Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, baristrs είπε:

Πιο μετα περιμενουμε τα οποια φαινομενα και την πτωση της θερμοκρασιας. Εγω σου προτεινω να κοιμηθεις λιγακι και ξυπνητηρι 5 το πρωι εκτος αμα δεν χαμπαριαζεις και δεν κοιμηθεις καν 😂

ααχχαχααχ μπα δε λογαριαζω, με βλεπω ξυπνιο ολη τη νυχτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ελα ρε;Καλησπερα.Θα χιονιστω εγω δηλαδη;

Τζορτζ εισαι σε καλύτερη μοίρα από όλους μας με βάση ανσαμπλ ,, αν βγουν φυσικα ...Εσύ και για τη πρωτη και για τη δεύτερη φαση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanossnow είπε:

Σιγά σιγά θα γίνει η πτώση της θερμοκρασίας, αλλά ήδη είσαι σε πολύ καλό σημείο, 4 βαθμοί αρκετά χαμηλά είναι  .

ευχαριστω πολυ αδερφε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Gary είπε:

ααχχαχααχ μπα δε λογαριαζω, με βλεπω ξυπνιο ολη τη νυχτα

Χαχαχ ωραιος.. τελος παντων μην ξεφευγουμε και απτο θεμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ελα ρε;Καλησπερα.Θα χιονιστω εγω δηλαδη;

Εσυ να αυτομπαναριστείς μην τα ακουσεις νυχτιάτικα😎🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στο επομενο ραν θα φανει ποσο θα χιονισει και αν ειμαι αισιοδοξος οτι θα ασπρισει εστω και λιγο εδω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Τζορτζ εισαι σε καλύτερη μοίρα από όλους μας με βάση ανσαμπλ ,, αν βγουν φυσικα ...Εσύ και για τη πρωτη και για τη δεύτερη φαση

Χαχαχ..να σαι καλα ρε Αντουαν.Βασικα πλακα εκανα,και καλα Γκαρυ φαση.Τωρα γυρισα δεν ειδα ακομα παιο ensembles.Ειναι πολυ διαφορετικα φετος για πρωτη φορα,δεν εχω κανενα αγχος για το χιονι,υετο θελω να βλεπω να πεφτει σε οποιαδηποτε μορφη.Εννοειται πως θα χαρω να δω να πεφτει χιονι.Μαλλον η καταστροφη το καλοκαιρι με γ....σε εντελως.Αλλο να βλεπεις σκεπασμενα τα δεντρα με χιονι και αλλο τα καρβουνα.Τελοσπαντων,μακαρι να χιονισει παντου και αυτο πιστευω βασικα οτι θα γινει.Βεβαια το τρολαρισμα θα το συνεχισω..😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το καλό είναι ότι κάθε μέρα οι μέσοι όροι όλο και βορειοδυτικοτερα πηγαίνουν τον Αζορικο, χρειαζόμαστε ακόμα 2 μέρες με συνεχομενα δυτικσματα για να είμαστε κομπλέ εδώ.

Εγώ δηλαδή θα χιονιστω το 18,19?🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μολις ειδα οτι ο παιος τις βροχες εδω της τριτης-τεταρτης,απο τα 40μμ τις πηγε στα 6μμ.Πιτσες μπλε δηλαδη.Αλλα τι να κανς;Να κατς να μαλωνς;;Ποια χιονια στις 150 και 300ωρες και μλκιες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τεσπά μικρή σημασία έχουν σε τέτοιες ώρες. Ωστόσο οι καλύτεροι κεντροβορειοι γίνονται όταν νότια της Λαμίας έχουμε 0 στα 850 η παραπάνω. Δείτε το σενάριο που θα βάλω Με γροιλανδικό και το κέντρο του αντικυκλωνα στο. Θεο

02-22-17-gens-19-1-336.png

02-22-20-gens-19-1-348.png

02-22-27-gens-19-1-360.png

02-22-43-gens-19-0-336.png.26fbe4863fe38d656d784464393a4b1e.png

02-25-21-gens-19-0-348.png

02-22-49-gens-19-0-360.png

02-22-55-gens-19-2-336.png

02-22-58-gens-19-2-348.png

02-23-05-gens-19-2-360.png

Αυτό βέβαια που τα ensemble δείχνουν χιόνια τα Χριστούγεννα προσηνεμα-κεντρονοτια και  ην επόμενη μέρα γίνονται και κεντροβορεια δεν το χω ξαναδεί...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ ο μ.ο. του ευρωπαικού για τα κοντινα (18 & 19) αλλά και για τα μακρινά (μετά τις 21/12)

Παρακατω ο μ.ο. της Αριάδνης 10 περίπου μέρες πριν 

EDE1-216.GIF?00

EDE0-240.GIF?00

κάντε συγκρισεις με τον τωρινό μ.ο. στις 240 ώρες...

Πανάγια μου 

Τι μεσος όρος είναι αυτός από ευρωπαϊκό? 

Ρε λέτε να έχουμε πανηγύρια  στο τέλος? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, south coast είπε:

Ο μέσος όρος του ευρωπαίου ακυρώνει πανηγυρικά το κύριο του.Να χάμε να λέγαμε βέβαια για τόσο μακρινές ώρες

Για αυτό τον λόγο έχει μεγάλυτερη σημασία ο μέσος όρος και τα ενσεμπλς του για τόσο μακρινα. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Πανάγια μου 

Τι μεσος όρος είναι αυτός από ευρωπαϊκό? 

Ρε λέτε να έχουμε πανηγύρια  στο τέλος? 

Χρόνια πολλά Σπύρο!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Χρόνια πολλά Σπύρο!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου 

Καλές γιορτές να έχουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Πανάγια μου 

Τι μεσος όρος είναι αυτός από ευρωπαϊκό? 

Ρε λέτε να έχουμε πανηγύρια  στο τέλος? 

Χρόνια πολλά και καλά!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, BrainA είπε:

Aυτό που λες Μιχάλη, είναι projection και wishfull thinking για πάνω από τις 240 ώρες. Δηλαδή για την αιωνιότητα. Η θέση που έχει η διάταξη αυτή στις 240 ώρες δεν δίνει τίποτα σοβαρό στον Ελλαδικό χώρο. Το "ΑΝ ΜΕΤΑ" κατέβει το κρύο εδώ ή το -8 του Λονδίνου (στις 240 ώρες) γίνει -12 δεν το ξέρει ΚΑΝΕΙΣ. Όταν έχουμε γροιλανδικό όμως, δεν νομίζω ότι, στατιστικά, ευνοημένη είναι συνήθως η Ελλάδα....

ECH1-240.GIF?12-0

Στη λαρισα που μενει ο μιχαηλ στους 2 απο τους μεγαλυτερους χιονιαδες της τελευταιας 20ετιας,το 2001 και το 2010,ειχαμε στην πρωτη περιπτωση 1050 και στη δευτερη 1070 στη γροιλανδια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, salonikatasos said:

Στη λαρισα που μενει ο μιχαηλ στους 2 απο τους μεγαλυτερους χιονιαδες της τελευταιας 20ετιας,το 2001 και το 2010,ειχαμε στην πρωτη περιπτωση 1050 και στη δευτερη 1070 στη γροιλανδια

Αυτο ηταν η διαταξη του 2001. Το κεντρο του Α ειναι στο Β. Ην. Βασιλειο (Σκωτία) όχι στην Ισλανδία-Γροιλανδία.

archives-2001-12-13-0-0.png

 

ο χάρτης για τον οποίο συζητούσαμε με τον Μιχαήλ πριν είναι αυτός.

 

ECM1-240.GIF

 

Στη διάταξη του 2010 που ήταν η παρακάτω, έχεις δίκιο. Όμως αυτό δεν αποτελεί τον κανόνα αλλά την εξαίρεση.

archives-2010-12-16-0-0.png

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε χιονισε στο χαρτη που εβαλες στα βορεια.  Βαζω και το 2001 και το 2010. Το κεντρο του αντικυκλωνα ουτε τωρα ειναι στη γροιλανδια. Βασικα δεν εχει γροιλανδικο,απλα εχει υψηλες πιεσεις στη γροιλανδια. Το θελουμε για να τραβηξει τον αζορικο δυτικοτερα ωστε να υπαρχει χωρος να κατεβει αυλωνας απο την κεντρικη ευρωπη. Τοσο παχυς αυλωνας αν κατεβει με αζορικο μονο,δεν προκειται να κατσει ευνοϊκο χαμηλο για εμας. Και το βασικοτερο θα φυγει σφαιρα νοτια σε τετοια περιπτωση

archives-2001-12-17-0-0.png.1b198a203a1c41089eeb2ad758874439.png

archives-2010-12-17-12-0.png.4f1c2a1926ffcc58ee3da2372250ce39.png

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...