Jump to content
TOUAREG

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Εγώ πάντως θα πω αυτό που έχω ξαναπεί και παλιότερα. Έχει νόημα να κοιτάμε μέσο όρο διατάξεων; Στατιστικά τι νόημα έχει αφού είναι διαφορετικά ενδεχόμενα σενάρια, γίνεται να τα αθροίσεις; Θεωρώ ότι πιο λογικό είναι να κοιτάμε ας πούμε απ' τα 30 σενάρια πόσα με εύνουν και αν γίνουν περισσότερα ή λιγότερα στα επόμενα runs.

Τα κύρια δεν έχουν νόημα στις 144 ώρες. Οπότε καλύτερα μέσο όρο και κάτω από τις 100 τα κύρια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Χιονοπαρτι κεντροβορειων μετα τις 21 με τουλάχιστον 30 σεναρια σε μωβ χρωματα απο τα ανσαμπλ ευρωπαιου..

Από τα οποία πάνω από τα μισά θάβουν και προσηνεμα Αντώνη. Και υπάρχουν και ξεχωριστά μόνο για προσηνεμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ πάντως θα πω αυτό που έχω ξαναπεί και παλιότερα. Έχει νόημα να κοιτάμε μέσο όρο διατάξεων; Στατιστικά τι νόημα έχει αφού είναι διαφορετικά ενδεχόμενα σενάρια, γίνεται να τα αθροίσεις; Θεωρώ ότι πιο λογικό είναι να κοιτάμε ας πούμε απ' τα 30 σενάρια πόσα με ευνοούν και αν γίνουν περισσότερα ή λιγότερα στα επόμενα runs.

Αυτό ακριβώς για αυτό εγω κοιταω σεναρια..Για παράδειγμα ο μέσος όρος στις 240 φαίνεται προσηνεμος στα σενάρια ομως δεν είναι.. Γιατί υπάρχουν 10 τελειως ακυρα υποθετικά σενάρια που πανε αζερμπαιτζαν....Όσο φευγουν αυτα θα δυτικιζει γιατι τα 30 σενάρια έχουν σε μωβ τη βορεια ελλαδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Τα κύρια δεν έχουν νόημα στις 144 ώρες. Οπότε καλύτερα μέσο όρο και κάτω από τις 100 τα κύρια. 

Ναι αλλά αν από τα 30 τα 15 δίνουν τον αυλώνα στο Αιγαίο, τα 10 δίνουν χιόνι βορείων αυστηρά και τα 5 δίνουν χιόνι εδώ τότε ο μέσος όρος θα βγει καλός για μένα αλλά στην πραγματικότητα μόνο 5 σενάρια δίνουν αυτό που θέλω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Αυτό ακριβώς για αυτό εγω κοιταω σεναρια..Για παράδειγμα ο μέσος όρος στις 240 φαίνεται προσηνεμος στα σενάρια ομως δεν είναι.. Γιατί υπάρχουν 10 τελειως ακυρα υποθετικά σενάρια που πανε αζερμπαιτζαν....Όσο φευγουν αυτα θα δυτικιζει γιατι τα 30 σενάρια έχουν σε μωβ τη βορεια ελλαδα

Όπως επίσης υπάρχουν και άκυρα σενάρια στην Ισπανία που κρατάνε το μέσο όρο ακόμα δυτικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Από τα οποία πάνω από τα μισά θάβουν και προσηνεμα Αντώνη. Και υπάρχουν και ξεχωριστά μόνο για προσηνεμα. 

Τα προσηνεμα τα περισσότερα είναι και στις 19 νικολα ....Μετά από τις 21 και μετα δεν έχει τοσα ζητη μα να χει 5 καθαρά και 5 που είναι ουσιαστικά ολη η Ελλάδα..μιλάω για τα μωβ χρωματα τα πολλά χιονια οχι τα μπλεδακια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Αυτό ακριβώς για αυτό εγω κοιταω σεναρια..Για παράδειγμα ο μέσος όρος στις 240 φαίνεται προσηνεμος στα σενάρια ομως δεν είναι.. Γιατί υπάρχουν 10 τελειως ακυρα υποθετικά σενάρια που πανε αζερμπαιτζαν....Όσο φευγουν αυτα θα δυτικιζει γιατι τα 30 σενάρια έχουν σε μωβ τη βορεια ελλαδα

Αυτό. Αν έχεις 15 τέρμα δυτικά και 15 τέρμα ανατολικά ο μέσος όρος θα σκάσει στο κέντρο αλλά αυτό απέχει πολύ από την πραγματικότητα.

Επίσης το κύριο τι διαφορές έχει σε σχέση με τα ensembles στο πως παράγεται; Εννοώ το κύριο τρέχει με περισσότερα δεδομένα, καλύτερη ανάλυση; Τι; Ή είναι το ίδιο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

216

EDE1-216.GIF?13-12

EDE0-216.GIF?13-12

Φοβερό διάρκειας ψύχος ο Ατλαντικος πέθανε...🙏🤣 Παίρνει χώρο β.δ ο αζορικος και δύσκολα να βγουν ανατολικά οι αυλωνες..αν πίεζε  ο Ατλαντικός και κατερεε ο αζορικος θα βγαίναν πιο ανατολικά προσήνεμου η Τουρκίας στο άκρο.......πιο λογικόι πάιος Καναδός ιαπωνας που έκανε μεγάλη κωλοτουμπα...

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

Ο.Κ. και για μετά

image.thumb.png.8c872d14128aeb2f9f38710ccd5fd5f5.png

Θυμίζει Αριάδνη η τάση. Θα ξεκινήσεει μετά τις 21 κεντροβορεια και θα σαρώσει και εμάς. Πάντως με βάση τα σημερινά τρεξίματα μάλλον τα μοντέλα ακολουθούν τον δείκτη ναό. Για αυτό και υπάρχει μια σαφής δυτικιση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρεις εικόνες. Μέσος όρος Ευρωπαίους προχθές εχθές και σήμερα (192 σημερινές ώρες)

10-05-10-EDM1-240.gif

10-05-22-EDM1-216.gif

10-05-35-EDM1-192.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τρεις εικόνες. Μέσος όρος Ευρωπαίους προχθές εχθές και σήμερα (192 σημερινές ώρες)

10-05-10-EDM1-240.gif

10-05-22-EDM1-216.gif

10-05-35-EDM1-192.gif

Αφου τα ειπαμε ρε οτι θα δυτικισουν απο προχθες τι αγχωνεσαι ειδες το ουκομο και τρελαθηκες χαχα.να πουμε επισης οτι εχουμε πεσει στις 120 ωρες πλεον που εχουμε μεγαλο βαθμο αξιοπιστιας οποτε απο σημερα σοβαρευουν τα πραγματα..επισης τον νοεμβρη το gfs περασε πολλες νερες δευτερο πανω απο το ουκμο

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα σας εξηγήσω τι εννοώ....Όταν ξέρουμε ότι θα σηκωθεί αζορικος στα δυτικα τοτε ο μέσος όρος θα δυτικιζει γιατι τα ακυρα σεναρια δε θα σηκωνουν αζορικο αρα θα φαίνεται ο αυλωνας πολυ ανατολικα ...Για παράδειγμα στις 22 τα περισσότερα σηκωνουν αζορικο δυνατο ..Ο μέσος όρος δε μένει δυτικα με ακυρα δυτικα σεναρια γιατι ακομα και αν υπάρχουν ειναι 2 ενω ειναι πιο αντολικα γιατι τα ανατολικα είναι περισσότερα αφου βάζουν το να αζορικο μεσα στην ευρωπη ...και φαινετακ αυτο που λέω  μερα με τη μερα κοιταητε το μεσο ορο προχθές στις 240 χθες στις 216 και σήμερα στις 192 και κοιταξτε ποσο δυτικα παει απο μερα σε μερα ....

 

EDM1-240.gif

EDM1-216 (1).gif

EDM1-192.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

@[weathermaniac]Χαχαχαχα πιάσε κόκκινο...Εγώ όμως το εξήγησα κιολας ...απιστευτοχαχαχα

Όντως, και θα εξηγούσα και εγώ αλλά δυστυχώς ενήργησε η εντροπία πάνω στο φαγητό που έφαγα εχθές οπότε δύσκολο να εξηγήσω πολλά χαχα 🤣 Ωραίος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΙαπωνΑΣ καμία σχέση με χθες προχθές το απλώνει σαν τραχανά πλάγια και το τερματίζει ξεχειλωνει....και μετά φέρνει καπάκι άλλο...

J156-7.GIF

J180-7.GIF

J144-21.GIF

J168-21.GIF

J264-21.GIF

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

@[weathermaniac] με βάση την δυτικιση, τελικά τα μοντέλα ακολουθούν τους δείκτες. Να δούμε που θα φτάσει 

Μην αγχώνεσαι νικολα θεωρ απίθανο να πάει κατω απο μειον 1 αντε να πάει ελαφρά πιο κάτω...άποψη μου οτι θα βγει καραπροσηνεμα το 18 19 με χαμηλα υψόμετρα...Και το άλλο κεντροβορειο με πιθανοτητες ν κατάληηξει προσηνεμο 50% με βάση τους δείκτες 

Βεβαια μη με πολυεμπιστευεσαι γιατι δε φημίζομαι για τις εύστοχες προγνώσεις μου χαχαχα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, καμία άκρη και από τα πρωινά. Προσηνεμοι, κεντρβόρειοι ακόμα όλα πιθανά. Ένα καλό που πρόσεξα είναι ότι στα 0αρια, ακόμη και στις προσήνεμες διατάξεις εδώ στα κεντρικά-προσήνεμα αυξήθηκε ή εμφανίστηκε υετός σε σχέση με χθες. Πχ το ούκμο δίνει αρκετό υετό κατά τη διάρκεια του ΣΚ.

Εντωμεταξύ το meteo για αύριο για τον νομό Μαγνησίας χαχαχα

Screenshot_20211213-093935_Chrome.jpg.15d3525a9c4a521cfdda7d5f11b7e086.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τρεις εικόνες. Μέσος όρος Ευρωπαίους προχθές εχθές και σήμερα (192 σημερινές ώρες)

10-05-10-EDM1-240.gif

10-05-22-EDM1-216.gif

10-05-35-EDM1-192.gif

Παίρνει χώρο β.δ Γροιλανδία ο αζορικος δυτικιζουν όλα καλό να βγει πανελλαδικής εμβέλειας Σε φάσεις κανείς παραπονεμένος

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μην αγχώνεσαι νικολα θεωρ απίθανο να πάει κατω απο μειον αντε να πάει ελαφρά πιο κάτω...άποψη μου οτι θα βγει καραπροσηνεμα το 18 19 με χαμηλα υψόμετρα...Και το άλλο κεντροβορειο με πιθανοτητες ν κατάληηξει προσηνεμο 50% με βάση τους δείκτες 

Τετάρτη βράδυ θα φανεί η δουλειά Αντώνη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Τετάρτη βράδυ θα φανεί η δουλειά Αντώνη 

Δύσκολο οταν ο αζορικος ειναι πολύ  μεσα δεν έχουμε τύχη εμεις εδω...πρπεει να μαστε πιο τυχεροί παθαίνεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλα παμε παιδες ολοι μας.

Δειτε εδω μιρλα που πεφτει:

https://www.netweather.tv/forum/topic/96481-model-output-discussion-111221/


βεβαια τωρα με τα τελευταια runs προς Δυτικη Ευρωπη αναθαρρυναν λιγο. 

μοντελικη συζητηση του πιο γνωστου καιρο φορουμ Αγγλιας.

Επεξεργάστηκε από LosAlimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...