshot_20210214-183408_Facebook.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

καμια σχεση!!!αυτο που γραφεις φιλε και που εχουν γραψει και αλλοι.Θα ηταν μουφα εαν δεν υπηρχε η θερμοκρασια που φαινοταν η ο υετος που φαινοταν και η διαρκεια που φαινοταν.Ολα υπηρχαν οποτε το γιατι ελιωσε ΤΗΝ ΟΛΙΚΗ ΧΙΟΝΟΣΤΡΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ  ελπιζουμε να μας το λυσει σαν απορεια καποιος που θα ξερει, γιατι αξιζει να το ψαξουμε ειδικα το διαστημα 8 με 2 που εχωνε απιστευτη στουπαρα με -2 και αντι να στιβαζει ελιωνε.

γιατί είχε ήλιο. ποτέ ξανά φλεβάρης,μόνο δεκέμβρης από δω και πέρα. το πιο άχρηστο κομμάτι του χειμώνα είναι το 10(για να μην πω 5)-28-29/2. ένας μήνας που είναι πιο κρύος από το δεκέμβρη και αν βγάλεις τις 5 πρώτες μέρες του,δεν έχει δώσει ποτέ σοβαρό χιόνι,δεν έδωσε ούτε σήμερα. ο βασιλιάς δεκέμβρης και το διάστημα 10-20 έχει σωπάσει τα τελευταία χρόνια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

H φάση είναι σαν το 2014, ακόμη και η Τ είναι ίδια. Αν είχε από το πρωί αυτές τις νιφάδες που έχει από το μεσημέρι και μετά θα το είχαμε φτάσει σε cm..

Χιονίζει ακόμη με την ίδια ένταση που είχε πριν; η κάμερα η μια έχει καλυφθεί με χιονι πλέον και δεν μπορώ να δω χαχαχ

618068787_(84).thumb.jpeg.f4ccd2ec398a1d26ea98a1d50b6e787b.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Beach-snow NG είπε:

H T στα 850, ουτε καν στο -4 δεν ειναι ακόμη.....

Κώστα τέτοια πες μας. Τέτοια να χαρούμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

ΚΥΡΙΟΙ ξεκίνησε καθαρή χιονόπτωση κι εδω! καλή τύχη σε όλους μας 

Καλά πριν δεν σουριξε εσένα? Ωραία χιονάκι πέφτει τώρα....θολό τοπίο ενδεικτικο βλέπω προς την πλευρά του ΕΑΑ....1οC.....0,6οC στα Ανω.....ως μεσάνυχτα θα έχουμε στρωθεί εδώ.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

καμια σχεση!!!αυτο που γραφεις φιλε και που εχουν γραψει και αλλοι.Θα ηταν μουφα εαν δεν υπηρχε η θερμοκρασια που φαινοταν η ο υετος που φαινοταν και η διαρκεια που φαινοταν.Ολα υπηρχαν οποτε το γιατι ελιωσε ΤΗΝ ΟΛΙΚΗ ΧΙΟΝΟΣΤΡΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ  ελπιζουμε να μας το λυσει σαν απορεια καποιος που θα ξερει, γιατι αξιζει να το ψαξουμε ειδικα το διαστημα 8 με 2 που εχωνε απιστευτη στουπαρα με -2 και αντι να στιβαζει ελιωνε.

μηπως οι σταθμοι ειχαν προβλημα? μηπως γυρισε ο ανεμος και ανεβηκε η θερμοκρασια τοπικα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερές ριπές αέρα.....

2.9 με αίσθηση -4

-13.9 αίσθηση κρύου στην Πάρνηθα με θερμοκρασία -5.3 στα 1230μ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Beach-snow NG είπε:

Καλά πριν δεν σουριξε εσένα? Ωραία χιονάκι πέφτει τώρα....θολό τοπίο ενδεικτικο βλέπω προς την πλευρά του ΕΑΑ....1οC.....0,6οC στα Ανω.....ως μεσάνυχτα θα έχουμε στρωθεί εδώ.....

Κώστα το ρεύμα που είναι ΒΔ δεν είναι πρόβλημα ?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ρίχνει πάντως πάλι αυτή τη σιχαμένη πιτυρίδα που καταφέρνει και είναι πιο χρήσιμη από το άχρηστο πρωινό ξέσπασμα,το οποίο ξαναλέω αν είχε γίνει 8 με 2 το βράδυ αντί για 8 με 2 το πρωί θα είχε όσο η σοφία,άντε λίγο πιο κάτω. σίγουρα πάντως δεν θα ήταν τόσο χάλια,χειρότερο κι από την υπατία,στα ίδια με ωκεανίς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, SNOWFLAKE 1.8 είπε:

η αληθεια ειναι οτι εμενα πρεπει να κλεβει προς το μειον η Τ γιατι δεν εχω το θερμομετρο εκει που το ειχα παλια,το εχω σε "καλυτερη" θεση,ισως απο αυτο που αναφερω να ειμαι καπου στο 0,2-0,4 παραπανω.

Μα το σωστό είναι (τελικά..κ ασχέτως τι ,ίσως νομίζαμε παλιά) να καταγράφεται η χαμηλότερη Τ του γύρω 'χωρου'/περιοχής.
Γιαυτο ανέφερα την ταράτσα ότι θα ήταν πιο σωστο και όχι όπως π.χ. εγω τον έναν κρεμασμενο 20cm από την κάτοψη του από πάνω μου μπαλκονιου και τον δεύτερο στον δευτερο οροφο γωνία που όμως τον χτυπάει καλά ο βοριας. 
Σταθερά τώρα 3,9.
Σαν ακόμα ένα τεστ/συγκριση έχω του ψυχικου (χαμηλότερα λίγο αλλά δασος_ και πάμε παρέα σε όλα.. λίγο πάνω λιγο κατω κλασικα.
http://penteli.meteo.gr/stations/psychico/
 

και για όποιον κατοικεί εκεί κοντά, σημειώνω πως παέι σούπερ κ είναι πολύ σταθερός και στα mm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...