Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, [weathermaniac] said:

Δεν ζούνε όλη στην Αθήνα για να είναι καλός ο αζορικος. Με τέτοιο Αυλώνα χωρίς γροιλανδικό δεν χιονίζει στα κέντροβορεια. Στα Γιάννενα ο καλύτερος χιονιάς έχει συμβεί με -6 στα 850 στην Ισπανία.

Ούτε στα Γιάννενα ζούνε όλοι Μιχάλη μου. 😋. Αλλά πέραν τούτου, επιμένω, τα Γιάννενα μια χαρά χιονίζονται με κεντροβόρειες διατάξεις. Αξιοπρεπέστατα. Ο Γροιλανδικός όμως δεν ευνοεί την Ελλάδα συνήθως, Γροιλανδικό είχε ο χάρτης που σχολιάζαμε πριν (κύριο Παίου στις 240 ώρες). Ευτυχώς προς το παρόν τα ensembles του δίνουν άλλη διάταξη, ευνοϊκότερη για το μεγαλύτερο μέρος της χώρας νομίζω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Το γραψα παραπανω ρε ειδες χιονοενς και για 19 εχει 17 σεναρια δυτικα μας με 11 με αποκοπη

Μόλις το γραψα να ναι και με καλούς αυλωνες και τα ίδια βγαζουν κι αλλο μετα καλυτερο απιστευτο...ευκαιρία μεγαλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, lk1980 είπε:

Για 20:00 δεν έδινε καθόλου mm. Από 5:00 - 20:00 θα έχει φαινόμενα στο Κιλκίς

Για την περιοχή μου αναφέρθηκα, ως παράδειγμα ότι το Ευρωπαϊκό δεν νομίζω να είναι τόσο έγκυρο. 

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

Ούτε στα Γιάννενα ζούνε όλοι Μιχάλη μου. 😋. Αλλά πέραν τούτου, επιμένω, τα Γιάννενα μια χαρά χιονίζονται με κεντροβόρειες διατάξεις. Αξιοπρεπέστατα. Ο Γροιλανδικός όμως δεν ευνοεί την Ελλάδα συνήθως, Γροιλανδικό είχε ο χάρτης που σχολιάζαμε πριν (κύριο Παίου στις 240 ώρες). Ευτυχώς προς το παρόν τα ensembles του δίνουν άλλη διάταξη, ευνοϊκότερη για το μεγαλύτερο μέρος της χώρας νομίζω.

Εχεις δικιο αλλα αυτη τη φορα μια μικρη κινηση προς γροιλανδια δεν χαλαει κανενα καθως μιλαμε για ισχυρο αντικυκλωνα δεν μπορει να κανει ζημια καθως και ο αυλωνας δεν εχει χωρο να κινηθει δυτικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Τα Γιάννενα, ας πούμε, τι θερμοκρασία έχουν σε αυτό τον χάρτη? Μιας και το +2 είναι "κάπου στο Βόλο"? 

Αρχικά να πω ότι προφανώς κάνουμε χαλαρή κουβέντα θεωρώ. Αρχικά έγραψα συγκεκριμένα, εγώ για τον εαυτό μου κ την περιοχή μου, "οι Β-ΒΔ". Η βασική διόρθωση στην απάντηση μου ήταν ότι τα σύνορα είναι από -2 κ κάτω κ όχι +2. Έχει κ μια διαφορά αυτό. Από εκεί κ πέρα, αναφέρω ότι είναι πάρα πολύ μακριά, ένα ακόμα σενάριο από τα πολλά με μικρή βαρύτητα κτλ. Αλλά σαν τάση για την Μακεδονία που κατοικώ δε νομίζω πραγματικά να μη μας αρέσει κ πολύ μάλιστα η συγκεκριμένη εικόνα. Το πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι οι ώρες, κ όχι το τι θα γινόταν μετά. Με αυτό τον χάρτη το μετά αποτελεί μια πάρα πάρα πολύ καλή ευκαιρία για τις περιοχές αυτές. Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

Και το +2 για μένα που μένω στην Θεσσαλονίκη ναι είναι στον Βόλο, αυτό είναι το βασικό μου κριτήριο κ όχι τα Γιάννενα, τι να κάνουμε τώρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, ICELARISSA said:

Εχεις δικιο αλλα αυτη τη φορα μια μικρη κινηση προς γροιλανδια δεν χαλαει κανενα καθως μιλαμε για ισχυρο αντικυκλωνα δεν μπορει να κανει ζημια καθως και ο αυλωνας δεν εχει χωρο να κινηθει δυτικα

Συμφωνώ Κώστα, αρκεί να είναι μικρή κίνηση, Στους 2 παραπάνω χάρτες το κεντρο του Α απέχει πάνω απο 2.500 km.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ ο μ.ο. του ευρωπαικού για τα κοντινα (18 & 19) αλλά και για τα μακρινά (μετά τις 21/12)

Παρακατω ο μ.ο. της Αριάδνης 10 περίπου μέρες πριν 

EDE1-216.GIF?00

EDE0-240.GIF?00

κάντε συγκρισεις με τον τωρινό μ.ο. στις 240 ώρες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τεσπά μικρή σημασία έχουν σε τέτοιες ώρες. Ωστόσο οι καλύτεροι κεντροβορειοι γίνονται όταν νότια της Λαμίας έχουμε 0 στα 850 η παραπάνω. Δείτε το σενάριο που θα βάλω Με γροιλανδικό και το κέντρο του αντικυκλωνα στο. Θεο

02-22-17-gens-19-1-336.png

02-22-20-gens-19-1-348.png

02-22-27-gens-19-1-360.png

02-22-43-gens-19-0-336.png.26fbe4863fe38d656d784464393a4b1e.png

02-25-21-gens-19-0-348.png

02-22-49-gens-19-0-360.png

02-22-55-gens-19-2-336.png

02-22-58-gens-19-2-348.png

02-23-05-gens-19-2-360.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ένα πράγμα θα πω για τους κεντροβορειους αν δε καταφέρουμε να χιονισουμε με τέτοια ανσαμπλ ειμαστε για σκότωμα 

Κάντο λίγο πιο λιανα βρε παλληκάρι!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Gary είπε:

πατριωτη τι ωρα περιπου θα ξεκινησουν τα φαινομενα σε μας?

απο οτι ειδα στα γρηγορα απο ξημερωματα ας ελπισουμε να ειναι χιονι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snowjunky είπε:

Κάντο λίγο πιο λιανα βρε παλληκάρι!!

Τι πιο λανια ειναι τουμπανο για να δουμε καλα χιονια ενω αφηνουν παραθυρο αχνης πετσας και για τις 19

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο.κ. τα ανσαμπλ θερμοκρασιακά για εδω

image.thumb.png.1a79b928734055e67043d622c40e4ed6.png

και για τα μακρινά ήδη ο μ.ο. τρέχει στο -3.6 για Χαλκιδα παραμονη Χριστουγεννων και με πολλά καλά σεναρια

image.thumb.png.048536d0ef3ba0a9d784ba6d28be7e6a.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Ο μέσος όρος του ευρωπαίου ακυρώνει πανηγυρικά το κύριο του.Να χάμε να λέγαμε βέβαια για τόσο μακρινές ώρες

Πανω απο τις 120-144 ωρες τα κυρια δεν εχουν μεγαλη σημασια τα ενς οδηγουν την κατασταση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το καλό είναι ότι κάθε μέρα οι μέσοι όροι όλο και βορειοδυτικοτερα πηγαίνουν τον Αζορικο, χρειαζόμαστε ακόμα 2 μέρες με συνεχομενα δυτικσματα για να είμαστε κομπλέ εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άρα με βάση τον μέσο όρο θα χιονίσει σε όλη την Ελλάδα. Γτ βλέπω πανηγύρι από όλους. Μια λεπτομέρεια: Μιλάμε για 9 μέρες μετά το λιγότερο. Καλό βράδυ παίδες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Άρα με βάση τον μέσο όρο θα χιονίσει σε όλη την Ελλάδα. Γτ βλέπω πανηγύρι από όλους. Μια λεπτομέρεια: Μιλάμε για 9 μέρες μετά το λιγότερο. Καλό βράδυ παίδες. 

Ναι νικολα ...απλά τα κεντροβορεια έχουν το πρώτο λόγο για τα πεδινα γιατξ στα ημιορεινά για παράδειγμα των ανατολικών μπορει να ρίξει παρα πολυ,, πικ πολυ και απο τα ορεινά των κεντροβοριεων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Λευκα Χριστουγεννα στο Κοκκινο βοιωτιας..Τσιπουρακια,με oldboy332 και πεθερο και ειμαι κομπλε...Ολοι θα παρουμε...Θα χει συνεχεια η φαση...

Πρωτα θα κατεβουν τα Κογκακια...Ο Μεγας Κογκας θα κατεβει φετος με ελκηθρο και θα μπει απο την καμιναδα..😜

Παίζουμε χωρίς άγχος εμείς φίλε 😉😄.Βλέπεις,δεν ασχολούμαι . Έχουμε πει στο ματς κεντροβόρεια -κεντρονότια κερδίζει πάντα στο τέλος η Βοιωτία . 

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanossnow είπε:

Έχεις ακόμα , αυτό δεν είναι τίποτα, από το ξημέρωμα μπορεί να έχεις χιόνια. 

να περιμενω πτωση της Τ κατα τη διαρκεια της νυχτας?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Gary είπε:

δηλαδη?

Πιο μετα περιμενουμε τα οποια φαινομενα και την πτωση της θερμοκρασιας. Εγω σου προτεινω να κοιμηθεις λιγακι και ξυπνητηρι 5 το πρωι εκτος αμα δεν χαμπαριαζεις και δεν κοιμηθεις καν 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ναι νικολα ...απλά τα κεντροβορεια έχουν το πρώτο λόγο για τα πεδινα γιατξ στα ημιορεινά για παράδειγμα των ανατολικών μπορει να ρίξει παρα πολυ,, πικ πολυ και απο τα ορεινά των κεντροβοριεων 

Ελα ρε;Καλησπερα.Θα χιονιστω εγω δηλαδη;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Gary είπε:

να περιμενω πτωση της Τ κατα τη διαρκεια της νυχτας?

Σιγά σιγά θα γίνει η πτώση της θερμοκρασίας, αλλά ήδη είσαι σε πολύ καλό σημείο, 4 βαθμοί αρκετά χαμηλά είναι  .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...