Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, yiannis_volos said:

Όλοι δεν γίνεται δυστυχώς. Εννοώ για σοβαρά πράγματα, όχι να ρίξει 20+cm σε 2-3 μέρη και οι υπόλοιποι νιφάδες ή χιονόνερα. Έτσι είναι ο καιρός στην Ελλάδα, αναλόγως την περιοχή θες και διαφορετική διάταξη που όμως χαλάει τους υπόλοιπους. Στην Αριάδνη που είχε αποκοπή και άπειρο ψύχος επί μέρες χιόνισε καλά και σε βόρεια και κεντρικά και νότια;

Ναι δίκιο έχεις, αλλά αναλογιζόμενος τι έχουμε περάσει τους τελευταίους Δεκέμβριους, το να ρίξει 20cm σε 2-3 μέρη και οι υπόλοιποι να έχουν νιφάδες και χιονόνερα το λες και καλό σενάριο σε αντίθεση με Πασχούγεννα.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Diagramme GEFS

Πάντως και που βρίζετε οι θεσσαλονικείς τον τζίφο, το 00 έβγαλε τα καλύτερα ανσαμπλ εδώ και καιρό (υετικα μιλώντας γιατι οι Τ ήταν καλές) . Εγώ δεν έιχα ξαναδεί 25-35% για 23-25 Δεκ

Επεξεργάστηκε από nikolasxm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Panagiotis είπε:

Ναι δίκιο έχεις, αλλά αναλογιζόμενος τι έχουμε περάσει τους τελευταίους Δεκέμβριους, το να ρίξει 20cm σε 2-3 μέρη και οι υπόλοιποι να έχουν νιφάδες και χιονόνερα το λες και καλό σενάριο σε αντίθεση με Πασχούγεννα.  

E εντάξει σε σχέση με Πασχούγεννα και απλά συννεφιά με 10 βαθμούς τέλεια είναι. Απλά άλλο είναι το θέμα, ότι σε όλους δεν γίνεται να ρίξει. Αναλόγως που θα σκάσει ο αυλώνας θα χιονίσει και στις ανάλογες περιοχές και στους άλλους ουσιαστικά τίποτα. Εγώ έχω καλομάθει, έχω δει έξω απ' την πόρτα μου 30+cm και όχι μόνο μία φορά, οπότε νιφάδες και στρώσιμο μόνο σε αυτοκίνητα δεν μου λένε κάτι. Με αυτό που φαίνεται πρέπει να ρίξει κάπου καλά, δεν έχει σημασία που αλλά να ρίξει κάπου καλά να το χαρούν όσοι είναι από εκεί. Θα είναι κρίμα να πάει χαμένο και είμαστε πλέον και στην περίοδο για πεδινό χιόνι, δεν μπορούμε να λέμε ελαφρά τη καρδία "ε δεν πειράζει θα έρθει μετά", κάθε ευκαιρία πρέπει να την τραβάμε απ' τα μαλλιά. Εγώ μπήκα στην πρίζα να παρακολουθώ 00αρι και 12αρι καθημερινά πλέον και ότι γίνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Το πρωί τα έβαψαν μαύρα οι κεντροβόρειοι, τώρα εμείς. Μέχρι Τετάρτη έτσι θα πάει. Το μόνο σίγουρο Κυριακή δεν θα είναι όπως τα δειχνουν τώρα. Μπορεί πιο δυτικά μπορεί πάνω μας μπορεί Τουρκία 

πλέον και τα ensembles κάνουν οριζόντιο τον αυλώνα και τον ρίχνουν προς Ισπανία...πάμε για άλλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν νομίζω ότι είναι εφικτό κάτι καλύτερο από αυτό, πρέπει να γίνουμε πολύ κ@λοφαρδοι ξαφνικά για να το πετυχουμε

 

εξαρταται απο το που θα εισαι εσυ το Σ/Κ Μιχαηλ.  Που θα είσαι; να ξερω να ανεβω 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Παπλαμουδας είπε:

εξαρταται απο το που θα εισαι εσυ το Σ/Κ Μιχαηλ.  Που θα είσαι; να ξερω να ανεβω 😂

Λάρσα Λάρσα σε είδα και λαχταρσα😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, geornik είπε:

πλέον και τα ensembles κάνουν οριζόντιο τον αυλώνα και τον ρίχνουν προς Ισπανία...πάμε για άλλα...

Χαχαχαχαχα που το είδες αυτο;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1. Ο χειμωνας ειναι εδω! θαφτηκαν τα μισα ορεινα, 13 Δεκεμβρη χιονιζονται τα πρωτα πεδινα/ημιπεδινα και 2η φορα η Φλωρινα.

2. Η γενικη παρατηρηση δεν αλλαζει. Λαικα μιλωντας, πριζα διαρκειας χωρις να χρειαζεται να μας βασανιζουν λεπτομερειες εφοσον παραμενει αγνωστο που θα κατσει ακομα και το 1ο πιατο.

3. γφς και υκμο βγαζουν την τελεια διαταξη για Αττικη αλλα με λαθος Τ.

4. Οπου σκασει το κεντρο το 2ου και 3ου αυλωνα μετα τις 21/12 πιθανοτατα θα καταγραφουν και θερμοκρασιες ρεκορ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Λάρσα Λάρσα σε είδα και λαχταρσα😋

παιχταρά μου, σε ευχαριστώ! έφυγα κιόλας για Γιάννενα! χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Χαχαχαχαχα που το είδες αυτο;;;

Φιλε τι βλέπεις στα ενσεμπλ του παιου;;Έχουν βγει;

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, dimitris27 είπε:

Φιλε τι βλέπεις στα ενσεμπλ του παιου;;Έχουν βγει;

Τώρα ξεκιναει ο μέσος όρος να ανανεώνει σε 5 θα χουν βγει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τώρα ξεκιναει ο μέσος όρος να ανανεώνει σε 5 θα χουν βγει

Εσυ θα ασχοληθεις για μετα η οχι τα ενς του τζιφου τα ειδες ποσο φτιαξανε για κεντροβορεια?γιατι ειδα το πρωι ελεγες δεν ασχολουμαι χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μέσος όρος είναι ανατολικα γιατί συνεχίζουν 15 σενάρια περίπου ευρωπαίου να μη δίνουν τίποτα...Κατά τα άλλα ίδιος με χθες είναι...Έχει καμία 10 άρια κεντεοβορεια αλλά 10 μόνο κεντρικά και 5 με 10 προσηνεμος τα οποία έχουν γίνει ακραία με μωβ πολύ ανοιχτά σε Εύβοια Αθήνα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι αρκετά ανατολικότερα δυστυχώς από το κύριο ο μέσος όρος, βελτιώθηκε βέβαια στην συνέχεια με τις υψηλές πιέσεις ακόμα πιο βόρεια βορειοδυτικά σε σχέση με εχθες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως θα πω αυτό που έχω ξαναπεί και παλιότερα. Έχει νόημα να κοιτάμε μέσο όρο διατάξεων; Στατιστικά τι νόημα έχει αφού είναι διαφορετικά ενδεχόμενα σενάρια, γίνεται να τα αθροίσεις; Θεωρώ ότι πιο λογικό είναι να κοιτάμε ας πούμε απ' τα 30 σενάρια πόσα με ευνοούν και αν γίνουν περισσότερα ή λιγότερα στα επόμενα runs.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...