Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω σοκαριστεί με αυτά που βλέπω στο οpen τώρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Τώρα μάλλον έχουν εγκαταλείψει την Αρκαδία και επιχειρούν μόνο Εύβοια...μόνη της καίει η φωτιά Γιώργο...

Μακάρι όλα τα μακάρι σ αυτούς που θελημενα έβαλαν τις φωτιές ....τίποτε αλλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζάμπα και βερεσέ θα καούν εκεί που δείχνει το open. Από ένα δέντρο μόνο επειδή δεν υπάρχει ούτε ένα πυροσβεστικό. Απίστευτα πράγματα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ απ'οτι έχω καταλάβει μας θεωρούν καθυστερημένους και πρόβατα που δεν σκέφτονται...υποτίθεται λένε οτι δεν θέλουν νέκρους αλλά εκκενώνουν χωριά για πλάκα δίχως καν να τα προστατεύσουν,λες και οι απλοί πολίτες είναι σαν το συνάφι τους με τα δεκάδες ακίνητα και τα εκατομμύρια τους κρυφά ή φανερά στους λογαριασμούς τους...δεν καταλαβαίνουν ότι το σπίτι για τον κάθε πολίτη είναι η ζωή του!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο ρεπορτάζ του open, δεν ξέρω αν ακούσατε πριν κανά 10λεπτο που ο γιος μιας κατοίκου πήγε να βοηθήσει εκεί στο Πευκί, μια και η φωτιά ήταν κοντά σε σπίτι και η μάνα του τον καλούσε να φύγει επειδή φοβόταν και δικαιολογήθηκε λέγοντας "δεν είναι το σπίτι μου εμένα"!!!

Περιττό να πω πως συγχύστηκα ακούγοντάς το...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, kilkis1989 said:

Εγώ απ'οτι έχω καταλάβει μας θεωρούν καθυστερημένους και πρόβατα που δεν σκέφτονται...υποτίθεται λένε οτι δεν θέλουν νέκρους αλλά εκκενώνουν χωριά για πλάκα δίχως καν να τα προστατεύσουν,λες και οι απλοί πολίτες είναι σαν το συνάφι τους με τα δεκάδες ακίνητα και τα εκατομμύρια τους κρυφά ή φανερά στους λογαριασμούς τους...δεν καταλαβαίνουν ότι το σπίτι για τον κάθε πολίτη είναι η ζωή του!

Δεν τους νοιαζει Απλα να εχουν δωσει εντολή για εκκένωση και ας καούν τα παντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Που είναι ρε παιδιά όλα τα εναέρια αυτή την στιγμή ? Κυριολεκτικά εκτός από 6-7 μικρά πυροσβεστικά αεροπλάνα και Ericson που πετάνε πέριξ της Πάρνηθας , δεν υπάρχει τίποτε άλλο στον αέρα . Ούτε στην Εύβοια ούτε στην Πελοπόννησο. Εκτός και αν δεν φαίνονται στο flight radar, ξέρω γω..  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά είμαστε όλοι οργισμένοι όλοι θέλουμε να ρίξουμε χιλιάδες καντήλια αλλά μην το κάνετε ...Κάκος η καλός δεν μπορούμε να τ αφήσουμε και θα τα σβήνουμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Limnostorm είπε:

Στο ρεπορτάζ του open, δεν ξέρω αν ακούσατε πριν κανά 10λεπτο που ο γιος μιας κατοίκου πήγε να βοηθήσει εκεί στο Πευκί, μια και η φωτιά ήταν κοντά σε σπίτι και η μάνα του τον καλούσε να φύγει επειδή φοβόταν και δικαιολογήθηκε λέγοντας "δεν είναι το σπίτι μου εμένα"!!!

Περιττό να πω πως συγχύστηκα ακούγοντάς το...

Εγω εξοργίστηκα..είναι δυνατόν ακόμα να σκέφτονται κάποιοι ατομικιστικά;!Αυτά μας φάγανε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπερανθρωπες προσπαθειες πυροσβεστων οπου υπαρχουν και κατοικων της περιοχης στο Πευκι...Ο ορισμος της αυτοθυσιας!!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω που είναι τα 20+ εναέρια που έχουμε στη κατοχή μας αυτή τη στιγμή σας Ελλάδα.. 

Παρεμπιπτόντως, ξάδερφος μου χτες από χωριό ορεινής Αρκαδίας μου είπε ότι κάλεσαν την αστυνομία για γλέντι ηλίθιου που έψηνε σε ψησταριά με κάρβουνα με αέρα και οι στάχτες έκαναν βόλτες και ως εκ θαύματος δεν πήρε κάτι φωτιά. Άρα καταλαβαίνουμε ότι εκτός από όλα τα άλλα έχουμε να κάνουμε και με την ηλιθιότητα η οποία είναι ανίκητη δυστυχώς , όταν για παράδειγμα βάζεις να ψησεις ενώ ο κόσμος έχει βουηξει και κάποια χιλιόμετρα δίπλα σου γίνεται κόλαση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Παιδιά είμαστε όλοι οργισμένοι όλοι θέλουμε να ρίξουμε χιλιάδες καντήλια αλλά μην το κάνετε ...Κάκος η καλός δεν μπορούμε να τ αφήσουμε και θα τα σβήνουμε..

Εντάξει ναι φιλε Βαγγέλη. Αλλα μια πολιτισμένη κριτική, φανταζομαι οτι είναι ανεκτή. Δλδ οκ....δεν μπορεί να θεωρηθεί επιτυχημένη η αντιμετώπιση της κατάστασης. Μονο την Ευβοια αν πάρεις, οι άνθρωποι καταστράφηκαν εντελώς! Ζουν απο τον τουρισμό. Ποιός θα πάει διακοπές σε μια περιοχή - έκτρωμα? Αν και κανονικά, του χρόνου θα πρέπει να πάμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ εκεί διακοπές, για να στηρίξουμε τον κόσμο εκεί. ΑΥΤΟ είναι πατριωτικό καθήκον.

Θεωρώ επιβεβλημένο απο την πολιτεία, να υπάρξει καμπάνια για τον τουρισμό στη βόρειο Ευβοια για του χρόνου.

Το μόνο θετικό της ιστορίας ναι, είναι το οτι έχουμε ελάχιστους νεκρούς. Η θυσία στο Μάτι, γέννησε το 112. ΤΟ ΜΟΝΟ θετικό στην όλη κατάσταση

Εν τω μεταξύ...όλα αυτά για αναδασώσεις και μικτά δάση που αρχίζω να ακούω απο πολιτικούς, δεν πιστεύω ΤΙΠΟΤΑ!!! Αυτά είναι για εσωτερική κατανάλωση.

Ας αφήσουν το δάσος να αναγενηθεί μόνο του (εκεί στη Β Ευβοια έχουμε βροχόπτωση 1000μ/έτος) και ας κοιτάξουν να δουλέψουν

1. στο κομμάτι της πρόληψης για τον επόμενο ακραία καύσωνα, το ραντεβού με τον οποίο είναι βεβαιο!! Και ίσως πιο σύντομα απο όσο νομίζουμε

2. Στην αυστηροποίηση των ποινών για εμπρησμό

Ας κάνουν έστω αυτά τα δύο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Εντάξει ναι φιλε Βαγγέλη. Αλλα μια πολιτισμένη κριτική, φανταζομαι οτι είναι ανεκτή. Δλδ οκ....δεν μπορεί να θεωρηθεί επιτυχημένη η αντιμετώπιση της κατάστασης. Μονο την Ευβοια αν πάρεις, οι άνθρωποι καταστράφηκαν εντελώς! Ζουν απο τον τουρισμό. Ποιός θα πάει διακοπές σε μια περιοχή - έκτρωμα? Αν και κανονικά, του χρόνου θα πρέπει να πάμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ εκεί διακοπές, για να στηρίξουμε τον κόσμο εκεί. ΑΥΤΟ είναι πατριωτικό καθήκον.

Θεωρώ επιβεβλημένο απο την πολιτεία, να υπάρξει καμπάνια για τον τουρισμό στη βόρειο Ευβοια για του χρόνου.

Το μόνο θετικό της ιστορίας ναι, είναι το οτι έχουμε ελάχιστους νεκρούς. Η θυσία στο Μάτι, γέννησε το 112. ΤΟ ΜΟΝΟ θετικό στην όλη κατάσταση

Εν τω μεταξύ...όλα αυτά για αναδασώσεις και μικτά δάση που αρχίζω να ακούω απο πολιτικούς, δεν πιστεύω ΤΙΠΟΤΑ!!! Αυτά είναι για εσωτερική κατανάλωση.

Ας αφήσουν το δάσος να αναγενηθεί μόνο του (εκεί στη Β Ευβοια έχουμε βροχόπτωση 1000μ/έτος) και ας κοιτάξουν να δουλέψουν

1. στο κομμάτι της πρόληψης για τον επόμενο ακραία καύσωνα, το ραντεβού με τον οποίο είναι βεβαιο!! Και ίσως πιο σύντομα απο όσο νομίζουμε

2. Στην αυστηροποίηση των ποινών για εμπρησμό

Ας κάνουν έστω αυτά τα δύο...

Εννοείτε αλλά όχι βρισιδια ...αν έβλεπες τι γράφω στο φεισμπουκ θα καταλάβαινες πόσο υπομονή κάνω και πόσο κρατιεμαι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το μονο που ξερουν να κανουν ειναι το ευκολο! εκκενωσεις, που κι αυτες οφειλαν να ειναι στοχευμενες οπως ειπαν αλλωστε και οι ειδικοι

5 μετωπα τωρα στην β.ευβοια! και μια νυχτα παλι μαρτυρικη !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Limnostorm είπε:

Από ΑΝΤ1: έπεσε πυροσβεστικό αεροπλάνο στη Ζάκυνθο, ευτυχώς είναι σώος ο πιλότος!

Αναγκαστική προσγείωση ενός πεζετέλ λένε τώρα στον ΑΝΤ1.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι φανερο οτι τους ενδιαφερει μονο να μην εκτεθουν οπως εγινε στο Ματι με την προηγουμενη κυβερνηση...Δε λεω η ανθρωπινη ζωη εχει μεγιστη σημασια...Αλλα δεν αρκει μονο αυτο....

Αυτο που αυμβαινει στην Ευβοια ειναι απαραδεκτο...6 μερες φωτια...Τι να λεμε τωρα...

Προνοια μηδεν και καταστολη ανεπαρκης!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν είχε εκκενωθεί πλήρως το Πεύκη που βλέπω τώρα τότε αυτή την στιγμή δεν θα υπήρχε ούτε χορταρακι...ήρωες οι κάτοικοι και οι εθελοντές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...