Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, MeteoTirnavos είπε:

Μα και τα περάσματα  μετώπων λίγων ωρών μέσα στο μενού του φθινοπώρου είναι, είτε μιλάμε για Οκτώβριο είτε για Νοέμβριο κλπ

Ναι μέσα στο μενού είναι αν έχει κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα περάσματα μετώπων που επηρεάζουν το τονίζω πάνω από την μισή χώρα.... ένα μέτωπο την εβδομάδα ή το δεκαήμερο που επηρεάζει το πολύ το 1/4 της χώρας δεν μπορεί να θεωρηθεί φυσιολογικός καιρός Νοεμβρίου μην τρελαινόμαστε..... 

παίδες βλέπω έπεσαν πολύ οι απαιτήσεις σας μετά από τους υπερβολικά ανώμαλους Νοέμβρηδες των τελευταίων ετών.... πέσανε πολύ τα δεδομένα σας για το τι είναι φυσιολογικό και τι όχι......ξαναδείτε το ημερολόγιο......😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Ναι μέσα στο μενού είναι αν έχει κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα περάσματα μετώπων που επηρεάζουν το τονίζω πάνω από την μισή χώρα.... ένα μέτωπο την εβδομάδα ή το δεκαήμερο που επηρεάζει το πολύ το 1/4 της χώρας δεν μπορεί να θεωρηθεί φυσιολογικός καιρός Νοεμβρίου μην τρελαινόμαστε..... 

παίδες βλέπω έπεσαν πολύ οι απαιτήσεις σας μετά από τους υπερβολικά ανώμαλους Νοέμβρηδες των τελευταίων ετών.... πέσανε πολύ τα δεδομένα σας για το τι είναι φυσιολογικό και τι όχι......ξαναδείτε το ημερολόγιο......😀

Δεν πεσανε τα δεδομενα αλλα αυτα που λες θα τα κρινουμε 30 νοεμβρη ρε σωτο οχι 31 οκτωμβρη και επειδη θα κανει και 4-5 μερες καλο καιρο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Μιση μερα διαταραχη θεωρειτε και αυριο διαταραχη θεωρειτε εστω στην νοτια νοτιοανατολικη ελλαδα και η προσηνεμη χιονοεισβολη διαταραχη ειναι ασχετα αν εμεις εχουμε ηλιακο καπου αλλου χιονιζει..

ε αυτό λεώ δεν είναι φυσιολογικός καιρός να επηρεάζεται τόσο μικρό κομμάτι της χώρας τέτοιον μήνα.... στον πιο υετοφόρο μήνα του έτους είμαστε παίδες.....δεν είμαστε στον Μάιο να βρέχει στις Κυκλάδες την Κρήτη και τα Δωδεκάνησα και να θεωρείται φυσιολογικό.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Δεν πεσανε τα δεδομενα αλλα αυτα που λες θα τα κρινουμε 30 νοεμβρη ρε σωτο οχι 31 οκτωμβρη και επειδη θα κανει και 4-5 μερες καλο καιρο..

το πρώτο δεκαήμερο σχολιάζουμε Κώστα ότι δεν θα είναι φυσιολογικό εκτός εξαιρετικού απροόπτου,.... αν κάνει το δεύτερο και τρίτο σούπερ  εδώ θα μαστε να το τονίσουμε εννοείται....

όπως για τον Οκτώβρη είπαμε ότι το πρώτο 15ημερο ήταν σούπερ κάτι πολύ παραπάνω από φυσιολογικό....αλλά το δεύτερο ήταν σχεδόν άθλιο...μόνο οι θερμοκρασίες ήταν καλές για την εποχή,,,.,,,

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

το πρώτο δεκαήμερο σχολιάζουμε Κώστα ότι δεν θα είναι φυσιολογικό εκτός εξαιρετικού απροόπτου,.... αν κάνει το δεύτερο και τρίτο σούπερ  εδώ θα μαστε να το τονίσουμε εννοείται....

όπως για τον Οκτώβρη είπαμε ότι το πρώτο 15ημερο ήταν σούπερ κάτι πολύ παραπάνω από φυσιολογικό....αλλά το δεύτερο ήταν σχεδόν άθλιο...μόνο οι θερμοκρασίες ήταν καλές για την εποχή,,,.,,,

 

Οι θερμοκρασιες ηταν κατω απο τα κανονικα και με μερες συννεφιας αρκετες που και αυτο φθινοπωρο ειναι..και στο πρωτο 10 ημερο αυτο σου λεω 7-10 υπαρχουν μεγαλα περιθωρια σοβαρης διαταραχης αν μου βρεξει στις 2 και μου βρεξει και 8-10 του μηνα δν θα σκασω για 4 5 μερες καλο καιρο οταν καιω ηδη κανα μηνα αεριο χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι καταπληκτικό που το ευρωπαικό, που πρώτο έδειχνε τα δυτικά σενάρια, τελευταίο γύρισε πίσω στα δυτικά σενάρια. ότι να ναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Είναι καταπληκτικό που το ευρωπαικό, που πρώτο έδειχνε τα δυτικά σενάρια, τελευταίο γύρισε πίσω στα δυτικά σενάρια. ότι να ναι.

Τι εννοεις? Δε σε πιάνω! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Είναι καταπληκτικό που το ευρωπαικό, που πρώτο έδειχνε τα δυτικά σενάρια, τελευταίο γύρισε πίσω στα δυτικά σενάρια. ότι να ναι.

Δεν λοξοδρομησε ποτε σοβαρα τα ενς του ηταν πολυ καλυτερα θα δουμε μετα και του 12ριου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Τι εννοεις? Δε σε πιάνω! 

Εννοώ πως για μια ακόμη φορά, κανένα κύριο μοντέλο δεν έπιασε την τάση, αφού αντάλλασσαν σενάρια για μια ακόμη φορά. Κανένας νικητής για εμένα όσο αφορά τα κύρια τρεξίματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν λοξοδρομησε ποτε σοβαρα τα ενς του ηταν πολυ καλυτερα θα δουμε μετα και του 12ριου

Πέταξαν χαρταετό τα ανσάμπλ του 12 αριου ,,προς την ιταλοισπανια😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Πέταξαν χαρταετό τα ανσάμπλ του 12 αριου ,,προς την ιταλοισπανια😂😂

Μια χαρα ειναι εκει ειμαστε μακρια ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εννοώ πως για μια ακόμη φορά, κανένα κύριο μοντέλο δεν έπιασε την τάση, αφού αντάλλασσαν σενάρια για μια ακόμη φορά. Κανένας νικητής για εμένα όσο αφορά τα κύρια τρεξίματα.

Θα κανεις αυτο που κανω εγω και θα δει πιο μοντελο τα πιανει καλυτερ η ταση ειναι παντα πανω απο τις 120 ωρες οποτε αποθηκευση τι δειχνανε τα μοντελα για μια επικειμενη αλλαγη στις 144 και 120 ωρες και σιγουρα θα δεις αν υπαρχουν νικητες η χαμενοι.12αρια εννοειτε η 00

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Θα κανεις αυτο που κανω εγω και θα δει πιο μοντελο τα πιανει καλυτερ η ταση ειναι παντα πανω απο τις 120 ωρες οποτε αποθηκευση τι δειχνανε τα μοντελα για μια επικειμενη αλλαγη στις 144 και 120 ωρες και σιγουρα θα δεις αν υπαρχουν νικητες η χαμενοι

Κοίτα όλη μέρα μοντέλα κοιτάζω, καθώς και συγκρίσεις γίνονται με τις προηγούμενες μέρες σε αρχικές συνθήκες κτλ.. Παλιότερα όταν μοντέλο υποχωρούσε , γινόταν σταδιακά, και φυσικά κρατούσε όσο μπορούσε το δικό του σενάριο.. Όταν όμως γίνονται ανταλλαγές σεναρίων, και μάλιστα σε μεταβλητές και στην Αμερική, για εμένα νικητής δεν υπάρχει..  Ναι έχω δει κάποιες άλλες άσχετες μεταβλητές που ο ευρωπαίος όντως είναι πιο σταθερός, αλλά στην δικιά μας περίπτωση δεν ισχύει. Και για το Medicane εν τέλη το jma νίκησε, και στα κοντινά ο τζίφος για ένταση κυρίως. Αυτά βέβαια είναι η δικιά μου γνώμη, και θεώρηση για το τι σημαίνει επιτυχία μοντέλου

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πράγματα είναι πολύ απλά...Ότι έκανε ο τζίφος τα τελευταία 2 χρονια το κάνει ο ευρωπαίος με τα ανσάμπλ του μαζί τους τελευταίους 2 μήνες...Είναι απλά για τα μπάζα και γι  αυτο σταμάτησα να τον βλέπω...Ούτε τάση ούτε πιέσεις ούτε υετο πιάνει,, και φοβάμαι ούτε θερμοκρασίες δε θα πιάνει το χειμώνα..

Καλά το κύριο ειναι ισως το χειρότερο κυριο εδω και 2 ,μηνες φυσικα δε μιλάω για αυτό...

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τα πράγματα είναι πολύ απλά...Ότι έκανε ο τζίφος τα τελευταία 2 χρονια το κάνει ο ευρωπαίος με τα ανσάμπλ του μαζί τους τελευταίους 2 μήνες...Είναι απλά για τα μπάζα και γι  αυτο σταμάτησα να τον βλέπω...Ούτε τάση ούτε πιέσεις ούτε υετο πιάνει,, και φοβάμαι ούτε θερμοκρασίες δε θα πιάνει το χειμώνα..

Καλά το κύριο ειναι ισως το χειρότερο κυριο εδω και 2 ,μηνες φυσικα δε μιλάω για αυτό...

Αυτο που λες τελειωσε το σεμπτεμβρη αλλωστε γι αυτο και αναβαθμιστηκε για καλυψει το χαμενο εδαφος στο διαστημα μαιος σεμπτεμβρης οι βασικες κακοκαιριες που ειχαμε τα ειχα ανεβασει κιολας απο τις 144 ωρες ειχε βγαλει σχεδον τη διαταξη που ηρθε απο εδω και περα κανονικα παιζει μονος του μπαλα μαζι με ουκμο αλλα λογω οτι μιλαμε για καινουργιο κυριο μενει να το δουμε μεσα στο χειμωνα αν συνεχισει να ειναι το καλυτερο βαθμολογουμενο μοντελο..

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αυτο που λες τελειωσε το σεμπτεμβρη αλλωστε γι αυτο και αναβαθμιστηκε για καλυψει το χαμενο εδαφος στο διαστημα μαιος σεμπτεμβρης οι βασικες κακοκαιριες που ειχαμε τα ειχα ανεβασει κιολας απο τις 144 ωρες ειχε βγαλει σχεδον τη διαταξη που ηρθε απο εδω και περα κανονικα παιζει μονος του μπαλα μαζι με ουκμο αλλα λογω οτι μιλαμε για καινουργιο κυριο μενει να το δουμε μεσα στο χειμωνα αν συνεχισει να ειναι το καλυτερο βαθμολογουμενο μοντελο..

Τίποτα δε τελείωσε το Σεπτέμβρη ακόμα χειρότερο είναι το καινούριο...Καλά έτσι κι αλλιώς δε φημίζοταν για πάνω από τις 144 ο ευρωπαίος..πλέον εχει γίνει χειρότερος μαζί με τα ανσάμπλ και κάτω από τις 120 ώρες....ουκμο τζιφος ναι πλεον ειναι καλυτεροι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αυτο που λες τελειωσε το σεμπτεμβρη αλλωστε γι αυτο και αναβαθμιστηκε για καλυψει το χαμενο εδαφος στο διαστημα μαιος σεμπτεμβρης οι βασικες κακοκαιριες που ειχαμε τα ειχα ανεβασει κιολας απο τις 144 ωρες ειχε βγαλει σχεδον τη διαταξη που ηρθε απο εδω και περα κανονικα παιζει μονος του μπαλα μαζι με ουκμο αλλα λογω οτι μιλαμε για καινουργιο κυριο μενει να το δουμε μεσα στο χειμωνα αν συνεχισει να ειναι το καλυτερο βαθμολογουμενο μοντελο..

Συμφωνώ και εγώ....ο Ευρωπαίος.....είναι κατά τι καλύτερος από τις 5 μέρες και μετά...αν και ο τζίφος τον Οκτώμβρη....πρόβλεψε θυμάμαι καλύτερα "Αθηνά' και 'Μπάλο".....στα των χαρτών τώρα βλέποντας ευρωπαικό το θετικό είναι ότι ο Ευρωπαίος βλεπει τον αντικυκλωνα της Ιβηρικής να επιστρέφει στο τέλος στην....... Ιβηρική και τα χαμηλά να έρχονται προς τα εμάς.Το αρνητικό είναι ότι νοτιοδυτικό ρευμα στο βορειο αντλαντικό με τίποτα και ετσι αποκλείουμε την κάθοδο αυλώνα (με αυτά τα τρεξίματα) ως τα μέσα Νοέμβρη,αντίθετα δυναμώνει το Ισλανδικό χαμηλό και η Ανατολική ευρώπη "φλέγεται".

υ.γ. δηλάδη οι Ιταλοί χρησιμοποιούν το όνομα που έδωσε η δικιά μας ΕΜΥ για τον "Νέαρχο"?ποιος τους ακούει...τέτοια ιστορία..και θα τους τρελάνουμε με την δικιά μας!είμαστε οι νονοί της μεσογείου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τίποτα δε τελείωσε το Σεπτέμβρη ακόμα χειρότερο είναι το καινούριο...Καλά έτσι κι αλλιώς δε φημίζοταν για πάνω από τις 144 ο ευρωπαίος..πλέον εχει γίνει χειρότερος μαζί με τα ανσάμπλ και κάτω από τις 120 ώρες....ουκμο τζιφος ναι πλεον ειναι καλυτεροι 

Δεν μπαινω στη διαδικασια να σε πεισω για κατι που απαντα επισημα η επιστημη με επισημη βαθμολογηση των μοντελων και οχι τι γνωμη εχουμε εμεις...οσο αφορα τις τελευταιες κακοκαιριες τα ειχα ανεβασει τα αρχεια δεν συζηταμε καν για την διαταραχη που επνιγε ολη την ελλαδα ο τζιφος καο δεμ ηρθε ποτε και εμεινε εκει που εδειχνε το ευρωπαικο απο την αρχη στη σικελια και στη συρτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εδω ενα παραδειγμα για την κακοκαιρια τον οκτωμβρη και γιατι το ενα μοντελο ειναι 1 και το αλλο 3ο και σε καποιες ωρες και 4ο πισω απο το τζεμ..γιατι πολυ απλα απο τις 144 ωρες σου εδειξε σχεδον τι εγινε οταν το αλλο ηταν αλλου.ολοι αγαπαμε τον τζιφο με αυτον μαθαμε τα βασικα και αυτος καποτε κεντουσε αλλα δεν ειναι ετσι πλεον τα πραγματα...αλλωστε μην ξεχνας οτι μιλαμε για ενα μοντελο που τρεχει ελευθερε σ εμεγαλες ωρες και 4 φορες τη μερα ε καποια φορα θα δειξει και αυτο πουωθα γινει...

IMG_20211030_233806.jpg

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Συμφωνώ και εγώ....ο Ευρωπαίος.....είναι κατά τι καλύτερος από τις 5 μέρες και μετά...αν και ο τζίφος τον Οκτώμβρη....πρόβλεψε θυμάμαι καλύτερα "Αθηνά' και 'Μπάλο".....στα των χαρτών τώρα βλέποντας ευρωπαικό το θετικό είναι ότι ο Ευρωπαίος βλεπει τον αντικυκλωνα της Ιβηρικής να επιστρέφει στο τέλος στην....... Ιβηρική και τα χαμηλά να έρχονται προς τα εμάς.Το αρνητικό είναι ότι νοτιοδυτικό ρευμα στο βορειο αντλαντικό με τίποτα και ετσι αποκλείουμε την κάθοδο αυλώνα (με αυτά τα τρεξίματα) ως τα μέσα Νοέμβρη,αντίθετα δυναμώνει το Ισλανδικό χαμηλό και η Ανατολική ευρώπη "φλέγεται".

υ.γ. δηλάδη οι Ιταλοί χρησιμοποιούν το όνομα που έδωσε η δικιά μας ΕΜΥ για τον "Νέαρχο"?ποιος τους ακούει...τέτοια ιστορία..και θα τους τρελάνουμε με την δικιά μας!είμαστε οι νονοί της μεσογείου!

Μεχρι μεσα νοεμβρη περιπου ναι δεν θα υπαρχει καθοδος αυλωνα οπως την θες χαχα αλλα πολλες ευκαιριες να μας βρεξου  διαταραχες απο τα δυτικα μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Και εδω ενα παραδειγμα για την κακοκαιρια τον οκτωμβρη και γιατι το ενα μοντελο ειναι 1 και το αλλο 3ο και σε καποιες ωρες και 4ο πισω απο το τζεμ..γιατι πολυ απλα απο τις 144 ωρες σου εδειξε σχεδον τι εγινε οταν το αλλο ηταν αλλου.ολοι αγαπαμε τον τζιφο με αυτον μαθαμε τα βασικα και αυτος καποτε κεντουσε αλλα δεν ειναι ετσι πλεον τα πραγματα...αλλωστε μην ξεχνας οτι μιλαμε για ενα μοντελο που τρεχει ελευθερε σ εμεγαλες ωρες και 4 φορες τη μερα ε καποια φορα θα δειξει και αυτο πουωθα γινει...

IMG_20211030_233806.jpg

Πήρες ένα συγκεκριμένο τρεξιμο απο το κάθε μοντελο και τα συγκρίνεις,  ήταν το μονκ ακυρο του τζιφου ...το ίδιο ηταν και ο ευρωπαιος χθες για τη καοκαιρια μετα τις 4 του μηνα...ας μη μιλήσω τι εδειχναν  χθες στο 12 αρι τα ανσαμπλ και τι σημερα 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πήρες ένα συγκεκριμένο τρεξιμο απο το κάθε μοντελο και τα συγκρίνεις,  ήταν το μονκ ακυρο του τζιφου ...το ίδιο ηταν και ο ευρωπαιος χθες για τη καοκαιρια μετα τις 4 του μηνα...ας μη μιλήσω τι εδειχναν  χθες στο 12 αρι τα ανσαμπλ και τι σημερα 

 

Η βαθμονομηση γινετε με βαση τα 00  12αρια και τα κυρια των μοντελων οχι τα ενσεμπλ..και γινετε με βαση προγνωστικες ωρες που εχουν ολα τα μοντελα δηλαδη 48 96 120 144 ...δεν βαθμολογουνται ενδιαμεσες ωρες κλπ..και υπαρχει βαθμολογια για ολες τις ωρες αυτες απομονωσα  για να σου δειξω γιατι το ενα μοντελο ειναι 1ο και το αλλο 3ο στις βαθμολογιες σε καθε περιπτωση το δεκεμβρη που θα εχουμε και τα νεα στοιχεια θα δεις οτι η κατασταση δεν αλλαζει βαθμολογικα ...σε καθε περιπτωση ειναι σαν να μου λες οτι η αεκ εχει ομαδαρα ειναι η καλυτερη αλλα το ταμπλο να γραφει πρωτος παοκ...οποτε εγω κρινω με βαση την επιστημη και τη  στατιστικη παντα δηλαδη με πραγματικα γεγονοτα και επαληθευσιμα...απο φορεις οχι με το τι συζηταμε καφενειακα εμεις εδω μεσα..με οσες γνωσεις εχει ο καθενας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω περιμενω λοιπον με στοιχεια να μου δειξει καποιος οτι το ευρωπαικο ειναι καλυτερο απο το τζιφο τους 2 τελευταίους μήνες...η ακόμα και απο τον Ιάπωνα αν είναι καλύτερος...εγω με τις δικες μου καφενειακες γνωσεις βλεπω τα ανσαμπλ του ευρωπαίου πολύ χειρότερα από του τζίφου...και ένα ευρωπαϊκό να χει πλέον προβλήματα σε όλη τη πρόγνωση ακόμα και στις πιέσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ως προς ποιες μεταβλητές γίνονται οι βαθμολογήσεις των μοντέλων? Γιατί και εγώ ο οποίος έχω δηλώσει παμπολλες φορές ότι είμαι ευρωπαικάκιας, έχω απογοητευτεί με την συνέπεια του ευρωπαίου στις μεταβλητές. Δεν έχω αλλάξει την μέθοδο επαλήθευσης μοντέλων από την στιγμή που ξεκίνησα με τον χιονιά της Σοφίας. Παρόλα αυτά μετά από τόσο μοντελικό αγώνα, και με μεγάλη προσοχή παρατηρώ ότι ο ευρωπαίος, σαν κύριο μοντέλο, απλά δεν είναι αυτός που ήταν. Ποιος ξεχνάει την Ωκεανίδα, πόσο μπετόν αρμέ ήταν το ευρωπαικό, και ας σκεφτούμε τώρα τι έδινε στην Μήδεια, με τον βόρειο πόλο που δεν κατέβηκε ποτέ με αυτή την έννοια. [και ο τζίφος απέτυχε εκεί] Σίγουρα άλλες φορές νικάει ο ευρωπαίος, και άλλες ο τζίφος, αλλά παλιότερα πριν 4-5 χρόνια νικούσε μόνο ο ευρωπαίος

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...