Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, nikolas 2365 είπε:

Μοναδική ελπίδα για να μην ακούμε άλλο για καλό Γροϊλανδικό. Άλλο να θέλουμε να χιονίσει στις περιοχές μας και άλλο να θέλουμε καταστροφικά σενάρια για μεγάλο κομμάτι της χώρας και να μιλάμε για άχρηστα κρύα.

istockphoto-492517202-1024x1024.jpg

Έχει απλώσει πλοκάμια παντού από Γιάννενα μέχρι Λαμία!!!

Επεξεργάστηκε από kostasmarousi13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Gary είπε:

καλησπερα στη παρεα. κανενα νεο για χιονακι για μενα???? 🙂

Τίποτα απολύτως γκάρυ. Από την νέα χρονιά, αν γίνει κάτι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Το ουκμο εφτιαξε παντως αρκετα

Ναι και εμένα μου άρεσε σχετικά, αν και έχω και τα ερωτηματικά βέβαια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Αυτη τη στιγμη που μιλαμε παντως βαση και ενς υπαρχει γυρω στο 30 τις εκατο πιθανοτητα για ψυχρη εισβολη στα τελη του χρονου

Α και κάτι άλλο. 10-20 χλμ ανατολικά μας έχει χιονοκουρτίνες τώρα. Λες να μα μας έρθει καμιά εκπληξούλα στο νάουκαστ? χεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Α και κάτι άλλο. 10-20 χλμ ανατολικά μας έχει χιονοκουρτίνες τώρα. Λες να μα μας έρθει καμιά εκπληξούλα στο νάουκαστ? χεχε

Εχει μαυρισει ο τοπος για τις επιμενες 2_3 ωρες θα αυξηθουν οι υγρασιες προς τα μεσα απο το αιγαιο...ισως ...αγια κλπ χιονιζει εκ νεου το πρωι το ειχε στρωσει μετα το γυρισε σε βροχη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αυτη τη στιγμη που μιλαμε παντως βαση και ενς υπαρχει γυρω στο 30 τις εκατο πιθανοτητα για ψυχρη εισβολη στα τελη του χρονου

💯…%.......😁🥶🙏🙏🙏🙏🙏😁😁🆘

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1639844668058_6878007050614742960.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καθαρή διαίσθηση. Έτσι όπως έχει στηθεί το σκηνικό παίζει το εξής σενάριο:

Ανασύνταξη αζορικου γύρω στις 28. Το κρύο που θα υπάρχει στα Βορειοανατολικά μας να κατευθυνθεί προς Ιταλία με δύο διεξόδους: 

1. Εκφυλισμός εκεί και χαμηλό που θα δώσει κεντροβόρειο χιονιά

2. Όχι εκφυλισμός και νοτιανατολική πορεία του Αυλώνα με χαμηλό από δυτικά προς Ανατολικά που θα δώσει μεγάλο χιονιά αρχικά κεντροβορεια μετά προσηνεμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Καθαρή διαίσθηση. Έτσι όπως έχει στηθεί το σκηνικό παίζει το εξής σενάριο:

Ανασύνταξη αζορικου γύρω στις 28. Το κρύο που θα υπάρχει στα Βορειοανατολικά μας να κατευθυνθεί προς Ιταλία με δύο διεξόδους: 

1. Εκφυλισμός εκεί και χαμηλό που θα δώσει κεντροβόρειο χιονιά

2. Όχι εκφυλισμός και νοτιανατολική πορεία του Αυλώνα με χαμηλό από δυτικά προς Ανατολικά που θα δώσει μεγάλο χιονιά αρχικά κεντροβορεια μετά προσηνεμα 

Οι πιθανοτητες ειναι για βαρβατη ψυχρη εισβολη οποτε βγαλε τα κ.β απο την εξισωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Οι πιθανοτητες ειναι για βαρβατη ψυχρη εισβολη οποτε βγαλε τα κ.β απο την εξισωση

Οπότε στην βόρεια Ελλάδα , 2022 θα δούμε χιόνι λογικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Οι πιθανοτητες ειναι για βαρβατη ψυχρη εισβολη οποτε βγαλε τα κ.β απο την εξισωση

Κώστα εγώ πιστεύω παίζει πολύ το σενάριο Αριάδνης με επεισόδια για όλους. Γιατί το κρύο δεν φεύγει από τα βορειοανατολικά. Λίγο να σηκωθεί ο Αζορικος, ανάλογα με το σημείο θα δώσει χιόνι σε εμάς σίγουρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωπωπ θα το σκάσει το ουκμό μετά τις 26 φαίνεται μεγάλες αλλαγές του Κόγκα β.α...α κάνει ανασύνταξη και επιστροφή ,καμια σχέση τι δείχνανε δύο μέρες τα τρεξίματα... μπαίνουν υψηλές πιέσεις από Ατλαντικο πάμε γεραααααα να το φέρουμε ΟΧΙ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΊΑ καιροφιλοι μου θετική ενέργεια μόνο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Κώστα εγώ πιστεύω παίζει πολύ το σενάριο Αριάδνης με επεισόδια για όλους. Γιατί το κρύο δεν φεύγει από τα βορειοανατολικά. Λίγο να σηκωθεί ο Αζορικος, ανάλογα με το σημείο θα δώσει χιόνι σε εμάς σίγουρα. 

Για πρωτο χρονο μιλαω μετα ναι ουτως η αλλος με βαρβατη ψυχρη εισβολη σχεδον παντα υπαρχουν και στα κ.β χιονια με μορφη νυφιτσας χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλους χάρτες από αύριο μεθαύριο...έτσι όπως μας το έκανε το γύρισμα μέσα σε δύο μέρες πιστεύω θα το ξαναγυρίσει πίσω.Αυτο το γιγάντιο Ατλαντικό χαμηλό δεν με πείθει ότι μπορεί να κάνει τέτοια ζημια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Οι πιθανοτητες ειναι για βαρβατη ψυχρη εισβολη οποτε βγαλε τα κ.β απο την εξισωση

Όλα τα σενάρια του ευρωπαιου που κατεβαίνουν τέλη του μήνα εδώ φτάνουν πο μςιον 1 μέχρι μείον 7 και ένα μόνο μέχρι μείον 10...αρα δεν υπαρχει πουθενα βαρ ατη ψυχρη εισβολη στις βαρβατες ψυχρες εισβολες Εγώ έχω κάτω από μείον 10....και εικόνα των ανσάμπλ.μονο 30 τοις εκατο δεν είναι αυτό για βάρβαρη ψυχρή εισβολη,,,,30 τοις εκατο μια ς κανονικής ψυχρής εισβολής Δεκεμβρίου θα τη χαρακτήριζα 

 

 

 

Screenshot_20211218-184833_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Όλα τα σενάρια του ευρωπαιου που κατεβαίνουν τέλη του μήνα εδώ φτάνουν πο μςιον 1 μέχρι μείον 7 και ένα μόνο μέχρι μείον 10...αρα δεν υπαρχει πουθενα βαρ ατη ψυχρη εισβολη στις βαρβατες ψυχρες εισβολες Εγώ έχω κάτω από μείον 10....και εικόνα των ανσάμπλ.μονο 30 τοις εκατο δεν είναι αυτό για βάρβαρη ψυχρή εισβολη,,,,30 τοις εκατο μια ς κανονικής ψυχρής εισβολής Δεκεμβρίου θα τη χαρακτήριζα 

 

 

 

Screenshot_20211218-184833_Chrome.jpg

Το τι δειχνουν τα ενς του ευρωπαικου δν εχει σημασια με το τι θα γινει υπαρχουν και αλλα στοιχεια που καταλαβαινεις αν ερθει βαρβατη ψυχρη εισβολη η κανονικη...δεν ειναι κακο να ερθει βαρβατη ψυχρη εισβολη καλυτερα ..το 90 τις εκατο των προσηνεμων εισβολων κ.β φαινονται στην αρχη

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-0-288.png?12

εδώ πρέπει να γίνει η ένωση των υψηλών πιέσεων στη γροιλανδία με τα απομεινάρια του αζορικού μπας και σηκωθεί ο δεύτερος. Από τη μεριά της ευρώπης μια χαρά είναι αυτό που υπάρχει πάνω στη σκανδιναβία και στον συγκεκριμένο χάρτη υπάρχει και αυτό το 1000αρι μεταξύ γαλλίας-ισπανίας που είχε ξεκινήσει πολλές ώρες πιο πριν στις 234 ως ένα απλό χαμηλό από τον ατλαντικό που μπήκε στην ευρωπαΪκή κυκλοφορία. αυτό είναι και που θα βγάλει το χαμηλό στη συνέχεια του τρεξίματος από αρκετά καλή θέση εκκίνησης. το θέμα είναι να τραβηχτεί προς τα ΒΔ ο αζορικός για να μπορέσει να κινηθεί ο αυλώνας και το κρύο προς την ιταλία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο 12αρι ο αζορικός ζορίστηκε να ανέβει όσο θα θέλαμε,οπότε το μεγάλο χιόνι περιορίστηκε στα βαλκάνια και το κρύο έφτασε μέχρι τα σύνορα. αν είχε πάει πιο ΒΔ όλο αυτό θα κατέβαινε και θα ευνοούσε εμάς

gfs-0-318.png?12

gfs-1-318.png?12

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αυτη τη στιγμη που μιλαμε παντως βαση και ενς υπαρχει γυρω στο 30 τις εκατο πιθανοτητα για ψυχρη εισβολη στα τελη του χρονου

Για λέγε.... Ισχύει ακόμα  η πεποίθηση ότι με την απομάκρυνση του τυφώνα στον δυτικό Ειρηνικό προς Κίνα θα αλλάξουν τα τρεξίματα από Δευτέρα... Δε βλέπω να το τονίζεις αυτές τις μέρες που όλοι γκρινιάζουν.... Μηπως άλλαξε κάτι στην προηγούμενη εκτίμηση? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...