Jump to content
yiannis_volos

Αναφορές πρώτης κακοκαιρίας για το 2022 7-13/1/2022 "Διομήδης"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο δρόμο για Αθήνα πριν από περίπου 2 ώρες, μόνο στη Μαλακάσα είχε αξιόλογα φαινόμενα όπου και είδα και τη χαμηλότερη θερμοκρασία σύμφωνα με το θερμόμετρο του αυτοκίνητο, δηλαδή 2,5 βαθμοί. Καθαρή βροχή μου φάνηκε! Πάντως το κρύο αρχίζει και γίνεται τσουχτερό! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ψιλόβροχο εδώ κλειστός ο καιρος παντού...

Επεξεργάστηκε από weatherforattica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία η χθεσινή μέρα αλλά να πω την αμαρτία μου θα προτιμούσα αυτά τα 78mm να τα έριχνε χαλαρά σε 2-3 μέρες παρά σε 12-14 ώρες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, oldboy332 said:

Δεν διαφωνώ και ισως αν είχαμε εικόνα από την πλαγιά πάνω από το χωριό να ήταν ακόμη πιο ξεκάθαρο.  Απλώς λέω ότι και σε άλλα μέρη όπως στη  Στενή κάποιος θα ήταν σίγουρος ότι την πλακώνει το χιόνι από την Δίρφυ αλλά δεν ισχύει τελικά.Μονο με σταθμό μπορείς να είσαι σίγουρος . Εγώ π.χ έχω αυτή την άποψη για τα Βίλια όταν έχει ΒΔ επιφανείας αλλά δεν το έχω ψάξει.

Θα παρατηρησεις ομως με google earth οτι ειναι πολυ πιο αποτομη και μεγαλη η πλαγια πανω απο την σαμοθρακη σε σχεση με την στενη.. Ουσιαστικα χωνει ολο το χιονι απο την μεγαλη κλιση που εχει το βουνο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χθες τα βροχcontainers έσπασαν στο Πήλιο, σήμερα στα ορεινά των Χανίων Ασκυφου κ Αση Γωνια πλησιάζουν ήδη τα 200 χιλιοστά ημερήσιου υετου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι... δεν με γελούν τα μάτια μου... ψιλόβροχο με νιφάδες αερομεταφερόμενες προφανώς... Ωρε λαμπινγκ που πέφτει.. στους 4.8 η Τ και πέφτει.....

Για εμένα από τη στιγμή που όλα τα μοντέλα έπεσαν έξω στον υετό, δεν δίνω σημασία... Η ένταση της βροχοχιόνας δυναμώνει. Δυναμώνει και λιτρώνει.....Υπέροχο χειμερινό σκηνικό σε συνδιασμό με την παγωνιαα... πιο πάνω πρέπει να χιονίζει στο Αιγάλεω....

Επεξεργάστηκε από weatherforattica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ωραία η χθεσινή μέρα αλλά να πω την αμαρτία μου θα προτιμούσα αυτά τα 78mm να τα έριχνε χαλαρά σε 2-3 μέρες παρά σε 12-14 ώρες..

Εντωμεταξυ εγώ πιστεύω ότι έριξε παραπάνω .... Η Αγχίαλος 126 ο άλλος σταθμός 125.6 και στο λιμάνι 78; Λίγο περίεργο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

Εντωμεταξυ εγώ πιστεύω ότι έριξε παραπάνω .... Η Αγχίαλος 126 ο άλλος σταθμός 125.6 και στο λιμάνι 78; Λίγο περίεργο

Πάντα έχει λιγότερο αυτός ο σταθμός. Ο άλλος είναι πιο κοντά στο Πήλιο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ μεγάλη προσοχή στον δρόμο!!

Το ψιλόβροχο κάνει απίστευτη γλίτσα κάτω!!!

Επεξεργάστηκε από weatherforattica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάποιες φωτογραφίες από το εσωτερικό της Λήμνου από το χιονάκι που έκανε (πηγή Limnospreport.gr):

 

xionia-1.jpg

 

xionia-2.jpg

 

 

xionia.jpg

 

Επεξεργάστηκε από Limnostorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι από https://www.limnosfm100.gr/limnos/item/57737-o-diomidis-entyse-sta-lefka-ti-limno-photos-videos.html

Αν και η χιονόπτωση, δεν ξεκίνησε 6 το πρωί αλλά πρώτες πρωινές ώρες (Μύρινα τουλάχιστον) , αλλά λεπτομέρειες!

Επεξεργάστηκε από Limnostorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 minutes ago, Bakounin said:

Θρακομακεδόνες τσιμπησε η Τ 1,1. Υγρασία 98%. Πέφτουν νιφάδες-μιγάκι, αλλά κυρίως νερό-χιονόνερο. Έχει και στην υπόλοιπη Αττική τέτοιες εξωφρενικές υγρασίες; 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Πάντα έχει λιγότερο αυτός ο σταθμός. Ο άλλος είναι πιο κοντά στο Πήλιο..

το ξερω, παρ'ολα αυτα ετυχε να εχω ενα κουβα χθες εξω και σημερα μετρησα 12-13 εκατοστα νερο, δηλαδη ~120-130 χιλιοστα....και εγω μενω πευκακια, ακομα πιο μακρια απο το πηλιο.Επίσης χθες ηταν γενικευμενα τα φαινομενα , δεν ηταν οπως στις 28/10/2020.....γενικα η αγχιαλος συνηθως εχει υετοτρυπα οποτε ειναι λιγο παραξενο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χολαργό πάντως πολύ αέρα και κρύο με σπαστη συννεφιά .

Τίποτα δυστυχώς. 

Αλλά πέραν αυτού είναι μια υπέροχη νύχτα!!

Κλασσικη χειμωνιάτικη !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από το σπίτι βλέπω απέναντι  δυτικά δηλαδή   Πάρνηθα  

Φαίνεται ότι δυτικά στην Αττική εντοπίζονται τα οποία φαινόμενα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν αυτό που ρίχνει τώρα ήταν χιόνι, τότε θα το έλεγα χιονοθύελλα... Τώρα όμως το λέω χιονονεροθύελλα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...