Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά πιστεύω ότι την διαφορά την κάνει η πιο γρήγορη αποκοπή του αυλωνα από στην σκανδιναβικά προς νότια κι έτσι δίνει και χώρο στον αντικυκλώνα να κάνει ριτζ βορειοανατολικά και να σκάψει και άλλο … να το ωθήσει σε μια πιο νοτιοδυτική πορεία αφού αυτός εισχωρεί βορειοανατολικά του αυλωνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πιο καλό σενάριο το ικον όσον αφορά τον αυλωνα από Ρωσία,,,, τον φέρνει πιο νδυτικα και κάνει τρομερή σύγκλιση με τη ψυχρή λίμνη της Ιταλίας.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω ενα ξερω...Οτι δεν ξερω τιποτα...Εχω χασει την μπαλα...Ας μας λυπηθει ο θεος...

Αγαπω την Παναγιτσα,αγαπω και τον Χριστο κι οταν κανω τον Σταυρο μου μια χαρη τους ζητω...Εχετε τους λεω παντα τον αυλωνα μου γερο να χιονισει στη δροσοπηγη και να βρεξει στο βοτανικο...

Εγω προσωπικα σταματαω την παρακολουθηση...Στο τελος με βλεπω στο κεθεα...Σαν τον Νικολακη τον συναδελφο μου θα γινω...Αντε ρε...Καλη συνεχεια..😂

Υ γ...Θεσπρωτε μου στον εστειλα πριβε...

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Εγω ενα ξερω...Οτι δεν ξερω τιποτα...Εχω χασει την μπαλα...Ας μας λυπηθει ο θεος...

Αγαπω την Παναγιτσα,αγαπω και τον Χριστο κι οταν κανω τον Σταυρο μου μια χαρη τους ζητω...Εχετε τους λεω παντα τον αυλωνα μου γερο να χιονισει στη δροσοπηγη και να βρεξει στο βοτανικο...

Εγω προσωπικα σταματαω την παρακολουθηση...Στο τελος με βλεπω στο κεθεα...Σαν τον Νικολακη τον συναδελφο μου θα γινω...Αντε ρε...Καλη συνεχεια..😂

 

Που είναι αυτή η ψυχή ρε? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θετικό πολύ ότι Είναι πολύ ψηλά ο αντικυκλωνας για να  αφήσει από κάτω να φύγει ο Αυλώνας και δεν φαίνεται να δέχεται πίεση από του Ατλαντικόυ ισλανδικά χαμηλά! Δύσκολο να μην μας έρθει τουλάχιστον προσήνεμου τύπου και Τουρκίας κλασικά... Εάν ενωθεί με τη ψυχρή Λίμνη πάμε για έπος για τέτοια  εποχή νωρίς νωρίς που κάτι τέτοιο φαίνεται....!

Screenshot_2021-11-10-12-56-43-443.jpg

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν εχει τον ιδιο χωρο ουτε το σχημα του αικον 

IMG_20211110_121523.jpg

IMG_20211110_121545.jpg

Λάθος ωρες κοιτας Κώστα τις 96 κοιτα ..εδώ αν είχε μυτη ο τζιφος θα ταν σαν το αικον μια χαρά χωρο εχει Αλλά αλλο σχημα αυλωνα 

 

 

icon-0-90.png

gfs-0-90.png

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν η ψυχρη λιμνη δυτικα μας περιοριστει ελαφρως ανατολικοτερα, δεν θα κοψει στα δυο τον αντικυκλωνα στα ΒΔ μας, με αποτελεσμα αυτος να μην καταρευσει πανω μας οπως γινεται στο 6αρι απο τις 126 ωρες και μετα...μ αυτον τον τροπο μπορει να ενωθει ο αυλωνας απο ΒΑ με την ψυχρή λιμνη Δυτικα μας και να δουμε ωραια πραγματα...αν οχι τοτε απλα παμε σε ενα γρηγορο περασμα κυριως στα ανατολικα...το αλλο θετικο ενδεχομενο ειναι να μικρυνει λιγο η ψυχρη λιμνη δυτικα μας ώστε να μην τρυπήσει ευκολα τον Αντικυκλωνα στην Αγγλια, ενω παραλληλα ο αυλωνας να ειναι ισχυρότερος (Icon)

animbkj5.gif

Inked2_LI.jpg.15d036f7ea3657848d428c0a9a3aa38a.jpg

Inked1_LI.jpg.9f98c4f28ddca97c9679eb7d59248bde.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχουν κάποια ελάχιστα ωραία σενάρια στα ενς του 6αριου, αλλά τα περισσότερα παραμένουν υπερβολικά ανατολικά. Το σεναριο 13 είναι από τα καλύτερα για Δυτική Μακεδονία κυρίως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Λάθος ωρες κοιτας Κώστα τις 96 κοιτα ..εδώ αν είχε μυτη ο τζιφος θα ταν σαν το αικον μια χαρά χωρο εχει Αλλά αλλο σχημα αυλωνα 

 

 

icon-0-90.png

gfs-0-90.png

Δες στον ατλαντικο τωρα γιατι δεν υπαρχει χωρος μετα τις 190 στον τζιφο....δεν προλαβαινει να ριτζαρει λιγο βορειοτερα οσο στο αικον γι αυτο μετα δεν εχει χωρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλα μαλλον αλλο ψαχνουμε εδω γιατι βλεπω οι πιο πολλοι ενω στις 2 του μηνα γκρινιαζατε οτι θα χαθει ο μηνας ο πιο βροχερος του μηνα θα χαθει κλπ βλεπω τωρα δεν σας ενδιαφερει καν αν βρεξει .στο τελος θα πειτε ε σιγα εριξε και 10 15 χιλιοστα και τι εγινε λες και τα ειχατε δεδομενα πριν 6 μερες και κρινετε τα τρεξιματα με τον αν φερνουν ψυχρη εισβολη η οχι ενω αυτη τη στιγμη ο μο του τζιφου πχ εχει διημερο υετο στα ηπειρωτικα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Απλα μαλλον αλλο ψαχνουμε εδω γιατι βλεπω οι πιο πολλοι ενω στις 2 του μηνα γκρινιαζατε οτι θα χαθει ο μηνας ο πιο βροχερος του μηνα θα χαθει κλπ βλεπω τωρα δεν σας ενδιαφερει καν αν βρεξει .στο τελος θα πειτε ε σιγα εριξε και 10 15 χιλιοστα και τι εγινε λες και τα ειχατε δεδομενα πριν 6 μερες και κρινετε τα τρεξιματα με τον αν φερνουν ψυχρη εισβολη η οχι ενω αυτη τη στιγμη ο μο του τζιφου πχ εχει διημερο υετο στα ηπειρωτικα..

Ααααα μη μας παίρνει όλους η μπάλα εγω παντα χιονια ψάχνω χαχαχαχα....Κώστα εγω εχω περάσει ρε φίλε το μέσο όρο υετου τι να τον κάνω αλλο σε βροχη...Όσοι ειναξ απο θεσσαλια και κατω μπορεί  στον θελουν 

Με την ίδια λογική να μη ψαχνουμε και το Μάρτιο χιονια  να ψάχνουμε βροχες...Ο καθένας οτι θελει ας ψάξει είτε βροχες είτε χιονια ....Αλλά οποιος δε ψάχνει χιονια ας μη μου ξαναμιλήσει 😂😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ααααα μη μας παίρνει όλους η μπάλα εγω παντα χιονια ψάχνω χαχαχαχα....Κώστα εγω εχω περάσει ρε φίλε το μέσο όρο υετου τι να τον κάνω αλλο σε βροχη...Όσοι ειναξ απο θεσσαλια και κατω μπορεί  στον θελουν 

Με την ίδια λογική να μη ψαχνουμε και το Μάρτιο χιονια  να ψάχνουμε βροχες...Ο καθένας οτι θελει ας ψάξει είτε βροχες είτε χιονια ....Αλλά οποιος δε ψάχνει χιονια ας μη μου ξαναμιλήσει 😂😂😂😂

Καλα και εγω τον εχω περασει το μο υετου αλλα δεν εχει να λεει θελω ο μηνας να κλεισει εστω κοντα στα υετικα..δεν μιλαω για δυτικομακεδονες γιατι αυτοι τετοια εποχη μπορουν να δουν χιονι και ειναι φυσιολογικο μιλαω για του υπολοιπους που γραφουν χαλασε το τρεξιμο ενω τους δινει καμια 15αρια χιλιοστα σε δυο μερες..εσυ καλα κανεις και ελπιζεις η ενας φλωρινιωτης..τα ενς του τζιφου παντως εχουν ενα ασπρισματακι τουλαχιστο δυτ.μακεδονια

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Καλα και εγω τον εχω περασει το μο υετου αλλα δεν εχει να λεει θελω ο μηνας να κλεισει εστω κοντα στα υετικα..δεν μιλαω για δυτικομακεδονες γιατι αυτοι τετοια εποχη μπορουν να δουν χιονι και ειναι φυσιολογικο μιλαω για του υπολοιπους που γραφουν χαλασε το τρεξιμο ενω τους δινει καμια 15αρια χιλιοστα σε δυο μερες..εσυ καλα κανεις και ελπιζεις η ενας φλωρινιωτης..τα ενς του τζιφου παντως εχουν ενα ασπρισματακι τουλαχιστο δυτ.μακεδονια

Όντως έχει ασπριαματακι Κώστα αλλά είναι επειδή 4,5 εχουν χιόνι καλό ειδικά το 15 , 12 ,13 δίνουν αρκετό χιόνι....μακάρι ..αν ομως δε βγει τετοιο σενάριο και βγει ο τζίφος ως έχει,θα βραχουμε λιγο και μετα ενα μαυρισματακι θα κάνουμε 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει εξαιρετικη ψηλά εκκίνηση και στη συνέχεια Παιρνει ιδανική κλίση να το κατεβάσει πλαγια να βρει την ψυχρή Λίμνη Μεσογείου.., ο Ατλαντικός ΔΕΝ πιέζει...πολυ σημαντικος  παράγοντας ...τι λέτε και εσείς??

Screenshot_2021-11-10-13-49-20-951.jpg

Screenshot_2021-11-10-13-49-54-887.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Όντως έχει ασπριαματακι Κώστα αλλά είναι επειδή 4,5 εχουν χιόνι καλό ειδικά το 15 , 12 ,13 δίνουν αρκετό χιόνι....μακάρι ..αν ομως δε βγει τετοιο σενάριο και βγει ο τζίφος ως έχει,θα βραχουμε λιγο και μετα ενα μαυρισματακι θα κάνουμε 😂😂😂

Με τετοια ενς δυσκολο.τουλαχιστον θερμοκρασιακα ειναι εξαιρετικα

IMG_20211110_141314.jpg

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Severe_Lover είπε:

Έχει εξαιρετικη ψηλά εκκίνηση και στη συνέχεια Παιρνει ιδανική κλίση να το κατεβάσει πλαγια να βρει την ψυχρή Λίμνη Μεσογείου.., ο Ατλαντικός ΔΕΝ πιέζει...πολυ σημαντικος  παράγοντας ...τι λέτε και εσείς??

Screenshot_2021-11-10-13-49-20-951.jpg

Screenshot_2021-11-10-13-49-54-887.jpg

Εγω λεω οτι ευκολο ειναι ας δουμε ομως ουκμο τζεμ και ευρωπαικο σημερα πρωτα και τι θα δειξει και το αικον απογευμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο συνεχίζουν τα Ensembles να δείχνουν χιόνι έχουμε λίγες ελπίδες. 

ens_image (13).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...