Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

κλαίω ρεε χαχα

Μα διαβαζω σε ενα μηνυμα οτι παιζει να μην ερθει το ολοκαυτωμα και μαλιστα παιζει να εχουμε και ασταθεια.Τρελαθηκα,τα ειδα ολα ροζ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μα διαβαζω σε ενα μηνυμα οτι παιζει να μην ερθει το ολοκαυτωμα και μαλιστα παιζει να εχουμε και ασταθεια.Τρελαθηκα,τα ειδα ολα ροζ

Χεχε ορίστε  φίλε, βάζω και χάρτη του τζίφου να γίνουν όντως ρόζ

Modele GFS - Carte prévisions

 

και σε συνδυασμό με μελτέμι, ακόμα και να μην έχει αστάθεια, εζέστη, και πόσο μάλλον κάψιμο δεν θα έχει.. Για πιο μετά βλέπουμε, αλλά το ούκμο, όχι καύσωνα δεν θα έφερνε, λίμνη θα ερχοταν κιόλας...

 

 

πολύ καλό το τζεμ!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερός και ο ευρωπαίος ⛈️

 https://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2021071512/ECM1-72.GIF?15-0 

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Φοβερός και ο ευρωπαίος ⛈️

 https://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2021071512/ECM1-72.GIF?15-0 

Λιγο πιο ν.ανατολικα ρε φιλε να βραχουμε κι εμεις λιγο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Λιγο πιο ν.ανατολικα ρε φιλε να βραχουμε κι εμεις λιγο

Η τάση Γιώργο αυτή είναι, μικροαλλαγές ακόμη θα υπάρξουν, βέβαια αστοχίες γίνονται μέχρι και στον nowcast.

Αλλά από την άλλη μιλάμε για καλοκαιρινές αστάθειες τι ψάχνεις να βρεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Αλλά από την άλλη μιλάμε για καλοκαιρινές αστάθειες τι ψάχνεις να βρεις

Λιγο νερακι να ξεδιψασει το δασος ψαχνω ρε φιλε.Τι αλλο να περιμενω στην βορεια Κούλα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εδώ φαίνεται η συνολική μετατόπιση του τζίφου σε σχέση με προχθες για την Κυριακή. Πλέον οι αλλαγές δεν μπορούν να είναι ούτε μισές από αυτή την υπαρκή μετακίνηση αφού κλειδώσαν λίγο πολύ όλες οι μεταβλητές. Τώρα πάμε για το μετέπειτα

gfs-13-120.png?12gfs-13-72.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η λογική λέει ότι μετά από το σερί χαμηλών πιέσεων και υπερβοχών στην κεντροβορειοδυτική ευρώπη(Γερμανίες,Γαλλίες-Αγγλίες,Βέλγια κτλ δυνάμεις) κάποια στιγμή θα επέλθει ισορροπία-ησυχία στην περιοχή με αντικυκλώνα και ίσως θερμές -ξηρές εισβολές..... και ίσως οι όποιες κάθοδοι ψυχροτερων μαζων και όποιον λιμνών στα 500 να αφορούν την ανατολική ευρώπη και τα Βαλκάνια......δεν γίνεται να συνεχίσει αυτή η κατάσταση εκεί μέσα στο κατακαλόκαιρο θα πνιγεί πολύ περισσότερος κόσμος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νοτιοδυτικότερα και ισχυρότερη η λίμνη στον τζίφο. ωχ..  για τις ώρες που είμαστε έκανε σημαντική δυτική μετατόπιση..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι έγινε παλι τελευταία στιγμή. 

Εξαφανίστηκαν οι βροχές στην Ήπειρο. 

Δεν γυρνάω Αθήνα αμα δεν δω βροχή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα, μου την σπάει που πάλι χωρίς ξεκάθαρο λόγο ο τζίφος μείωσ ετα φαινόμενα για εδώ στην Ήπειρο την Κυριακή. Για μετά μου αρέσει η λογική του αφού δίνει καλές καταιγίδες κα την Πέμπτη.

 

κακές αλλαγές από τζίφο στα μεγάλα γεωγραφικά πλάτη... 

Η Κυριακή ίσως είναι η πιο εντυπωσιακή καταιγιδομ΄ρα για κάποιες περιοχές του ηπειρωτικού κορμού.. καλό σχετικά cape και φοβερό σχήμα λίμνης.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Η λογική λέει ότι μετά από το σερί χαμηλών πιέσεων και υπερβοχών στην κεντροβορειοδυτική ευρώπη(Γερμανίες,Γαλλίες-Αγγλίες,Βέλγια κτλ δυνάμεις) κάποια στιγμή θα επέλθει ισορροπία-ησυχία στην περιοχή με αντικυκλώνα και ίσως θερμές -ξηρές εισβολές..... και ίσως οι όποιες κάθοδοι ψυχροτερων μαζων και όποιον λιμνών στα 500 να αφορούν την ανατολική ευρώπη και τα Βαλκάνια......δεν γίνεται να συνεχίσει αυτή η κατάσταση εκεί μέσα στο κατακαλόκαιρο θα πνιγεί πολύ περισσότερος κόσμος....

Αλλάζει η κυκλοφορία λογικά από βδομάδα. Όποτε εδώ έχουμε ζέστη και αντικυκλώνες εκεί έχουν βροχές και χαμηλές θερμοκρασίες και τούμπαλιν. Έτσι πάει συνήθως η κατάσταση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

καλημέρα, μου την σπάει που πάλι χωρίς ξεκάθαρο λόγο ο τζίφος μείωσ ετα φαινόμενα για εδώ στην Ήπειρο την Κυριακή. Για μετά μου αρέσει η λογική του αφού δίνει καλές καταιγίδες κα την Πέμπτη.

 

κακές αλλαγές από τζίφο στα μεγάλα γεωγραφικά πλάτη... 

Η Κυριακή ίσως είναι η πιο εντυπωσιακή καταιγιδομ΄ρα για κάποιες περιοχές του ηπειρωτικού κορμού.. καλό σχετικά cape και φοβερό σχήμα λίμνης.

Κυριακή θα είμαι  θεοδώριανα. Θα δω εκεί καμια βροχή; 

Θέλω να δω βροχή 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Κυριακή θα είμαι  θεοδώριανα. Θα δω εκεί καμια βροχή; 

Θέλω να δω βροχή 😂😂😂

Αν δεν βρέξει εκεί την Κυριακή είμαστε χαμένοι Βασίλη. Χαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Γερές ανάσες δροσιάς από τον Ευρωπαίο για όλο το 10ημερο μακάρι να κάτσει κιόλας φυσικά 

Για Κεντρική Μακεδονία και κυρίως για Θεσσαλονίκη τι προβλέπεται παιδιά? Στο EWCMF φαίνεται η ψυχρή λίμνη να πλησιάζει σε 0-24 ώρες αλλά το meteo.gr καθώς και το freemeteo.gr σφυρίζουν αδιάφορα(δεν δείχνουν ισχυρά φαινόμενα)....τι να περιμένουμε???και το bbc weather δεν δείχνει κάτι.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όταν το άικον που είναι φειδωλο στον υετού σου δίνει τοπικά κίτρινα χρώματα καταλαβαίνει κανείς τι έχει να γίνει την Κυριακή....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όταν το άικον που είναι φειδωλο στον υετού σου δίνει τοπικά κίτρινα χρώματα καταλαβαίνει κανείς τι έχει να γίνει την Κυριακή....

https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=1821

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Παράξενο, ότι να ναι δίνει το μπολαμ. Εδώ σήμερα σχεδόν κοντεύουν να βγούνε θέματα, την Κυριακή να μην έχει φαινόμενα? Χαχαχα. Η Κυριακή θα είναι η πιο έντονη καφαιγιδομέρα για την Θεσσαλία! Θάνο καλές φωτό, εγώ είμαι εγκλωβισμένος στα Γιάννενα αφού στο σπίτι ο αδερφός έχει τον χαζοιου ( αν και καλύτερα ευτυχώς)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Παράξενο, ότι να ναι δίνει το μπολαμ. Εδώ σήμερα σχεδόν κοντεύουν να βγούνε θέματα, την Κυριακή να μην έχει φαινόμενα? Χαχαχα. Η Κυριακή θα είναι η πιο έντονη καφαιγιδομέρα για την Θεσσαλία! Θάνο καλές φωτό, εγώ είμαι εγκλωβισμένος στα Γιάννενα αφού στο σπίτι ο αδερφός έχει τον χαζοιου ( αν και καλύτερα ευτυχώς)

Άμα πρόσεξες βγάζει μια λωρίδα καταιγίδων μέσα στην πεδιάδα της Θεσσαλίας που κινείται από τα Ν-ΝΔ προς τα Β-ΒΑ, συνήθως αυτή η συνταγή δίνει πολύ ισχυρές καταιγίδες στην ευρύτερη περιοχή Λάρισας (κυρίως τα δυτικά της τμήματα), Τυρνάβου και Ελασσόνας. Κρίμα που δεν θα είσαι Λάρισα θα είχες κάνεις φοβερά timelapse. Αλλά εντάξει και Γιάννενα μπορεί σου κάνει καλύτερες καταιγίδες από εδώ, έτσι και αλλιώς λίγο λαχείο είναι η φάση με τις καλοκαιρινές αστάθειες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Άμα πρόσεξες βγάζει μια λωρίδα καταιγίδων μέσα στην πεδιάδα της Θεσσαλίας που κινείται από τα Ν-ΝΔ προς τα Β-ΒΑ, συνήθως αυτή η συνταγή δίνει πολύ ισχυρές καταιγίδες στην ευρύτερη περιοχή Λάρισας (κυρίως τα δυτικά της τμήματα), Τυρνάβου και Ελασσόνας. Κρίμα που δεν θα είσαι Λάρισα θα είχες κάνεις φοβερά timelapse. Αλλά εντάξει και Γιάννενα μπορεί σου κάνει καλύτερες καταιγίδες από εδώ, έτσι και αλλιώς λίγο λαχείο είναι η φάση με τις καλοκαιρινές αστάθειες.

Τις είδα φίλε.. Έχω γράψει και παλιότερα στον Γιάννη από τον Βόλο για το ποια είναι η διάταξη Θεσσαλίας, και για εμάς στην Λάρισα. Είναι ακριβώς αυτή που έρχεται.  Έχω βάλει και φώτο από το σεπτέμβριο του 14 με παρόμοια διάταξη. Αλλά και το σεπέμβριο του 16, με διάταξη αρκετά πιο νότια από του 14. και τώρα είναι στην μέση η λίμνη από τις διατάξεις του 14-16 Με τέτοιο ρεύμα, τέτοια θερμοβαθμίδα, και cape ? τέρατα θα βγούνε. Την ημέρα που είχαμε τα φοβερά μαμάτους είχαμε καλά 500αρια, αλλά έλειπε η οργανωμένη λίμνη. Η οποία ήταν ανατολικά μας. Στα βιβλία θα δεις ότι όταν είσαι ανατολικά του αυλώνα [ή η λίμνη είναι δυτικά σου σε αντιστοιχία] έχεις συγκλίσεις. Έτσι ναι μεν εκείνη την περασμένη δευτέρα είχαμε περισσότερο Cape, δεν ήμασταν όμως σε θέση συγκλίσεων. Τώρα είμαστε..  Ετοιμάσου είτε για wall είτε για shelf clouf Θάνο.. Πίστεψέ μ, ναι καταιγίδες θα βγάλει και η Ήπειρος, αλλά στην προκειμένη η Θεσσαλία θα βγάλει ΤΕΡΑΤΑ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...