Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Αυτο λεω εξαρχης. Και στην καλυτερη με το ζορι -6 με -7 θα εχουμε. Στην καλύτερη. 

Οποτε δεν ξερω τι περιμένουμε ...

Ας κατσει καλυτερα για τους βορειους που εχει την δυνατότητα να βγει κατι δυνατομ 

Εδω ας δουμε εστω τα βουνα λευκα για την ψυχολογία

Ρε σεις μια μερα εχω να ξεκουραστω και με πριζωνετε.Δηλαδη σε χαλαει το -7 με ενα -35;;;;Τι να κανετε μια απλη χιονοκαταιγιδα στη χιονομανα Ηλιουπολη ε;;;Ας κατσει καλυτερα στη Φλωρινα που οι καημενοι δεν βλεπουν χιονι ή το βλεπουν μια φορα τη δεκαετια.Πολυ large εχετε γινει ρε αδερφακι εδω μεσα,βορειοι και νοτιοι και ψαχνετε μονο μηδειες,μυδια,σοφιες,88 και 02 καθε χρονο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες μη ξεγελιομαστε, να ηταν για 18 Μαρτιου να πω οκ!

αν κ εφοσον ερχοταν με τα δεδομενα τα σημερινα, καθολου αμελητεο δε θα ηταν!

Προφανως οχι ιστορικο αλλά 18-19 Δεκεμβριου με ηλιακη δραστηριοτητα στο ναδιρ και διαρκεια ημερας στο ελαχιστο, τα οποια φαινομενα συναρτησει -7, -35!!!!! και θικνες 526, ετσι χοντρα χοντρα και χωρις να  υπεισελθουμε σε αναλυση περισσοτερων παραγοντων, περιοχες ακομα και εντος λεκανοπεδιου θα ασπριζαν εστω στις ευκολες!

Με ενα τετοιο -7 ασπριζαν 10-10-2010 οι ευκολες στην Ελευσινα των 15μ. ( ενα ευκολο παραδειγμα που μου ερχεται στο μυαλο )

δεν το χουμε και καθε μερα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Παπλαμουδας είπε:

Παιδες μη ξεγελιομαστε, να ηταν για 18 Μαρτιου να πω οκ!

αν κ εφοσον ερχοταν με τα δεδομενα τα σημερινα, καθολου αμελητεο δε θα ηταν!

Προφανως οχι ιστορικο αλλά 18-19 Δεκεμβριου με ηλιακη δραστηριοτητα στο ναδιρ και διαρκεια ημερας στο ελαχιστο, τα οποια φαινομενα συναρτησει -7, -35!!!!! και θικνες 526, ( το ανεφερε νωριτερα ο Τεο αλλα δεν εδωσαν πολλοι σημασια ) ετσι χοντρα χοντρα και χωρις να  υπεισελθουμε σε αναλυση περισσοτερων παραγοντων, περιοχες ακομα και εντος λεκανοπεδιου θα ασπριζαν εστω στις ευκολες!

Με ενα τετοιο -7 ασπριζαν 10-12-2010 οι ευκολες στην Ελευσινα των 15μ. ( ενα ευκολο παραδειγμα που μου ερχεται στο μυαλο )

δεν το χουμε και καθε μερα!

 

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Το -7 με -35 δε μας χαλαει, αλλα αυτη τη στιγμη δε το δειχνει κανενα σοβαρο μοντελο. Τα περισσοτερα, συμπεριλαμβανομενων του 90% των ensembles σταματανε καπου στο -5 για λεκανοπεδιο κι αυτο οριακα. Ακομα και τα σεναρια με τον αυλωνα καρφωτο πανω μας στη θεση και την κλιση που τον θελουμε, δεν εχουν τις Τ που θελουμε. Αν σηκωνει βελτιωση; Ναι τη σηκωνει, απλα λεμε μεχρι στιγμης τι εχουν δειξει. Κι επειδη η εμπειρια λεει οτι οσο πλησιαζουν οι ωρες αρχιζουν και οι εκπτωσεις, οκ, μια πιθανη εξελιξη ειναι να μην εχουμε Τ για λεκανοπεδιο στην πρωτη ψυχρη εισβολη του φετινου χειμωνα το ΣΚ, πραγμα που ειναι και απολυτα φυσιολογικο και δε σημαινει και τιποτα. Τουλαχιστον ως τωρα, δεν εχει φανει καπου Τ για χιονι στο λεκανοπεδιο.

Με χιονακι στα ΒΠ και τα ορεινα της Αττικης μεχρι τα Χριστουγεννα, εγω προσωπικα ειμαι μια χαρα ευχαριστημενος. Ηλιο με κρυο να μην εχει ή αντιστοιχα κουνουπια σαν τα περσινα πασχουγεννα και ολα καλα.

Δεν ειπαμε πως θα βγει, λεμε πως θα ερμηνευοταν στην πραξη εφοσον εβγαιναν αυτες οι τιμες μια και καποια παιδια το απορριπτουν.

 

στο δια ταυτα, αυτο που λες στην τελευταια σου παραγραφο, εννοουμε και μεις.

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετό σχετικά υετό έβγαλε το 12αρι icon ...οι θερμοκρασίες παραμένουν προβληματικές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Εχει χαθει και ο Athinaios να μας βαλει το Peturbation 83 στις 524 ωρες απο τον Ζιμπαπουανο μοντελο να κλειδωσουμε κανα χιονακι ως τα ψαρια της Ιεραπτερας.

Τον έχουμε στείλει σε αποστολή...Συνήθως στα 18αρια δίνει ανταπόκριση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το αικον θα βελτιώσει αυτό του Σκ, όχι πως υπήρχε άλλη περίπτωση. Οι δείκτες παραμένουν σχετικά καλοί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Το αικον θα βελτιώσει αυτό του Σκ, όχι πως υπήρχε άλλη περίπτωση. Οι δείκτες παραμένουν σχετικά καλοί.

Ειναι το ευαγγελιο σου τελικα Μιχαηλ ε;

ειπε το icon, ειπε ο Θεος! Χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Παπλαμουδας είπε:

Ειναι το ευαγγελιο σου τελικα Μιχαηλ ε;

ειπε το icon, ειπε ο Θεος! Χαχαχαχα

Έχω δει στους εφιάλτες μου το αικον. Το έχω δει να νικάει όλους σε μερικές περιπτώσεις, το έχω δει όμως να κάνει και τις μεγαλύτερες τούμπες από οποιόδηποτε μοντεά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Θα βελτιωθεί παρα παρα πολυ το αικον πιστευω θα το σκασει πανω μας 

Λίγο χειρότερο από το πρωινό του φαίνεται ναι, και πολύ καλύτερο από το 6ζ.. Αλλά θέλω το ούκμο .. είναι ότι πρέπει για χιονομπορες που μου αρέσουν άρα πολύ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Gfs 6αρι για Αττική για 19/12 ξημέρωμα

Τ850 -5.5 -6 δυτικά

Τ500 -34.5 σχεδόν -35 Δυτική

Η1000hpa-500hpa 525dam

H500hpa 538dam

Επίπεδο παγοποιησης 750-700 δυτική

Θέση χαμηλού ελαφρώς ΒΔ Ρόδου 1009 hpa

Άνεμος επιφάνειας ΒΒΑ (σύγκλιση Βοιωτία)

Άνεμος 700hpa BA

Άνεμος 500hpa ΔΝΔ

Μας έχει σε μικρή υετοτρυπα αλλά με αυτά τα χαρακτηριστικά θα δώσει πράγμα..με βάση το συγκεκριμένο Ραν χιονοπτώσεις 300+ ΒΑ Αττική και 200+ Δυτικη..τα φαινόμενα βέβαια θα είναι καλύτερα το απόγευμα του Σαββάτου αλλά με λίγο ψηλότερες Τ...κάθε μέρα και ένα μικρό απ' ντειτ αν και έχει πολύ δρόμο ακόμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στη θεσσαλονικη αυριο η θερμοκρασια δεν προκειται να πεσει κατω απο τους 4.5-5 βαθμους την ωρα των φαινομενων. Ας ξαναπουμε αυτο που εχει ειπωθει κι αλλες φορες.  Στους χαρτες των 0.25ωρων λογω αναλυσης η θεσσαλονικη φαινεται σαν λοφος στα 150 μετρα(το γραφει και στα ανσαμπλ κατω αριστερα απο το διαγραμμα που λεει alt). Οποτε ο,το βλεπει κανεις ως θερμοκρασιες παντα πρεπει να προσθετει 2 με 3 βαθμους. Οποτε το 2 που λεει τωρα σημαινει 4 με 5 κι αν πεσουμε μεχρι εκει,θα εχουν πεσει μεσα. Το λεω για οσους βαζουν ενα διαγραμμα με εικονιδια ή βλεπουν ριγε γραμμες και λενε δειχνει χιονι. Λογικα παντως θα χιονισει σε περιοχες οπως το ωραιοκαστρο που βαρδαρης πιανει και πιο νωρις και πιο καλα. Ευκαιρια παντως να ασπρισει ο χορτιατης. Αποτυχια των μοντελων θα εχουμε αν πεσουν 2 χιλιοστα αντι για 20 ας πουμε.

 

Για την πορεια το αλλο σκ και μετα θα φανει μεχρι τεταρτη,μεχρι τις 20 ειναι σχεδον αδυνατο το οτιδηποτε παντως. Ελπιζουμε μετα απο αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ κάτι ακόμα. Οι δείκτες για τις 16-17 του μήνα έχουν πέσει αρκετά περισσσότερο και από εχθές, κάτι που σημαίνει ότι το ούκμο είναι πιο κοντά θεωρητικά στην πραγματικότητα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εντωμεταξύ κάτι ακόμα. Οι δείκτες για τις 16-17 του μήνα έχουν πέσει αρκετά περισσσότερο και από εχθές, κάτι που σημαίνει ότι το ούκμο είναι πιο κοντά θεωρητικά στην πραγματικότητα.

Δύσκολο μιχαηλ ....Ούτε τα ανσαμπλ δεν ειναι καλα για εδω ,,,αν είχαμε εστω 10 ανσαμπλ μαζι μας ενταξει,..εκτιε αμα γινει τιοοτα οπως η ωκεανιδα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλη συζήτηση αυτή με τους δείκτες. Οι δείκτες ακολουθούν τα μοντέλα ή τα μοντέλα ακολουθούν τους δείκτες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Δύσκολο μιχαηλ ....Ούτε τα ανσαμπλ δεν ειναι καλα για εδω ,,,αν είχαμε εστω 10 ανσαμπλ μαζι μας ενταξει,..εκτιε αμα γινει τιοοτα οπως η ωκεανιδα 

Τι να σου πω Αντώνη απλά το αναφέρω. Το αικον σίγουρα παραμένει κακό εν τέλη πολύ ανατολικά. Ας δούμε όμως και τα υπόλοιπα 12αρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Μεγάλη συζήτηση αυτή με τους δείκτες. Οι δείκτες ακολουθούν τα μοντέλα ή τα μοντέλα ακολουθούν τους δείκτες;

Ναι.. Είναι καλή ερώτηση.. Αλλά με βάση αυτά που έχω δει και φέτος, περισσότερο τα μοντέλα ακολουθούν τους δείκτες θα έλεγα.. Το είδα εκεί πριν κανένα 20ημερο που ασχολιόμουν με την πρώτη σοβαρή κακοκαιρία δυτικών

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αναβαθμισε την κακοκαιρια για αυριο το 6αρι του ευρωπαιου στην κεντρικη μακεδονια να δουμε μεχρι τι υψομετρο θα κατεβουν τα χιονια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

αναβαθμισε την κακοκαιρια για αυριο το 6αρι του ευρωπαιου στην κεντρικη μακεδονια να δουμε μεχρι τι υψομετρο θα κατεβουν τα χιονια!

Δίνει θερμοκρασίες 4-7 βαθμούς οπότε πάνω από τα 400 μέτρα τα χιόνια κατά μέσο όρο . Ας δούμε πρώτα και τα υπόλοιπα 12αρια και μετά θα καταλήξουμε. 

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, theodors3 είπε:

αναβαθμισε την κακοκαιρια για αυριο το 6αρι του ευρωπαιου στην κεντρικη μακεδονια να δουμε μεχρι τι υψομετρο θα κατεβουν τα χιονια!

Στέλιο,αν θυμάμαι καλά το όνομα σου,ελπίζεις στα Γιαννιτσά για χιόνια???

Δεν υπάρχει περίπτωση με αυτό τον τρόπο,θα βρέχει στα Γιαννιτσά,πως θα πέσει η Τ με το καταραμένο Πάικο??

Άστο,κοίτα τα επόμενα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...