Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, teo_73 είπε:

Σε μία άκρως αξιέπαινη πράξη προχωρούν οι ασημένιοι Ολυμπιονίκες του πόλο.

Ο αρχηγός της Εθνικής ομάδας, Γιάννης Φουντούλης, ανακοίνωσε την ομόφωνη απόφαση όλων των διεθνών να δωρίσουν στους πυρόπληκτους το μισό ποσό από το πριμ των 200.000 ευρώ που θα τους δώσει ο Βαγγέλης Μαρινάκης, για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης και του ασημένιου μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Όπως τόνισε ο «κάπτεν» της «γαλανόλευκης» η απόφαση ήταν συλλογική, δείγμα του χαρακτήρα των παικτών και της σκέψης τους προς τους ανθρώπους που έχασαν τις περιουσίες τους από τις καταστροφικές πυρκαγιές και οι οποίες συνεχίζουν να καίνε σε πολλές περιοχές της Ελλάδας και κυρίως σε Εύβοια, Πελοπόννησο, αλλά και νωρίτερα στην Αττική.

To respect ειναι πολυ λιγο🙏

λοιπον. πρωτα εχω εντυπωσιαστει με την βοηθεια και τη ναλληλεγγυη που υπαρχει απο ΠΟΛΙΤΕΣ. μας δινει μεγαλη αισιοδοξια για το μελλον αυτο...
δευτερον, εχω αηδιασει και εξαγριωθει με το γεγονος οτι εν τελη περισσοτερη βοηθεια θα δωσει ο πολιτης παρα  το κρατος..... εδω οι unboxholics μαζεψαν 300χιλ  για τους πυροπληκτους...
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

λοιπον. πρωτα εχω εντυπωσιαστει με την βοηθεια και τη ναλληλεγγυη που υπαρχει απο ΠΟΛΙΤΕΣ. μας δινει μεγαλη αισιοδοξια για το μελλον αυτο...
δευτερον, εχω αηδιασει και εξαγριωθει με το γεγονος οτι εν τελη περισσοτερη βοηθεια θα δωσει ο πολιτης παρα  το κρατος..... εδω οι unboxholics μαζεψαν 300χιλ  για τους πυροπληκτους...
 

Έτσι έκαναν και στο μάτι φιλε. Τζαματα τα παιδιά των uh από όλες τις πλευρές.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

λοιπον. πρωτα εχω εντυπωσιαστει με την βοηθεια και τη ναλληλεγγυη που υπαρχει απο ΠΟΛΙΤΕΣ. μας δινει μεγαλη αισιοδοξια για το μελλον αυτο...
δευτερον, εχω αηδιασει και εξαγριωθει με το γεγονος οτι εν τελη περισσοτερη βοηθεια θα δωσει ο πολιτης παρα  το κρατος..... εδω οι unboxholics μαζεψαν 300χιλ  για τους πυροπληκτους...
 

Ετσι Οδυσσεα. Και 5e να εδωσε καποιος στα παιδια θα πιασουν τοπο. Εβαλαν τα γυαλια σε πολλους και πολλες. Ενα απο τα πολυ πετυχημενα σχολια που διαβασα ειναι οτι αν διαρκουσε περισσοτερο το live τους ισως και να μαζευονταν περισσοτερα χρηματα απ οσα επενδυσε η χωρα για τη πυρασφαλεια της...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, kilkis1989 είπε:

Εγώ απ'οτι έχω καταλάβει μας θεωρούν καθυστερημένους και πρόβατα που δεν σκέφτονται...υποτίθεται λένε οτι δεν θέλουν νέκρους αλλά εκκενώνουν χωριά για πλάκα δίχως καν να τα προστατεύσουν,λες και οι απλοί πολίτες είναι σαν το συνάφι τους με τα δεκάδες ακίνητα και τα εκατομμύρια τους κρυφά ή φανερά στους λογαριασμούς τους...δεν καταλαβαίνουν ότι το σπίτι για τον κάθε πολίτη είναι η ζωή του!

Κάτοικος του Ματιού για τη σημασία των εκκενώσεων – «Αν σκούπιζες πτώματα από τον δρόμο, τότε θα καταλάβαινες…»

Η Μαρία Κουτρουμπή περιγράφει μέσα σε λίγες γραμμές σε ανάρτησή της το πόσο σημαντική είναι η εκκένωση μιας περιοχής όταν κριθεί απαραίτητο και ζητηθεί από τις αρμόδιες αρχές.

https://www.in.gr/2021/08/08/greece/katoikos-tou-matiou-gia-ti-simasia-ton-ekkenoseon-skoupizes-ptomata-apo-ton-dromo-tote-tha-katalavaines/

210808151604_231437743_552053869170281_1931957888166829704_n-280x600.jpg

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Ετσι Οδυσσεα. Και 5e να εδωσε καποιος στα παιδια θα πιασουν τοπο. Εβαλαν τα γυαλια σε πολλους και πολλες. Ενα απο τα πολυ πετυχημενα σχολια που διαβασα ειναι οτι αν διαρκουσε περισσοτερο το live τους ισως και να μαζευονταν περισσοτερα χρηματα απ οσα επενδυσε η χωρα για τη πυρασφαλεια της...

ειναι τραγικο οσο το σκεφτομαι. πληρωνουμε ενα κρατος  και ειμαστε και οι ιδιοι που θα πρεπει να ορθοποδησουμε για την ανικανοτητα αυτων που πληρωνουμε....
απογοητευση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://meteo.gr/article_view.cfm?entryID=1873

..... δεν εχω λογια. 650 χιλιαδες στρεματα καηκαν..... τα 450χιλιαδες σε ευβοια

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Kostir είπε:

Μπορεί να είναι εικόνα χάρτης, ουρανός και κείμενο που λέει "Οιπεριοχέςπο κάηκαν σε Εύβοια, Αττική και Λακωνία Εύβοια μεσημέριτης gης Αυγούστου 2021 Meteo τΟν Meteo Ολαγια Λακωνία Αττική Meteo Meteo όλο"

Στις 12:20 περίπου της Κυριακής 08/08, ο ευρωπαϊκός περιβαλλοντικός δορυφόρος Sentinel-2 κατέγραψε εικόνες υψηλής ανάλυσης από τις καμένες περιοχές σε Εύβοια,  Αττική και Λακωνία, βοηθούμενος από τις ανέφελες συνθήκες που επικράτησαν στη χώρα. Στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών / meteo.gr συλλέξαμε και επεξεργαστήκαμε τις εικόνες αυτές ώστε να εκτιμήσουμε το μέγεθος των καμένων εκτάσεων. Όπως προκύπτει, έως το μεσημέρι της Κυριακής 08/08 έχουν καεί περίπου 460.000 στρέμματα στην Εύβοια, 80.000 στρέμματα στην Αττική και 110.000 στρέμματα στη Λακωνία, ανεβάζοντας το σύνολο των καμένων εκτάσεων στα 650.000 στρέμματα τουλάχιστο. Με δεδομένο ότι οι πυρκαγιές στην Εύβοια συνεχίζουν να καίνε, η παραπάνω εκτίμηση είναι πολύ πιθανό να μεταβληθεί τις επόμενες ημέρες. Στο σχήμα που ακολουθεί παρουσιάζονται σε ένθετες εικόνες οι καμένες περιοχές με καφέ αποχρώσεις. Ιδιαίτερα στην ένθετη εικόνα της Βόρειας Εύβοιας φαίνεται ο καπνός από τις πυρκαγιές ενώ με κόκκινους και πορτοκαλί χρωματισμούς φαίνονται τα κυριότερα ενεργά μέτωπα, τόσο στα βόρεια του νησιού αλλά και νοτιότερα, προς το Τρούπι και τα Καλύβια.

Πηγή: meteo.gr - https://meteo.gr/article_view.cfm?entryID=1873

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sarris είπε:

Βλεπω στο flight radar24 2 μολις ελικοπτερα να ειναι στο Νοτιο τμημα της φωτιας της ευβοιας στο ορος Καντηλι και ΚΑΝΕΝΑ στο βορειο μετωπο.

Επισης εχει πολλα στην παρνηθα. Γιατι τοσο πολυ εκει? Εχει αναζωπηρωσεις? Θεωρουν την Ευβοια ουσιαστικα καμμενο χαρτι και σου λενε ας σωσουμε τους υπολοιπους??

.... στο@flightradar24, καταγράφονται μόνο όσα διαθέτουν ADS-B transponder, και δη ενεργοποιημένο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Σαρακηνικο....

Ένα από τα ομορφότερα μέρη του κόσμου με απέραντη δροσιά σήμερα και 26 βαθμοί 

 

IMG_20210808_200527.jpg

 

Θέλεις κούρεμα επειγόντως. Σαν πεύκο στον αέρα είναι αυτό από πάνω σου. Αν πιάσει φωτιά δε σβήνει με τίποτα. 😎😎😎😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με σημερινη διακυμανση 22.9 με 31.8 εδω στα ψηλα του Ζωγραφου η ημερα θεωρειται συλλεκτικη για τις επομενες.γενεες....ναι καπως ετσι ηταν τα.Αττικα καλοκαιρια....

Μαλιστα.στα.ψηλα του Ζωγραφου δεν ξεπερασε τους 31. Βαθμους....

28.5 τωρα και αν δεν ηταν η καπνα που μας πνιγει εκ νεου θα υπηρχε ενα ομορφο δροσερο καλοκαιρινο απογευμα....

Ξεκουραστε λιγο.τα αιρκο θα δουλεψουν υπερωριες απο αυριο μεθαυριο κ οσο παει το ματι....καλα.λεω εγω παρελαση 28ης Οκτωνριου....ε.εκει μπορει να εχουμε καμια.δροσουλα.κ καμια βροχουλα.Αττικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Νεκταριος Νταντινακης κατεγραψε μια απιστευτη εικονα καμενου δεντρου...Μηπως αν μπορουσε να μιλησει να μας ελεγε...Τι κανετε ρε???Σταματηστε!!!Αλληλοεξαρτιομαστε!!!Δεν υπαρχει κανενα φωτομονταζ...!!!

227723221_4235146323236545_3522308899725699982_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Μερικα απο αυτα που θα θελε να πει...

image.png.c712a05257bd7c4b3255877a084c130d.png

Σωστος ρε θοδωρακο αλλα ειναι τοσοι που πρεπει να κρεμαστουν..Οποτε καλυτερα να μην κραταγαν μονο τον τελευταιο φιλο του αλλα κανα στρεμμα απο δεντρα..Πολλοι κανοντας την αυτοκριτικη τους θα πρεπε να κρεμαστουν...Ενα δεντρο δε τους χωραει...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, gakhun είπε:

Θέλεις κούρεμα επειγόντως. Σαν πεύκο στον αέρα είναι αυτό από πάνω σου. Αν πιάσει φωτιά δε σβήνει με τίποτα. 😎😎😎😄

Χαχαχαχα....τι να κάνω που η φράντζα πετάει με τόσα Μποφώρ ???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σόρρυ παιδιά, δεν θέλω να γίνομαι ο σπαστικός αλλά η φώτο αυτή με το δέντρο είναι από την Τουρκία και αυτή. Γενικά όταν βλέπετε στα social τέτοιες βαρύγδουπες εικόνες και λόγια, ψάξτο το λίγο παραπάνω. Φυσικά και πάλι το νόημα της εικόνας δεν αλλάζει. https://mccann.com.tr/project/tema-screaming-tree/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ αποτυπώνεται το πνίξιμο που φάγαμε και στην Θεσσαλία .

 

Screenshot_2021-08-08-21-40-31-691_com.android.chrome.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Χαχαχαχα....τι να κάνω που η φράντζα πετάει με τόσα Μποφώρ ???

Μονδελο!!!μονδελο!!...😀. Α ρε Γιώργο καλά που ρίχνεις κάνα ποστ από άλλο ένα υπέροχο μέρος της πατρίδας μας και ξεχνιόμαστε λιγο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς η κατάσταση στο Ολυμπιακό Χωριό είναι ανυπόφορη, σου κόβεται η ανάσα από τη μυρωδιά καμμένου. Κάτω φωτό που έβγαλα το πρωί. Η σκέψη μου στην υγεία των συμπολιτών μας που δεν έχουν επιλογή να φύγουν…

 

D9EC5CA9-C71A-4EE3-99D0-9437B056BF5A.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια σημαντική δημοσίευση εντωμεταξύ από το ΕΑΑ για τα ρεκόρ που σημειώθηκαν αυτές τις μέρες. Παρακάτω ο χάρτης που δίνει με τις 10 τοπ. 

https://meteo.gr/article_view.cfm?entryID=1872

1215933416_Screenshot2021-08-08at9_48_53PM.png.d5ab6778a3b111d778091ea89b9efc08.png

 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Μονδελο!!!μονδελο!!...😀. Α ρε Γιώργο καλά που ρίχνεις κάνα ποστ από άλλο ένα υπέροχο μέρος της πατρίδας μας και ξεχνιόμαστε λιγο

Να σαι καλά ρε Βαγγέλη ....προσπαθώ λίγο να ξεχαστω παρόλο που είναι πολύ δύσκολο...ένας λόγος παραπάνω λόγω της φωτιάς στην Γορτυνία που απειλεί τα εντελώς παρθένα πυκνά δάση του χωριου μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάπως ετσι έδυσε ο ήλιος στη Λούτσα. Ματωμενος μέσα σε ένα σύννεφο καπνού. 

450,000 στρέμματα ρε ****** ολοκαύτωμα στην Εύβοια....μου έρχεται να κλαίω! Εάν έστω στις 4 Αυγούστου που μπορούσε ακόμα το πράγμα να το προλάβουν με εναέρια μέσα, κάποιοι δεν ακκίζονταν αλληλοσυγχαιρομενοι, δεν θα είχαμε αυτή την τραγωδία!

20210808_191129.jpg

20210808_191134.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν λίγο έφτασα Λάρισα. Όχι αυτά που βλέπετε δεν είναι χαμηλά νεφη μετά την βροχή... Για εμάς που έχουμε άσθμα, αυτό. Είναι εφιάλτης..

IMG_20210808_223147.jpg

IMG_20210808_223150.jpg

IMG_20210808_223159.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...