Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

Όχι βρε, 850

Ε στα 850μ χαίρω πολύ βρε συ 😛 Σιγά το κατόρθωμα. Το πεδινό χιόνι είναι ο στόχος.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Severe_Lover είπε:

Η χαμηλή προβλεψιμότητα οφείλεται σε αυτό εδώ...ξεκίνησε η στενή πολιορκία του Στροβιλου... ραγδαίες οι αλλαγές σε κάθε εάν ακόμα για το σκ....τι να λέμε για μετά....από 19 ξεκινάει και εκτείνεται η θέρμανση στην πλευρά Σιβηρίας....θα μετατοπίσει τον Στροβιλο σίγουρα αλλαγές περνάνε στην τροπόσφαιρα και επηρεάζουν τα πάντα...θα δούμε πολλά ακόμα για την άλλη βδομάδα και μετά....!

Screenshot_2021-12-14-21-10-25-194.jpg

Αυτό ίσως σημαίνει πολλά και τίποτα.Ισως σημαίνει δημιουργία σιβηρικου και δημιουργία άκρως χειμερινών καταστάσεων σε όλη την Ευρώπη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, bardaris είπε:

με τα μεχρι στιγμής στοιχεία..

Για σαλονίκη σε μια υετικά ετσι και αλλιώς ανάπηρη πόλη...περιμένουμε μια ξηρή ,ηπειρωτική μάζα να μας δώσει υετό μπριιιιιιτσ με τπτ...!.ελπιζα σε δυτίκιση αλλά πάλι ο Αυλώνας ξεκινά και αναπτύσεται από νότια πλάτη  κοντά σε εμάς..δηλαδή ..και ετσι δεν προλαβαίνει να αναπτυχθεί στο Ιόνιο αλλά αναπτύσεται μια χαρά στο Αιγαίο...με οτι σημαίνει αυτό για τους νότιους.

Καρδιτσοτρικαλοκαλαμπάκες(κεντροδυτικά όπως λεμε κεντάκυ) εχουν τα φόντα από αουτσάινερ να γίνουν φαβορί.

Λαμία Βολος Χαλκιδα είναι φαβορί και εχω απεριόριστο σεβασμό στις δυναμικές αυτών των τόπων.αλλά ...ρε παιδιά τα μοντέλα μια ζωή σας χαιδεύουν και μετά σας τα πάιρνουν πίσω..ειδικά με τον βόλο και εμενα μου σπαει τα νευρα.

Αττική για μένα σίγουρα η μεγάλη εκπληξη.....αφου σκεφτομαι να κατέβω!

.....μόνο με κλοπή σώζεται το παιχνίδι...δηλαδής το κρυο δεν καταφέρνει να φτάσει τόσο νότια....και η γραμμή του -5 -6 κολλάει σε εμάς..και σκαβει βορειοδυτικό Αιγαίο..χα..!

Φιλοι μου εχω μια απορια.....οπως ειπα πριν ειμαι ασχετος απο μετεωρολογικους ορους,στην περιοχη μου 30 χιλιομετρα εξω απο λαμια και 40χλμ απο καρπενησι δυτικη φθιωτιδα,πως γινεται παντα οταν ερχεται κυμα απο ανατολικα και πιανει εβοια αθηνα κλπ εμεις εχουμε παντα ηλιο..ενω απο δυτικα μας θαβει.ειτε βροχη ειτε χιονι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Για Βόλο δεν τα παίρνουν πίσω, έχει ρίξει 20+cm πολλές φορές. Τώρα αν εννοούμε ότι παίρνουν πίσω κάτι που το δείχνουν μια βδομάδα πριν, ε εντάξει. Αν συμβεί μια μέρα πριν, τότε ναι να πεις ότι το πήρε πίσω. Ίσα ίσα στον χιονιά του Φλεβάρη δεν έδειχναν τίποτα και έριξε 30cm σε κάποια σημεία..

 Οσες φορές σας βλέπω πάντοτε σας βγάζουν απίθανα υψη υετού και στην Χαλκίδα τα ίδια...και μετά γίνεται σούπα...μιλάω τις περισσοτερες φορές για βροχές...από την άλλη μεριά....δεν εχω ιδέα για τις δυναμικές σας στους βόρειους ανέμους δλδ πως συμπεριφέρετε ο καιρός σε ΒΔ ΒΑ κλπ πάντως για την ώρα ειστε απο τα φαβορί!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Panagiotis είπε:

850hpaaaaaa 😂

Ααα χαχα οκ. Ε και πάλι με -4 στα 850 πως να χιονίσει στα 0μ; Εκτός αν μιλάμε για κλειστές πόλεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

Η χαμηλή προβλεψιμότητα οφείλεται σε αυτό εδώ...ξεκίνησε η στενή πολιορκία του Στροβιλου... ραγδαίες οι αλλαγές σε κάθε ράν ακόμα για το σκ....τι να λέμε για μετά....από 19 ξεκινάει και εκτείνεται η θέρμανση στην πλευρά Σιβηρίας....θα μετατοπίσει τον Στροβιλο σίγουρα αλλαγές περνάνε στην τροπόσφαιρα και επηρεάζουν τα πάντα...θα δούμε πολλά ακόμα για την άλλη βδομάδα και μετά....! Τα ματια θα μας βγούνε σίγουρα...🆘😁

Screenshot_2021-12-14-21-10-25-194.jpg

Αυτο θα αρχισει να εχει αποτελεσματα μετα απο 15 μερες δεν εχει τοσο σχεση με το τωρα.ασε που ειναι ψευτοθερμανση οχι κατι τρομερο..

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εκειπου ειμασταν μια χαρα οι κεντρικοι με τα 12αρια ερχεται ο παιος και τον στελνει ολο αιγαιο..Παλι θα χασουμε χιονια για λιγα χιλιομετρα καιθαβλεπουμε στα καναλια την θηβα με μια σειρα αποκλεισμενων φορτηγων εξω απο τα διοδια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, yiannis_volos said:

Ααα χαχα οκ. Ε και πάλι με -4 στα 850 πως να χιονίσει στα 0μ; Εκτός αν μιλάμε για κλειστές πόλεις.

Εγώ είμαι στα 400μ και αν θυμάμαι καλά πρέπει να παίζαμε -4. Βλέπω στα 6ζ ότι Κυριακή-Δευτέρα θα παίζει από -4 μέχρι -5.3 και -29 με -27 στα 500 και αναθαρρώ 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

 Οσες φορές σας βλέπω πάντοτε σας βγάζουν απίθανα υψη υετού και στην Χαλκίδα τα ίδια...και μετά γίνεται σούπα...μιλάω τις περισσοτερες φορές για βροχές...από την άλλη μεριά....δεν εχω ιδέα για τις δυναμικές σας στους βόρειους ανέμους δλδ πως συμπεριφέρετε ο καιρός σε ΒΔ ΒΑ κλπ πάντως για την ώρα ειστε απο τα φαβορί!

Η Χαλκίδα δεν ξέρω τι χρειάζεται και αν την ευνοεί ο ΒΔ όπως εδώ. Εδώ είναι δίπλα η πεδιάδα της Θεσσαλίας και με ΒΔ έρχεται όλο το ψύχος οπότε δεν χρειάζεται και ακραίες στα 850 για να χιονίσει. Απλά θέλουμε το χαμηλό να έχει συγκεκριμένη τροχιά ώστε να μην έχουμε ανατολικό άνεμο που σημαίνει υετός μηδέν και ανεβασμένες Τ. Τώρα για το ΣΚ δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί δεν ξέρω τι άνεμο θα έχει και ότι και να δείχνουν δεν τα πιστεύω. Το Φλεβάρη έδινε ανατολικό συνέχεια, ακόμη και στο nowcast και στην πραγματικότητα είχε μονίμως ΒΔ. Πάντως πιστεύω η σύγκλιση θα βγει πιο νότια από εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

Εγώ είμαι στα 400μ και αν θυμάμαι καλά πρέπει να παίζαμε -4. Βλέπω στα 6ζ ότι Κυριακή-Δευτέρα θα παίζει από -4 μέχρι -5.3 και -29 με -27 στα 500 και αναθαρρώ 😁

Καμία σύγκριση φίλε Παναγιώτη 

archives-2017-1-9-0-1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Η Χαλκίδα δεν ξέρω τι χρειάζεται και αν την ευνοεί ο ΒΔ όπως εδώ. Εδώ είναι δίπλα η πεδιάδα της Θεσσαλίας και με ΒΔ έρχεται όλο το ψύχος οπότε δεν χρειάζεται και ακραίες στα 850 για να χιονίσει. Απλά θέλουμε το χαμηλό να έχει συγκεκριμένη τροχιά ώστε να μην έχουμε ανατολικό άνεμο που σημαίνει υετός μηδέν και ανεβασμένες Τ. Τώρα για το ΣΚ δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί δεν ξέρω τι άνεμο θα έχει και ότι και να δείχνουν δεν τα πιστεύω. Το Φλεβάρη έδινε ανατολικό συνέχεια, ακόμη και στο nowcast και στην πραγματικότητα είχε μονίμως ΒΔ. Πάντως πιστεύω η σύγκλιση θα βγει πιο νότια από εδώ.

εγώ νομίζω ότι θα έχετε εντονα φαινόμενα...αλλά με αμφίβολη χρονική διάρκεια....με τα στοιχεία που έχουμε τώρα πράγματι η συγκλιση βγαίνει πιο νότια...αλλά ποτέ δεν ξέρεις....αυτο με τον ΒΔ και την θεσσαλία δεν το ξερα....ωραία φάση....οι περισσότεροι την πατάν στον ΒΔ με πρώτους εμάς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

εγώ νομίζω ότι θα έχετε εντονα φαινόμενα...αλλά με αμφίβολη χρονική διάρκεια....με τα στοιχεία που έχουμε τώρα πράγματι η συγκλιση βγαίνει πιο νότια...αλλά ποτέ δεν ξέρεις....αυτο με τον ΒΔ και την θεσσαλία δεν το ξερα....ωραία φάση....οι περισσότεροι την πατάν στον ΒΔ με πρώτους εμάς.

Η θεσσαλια παιζει ακομα για ενα ψευτοαχνισμα και ο βολος για καλα φαινομενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

εγώ νομίζω ότι θα έχετε εντονα φαινόμενα...αλλά με αμφίβολη χρονική διάρκεια....με τα στοιχεία που έχουμε τώρα πράγματι η συγκλιση βγαίνει πιο νότια...αλλά ποτέ δεν ξέρεις....αυτο με τον ΒΔ και την θεσσαλία δεν το ξερα....ωραία φάση....οι περισσότεροι την πατάν στον ΒΔ με πρώτους εμάς.

Εδώ ο ΒΔ είναι ευλογία το Χειμώνα και κατάρα το καλοκαίρι. Με κανέναν άλλον άνεμο δεν χιονίζει εδώ, ούτε καν με καθαρό Β.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 minutes ago, yiannis_volos said:

Αν έχει -5 με ΒΔ θα το παλέψει και ο Βόλος. Το λιμάνι λογικά όχι αλλά από Γιάννη Δήμου και πάνω θεωρώ έστω απλή χιονόπτωση θα έχει.

Οριακα με -6 στην καλυτερη απλα θα μαστε πολυ οριακα, αντε για λιγο βαρια να δω χιονακι εγω πανω στα κηπια ανακασιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά η Χαλκίδα στη καλύτερη αν δει χιονόνερο.. Μιλαω ξεκάθαρα για κέντρο. Αν στα 850 είχαμε ένα -7 τότε με καλά 500αρια και με φουλ ραγδαιοτητα θα είχαμε χιονόπτωση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και τα νεα από τους αεροχειμάρους ειναι γα*άτα...(σόρυ) ο γκόγκας δεν φεύγει....στον Καυκασο αλλά ειναι από πάνω μας και μας αλλαζει τα φώτα...οποιος θελει κοιτά εδώhttps://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream?fbclid=IwAR3_4Ay_ANIGX1A9AKswenuZaPDvhJNaDMp0FrnBW_Dx9AwnZm1uM8QKlr4

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, bardaris είπε:

με τα μεχρι στιγμής στοιχεία..

Για σαλονίκη σε μια υετικά ετσι και αλλιώς ανάπηρη πόλη...περιμένουμε μια ξηρή ,ηπειρωτική μάζα να μας δώσει υετό μπριιιιιιτσ με τπτ...!.ελπιζα σε δυτίκιση αλλά πάλι ο Αυλώνας ξεκινά και αναπτύσεται από νότια πλάτη  κοντά σε εμάς..δηλαδή ..και ετσι δεν προλαβαίνει να αναπτυχθεί στο Ιόνιο αλλά αναπτύσεται μια χαρά στο Αιγαίο...με οτι σημαίνει αυτό για τους νότιους.

Καρδιτσοτρικαλοκαλαμπάκες(κεντροδυτικά όπως λεμε κεντάκυ) εχουν τα φόντα από αουτσάινερ να γίνουν φαβορί.

Λαμία Βολος Χαλκιδα είναι φαβορί και εχω απεριόριστο σεβασμό στις δυναμικές αυτών των τόπων.αλλά ...ρε παιδιά τα μοντέλα μια ζωή σας χαιδεύουν και μετά σας τα πάιρνουν πίσω..ειδικά με τον βόλο και εμενα μου σπαει τα νευρα.

Αττική για μένα σίγουρα η μεγάλη εκπληξη.....αφου σκεφτομαι να κατέβω!

.....μόνο με κλοπή σώζεται το παιχνίδι...δηλαδής το κρυο δεν καταφέρνει να φτάσει τόσο νότια....και η γραμμή του -5 -6 κολλάει σε εμάς..και σκαβει βορειοδυτικό Αιγαίο..χα..!

Καλαμπάκα πως να βρει υετό, είναι τέρμα ξερό το διάγραμμα 🥺

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Trans Siberian είπε:

Οριακα με -6 στην καλυτερη απλα θα μαστε πολυ οριακα, αντε για λιγο βαρια να δω χιονακι εγω πανω στα κηπια ανακασιας

Πριν μερικά χρόνια έστρωσε στο δρόμο με -4 στα 850 (ίσως και -3 δεν θυμάμαι καλά) λόγω φοβερής ραγδαιοτητας παρόλο που είχε οριακά θετικές. Και φυσικά είχε τον μαγικό ΒΔ. Αν έχει και τώρα ΒΔ κάτι μπορεί να γίνει έστω μικρό γιατί δεν ξέρουμε πόσο υετό θα έχει. Πάντως εδώ δεν πετάμε λευκή πετσέτα μέχρι το nowcast.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos said:

Πριν μερικά χρόνια έστρωσε στο δρόμο με -4 στα 850 (ίσως και -3 δεν θυμάμαι καλά) λόγω φοβερής ραγδαιοτητας παρόλο που είχε οριακά θετικές. Και φυσικά είχε τον μαγικό ΒΔ. Αν έχει και τώρα ΒΔ κάτι μπορεί να γίνει έστω μικρό γιατί δεν ξέρουμε πόσο υετό θα έχει. Πάντως εδώ δεν πετάμε λευκή πετσέτα μέχρι το nowcast.

Ναι εννοειται εμενα με νοιαζει να χει φαινομενα φουλ και οχι βα αληθεια θα κοψει και απο πιθανο χιονι σε πορταρια μακρινιτσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Mercedakias είπε:

Καλαμπάκα πως να βρει υετό, είναι τέρμα ξερό το διάγραμμα 🥺

με μια καθυστέρηση στο Αιγαιο και στην αρχή της εισοδου του στο Αιγαίο να έχει μία δυτική ανάπτυξη....τοτε μαζεύει υγρασία....και την ρίχνει πάνω σας και σε ολα τα κεντροδυτικά....αλλα είπαμε ειστε αουτσαιντερ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Trans Siberian είπε:

Ναι εννοειται εμενα με νοιαζει να χει φαινομενα φουλ και οχι βα αληθεια θα κοψει και απο πιθανο χιονι σε πορταρια μακρινιτσα

Αν έχει ΒΑ πάμε για τσίπουρα να περάσει η ώρα 😛 αλλιώς εξόρμηση από Γιάννη Δήμου και πάνω!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Παιδιά η Χαλκίδα στη καλύτερη αν δει χιονόνερο.. Μιλαω ξεκάθαρα για κέντρο. Αν στα 850 είχαμε ένα -7 τότε με καλά 500αρια και με φουλ ραγδαιοτητα θα είχαμε χιονόπτωση. 

Νικολα καλησπερα, για Αυλωνα εχεις καμμια αποψη;θα το δουμε να πεφτει η οριακα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...