Jump to content
yiannis_volos

Αναφορές πρώτης κακοκαιρίας για το 2022 7-13/1/2022 "Διομήδης"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να δώσω κι εγώ μια αναφορά της πλάκας, 4,4c, d.p.. -0;6c με αέρα και ξεραΐλα , ούτε χιονόνερα ούτε ψιλόβροχα

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, SNOWBLACK είπε:

Νιφάδες σίγουρα όχι φίλε μου....

Ναι πιο πολύ το ρώτησα γιατί αν υπάρχει λιγοστος υετός με βάση το σημείο Δρόσου (-1) θα ναι σε μορφή νιφαδας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, KapelosG said:

Ναι πιο πολύ το ρώτησα γιατί αν υπάρχει λιγοστος υετός με βάση το σημείο Δρόσου (-1) θα ναι σε μορφή νιφαδας

Χωρίς να ξέρω θερμοκρασία αλλά από την εμπειρία μου πράγματι θα έπεφτε μόνο χιόνι τώρα...δεν πειράζει όμως θα το φέρουμε αργότερα. Θα είσαι και εσύ εδώ!! Εύχομαι όλα καλά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, SNOWBLACK είπε:

Χωρίς να ξέρω θερμοκρασία αλλά από την εμπειρία μου πράγματι θα έπεφτε μόνο χιόνι τώρα...δεν πειράζει όμως θα το φέρουμε αργότερα. Θα είσαι και εσύ εδώ!! Εύχομαι όλα καλά!

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου και μακάρι η ευχή σου να βγεί πραγματική!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Ρε παιδιά έχω -1 σημείο δρόσου ...που είναι οι νιφάδες ????

Χιονόνερο πέφτει

Πάντως πάνω απο το κεφάλι μου εδώ υετοτρυπα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θρακομακεδόνες τσίμπησε η Τ 1, μετά από μια καλή μπούκα χιονόπτωσης. Γύρισε πάλι χιονόνερο με νιφάδες ανάμεσα.20220112_221817.thumb.jpg.935a2fc90170fd9b4a5b204e6facc98f.jpg

 

 

 

20220112_221817.jpg

Επεξεργάστηκε από Bakounin
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ πάντως Μεταμόρφωση έχουμε μουλιάσει. Προφανώς και εμφανίζονται νιφάδες μέσα στο νερό, 2.3 η Τ, με -0.3 σημείο δρόσου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όταν μπλέκεις σχεδόν όλη μέρα με δουλειά  (μάλιστα σε υπόγειο) και έχει κακοκαιρία ε σου τη δίνει κάπως...

Κατά τις 3 στον Ταύρο οι λεπτές σταγόνες που χόρευαν με τον δυνατο αέρα σου έδιναν την αίσθηση ότι ψιλοχιονιζει.Ηταν και η αίσθηση στους 2-3c ε δε θες και πολύ να τις βαφτίσεις νιφάδες.Ομως δεν ήταν..

Τώρα εδώ στο Πέραμα έχω 6.8c με 63% υγρασία,ισχυρό ΒΑ στα 5-6bf και σπαστό καιρό.

Από τη νύχτα στο βροχόμετρο είχαν πέσει 1.2mm.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν έχει σταματήσει να ρίχνει χιονόνερο-βροχη εδώ και πάρα πολλές ώρες. Η θερμοκρασία παίζει γύρω στους 2.7-3.3. 

Λογικά η Πάρνηθα θα έχει βάλει 30 ποντακια στα 1.100+ μέτρα. 

Θα το μάθουμε στην πεζοπορία της Κυριακής! 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ριχνει πολυ εντονα τωρα αυτο το ψιλοβροχο .Παντως πιθανον να ειναι και χιονονερο φαινεται καθαρα στη λαμπα οτι δεν ειναι σκετη βροχη

Τ 5.1 υγρασια 73%

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες μόλις ανέβηκα άγιο Παντελεήμονα Πεντέλη στα 750μ, θερμοκρασία -1 και το απόλυτο τίποτα. Έκοψε μαχαίρι καθώς ανέβαινα και δεν είδα το παραμικρό ασπρισμα σε χόρτα. Τώρα είμαι παλαιά Πεντέλη και ρίχνει σταγονιδια σαν πολύ ψιλή βροχή. Περίεργο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Όταν μπλέκεις σχεδόν όλη μέρα με δουλειά  (μάλιστα σε υπόγειο) και έχει κακοκαιρία ε σου τη δίνει κάπως...

Κατά τις 3 στον Ταύρο οι λεπτές σταγόνες που χόρευαν με τον δυνατο αέρα σου έδιναν την αίσθηση ότι ψιλοχιονιζει.Ηταν και η αίσθηση στους 2-3c ε δε θες και πολύ να τις βαφτίσεις νιφάδες.Ομως δεν ήταν..

Τώρα εδώ στο Πέραμα έχω 6.8c με 63% υγρασία,ισχυρό ΒΑ στα 5-6bf και σπαστό καιρό.

Από τη νύχτα στο βροχόμετρο είχαν πέσει 1.2mm.

6.8? εδω εχω 5.1 τωρα με 65% υγρασια τοση διαφορα πια?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...