Jump to content
GEORGE SNOWMAN

"Χάρτης" χιονόστρωσης Αττικής,ιστορικής χιονοκαιρίας "Μήδεια"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχουμε ανταποκριτές από παλαιά και νέα πεντελη, Καπανδρίτι, Πολυδένδρι . Στο παλιό φόρουμ είχαμε καποιον, o Κώστας τον θυμάται σίγουρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γλυφαδα 120 μετρα υψομετρο.Καλα τα εχεις βαλει Γιωργο αν και στα 170μ με τελείωμα στα 200 ειχε πανω απο 30 ποντους.

E93CB758-9637-4CAF-A590-AF91CA1FACC4.thumb.jpeg.89da3e3c6ba98bc6db3b51abf71d3de8.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolatsiou είπε:

Αυτές από Κυψέλη 170μ πρωί!! Συνέχισε κ μετά αλλά το χάλασαν οι βανδαλοι! 

 

 

Από Οικισμό Γεωργίου Παπανδρέου έχουμε αναφορές φίλε από Κυψέλη;

Πρέπει να έβαλε το περισσότερο χιόνι σε όλο το Δήμο Αθηναίων λόγω υψομέτρου και βόρειας θέσης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

0-50μ : 3-10cm (Νοτια παραθαλασσια - τελειως πεδινα)
50-150 : 10-20cm (Αστικος Ιστος , Κεντρο Αθηνας και Περιξ)
150-300: 20-40cm  (Βορεια - Βορειοανατολικα και ΒΔ προαστια Αθηνων περιξ σε ορεινους ογκους)
300-500: 40-60cm   ( Ημιορεινα εντος λεκανοπεδιου και χαμηλα υπερβορεια)
>500 : 60 - 130cm (1+ ιπποκρατειος, δροσοπηγη και 1,3μετρα μπαφι παρνηθος ) 

Η αποψη μου με βαση τις φωτογραφιες. Οι ποντοι ειναι ενδεικτικοι - το λεκανοπεδιο εχει πολυ μεγαλες τοπικοτητες , αλλα σε γενικες γραμμες καπου εκει κινηθηκαμε.

Επεξεργάστηκε από Santa snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και από το northmeteo βάσει εικόνων και αναφορών μελών της ομάδας στο φβ

αττική ύψη χονόστρωσης Μήδεια

και το άρθρο

https://northmeteo.gr/mideia-synolika-ypsi-chionostrosis-stin-attiki-chartis/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετα καλο το αρθρο του northmeteo νομιζω . Τωρα παιδια ενταξει δε θα βγαλουμε και την μεζουρα νομιζω ολοι ξερουμε που κινηθηκαμε - καλο ειναι παντα φυσικα να υπαρχει ενας μπουσουλας. Νομιζω η αποτυπωση του northmeteo ειναι αρκετα καλη !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Δεν έχουμε ανταποκριτές από παλαιά και νέα πεντελη, Καπανδρίτι, Πολυδένδρι . Στο παλιό φόρουμ είχαμε καποιον, o Κώστας τον θυμάται σίγουρα...

Χωρις να θελω να τσαταρω αλλα να βοηθησω Καπανδριτι πολυδενδρι οπως και αφιδνες σημερα που πηγα εχει παρα πολυ χιονι ακομα..μικρη διαφορα απο μπελετσι ιπποκρατειο..καμια σχεση π.χ με αγιο στεφανο  που χει κρατησει αρκετα λιγοτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετα καλος ο χαρτης,αλλα σε καποιες περιοχες υπερβολικος.35 στο χαίδαρι δε νομιζω.30 στα λοιπα δυτικα,επισης δε νομιζω.Ξαναλεω ομως οτι δεν εχω καλη εικονα αφου εχασα το σημαντικοτερο μερος της κακοκαιριας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ νομίζω μαρουσαρα δεν ξεπεράσαμε τα 30 εκατοστά!!!τωρα που το ξανασκέφτομαι βλακείες λέω περάσαμε τα 30 σίγουρα!!!!!!

Επεξεργάστηκε από kostasmarousi13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Χωρις να θελω να τσαταρω αλλα να βοηθησω Καπανδριτι πολυδενδρι οπως και αφιδνες σημερα που πηγα εχει παρα πολυ χιονι ακομα..μικρη διαφορα απο μπελετσι ιπποκρατειο..καμια σχεση π.χ με αγιο στεφανο  που χει κρατησει αρκετα λιγοτερο

Ιπποκρατειο δεν πηγα αλλα ειδα τις φωτο.Εχει διπλασιο χιονι απο Καπανδριτι και Αφιδνες.Επισης το καπανδριτι δεν εβαλε παραπανω απο Αγιο Στεφανο,αλλο αν το κραταει καλυτερα.Η ιπποκρατειος θεωρω οτι ειναι στο 1.3-1.5 αποκλειστικα κρινοντας απο τις φωτο του Κωστα @Ipokratios politia snow

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αρκετα καλος ο χαρτης,αλλα σε καποιες περιοχες υπερβολικος.35 στο χαίδαρι δε νομιζω.30 στα λοιπα δυτικα,επισης δε νομιζω.Ξαναλεω ομως οτι δεν εχω καλη εικονα αφου εχασα το σημαντικοτερο μερος της κακοκαιριας.

Γιωργο στο χαιδαρι που μενω εχει υψομετρικες καλες.εξηγω..στην καραισκακη κεντρικη και προς αιγαλεω στα 100μ ειχε μαξ 25 εκ..στο ανω δασος χαιδαριου παιζει να χε και 40+ αλλα τα τελευταια σπιτια φτανουν τα 290 μετρα σχεδον..εγω στα 150μ ειχα αυτα

FB_IMG_1613933023271.jpg

FB_IMG_1613932941110.jpg

FB_IMG_1613932897432.jpg

FB_IMG_1613932870639.jpg

FB_IMG_1613468662169.jpg

20210216_111358.jpg

20210216_111709.jpg

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Χωρις να θελω να τσαταρω αλλα να βοηθησω Καπανδριτι πολυδενδρι οπως και αφιδνες σημερα που πηγα εχει παρα πολυ χιονι ακομα..μικρη διαφορα απο μπελετσι ιπποκρατειο..καμια σχεση π.χ με αγιο στεφανο  που χει κρατησει αρκετα λιγοτερο

Δεν αμφιβάλλω...  Σημαντικό αυτό.. μάλλον είχε ξεκίνησε εκεί νωρίτερα η χιονόπτωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Δεν αμφιβάλλω...  Σημαντικό αυτό.. μάλλον είχε ξεκίνησε εκεί νωρίτερα η χιονόπτωση.

Στις αφιδνες ειδικοτερα βασει σημερινης εικονας θεωρω οτι πρεπει να ριξε πολυ κοντα στο 1μετρο..ειδικα απ οταν στριβεις στη διχαλα για ιπποκρατειο μεχρι  κτημα λακαγκινη πολυ χιονι παιδια και εκατονταδες δεντρα πεσμενα..

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ωραιος φιλε.Αρα ειναι οκ τα 30-40 που εβαλα για την περιοχη σου;

Για την περιοχή μου θεωρώ ότι είναι σωστά τα εκατοστά. Εγώ είμαι και χαμηλά στα 230 μέτρα οπότε ίσως στα πιο ψηλά να έφτασε και τα 40 εκατοστά και 40+ προς Ν Ερυθραία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα παιδες,η Μηδεια ηταν ιστορικοτατη χιονοκαιρια για την Αττικη και μπαινει στο πανθεον των μεγαλων κακοκαιριων απο το 2000 και μετα.Διαβαζω απο χθες τις αναφορες σας και βλεπω τις φωτογραφιες.Δυστυχως δε συμμετειχα στο τεραστιο αυτο παρτυ,αλλα σκεφτηκα οτι μπορω να συμμετεχω αλλιως κατοπιν εορτης ωστε να δωσουμε στην Μηδεια την προσοχη που της αξιζει. Θα ηθελα να βγαλουμε εναν αντικειμενικο "χαρτη" χιονοστρωσης.Εγω θα βαλω τη δικια μου εκτιμηση βασει αυτων που ειδα.Σιγουρα θα μου εχει ξεφυγει κατι οποτε παρακαλω οποιος διαφωνει με την.εκτιμηση να ανεβασει ΜΙΑ φωτο,την πιο ενδεικτικη που εχει για την περιοχη του ωστε να διρθωνεται ο "χαρτης" και να καταληξουμε σε ενα αντικειμενικο συμπερασμα.

Τα υψη χιονοστρωσης αναφερονται σε χιονοστρωση ΕΚΤΟΣ δρομων.

1.Θριασιο:10 - 25εκ.

2.Νοτια προαστια(παραθαλασσια):5 - 10 εκ.

3.Νοτια προστια(υψομετρα >100μ.):15-25εκ.

4.Κεντρο Αθηνας:10-15εκ.

5.Ανατολικη ζωνη(πλησιον Υμηττου):20-35εκ(αναλογα το υψομετρο)

6.Δυτικη ζωνη(ως συνορα Ιλιον-Καματερου):15-25εκ.

7.Βορειοανατολικα προαστια(υψομετρο<250μ.):25-35εκ.

8.Βορειοδυτικα προαστια(υψομετρο>200μ.):25-40εκ.

9.Περιοχη Πεντελης(υψομ.>250μ.):40-50εκ.(αναλογα το υψομετρο)

10.Βορεια προαστια(Κηφισια-Ερυθραια-Ανω Πευκη):30-40εκ.

11.Υπεροβορεια προαστια(υψομετρα <400μ.):50-70εκ.

12.Ημιορεινη ζωνη βορειας αττικης(υψομ.>400):80εκ. - 1,5μ.(αναλογα το υψομετρο).

13.Περιξ κεντρου και κεντρικο λεκανοπεδιο ~100-150μ(Γαλατσοκυψελο-Αμπελοκηποι κ.α):15-25εκ.

Βοηθηστε να το φτιαξουμε αν θελετε,με ενδεικτκες φωτο και χωρις πολυ τσατ.

 

Προς επιβεβαίωση, για την περιοχή μου. Έχω ήδη ανεβάσει τις περισσότερες φώτογραφίες στις αναφορές. Ας υπάρχουν και εδώ.

Φώτο από μη κεντρικό δρόμο των Άγιων Ανάργυρων, στο ύψος του Παρκου Τρίτη. 

Οι πρώτες φωτογραφίες τραβήχτηκαν περί ώρα 10.00 της 16-02-2021. Θεωρώ ότι λόγω ανόδου της θερμοκρασίας, παρά τη σχεδόν συνεχή χιονόπτωση, δεν διαφοροποιήθηκαν πολύ προς τα πάνω τα εκατοστά.

Φώτογραφία από το δρομό:

1613470919744.jpg

 

Φωτογραφία από τον ουρανό αυτοκινήτου στο ίδιο σημείο:

1613474180715 1.jpg

Οι επομενες φωτογραφίες τραβήχτηκαν αργότερα και συγκεκριμένα λίγο μετά τις 14:00 στο Πάρκο Τρίτση από τη μεριά των Αγίων Αναργύρων, (το πάρκο ανήκει στο Ίλιον και συνορεύει με Αγίους Αναργύρους και Καματερό). Λόγω της ώρας, θεωρώ ότι ίσως νωρίτερα ήταν λίγο περισσότερα εκατοστά. Το μέτρο εννοείται το ζόρισα να ακουμπήσει στο έδαφος κανονικά και όχι να ακουμπά χαλαρά πάνω στα χόρτα 😁

1613491921975.jpg

 

Επίσης σε κάποια σημεία (ανεμοσούρια) έφτανε μέχρι 28-30 εκατοστά. 

1613491808998.jpg

 

Και τέλος μία από την ταράτσα λίγο μετά τις 17:00 από την ταράτσα:

1613936615737.jpg

 

Το Καματερό, λογικά, λόγω του ότι είναι πιο κοντά στην Πάρνηθα (βορειότερα από Αγίους Αναργύρους), θεωρώ ότι έπιασε περισσότερα εκατοστά.

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρίτη γύρω στις 11-12 μέτρησα 60 πόντους σε αμάξι, δυστυχώς δεν βρίσκω την φωτο. Μετα μεχρι τις 6 λεριπου εγινε χαμος. Άρα Τετάρτη ξημέρωμα θα έλεγα κι εγώ κάπου πέριξ των 70 πόντων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, salonikatasos είπε:

Και από το northmeteo βάσει εικόνων και αναφορών μελών της ομάδας στο φβ

αττική ύψη χονόστρωσης Μήδεια

και το άρθρο

https://northmeteo.gr/mideia-synolika-ypsi-chionostrosis-stin-attiki-chartis/

Δυτικά προάστια της Αθήνας θα ξεκινούσα από τα 15 εκατοστά τη χιονόστρωση. Επίσης στο κέντρο της Αθήνας δηλ. (Ομόνοια - Σύνταγμα) νομίζω ότι η χιονόστρωση ξεκινούσε από τουλάχιστον 5 εκατοστά προς τα κάτω, δηλαδή 10 εκατοστά ίσως και λιγότερο και θεωρώ αδύνατο να έπιασε το Σύνταγμα τα 20 εκατοστά, σε οποιαδήποτε επιφάνεια.

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τρομερες εικονες   @THUNDERSNOW1965Νομιζω ειμαστε καλα για β.ανατολικα προαστια δηλαδη.

.... ναι Γιώργο πιστεύω ότι για ΒΑ < 250 m είμαστε ΟΚ ......να μας πει όμως και ο BrainΑ από Πάτημα Χαλανδρίου γιατί σίγουρα θα είναι περισσότερο από εμένα (Άνω Χαλάνδρι)....

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παλαια.και Νεα Πεντελη δεν μπορω να τα ενταξω στα υπερβορεια φιλε.Ειναι στη νοτια πλευρα της πεντελης.

.....σωστά.... είναι εντός λεκανοπεδίου.... γνώμη μου είναι ότι καλύτερα με περισσότερες κατηγορίες για μεγαλύτερη ΄΄ακρίβεια΄΄ .....

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Καλημερα παιδες,η Μηδεια ηταν ιστορικοτατη χιονοκαιρια για την Αττικη και μπαινει στο πανθεον των μεγαλων κακοκαιριων απο το 2000 και μετα.Διαβαζω απο χθες τις αναφορες σας και βλεπω τις φωτογραφιες.Δυστυχως δε συμμετειχα στο τεραστιο αυτο παρτυ,αλλα σκεφτηκα οτι μπορω να συμμετεχω αλλιως κατοπιν εορτης ωστε να δωσουμε στην Μηδεια την προσοχη που της αξιζει. Θα ηθελα να βγαλουμε εναν αντικειμενικο "χαρτη" χιονοστρωσης.Εγω θα βαλω τη δικια μου εκτιμηση βασει αυτων που ειδα.Σιγουρα θα μου εχει ξεφυγει κατι οποτε παρακαλω οποιος διαφωνει με την.εκτιμηση να ανεβασει ΜΙΑ φωτο,την πιο ενδεικτικη που εχει για την περιοχη του ωστε να διρθωνεται ο "χαρτης" και να καταληξουμε σε ενα αντικειμενικο συμπερασμα.

Τα υψη χιονοστρωσης αναφερονται σε χιονοστρωση ΕΚΤΟΣ δρομων.

1.Θριασιο:10 - 25εκ.

2.Νοτια προαστια(παραθαλασσια):5 - 10 εκ.

3.Νοτια προστια(υψομετρα >100μ.):15-25εκ.

4.Κεντρο Αθηνας:10-15εκ.

5.Ανατολικη ζωνη(πλησιον Υμηττου):20-35εκ(αναλογα το υψομετρο)

6.Δυτικη ζωνη(ως συνορα Ιλιον-Καματερου):15-25εκ.

7.Βορειοανατολικα προαστια(υψομετρο<250μ.):25-35εκ.

8.Βορειοδυτικα προαστια(υψομετρο>200μ.):25-40εκ.

9.Περιοχη Πεντελης(υψομ.>250μ.):40-50εκ.(αναλογα το υψομετρο)

10.Βορεια προαστια(Κηφισια-Ερυθραια-Ανω Πευκη):30-40εκ.

11.Υπεροβορεια προαστια(υψομετρα <400μ.):50-70εκ.

12.Ημιορεινη ζωνη βορειας αττικης(υψομ.>400):80εκ. - 1,5μ.(αναλογα το υψομετρο).

13.Περιξ κεντρου και κεντρικο λεκανοπεδιο ~100-150μ(Γαλατσοκυψελο-Αμπελοκηποι κ.α):15-25εκ.

Βοηθηστε να το φτιαξουμε αν θελετε,με ενδεικτκες φωτο και χωρις πολυ τσατ.

 

Στο Λιμάνι του Πειραιά κ πέριξ πρέπει να είχαμε τη μικρότερη χιονόστρωση εκτός δρόμων στην ευρύτερη Αθήνα. Σίγουρα κάτω από 5εκ. Ο υπόλοιπος Πειραιάς πιο πολύ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

.... ναι Γιώργο πιστεύω ότι για ΒΑ < 250 m είμαστε ΟΚ ......να μας πει όμως και ο BrainΑ από Πάτημα Χαλανδρίου γιατί σίγουρα θα είναι περισσότερο από εμένα (Άνω Χαλάνδρι)....

Με τον Κωστα μιλαγαμε ως τωρα στο τηλ.Γυρω στα 40 εκατοστα σε "καθαρη" επιφανεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια αφιδνες πηγα Τεταρτη πρωι και το χιονι ηταν πολυ μα πολυ περισσοτερο απο Αγιο Στεφανο, το διπλασιο θα ελεγα. Ο Διονυσος ειχε ενα κλικ πανω απο Αγιο Στεφανο. Μεγαλη διαφορα απο τα διοδια μεχρι το χωριο των Αφιδνων. Αφιδνες με Ιπποκρατειο μικρη διαφορα δεν την καταλαβα. Σημερα ανεβηκα Δροσοπηγη στα ψηλα της και ειχε κρατησει πολυ περισσοτερο χιονι (θα χε ευκολα 10-15 ποντους ολικη) απο Κρυονερι που ειχε χιονουρες σημερα. Κατ εμε αναλογικα με το υψομετρο τους το χρυσο το παιρνουν ευκολα Αφιδνες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εδω ηλιουπολη παιξαμε απο 20 εκ στο υψος του μετρο και λιγο πιο πανω μεχρι και 35 εκ στα αστυνομικα ηλιουπολης και αγια μαυρα( διπλά απο καρεα)

ειχα αναβασει εικονες πολλες  και στις αναφορες και στην αποτιμηση.

η κεντρικη ηιουπολη οπου μενω εφτασε σε δρομους 20 εκ. ( 25 με 30 απο δημαρχειο και πανω) και σε φυτα,αμαξια 30αρακι με 35αρακι. πιο ψηλα αστυνομικα λιγο παραπανω λογω μεγαλυτερου υψομετρου (250-270μ).

ο χαρτης που ανεβασε ο τασος ηταν σωστο αλλα για καποιο λογο δν μιλαει για τις κεντροδυτικες παρυφες του υμηττου ( ζωγραφο, βυρωνα,καρεα,ηλιουπολη,αργυρουπολη)

 

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...