Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Συμφωνώ σε σχεδόν όλα αυτά που λες εκτός από τις πιθανότητες για καθαρό χιόνι στην Χαλκίδα με βαση τα δεδομένα αυτή τη στιγμή.

Εξήγησα πριν σε άλλο ποστ για τα επ. παγοποιήσης και ότι η Χαλκίδα θέλει <400 μέτρα (τσεκαρισμένο πολλές φορές)

Δες παρακάτω διάγραμμα τζίφου στο 12αρι του

Diagramme GEFS

Υπάρχουν αρκετά σενάρια με επ. παγοποίησης 400μ και χαμηλότερα τα οποία έχουν και κάποιο υετο.

Υπόψη ότι το διάγραμμα δε εμφανίζει το κύριο που (δες παρακάτω εικόνες)

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Με αυτά εννοείται ότι υπάρχουν (εκτός του κύριου) και άλλα σενάρια με καθαρή χιονόπτωση Χαλκίδα.

Τι θα βγει στην πράξη είναι άλλη ιστορία και δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Δε διαφωνω απλα λεω οτι τα διαγραμματα αυτα ειναι παραπλανητικα γιατι βγαζουν και ποσοστα απο κατω που λογω υετου σε προηγουμενες ωρες απο αυτες που μπαινει το κρυο δειχνει σαν να υπαρχει υετος και να συνδυαζονται ενω δεν ισχυει στην πραγματικοτητα. Εδω πχ εχει τυχει να βγαινουν διαγραμματα που δειχνουν μεχρι και 100αρια,φυσικα δεν επεφτε σταγονα. Για να εισαι σιγουρος οτι εχεις υετο στο 6ωρο που στοχευεις θα πρεπει να συνεχιζεις στην ιδια αποχρωαη και στο επομενο 6ωρο στους χαρτες καλυτερης αναλυσης.

 Και θεσσαλονικη στη συγκεκριμενη περιπτωση το ιδιο προβλημα υπαρχει,θετικες στα 850 θα εχουμε οταν θα υπαρχει ο καλος υετος. Στο 12αρι βγηκε μια υποτροπη κεντρικη μακεδονια και μεσα στο θερμαικο βραδυ τεταρτης προς πεμπτη, εκει θα εχουμε θερμοκρασιες εμεις,αλλα αμφιβαλλω αν θα εχει υετο τελικα ακομα κι ετσι να εβγαινε οπως στο 12αρι

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowjunky είπε:

Έλα ρε αικον κόψε και συ την χιονόμπαλα

Μην ασχολείσαι με αυτό το σχήμα τη αυλωνα  ετσι  θα βγει παρομοιο το βγαζουν ολα για αυτό και δεν αποκοπούν τη λιμνη ....Η προση αμα η τιοοτα ειναι η φαση, και στα προσηνεμα με το ζόρι οριακά ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Μην ασχολείσαι με αυτό το σχήμα τη αυλωνα  ετσι  θα βγει παρομοιο το βγαζουν ολα για αυτό και δεν αποκοπούν τη λιμνη ....Η προση αμα η τιοοτα ειναι η φαση, και στα προσηνεμα με το ζόρι οριακά ειναι

Δεν γινετε να βγει οτιδηποτε αλλο καθως δεν υπαρχει χωρος για να ερθει η χιονομπαλα ιονιο οτι παρουν τα προσηνεμα ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλή η αλλαγή από ικον, πάμε για τζίφο τώρα

Υ.Γ. Πιστεύω ότι η χιονόμπαλα θα αποκοπεί στα επόμενα τρεξίματα, που θα πάει άγνωστο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Καμικάζι τρελάθηκε:

J156-21.GIF?07-12

J168-21.GIF?07-12

@DIMITRIS να μια αποκοπή. χαχα

 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν γινετε να βγει οτιδηποτε αλλο καθως δεν υπαρχει χωρος για να ερθει η χιονομπαλα ιονιο οτι παρουν τα προσηνεμα ειναι

Αν αποκοπεί νωρις εχει χρονο να πάει οπουδήποτε απλα αργεί να αποκοπει

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποιο icon, αυτο που ειχε ως τα μεσημεριανα τρεξιματα μονιμα το χαμηλο στην Τυρρηνικη θαλασσα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, weatherfan είπε:

Δεν ήταν και τόσο καλά τα πράγματα εκείνες τις εποχές. Τότε μόνο για την επόμενη μέρα μας έδιναν αναλυτική πρόγνωση απο την τηλεόραση κι αυτή πολύ χοντροκομμένη. Τσουβάλιαζαν για παράδειγμα όλα τα προσήνεμα και έδιναν την ίδια πρόγνωση ασχετα αν μετά στη μια περιοχή ειχε μόνο ηλιο και στην άλλη γινόταν χαμός. Θυμάμαι χιόνια στο κέντρο της Αθήνας που δεν είχαν αναφερθεί πουθενά και βέβαια και το αντίθετο. Όσο για πιο μακρινές προβλέψεις μόνο απο το δελτίο καιρού στην ερτ για τους αγρότες είχαμε πενθημερη πρόγνωση. Εκεί κι αν γινόταν τσουβάλιασμα στην πρόβλεψη και βέβαια τις περισσότερες φορές στο επόμενο δελτίο μετά απο 2 ημέρες αλλαζαν τα πάντα.

Συμφωνώ σε όλα,αλλά εκείνες τις εποχές ο προγνώστης έβαζε περισσότερο  το χεράκι του.....στα τρεξίματα που ειχε και χρησιμοποιούσε και αυτός τους δικου του δείκτες πρόγνωσης λογω της δουλειάς μου ειχα ερθει πολλες φορές σε συνομιλίες με μετεορολόγους βάρδιας και φυσικά τους ρωτούσα για τα μελούμενα.....πάντα μου λεγαν η "ας το αυτό δεν βγαίνει" η "δεν το δείχνει καλά" μονο οταν η κυκλοφορία....συμφωνούσε σε όλα και ηταν εμμονική ηταν σίγουροι, η ερχόταν κάτι μεγάλο,σιγά σιγά και σε βάθος δεκαετίας αρχισαν να μου λένε να περιμένουμε και τα πρωινά στοιχεία...τα μεσημεριανά...κλπ...α!και στο knowcast δεν πιανόταν...βλέπαν Λήμνο Σκύρο και μου λεγαν πότε θα χιονίσει στην Αθήνα....με λίγα λόγια σταδιακά ο προγνώστης αντικαθιστουταν από την "ασφάλεια" των μοντέλων.Να πώ και τον καημό μου..κανένας μετεορολογος πια δεν κανει μια ανάλυση της κυκλοφορίας οταν μας λέει τον καιρό.....(δεν μιλώ για τους γνωστούς των media λόγω των κανόνων του forum)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Ο Καμικάζι τρελάθηκε:

J156-21.GIF?07-12

J168-21.GIF?07-12

@DIMITRIS να μια αποκοπή. χαχα

 

να ξέρεις ότι κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου ότι μπορεί να βγει για Πέμπτη - ξημερώματα Παρασκευής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

να ξέρεις ότι κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου ότι μπορεί να βγει για Πέμπτη - ξημερώματα Παρασκευής.

Αυτό είναι φτυάρια.. χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...