Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Πολυ ωραια ανσαμπλ ευρωπαιου για δω και στο 10 με 12 και το 14 με 16 ακόμα καλύτερο,  θα δειξει για το πρωτο αυριο μεθαύριο θα χει ξεκαθαρίσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε ειπαμε εμποδισμο κοιταμε πρωτα.. αν δεν εχουμε εμποδισμο και -20 να εχει στην Ρωσια τι να το κανουμε 

Αφηστε το ψυχος για πιο μετα στοχος ειναι τωρα να βγει εμποδισμος εκει που πρεπει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για όσους βορειους  τους αρέσει ο μέσος όρος του τζιφου απλα δείτε του ευρωπαιου που είναι πολύ καλυτερος ..του τζιφου ειναι γι ατα μπάζα του ευρωπαιου πολυ καλος για τα βορεια μιλαω 

 

EDM1-240 (1).gif

gens-31-1-240 (1).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Για όσους βορειους  τους αρέσει ο μέσος όρος του τζιφου απλα δείτε του ευρωπαιου που είναι πολύ καλυτερος ..του τζιφου ειναι γι ατα μπάζα του ευρωπαιου πολυ καλος για τα βορεια μιλαω 

 

EDM1-240 (1).gif

gens-31-1-240 (1).png

Σόρυ αλλά αυτό που βλέπω εγώ είναι καιρός προσυνεμων και τίποτα άλλο σαυτες τις αποτυπώσεις θα μου πεις θα βγάλει χαμηλό Ιταλία εγώ λέω χλωμό με την κλήση του Αζορ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

O Αζορικός στον μέσο όρο του Ευρωπαικού έχει καλή λογική. Θέλουμε μύτη στη Σκανδιναβία ώστε να σκάψει κρύο και χώρο κάτω δεξιά του Α ώστε να έχει χώρο ο αυλώνας να μπει Αδριατική αλλά τόσο όσο. Να μην καταρρεύσει δηλαδή ο Α στην Ισπανία και χαθεί ο αυλώνας δυτικά. Μέχρι και Βόλο (ίσως και Λαμία λόγω ηπειρωτικότητας) δεν θέλουμε κάτι φοβερό και τρομερό ούτε από Τ στα 850 ούτε από Α. Απλά χρειάζονται 1-2 πραγματάκια κυρίως στην μορφή του Α που πρέπει να κάτσουν μαζί με το κρύο. Γίνεται, υπάρχει χρόνος, απλά είναι και θέμα πιθανοτήτων να κάτσουν ταυτόχρονα αυτά τα στοιχεία. Μπορεί να λέω και βλακείες βέβαια αλλά πιστεύω ότι έστω κάποια πράγματα τα έχω καταλάβει σωστά 😛

 

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Σόρυ αλλά αυτό που βλέπω εγώ είναι καιρός προσυνεμων και τίποτα άλλο σαυτες τις αποτυπώσεις θα μου πεις θα βγάλει χαμηλό Ιταλία εγώ λέω χλωμό με την κλήση του Αζορ 

Σαπιο προσηνεμο ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Σόρυ αλλά αυτό που βλέπω εγώ είναι καιρός προσυνεμων και τίποτα άλλο σαυτες τις αποτυπώσεις θα μου πεις θα βγάλει χαμηλό Ιταλία εγώ λέω χλωμό με την κλήση του Αζορ 

Προσηνεμο ειναι γιατι σ αυτες τις ώρες εχει φυγει το χαμηλο αλλα ενα κομμάτι μετα σε πολλά ανσαμπλ παει ιταλια του αυλωνα...αν συνε ιζε ο μέσος όρος θα άνοιγαν τα γεωδυναμικα πιο δυτικα ...απλά ειναι πανω στην αναδίπλωση και δεν έχει συνεχεια να φανεί...γι αυτό και η βορεια ελλαδα εχει διπλάσια σεναρια απο οτι χθες που τη χιονιζουν στις 14 με 16...Αλλά ποιος ξέρει τι θα γινει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα!

Πολλά υποσχόμενα (υετικά) τα ανσαμπλ του ευρωπαικου (και του τζιφου) για μετά τις 7-8/1/22.

image.thumb.png.6ab85a3a4e32c35471a995e5ecd69404.png

Για τα μακρινά ο μ.ο. των ανσάμπλ τσίμπησε ένα βαθμό πάνω σε σχέση με το 12ζ αλλά παραμένουν ελπιδοφόρα (αρκεί να μην συνεχιστεί η τάση για άνοδο στα επόμενα ραν...)

image.thumb.png.11084f5b4c8164f5150dc95c084971fd.png

 Από το μ.ο. στα μακρινά σαν διάταξη κρατάω τον διαφενόμενο εμποδισμό που να ελπίσουμε ότι θα επαληθευτεί. Εάν βγει η παρακάτω διατάξη στην πραγματικότητα τότε θεωρω πολύ πιθανό να υπάρξουν αναδιπλώσεις και ευκαιρίες και για βόρεια και για κεντρονότια. Όλα αυτά είναι βέβαια ακόμη στη σφαίρα της φαντασίας αλλά πλεον φαίνεται φως στο βάθος του τούνελ...

EDE1-240.GIF?03-12

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Καλημέρα!

 

 

 Από το μ.ο. στα μακρινά σαν διάταξη κρατάω τον διαφενόμενο εμποδισμό που να ελπίσουμε ότι θα επαληθευτεί. Εάν βγει η παρακάτω διατάξη στην πραγματικότητα τότε θεωρω πολύ πιθανό να υπάρξουν αναδιπλώσεις και ευκαιρείες και για βόρεια και για κεντρονότια. Όλα αυτά είναι βέβαια ακόμη στη σφαίρα της φαντασίας αλλά πλεον φαίνεται φως στο βάθος του τούνελ...

 

Τι να κάνουμε Δημήτρη δυστυχως φετος τη σφαίρα της φαντασίας σχολιαζουμε εμεις  βορειοι φτάσαμε ως τις 144 δεν έχουμε παει πιο κάτω για σχολιασμό χαχαχ ...πιστεύω να φάμε όλοι μονο ετσι εξιλεωνεται αυτο που ζουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπική απόψη ότι για πεδινό χιόνι πάμε μετά τις 14/1, οπότε είναι πολύ νωρίς ακόμη να πούμε οτιδήποτε.

Κοιτάμε στα επόμενα ραν την ανύψωση/θέση του αζορικού και εφόσον έχουμε μία πιο ξεκάθαρη θέση με τον εμποδισμό θα ασχοληθούμε με τα υπόλοιπα.

Οπότε ας σιγουρέψουμε τον αζορικό πρώτα και βλέπουμε στη συνέχεια τι μπορεί να γίνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τι να κάνουμε Δημήτρη δυστυχως φετος τη σφαίρα της φαντασίας σχολιαζουμε εμεις  βορειοι φτάσαμε ως τις 144 δεν έχουμε παει πιο κάτω για σχολιασμό χαχαχ ...πιστεύω να φάμε όλοι μονο ετσι εξιλεωνεται αυτο που ζουμε 

Ναι Αντώνη κατανοώ απόλυτα και ελπίζω (εύχομαι μέσα από την καρδιά μου) ένα μεγάλο κεντροβόρειο και τελείωμα προσήνεμο για εξιλέωση από το περυσινό χάλι και το φετινό (μέχρι στιγμής). Πρέπει κάποια στιγμή να το κάνει ο καιρός αυτό που περιγράφω παραπάνω!

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για το βροχοχαμηλο το παιχνίδι χάνεται οριστικά...

Ποιο είναι το βροχοχαμηλο αυτο στις 8 η στις 10 , 11;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα παιδες.Λογω χρονου κι ελλειψη διαθεσης δεν εχω δει πολλα πραγματα.Εκατσα σημερα το πρωι λιγο και ειδα παιο και τζιφο(ensembles).Στα γρηγορα λοιπον:

-Μπορει μεν να εχει κλειδωσει ο εμποδισμος στην Αγγλια,αλλα αυτο απο μονο του δεν ειναι αρκετο.Μεχρι τις 240-260ωρες που ο εμποδισμος βρισκεται σε καλο σημειο,φαινεται να μην μπορει να σκαψει δυνατο αυλωνα που θα ευνοουσε το πεδινο προσηνεμο χιονι.Αυτο φαινεται ξεκαθαρα στα 500αρια που βρισκονται κατα μ.ο στο -25.

-Για τα κεντροβορεια πεδινα οι πιθανοτητες ειναι μεγαλυτερες,αφου ουτε το -30,ουτε το -9 εχουν αναγκη.Προς το παρον ομως δεν φαινεται ευκολη η κυκλογεννεση στα δυτικα μας που θα τα ευνοουσε υετικα.

Μεχρι τις 14-16 θεωρω αδυνατο το πεδινο χιονι στα αν.προσηνεμα και πιθανο ενα μικρο κεντροβορειο.Απο κει και περα ολα ανηκουν στη σφαιρα της φαντασιας.Αν επρεπε να στοιχηματισω θα ελεγα οτι δεν θα πεσει πεδινο χιονι στα προσηνεμα ως τις 20. 

Το θεμα για μενα ειναι να βγει οσο πιο δυνατη η χαμηλαρα σε μια βδομαδα και να θαψει βουνα και να βρεξει πολυ, χαμηλοτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην ουσία,τα μοντέλα δείχνουν παλιακο Χειμώνα..Χιόνια ορεινά, ημιορεινά, μετά πεδινά κεντροβορειας χώρας,και σβήσιμο αργότερα στα προσήνεμα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Στην ουσία,τα μοντέλα δείχνουν παλιακο Χειμώνα..Χιόνια ορεινά, ημιορεινά, μετά πεδινά κεντροβορειας χώρας,και σβήσιμο αργότερα στα προσήνεμα!!

Ακόμα δεν δείχνουν κανεναν παλιακο χειμώνα. Δείχνουν πιθανή ανύψωση αζορικου. Υπάρχει προοπτική για αναδιπλώσεις και ψύχος αλλά δεν υπάρχει καθαρή τάση απτις 15 και μετά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για το βροχοχαμηλο το παιχνίδι χάνεται οριστικά...

Τι εννοεις? Ότι δε θα κατέβουν τα χιόνια στα ημιορεινα? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Snowaddict είπε:

Ακόμα δεν δείχνουν κανεναν παλιακο χειμώνα. Δείχνουν πιθανή ανύψωση αζορικου. Υπάρχει προοπτική για αναδιπλώσεις και ψύχος αλλά δεν υπάρχει καθαρή τάση απτις 15 και μετά

Άποψη σου .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Άποψη σου .

Μακάρι να έχεις δίκιο. Επειδή όμως από φαπες έχουμε μεγάλη εμπειρία θέλω να κρατάω μικρό καλάθι 🙃.

Επεξεργάστηκε από Snowaddict
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowaddict είπε:

Μακάρι να έχεις δίκιο. Επειδή όμως από φαπες έχουμε μεγάλη εμπειρία θέλω να κρατάω μικρό καλάθι 🙃.

Από φάπες,όλοι έχουμε εμπειρία..η τελευταία ήταν τα Θεοφάνεια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...