Jump to content
brit1981

Υψηλότερη θερμοκρασία επερχόμενου καύσωνα

Υψηλότερη θερμοκρασία επερχόμενου καύσωνα  

24 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Σε ποια από τις παρακάτω περιοχές (με ενδεικτικούς σταθμούς) πιστεύετε ότι θα σημειωθεί η υψηλότερη θερμοκρασία κατά τον επερχόμενο καύσωνα; Μπορείτε στα σχόλια να αναφέρετε και ποια θα είναι η υψηλότερη θερμοκρασία που θα σημειωθεί

    • Νότια Κρήτη - Μεσαρά (Πλώρα, Μοίρες, Γόρτυνα κλπ)
      0
    • Ανατολική Στερεά (Ελευσίνα, Κωπαΐδα, Λιβαδειά...)
      2
    • Θεσσαλική Πεδιάδα (Λάρισα, Καρδίτσα, Τρίκαλα...)
      9
    • Δυτική Στερεά - Ήπειρος (Αγρίνιο, Γαβαλού, Άρτα...)
      3
    • Πελοπόννησος - (Σπάρτη, Αρφαρά, Άργος, Ωλένη...)
      9
    • Βόρεια Ελλάδα (Σέρρες, Γιαννιτσά, Κιλκίς...)
      1
    • Νησιά Αιγαίου - Ιονίου
      0
    • Κάπου αλλού
      0

This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 30/06/2021 at 08:59 μμ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει και 44,1 στο Βόλο το 2007 http://meteosearch.meteo.gr/data/volos/2007-07.txt

Ο σταθμός βρίσκεται σε οροφή του κτιρίου.

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Απλά μια υποσημείωση για τον σταθμό της Λάρισας που είχε 1-2 βαθμούς πάνω από το αεροδρόμιο εκείνη την ημέρα και γενικά έγραφε πολύ περισσότερο επί χρόνια. Υπήρχε μια κριτική για την αξιοπιστία του και την τοποθέτηση του τα περασμένα χρόνια. Μετά από την κριτική (και ο Ζιακο το είχε αναφέρει) βλέπω οτι τα τελευταία 1-2 χρόνια πλέον δίνει πολύ κοντά με τους υπόλοιπους σταθμούς της Λάρισας.

Δεν είναι θέμα σταθμού, κλιματολογικά η δυτική πλευρά της Λάρισας είναι ζεστότερη από την ανατολική λόγω της σύγκρουσης της θαλάσσιας αύρας από τα ανατολικά και του λίβα από τα δυτικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, MeteoTirnavos said:

Δεν είναι θέμα σταθμού, κλιματολογικά η δυτική πλευρά της Λάρισας είναι ζεστότερη από την ανατολική λόγω της σύγκρουσης της θαλάσσιας αύρας από τα ανατολικά και του λίβα από τα δυτικά.

Mπορεί αλλά στην προκειμένη έχω την εντύπωση οτι ήταν θέμα σταθμού. Στη καρτέλα με τις βλάβες φαίνεται οτι υπάρχει η υποσημείωση πως σε έτερο θερμό γεγονός έδινε 1-2 βαθμούς παραπάνω. Επίσης κάπου έχω κ τις φωτό της θέσης του που δεν είναι ιδανική. Ανάλογα και ο Ζιακο είχε αναφερθεί στο συγκεκριμένο σταθμό. Πλέον μετά από αυτές τις κριτικές θα δείτε όλοι πως ο συγκεκριμένος σταθμός καταγράφει πάνω κάτω τα ίδια με το αεροδρόμιο , άντε να πάει μέχρι 0.3-.05 πιο πάνω. Παλιότερα έδινε κάτι 2-3 βαθμούς πιο πάνω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Μεσσήνιος said:

Ναι για να δούμε γιατί υπάρχουν και τοπικοί παράγοντες - ιδιαιτερότητες που αγνοούμε. Το θέμα είναι στη Σπάρτη από πότε έχουμε καταγραφές σε Stevenson από ΕΜΥ και τί ρεκόρ έχει κάνει. Να βγάλουμε ένα συμπέρασμα για τις δυνατότητες που μπορεί να έχει...

Κοίτα το συμπέρασμα μου για τη Σπάρτη προσωπικά το έχω βγάλει κ το έχω πει πολλές φορές. Ο σταθμός της ΕΜΥ ήταν και 10-15 χιλιόμετρα πιο κοντά στη θάλασσα και πάλι έδινε μέσες μέγιστες 35 τον θερμότερο μήνα. Φαντάσου τι θα γίνεται 4-5 χιλιόμετρα πιο μέσα από τον σημερινό σταθμό του ΕΑΑ που είναι νότια του κέντρου της Σπάρτης κατά 3-4 χλμ.

Το δικό μου συμπέρασμα λοιπόν είναι πως η Σπάρτη και ειδικά τα βόρεια προάστια ή σημεία της πόλης είναι εκεί που εξαντλείται στην Ελλάδα το θερμό δυναμικό στις μέσες μέγιστες. Δεν με πείθει καμία άλλη περιοχή στην Ελλάδα ορογραφικά/γεωμορφολογικά οτι μπορεί να φτάνει τη σταθερότητα της Σπάρτης στις μέγιστες καθημερινά το καλοκαίρι. 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Mπορεί αλλά στην προκειμένη έχω την εντύπωση οτι ήταν θέμα σταθμού. Στη καρτέλα με τις βλάβες φαίνεται οτι υπάρχει η υποσημείωση πως σε έτερο θερμό γεγονός έδινε 1-2 βαθμούς παραπάνω. Επίσης κάπου έχω κ τις φωτό της θέσης του που δεν είναι ιδανική. Ανάλογα και ο Ζιακο είχε αναφερθεί στο συγκεκριμένο σταθμό. Πλέον μετά από αυτές τις κριτικές θα δείτε όλοι πως ο συγκεκριμένος σταθμός καταγράφει πάνω κάτω τα ίδια με το αεροδρόμιο , άντε να πάει μέχρι 0.3-.05 πιο πάνω. Παλιότερα έδινε κάτι 2-3 βαθμούς πιο πάνω.

Δεν ξέρω αν στο συγκεκριμένο επεισόδιο καύσωνα είχε θέμα βλάβης αερισμού, αλλά το ότι θα πρέπει να καταγράφει μερικές φορές 1-2 βαθμούς πιο πάνω από τον σταθμό της ΕΜΥ σε μέρες που έχουμε σύγκρουση ανέμων είναι δεδομένο. Εξάλλου έχουν μπει άλλοι 2 σταθμοί βορειοδυτικά της Λάρισας στην περιοχή μας (Πλατανούλια και Δένδρα Τυρνάβου) όπου εδώ η θαλάσσια αύρα από τα ανατολικά έρχεται πιο αργά με αποτέλεσμα να περνάμε ακόμα και την Λάρισα. Στο 1ο κύμα καύσωνα που μας πέρασε φάνηκε αυτό που λέω.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, MeteoTirnavos said:

Δεν ξέρω αν στο συγκεκριμένο επεισόδιο καύσωνα είχε θέμα βλάβης αερισμού, αλλά το ότι θα πρέπει να καταγράφει μερικές φορές 1-2 βαθμούς πιο πάνω από τον σταθμό της ΕΜΥ σε μέρες που έχουμε σύγκρουση ανέμων είναι δεδομένο. Εξάλλου έχουν μπει άλλοι 2 σταθμοί βορειοδυτικά της Λάρισας στην περιοχή μας (Πλατανούλια και Δένδρα Τυρνάβου) όπου εδώ η θαλάσσια αύρα από τα ανατολικά έρχεται πιο αργά με αποτέλεσμα να περνάμε ακόμα και την Λάρισα. Στο 1ο κύμα καύσωνα που μας πέρασε φάνηκε αυτό που λέω.. 

Νομίζω τώρα περνάτε την Λάρισα γιατί ο σταθμός ΕΑΑ πλέον δείχνει πιο σωστά. Ανέκαθεν θα την περνούσατε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South Athens είπε:

Κοίτα το συμπέρασμα μου για τη Σπάρτη προσωπικά το έχω βγάλει κ το έχω πει πολλές φορές. Ο σταθμός της ΕΜΥ ήταν και 10-15 χιλιόμετρα πιο κοντά στη θάλασσα και πάλι έδινε μέσες μέγιστες 35 τον θερμότερο μήνα. Φαντάσου τι θα γίνεται 4-5 χιλιόμετρα πιο μέσα από τον σημερινό σταθμό του ΕΑΑ που είναι νότια του κέντρου της Σπάρτης κατά 3-4 χλμ.

Το δικό μου συμπέρασμα λοιπόν είναι πως η Σπάρτη και ειδικά τα βόρεια προάστια ή σημεία της πόλης είναι εκεί που εξαντλείται στην Ελλάδα το θερμό δυναμικό στις μέσες μέγιστες. Δεν με πείθει καμία άλλη περιοχή στην Ελλάδα ορογραφικά/γεωμορφολογικά οτι μπορεί να φτάνει τη σταθερότητα της Σπάρτης στις μέγιστες καθημερινά το καλοκαίρι. 

Συμφωνώ για μέσες μέγιστες λογικά είναι αχτύπητη.

Εμένα το θέμα μου είναι σε απόλυτα μέγιστες τί μπορεί να γράψει. Δηλαδή σε ακραίο φοένιασμα από Ταΰγετο τι θα μπορούσε να γράψει ως μέγιστο. Γι' αυτό λέω ότι θα βοηθούσε να βλέπαμε τις απόλυτα μέγιστες που έχει γράψει όσο λειτουργούσε ο Stevenson.

Σχετικά με το θερμικό δυναμικό της κοιλάδας της Σπάρτης όσον αφορά την απόλυτα μέγιστη που μπορεί να σημειώσει, θεωρώ ότι είναι πιο νότια στα χωριά Ξηροκάμπι, Άγιος Χριστόφορος και Λευκόχωμα. Το σκεπτικό είναι ότι ο ΒΔ κατέρχεται από μεγαλύτερο ύψος από Ταΰγετο, οπότε λειτουργεί καλύτερα το φαινόμενο φόεν, και ειδικά για το Λευκόχωμα διασχίζει την ήδη θερμή κοιλάδα οπότε καταλήγει στο Λευκόχωμα θερμότερος. (Δεν είμαι τόσο σίγουρος αν το σκεπτικό αυτό είναι εντελώς σωστό).

Ας πούμε για Διαβολίτσι Μεσσηνίας ο σταθμός της ΕΜΥ παραμένει ο ίδιος σε κλωβό Stevenson μέχρι σήμερα. Η απόλυτη μέγιστη που έχει καταγράψει είναι 46 β. τον Ιούλιο 1987. Έκτοτε έχει ένα 45,6 στον καύσωνα του 2007 και έχει γράψει άλλες 2 φορές 45+. Οπότε έχουμε μια εικόνα για το "ταβάνι" που μπορεί να σημειώσει η περιοχή. Βέβαια στον κάμπο της Μεσσηνίας υπάρχουν περιοχές σε πολύ καλύτερη θέση από Διαβολίτσι που είναι εκτεθειμένο στο νοτιά, τουλάχιστον όμως έχουμε μια ένδειξη του θερμικού δυναμικού της συγκεκριμένης περιοχής και μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα κατά προσέγγιση και για πιο καλά "κλεισμένες περιοχές. Τώρα το Αρφαρά έχει δείξει ότι έχει δυνατότητες, εκεί όμως που θα γράψει το μέγιστο θεωρώ ότι θα είναι με ΒΑ, τουλάχιστον αυτό έχει δείξει ο σταθμός σε κάποια επεισόδια "μίνι" καύσωνα και αυτό έχουμε σαν εμπειρία από μεγάλες ζέστες που έχει κάνει στην Καλαμάτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το Αργος εχει ξεπερασει τους 46c σε ιστορικους καυσωνες με ΔΒΔ, αλλα ειναι πολυ επιρρεπες στην αυρα και συχνα περνανε καυσωνες χωρις να τους παιρνει ειδηση.  Γενικη αισθηση που εχω την τελευταια δεκαετια εχει χασει πολυ τη δυναμικη του.. 

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Μεσσήνιος said:

Συμφωνώ για μέσες μέγιστες λογικά είναι αχτύπητη.

Εμένα το θέμα μου είναι σε απόλυτα μέγιστες τί μπορεί να γράψει. Δηλαδή σε ακραίο φοένιασμα από Ταΰγετο τι θα μπορούσε να γράψει ως μέγιστο. Γι' αυτό λέω ότι θα βοηθούσε να βλέπαμε τις απόλυτα μέγιστες που έχει γράψει όσο λειτουργούσε ο Stevenson.

Σχετικά με το θερμικό δυναμικό της κοιλάδας της Σπάρτης όσον αφορά την απόλυτα μέγιστη που μπορεί να σημειώσει, θεωρώ ότι είναι πιο νότια στα χωριά Ξηροκάμπι, Άγιος Χριστόφορος και Λευκόχωμα. Το σκεπτικό είναι ότι ο ΒΔ κατέρχεται από μεγαλύτερο ύψος από Ταΰγετο, οπότε λειτουργεί καλύτερα το φαινόμενο φόεν, και ειδικά για το Λευκόχωμα διασχίζει την ήδη θερμή κοιλάδα οπότε καταλήγει στο Λευκόχωμα θερμότερος. (Δεν είμαι τόσο σίγουρος αν το σκεπτικό αυτό είναι εντελώς σωστό).

Ας πούμε για Διαβολίτσι Μεσσηνίας ο σταθμός της ΕΜΥ παραμένει ο ίδιος σε κλωβό Stevenson μέχρι σήμερα. Η απόλυτη μέγιστη που έχει καταγράψει είναι 46 β. τον Ιούλιο 1987. Έκτοτε έχει ένα 45,6 στον καύσωνα του 2007 και έχει γράψει άλλες 2 φορές 45+. Οπότε έχουμε μια εικόνα για το "ταβάνι" που μπορεί να σημειώσει η περιοχή. Βέβαια στον κάμπο της Μεσσηνίας υπάρχουν περιοχές σε πολύ καλύτερη θέση από Διαβολίτσι που είναι εκτεθειμένο στο νοτιά, τουλάχιστον όμως έχουμε μια ένδειξη του θερμικού δυναμικού της συγκεκριμένης περιοχής και μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα κατά προσέγγιση και για πιο καλά "κλεισμένες περιοχές. Τώρα το Αρφαρά έχει δείξει ότι έχει δυνατότητες, εκεί όμως που θα γράψει το μέγιστο θεωρώ ότι θα είναι με ΒΑ, τουλάχιστον αυτό έχει δείξει ο σταθμός σε κάποια επεισόδια "μίνι" καύσωνα και αυτό έχουμε σαν εμπειρία από μεγάλες ζέστες που έχει κάνει στην Καλαμάτα.

Ναι, η Καλαμάτα με ΒΑ τα σπάει. Το θυμάμαι από το 2007, λογικά το ίδιο θα ισχύει και για Αρφαρά. Για τις απόλυτα μέγιστες Τ λοιπόν την άποψη μου την έχω επίσης εκφράσει στο παρελθόν. Δεν νομίζω οτι αυτές αφορούν κάποια περιοχή στην Πελοπόννησο. Όντως μπορεί οριακά περιοχές Ν. της Σπάρτης ή άλλες στη Μεσσηνία να είναι ένα τσακ πιο πάνω από τις απόλυτα μέγιστες της Σπάρτης αλλά φοβάμαι οτι η ορογραφία εκεί δεν είναι τόσο πολύπλοκη όσο θα χρειαστεί ένα πραγματικά ακραίο ρεκόρ.

Εκεί λοιπόν έρχεται το Θριάσιο όπου έχουμε δει ένα δυναμικό τουλάχιστον 10 φορές πάνω από 45 βαθμούς τα τελευταία 48 χρόνια. Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει περιοχή στην Ελλάδα που να το έχει κάνει αυτό. Δεν είμαι σίγουρος για να μην λέω ανακριβή πράγματα αλλά όσους σταθμούς θυμάμαι είχα κοιτάξει πριν κάποια χρόνια κανένας δεν είχε δώσει πάνω από 45 βαθμούς 10 φορές. Η ορογραφία του Θριασίου είναι πραγματικά εξαιρετικά πολύπλοκη. Όλο το πεδίο περιτριγυρίζεται από τεράστιους και εκτεταμένους όγκους με ενδιάμεσα αναχώματα/υψώματα και απότομες εναλλαγές. Ουσιαστικά όλη η περιοχή από την Κινέτα/Αγ. Θεόδωρους μέχρι Ασπρόπυργο είναι για εμένα η νούμερo 1 περιοχή στην Ελλάδα για να δώσει ρεκόρ.

Η αντίστοιχα πολύπλοκη ορογραφία της Ν.Κρήτης την κάνει επίσης contender των απόλυτων ρεκόρ στην Ελλάδα. Μεγάλες κ αχανείς πεδιάδες από μόνες τους δεν αρκούν.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, geornik said:

Και το Αργος εχει ξεπερασει τους 46c σε ιστορικους καυσωνες με ΔΒΔ, αλλα ειναι πολυ επιρρεπες στην αυρα και συχνα περνανε καυσωνες χωρις να τους παιρνει ειδηση.  Γενικη αισθηση που εχω την τελευταια δεκαετια εχει χασει πολυ τη δυναμικη του.. 

Σωστά, αν θυμάμαι καλά η Πυργέλα ήταν η δεύτερη περιοχή στην Ελλάδα μετά την Ελευσίνα που έχει δώσει τέτοια συχνότητα σε 45+

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο τοποθετούνται περισσότεροι σταθμοί σε νέες περιοχές θα δούμε και μεγαλύτερα πράγματα. Το δίκτυο της ΕΜΥ ήταν πολύ φτωχό για να ξέρουμε που είχαμε την μέγιστη θερμοκρασία σε ένα δυνατό κύμα καύσωνα. Τώρα όμως έχουν μπει πολλοί νέοι σταθμοί και σε συνεργασία με το Ε.Ε.Α. ξεπερνάμε τους 400 σταθμούς. Άρα θα δούμε και νέες περιοχές να γράφουν μεγάλες τιμές σε ισχυρά κύματα καύσωνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Καποια πολυ υψηλης αναλυσης προγνωστικα βγαζουν ακομα και 45 c την Πεμπτη σε τμημα του καμπου της Μεσσηνιας, τη Σπαρτη, σε ενα κομματι βορεια της Χαλκιδας στην Ευβοια και λιγο νοτιωτερα της Λαμιας...για να δουμε...ο δυτικος λιβας σε αυτα τα μερη θα μιλησει...η Αττικη εκτος λογω νοτια...πιο θερμο κομματι προς Ωρωπο κτλ

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, geornik said:

 Καποια πολυ υψηλης αναλυσης προγνωστικα βγαζουν ακομα και 45 c την Πεμπτη σε τμημα του καμπου της Μεσσηνιας, τη Σπαρτη, σε ενα κομματι βορεια της Χαλκιδας στην Ευβοια και λιγο νοτιωτερα της Λαμιας...για να δουμε...ο δυτικος λιβας σε αυτα τα μερη θα μιλησει...η Αττικη εκτος λογω νοτια...πιο θερμο κομματι προς Ωρωπο κτλ

Κοίτα εδώ καλό είναι να κάνουμε χρήση της εμπειρίας μας. Εμπειρικά τι γνωρίζουμε λοιπόν για τους καύσωνες στην Αττική? Συνήθως όταν υπάρχει γενικευμένο Δ ρεύμα στην υπόλοιπη Ελλάδα τότε αυτό eventually φτάνει ακόμα και στο 90 τουλάχιστον στη Δυτική Αττική. Αν όχι την πρώτη ,τότε την δεύτερη μέρα ή ακόμα σε κάποιες περιπτώσεις κ στην εκπνοή ενός καύσωνα έχουμε δει την Αττική να βγαίνει μπροστά. Μόνο αν έχουμε ένα γενικευμένο νοτιά που θα ενισχύει ξεκάθαρα τις αύρες σε όλη την Ελλάδα ή ισχυρό μελτέμι η Αττική θα συμπεριφερθεί σαν Αιγαιοπελαγίτικο μέρος. 

Στη περίπτωση ειδικά των πολύ υψηλών Τ στα 850 η Αττική παραδοσιακά συμπεριφέρεται ως αμιγώς ηπειρωτική περιοχή της Ανατολικής Στερεάς. Σε κάθε περίπτωση όλα θα φανούν στο nowcasting. Αυτό είναι το διαχρονικό πρόβλημα με την Αττική. Δεν ξέρεις τι θα σου σκάσει κ από που.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, geornik said:

Ειναι πιθανον να βλεπουμε κατι σαν τον προηγουμενο καυσωνα που Μανδρα-Ασπροπυργος ειχαν λιβα ενω η πολη της Ελευσινας αυρα

Πάντως το yr δίνει 42 και 41 για Ελευσίνα Πέμπτη/Παρασκευή. Την Παρασκευή με Δ/ΒΔ

https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-262752/Greece/Attica/Attica/Elefsina

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1η μέρα καύσωνα του 2ου κύματος και οι 10 μεγαλύτερες μέγιστες από το δίκτυο του Ε.Ε.Α. ήταν

1. Θήβα 39,2°C

2. Γαβαλού Αιτ/νιας 38,8°C

3. Καπαρέλλι Θηβών 38,8°C

4. Κόνιτσα 38,6°C

5. Θήβα (Αυτοκινητόδρομος Νέα Οδός) 38,4°C

6. Λιβαδειά 38,4°C

7. Τρίκαλα 38,4°C

8. Πλατανούλια Τυρνάβου 38,3°C

9.  Σπάρτη 38,3°C

10. Λουτράκι 38,2°C

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από ΕΜΥ είχαμε 40.6 στην Κόνιτσα φτάνοντας έτσι 7η συνεχόμενη μέρα με 40+ στην Ελλάδα. 

Απάλευτη διάρκεια αυτού του καύσωνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 ώρες πριν, MeteoTirnavos είπε:

Υπάρχει και 44,1 στο Βόλο το 2007 http://meteosearch.meteo.gr/data/volos/2007-07.txt

Ο σταθμός βρίσκεται σε οροφή του κτιρίου.

https://meteosearch.meteo.gr/data/volos/2007-06.txt και 44,7 τον ιουνιο του ιδιου ετους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

H Χαλκίδα παίζει πολύ δυνατά αύριο μετά το μεσημέρι να σημειώσει το ρεκόρ αυτού του καύσωνα..πολύ πιθανό το 45άρι εκεί με ισχυρό δυτικό λίβα σύμφωνα με αρκετά μοντέλα...και η Λάρισα και γενικά ανατ. Θεσσαλία παίζει επίσης δυνατά με ενίσχυση του δυτικού το απόγευμα αύριο...μεγάλο ερωτηματικό ο Βόλος που αν τον πιάσει αυτή η επιδρομή του δυτικού θα καεί εξίσου...αλλά υπάρχει  διχογνωμία για το εάν θα έχει οριακά δυτικό ή ΝΑ αύρα εκεί όπως βγάζουν τα περισσότερα μοντέλα και άρα πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία...Φθιώτιδα επίσης καμίνι...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άκουσα και Σούζη νωρίτερα και αναφέρει οτι και την Αττική θα την πιάσει το δυτικό ρεύμα. Είδα τους χάρτες στο δελτίο ειδήσεων για Αττική και έδινε Δ/ΒΔ για Δυτική Αττική. Για να δούμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South Athens είπε:

Άκουσα και Σούζη νωρίτερα και αναφέρει οτι και την Αττική θα την πιάσει το δυτικό ρεύμα. Είδα τους χάρτες στο δελτίο ειδήσεων για Αττική και έδινε Δ/ΒΔ για Δυτική Αττική. Για να δούμε 

Ναι μου κάνει εντύπωση η Βοιωτία να σαρώνεται από τόσο ισχυρό δυτικό και να μην πιάσει έστω το βόρειο μισό της Αττικής...εκτός αν η Πάρνηθα χωρίζει τα 2 ρεύματα...αλλά και έτσι θα ψηθεί Ωρωπός, Αυλώνα κτλ...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2η μέρα καύσωνα και οι δέκα μεγαλύτερες μέγιστες από το δίκτυο του Ε.Ε.Α. ήταν

1. Γαβαλού Αιτ/νιας 40,5°C

2. Θήβα 40,1°C

3. Μοίρες-Πετροκεφάλι 40,1°C

4. Καπαρέλλι Θηβών 39,9°C

5. Λιβαδειά 39,9°C

6. Χαραυγή Αχαΐας 39,9°C

7. Θήβα (Αυτοκινητόδρομος Νέα Οδός) 39,7°C

8. Πλώρα Ηρακλείου 39,6°C

9. Λευκοχώρι Φθιώτιδας 39,5°C

10. Μεγαλόπολη Αρκαδίας 39,5°C

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Θεσσαλία είχαμε

1. Πλατανούλια Τυρνάβου 39,1°C

2. Λάρισα 38,9°C

3. Δένδρα Τυρνάβου 38,7°C

4. Τρίκαλα 38,4°C

5. Βαμβακού Φαρσάλων 38,3°C

6. Πλατύκαμπος Λάρισας 38,0°C

7. Χάλκη Λάρισας 37,9°C 

8. Καρδίτσα 37,5°C

9. Ελασσόνα 37,4°C

10. Νέσσωνας Τεμπών 37,4°C

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...