Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει παιδιά δεν θα μας καθόταν με την πρώτη. Το καλό είναι ότι θα έχουμε χειμωνιάτικες Τ συνέχεια, τα χιόνια στα βουνά θα μείνουν, δεν φαίνονται πουθενά ανοησίες όπως βροχές στα 2000μ. Ας περάσει το ΣΚ και ότι γίνει, το πολύ πολύ πάμε σε ένα κοντινό βουνό. Δεν μπορούμε να κάνουμε και κάτι άλλο έτσι και αλλιώς. Το επόμενο από Δευτέρα θα το δούμε με καθαρό μυαλό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

έλα καλό μου!!!

ECE1-144.GIF?14-0

Μέχρι β.γροιλανδια έφτασε δε γίνεται να μην έρθει.... εκτός αν χρειάζεται σιβηρικος για σπρώξιμο...

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ξέρω ότι αν αυτός ο αυλώνας 18-19 έμπαινε Ιόνιο - Αδριατική και έβγαζε χαμηλό ανοιχτά του Ιονίου, θα θαβόταν το σύμπαν στα 3/4 της χώρας ακόμα και με -2, -3 στα 850hpa. Και τι θα γίνει? Θα χαραμιστεί στο Αιγαίο για να θάψει ορεινά-ημιορεινά με -4, -5. Ένα repeat του story δίχως τέλος.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το χάλασε μια κουτσουλιά πάνω ψηλά, δε πειράζει δε θέλουμε την καλη διάταξη στις 168 ώρες, κάτω απο 120 τη θέλουμε, πάμε για ανσαμπλ...

ECE1-168.GIF?14-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

το χάλασε μια κουτσουλιά πάνω ψηλά, δε πειράζει δε θέλουμε την καλη διάταξη στις 168 ώρες, κάτω απο 120 τη θέλουμε, πάμε για ανσαμπλ...

ECE1-168.GIF?14-0

Αυτή η Κουτσουλιά εμφανίζεται σε όλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Εγώ ξέρω ότι αν αυτός ο αυλώνας 18-19 έμπαινε Ιόνιο - Αδριατική και έβγαζε χαμηλό ανοιχτά του Ιονίου, θα θαβόταν το σύμπαν στα 3/4 της χώρας ακόμα και με -2, -3 στα 850hpa. Και τι θα γίνει? Θα χαραμιστεί στο Αιγαίο για να θάψει ορεινά-ημιορεινά με -4, -5. Ένα repeat του story δίχως τέλος.

Ε είναι ατυχία αλλά δεν φταίει κανείς. Έτσι είναι ο καιρός..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aυτη η αηδία δυτικά της Πορτογαλίας αν ρουφηχτει από το Ατλαντικό χαμηλό αυτόματα όλα δεν φεύγουν 300 χιλιόμετρα δυτικά? Υπάρχει περίπτωση να απορροφηθεί αυτό το πραγμα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Καλησπερα σε ολους..εγω δεν γωριζω καθολου απο μετεωρολογικους ορους,απλα μου αρεσει να βλεπω..και ειμαι χιονοφιλος...τελικα τι θα γινει το σκ???

Καλησπερα φιλε και καλως ηλθες! Τα εως τωρα δεδομενα δειχνουν οτι παμε σε ψυχρο καιρο με χιονια οχι μονο στα ορεινα αλλα και σε ημιορεινες περιοχες της κεντρονοτιας ανατολικης ηπειρωτικης χωρας.Ενδεχομενος να χιονισει τοπικα και σε πεδινες περιοχες.Για ασφαλη προβλεψη οσο αφορα τον επηρεασμο απο φαινομενα αλλα και ως προς την ακριβη θερμοκρασια θα πρεπει να περιμενουμε εως την Πεμπτη το μεσημερακι περιπου. Εαν θες να παρακολουθεις και εσυ χαρτες εδω ειναι λιγα λινκ (εαν δεν τα ξερεις) για να αρχισεις τη παρακολουθηση.

https://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php

https://meteologix.com/gr/model-charts/euro

https://meteologix.com/gr/forecast/257975-makrakomi/xltrend

https://www.wetterzentrale.de/de/show_diagrams.php?model=gfs&lid=ENS&var=2&bw=1&geoid=52421

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Trans Siberian είπε:

Για μαγνησια εχουμε κλειδωσει χιονια πανω απο 300μετρα περιπου σιγουρα

Αν έχει -5 με ΒΔ θα το παλέψει και ο Βόλος. Το λιμάνι λογικά όχι αλλά από Γιάννη Δήμου και πάνω θεωρώ έστω απλή χιονόπτωση θα έχει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμη και για το Σαββατο το μεσημέρι υπάρχει μέλος στα ανσαμπλ του τζίφου που τρέχει στους +1.8 βαθμούς (στα 850) και μέλος στους -7.4 βαθμούς!

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=12&date=2021-12-14&model=gfs&member=ENS&bw=1

Το κύριο τρέξιμο τρέχει στους -2.8 βαθμούς, το κοντρολ στους -4,3 και ο μέσος όρος στους -4. 

17 μέλη και το κοντρόλ τρέχουν ψυχρότερα και κάποια αρκετά ψυχρότερα από το κύριο για Σαββατο μεσημέρι.

Περίπου τα ίδια και την Κυριακή.

Με τα παραπάνω θέλω να δείξω ότι ακόμη υπάρχουν αρκετά σενάρια στο καιρικό τραπέζι (του τζίφου τουλάχιστον) τα οποία μπορούν να αλλάξουν πολλά. Οπότε υπομονή μέχρι αύριο στα 12αρια που πλέον θα υπάρχει πολύ καλή εικόνα για Σαββατο και για Κυριακή.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με τα μεχρι στιγμής στοιχεία..

Για σαλονίκη σε μια υετικά ετσι και αλλιώς ανάπηρη πόλη...περιμένουμε μια ξηρή ,ηπειρωτική μάζα να μας δώσει υετό μπριιιιιιτσ με τπτ...!.ελπιζα σε δυτίκιση αλλά πάλι ο Αυλώνας ξεκινά και αναπτύσεται από νότια πλάτη  κοντά σε εμάς..δηλαδή ..και ετσι δεν προλαβαίνει να αναπτυχθεί στο Ιόνιο αλλά αναπτύσεται μια χαρά στο Αιγαίο...με οτι σημαίνει αυτό για τους νότιους.

Καρδιτσοτρικαλοκαλαμπάκες(κεντροδυτικά όπως λεμε κεντάκυ) εχουν τα φόντα από αουτσάινερ να γίνουν φαβορί.

Λαμία Βολος Χαλκιδα είναι φαβορί και εχω απεριόριστο σεβασμό στις δυναμικές αυτών των τόπων.αλλά ...ρε παιδιά τα μοντέλα μια ζωή σας χαιδεύουν και μετά σας τα πάιρνουν πίσω..ειδικά με τον βόλο και εμενα μου σπαει τα νευρα.

Αττική για μένα σίγουρα η μεγάλη εκπληξη.....αφου σκεφτομαι να κατέβω!

.....μόνο με κλοπή σώζεται το παιχνίδι...δηλαδής το κρυο δεν καταφέρνει να φτάσει τόσο νότια....και η γραμμή του -5 -6 κολλάει σε εμάς..και σκαβει βορειοδυτικό Αιγαίο..χα..!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

Σύντροφοι μπορείτε να μου φρεσκάρατε την μνήμη; Στην Αριάδνη με -4 δεν χιονιστήκαμε, με ΒΒΔ και -29 στα 500 ;

Στα 0μ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

Σύντροφοι μπορείτε να μου φρεσκάρατε την μνήμη; Στην Αριάδνη με -4 δεν χιονιστήκαμε, με ΒΒΔ και -29 στα 500 ;

Η αττικη με ευρωπαικο στα 300-350 μετρα και ισως λιγο χαμηλοτερα στα δυτικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bardaris είπε:

με τα μεχρι στιγμής στοιχεία..

Για σαλονίκη σε μια υετικά ετσι και αλλιώς ανάπηρη πόλη...περιμένουμε μια ξηρή ,ηπειρωτική μάζα να μας δώσει υετό μπριιιιιιτσ με τπτ...!.ελπιζα σε δυτίκιση αλλά πάλι ο Αυλώνας ξεκινά και αναπτύσεται από νότια πλάτη  κοντά σε εμάς..δηλαδή ..και ετσι δεν προλαβαίνει να αναπτυχθεί στο Ιόνιο αλλά αναπτύσεται μια χαρά στο Αιγαίο...με οτι σημαίνει αυτό για τους νότιους.

Καρδιτσοτρικαλοκαλαμπάκες(κεντροδυτικά όπως λεμε κεντάκυ) εχουν τα φόντα από αουτσάινερ να γίνουν φαβορί.

Λαμία Βολος Χαλκιδα είναι φαβορί και εχω απεριόριστο σεβασμό στις δυναμικές αυτών των τόπων.αλλά ...ρε παιδιά τα μοντέλα μια ζωή σας χαιδεύουν και μετά σας τα πάιρνουν πίσω..ειδικά με τον βόλο και εμενα μου σπαει τα νευρα.

Αττική για μένα σίγουρα η μεγάλη εκπληξη.....αφου σκεφτομαι να κατέβω!

.....μόνο με κλοπή σώζεται το παιχνίδι...δηλαδής το κρυο δεν καταφέρνει να φτάσει τόσο νότια....και η γραμμή του -5 -6 κολλάει σε εμάς..και σκαβει βορειοδυτικό Αιγαίο..χα..!

Για Βόλο δεν τα παίρνουν πίσω, έχει ρίξει 20+cm πολλές φορές. Τώρα αν εννοούμε ότι παίρνουν πίσω κάτι που το δείχνουν μια βδομάδα πριν, ε εντάξει. Αν συμβεί μια μέρα πριν, τότε ναι να πεις ότι το πήρε πίσω. Ίσα ίσα στον χιονιά του Φλεβάρη δεν έδειχναν τίποτα και έριξε 30cm σε κάποια σημεία..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η χαμηλή προβλεψιμότητα οφείλεται σε αυτό εδώ...ξεκίνησε η στενή πολιορκία του Στροβιλου... ραγδαίες οι αλλαγές σε κάθε ράν ακόμα για το σκ....τι να λέμε για μετά....από 19 ξεκινάει και εκτείνεται η θέρμανση στην πλευρά Σιβηρίας....θα μετατοπίσει τον Στροβιλο σίγουρα αλλαγές περνάνε στην τροπόσφαιρα και επηρεάζουν τα πάντα...θα δούμε πολλά ακόμα για την άλλη βδομάδα και μετά....! Τα ματια θα μας βγούνε σίγουρα...🆘😁

Screenshot_2021-12-14-21-10-25-194.jpg

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...