Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

ναι ίσως να έχει ΒΑ γι' αυτό λέω όχι μέσα στην πόλη. Λογικά σαν την Carmel θα είναι τα υψόμετρα αλλά με σαφώς καλύτερο υετό. Θέλω 2 μέτρα στο χιονοδρομικό, δεν συμβιβάζομαι με λιγότερο 😛

παντως αυριο ο βολος παιζει να δει πανω απο 100 χιλιοστα , θελει πολυ προσοχη, το χαμηλο φαινεται να ειναι στο καταλληλο σημειο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τη συνέχεια. 

Ο "Αζόρ 1", εδραιώνεται στο Μεγάλο Νησί (Διακογιάννης point), την περίοδο 12 έως 14 Γενάρη. Εν συνεχεία καταρρέει μεν, αλλά παροδικά, καθώς εν συνεχεία, ο "Αζορ 2" φαίνεται να εδραιώνεται εκ νέου στα δυτικά του Νησιού από τις 16-17 Γενάρη. Έχοντας χάσει την ευκαιρία για κάτι καλό από τον Αζόρ 1 (δηλαδή την περίοδο έως την 18η Ιανουαρίου κατά τα φαινόμενα), εστιάζουμε στην από εκεί και μετά περίοδο.

Θεωρώ ότι λογικά μπορεί να θεωρεί κανείς μία εικόνα του Αζορ ως σχετικά "παγιωμένη" μέχρι τις 144 περίπου ώρες στους τωρινούς χάρτες (με όση αβεβαιότητα αυτό εμπερικλείει). Θεωρώ δηλαδή ότι, πάνω-κάτω, θα φτάσουμε έως εδώ (λαμβάνοντας υπόψη ότι, έως εδώ, διαφαίνεται και ομοφωνία των μοντέλων):

gfs-0-144.png?6

Στον χάρτη πιέσεων του Λονδίνου αυτό αποτυπώνεται στο σημείο με τον κόκκινο κύκλο παρακάτω:

 

 

 

 

 

London 1.png

Aν φτάσουμε με το καλό έως εδώ, δηλαδή σε εδραίωση του Αζόρ 2, θεωρώ ότι λογικά θα έχουμε εν συνεχεία 1 ή 2 ευκαιρίες κατάβαση ισχυρού αυλώνα προς τα μέρη μας. Το πότε, το πώς και το πού, είναι ασφαλώς πολύ νωρίς να το πει κανείς, από τους μέχρι τώρα χάρτες όμως, 2 σημεία νομίζω θα το καθορίσουν, δηλαδή το αν ο Αζορ 2 κατορθώσει να φτάσει αφενός έως το ύψος της Ισλανδίας ή και βορειότερα, και το κατα πόσον θα μπορέσει εν συνεχεία να κινηθεί ΒΑ δίνοντας την ευκαιρία στην χοντροκομμένη ύφεση να δημιουργήσει "μύτη" και να κινηθεί προς τα μέρη μας.

Με βάση τα έως τώρα στοιχεία, θεωρώ ως κρισιμότερο διάστημα την περίοδο 17-21 Ιανουαρίου.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ευρωαπιος πολυ πιο μεσα στις θερμοκρασιες στη δυτικη μακεδονια 4 φλωρινα 7 γρεβενα δειχνει αυτη τη ωρα και τοαο εχουμε κ τζιφος εδινε 2 βαθμους πιο κάτω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

βλέπω να γινόμαστε επαγγελματίες μάγειρες στο τέλος με το τζίφο που μπλέξαμε. Θα μάιουμε ολόκληρο το τζελεμεντε!! Ετοιμοι για το master chef θα ήμαστε. 

 

ο καθενας ας λεει την αποψη του παρακαλω διχως κοντρες ανουσιες. οτι πιατευει ο καθενας ας το λεει. φυσικα με επιχειρηματα. δεν χρειαζεται να προσβαλει ο ενας τον αλλον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

παντως αυριο ο βολος παιζει να δει πανω απο 100 χιλιοστα , θελει πολυ προσοχη, το χαμηλο φαινεται να ειναι στο καταλληλο σημειο

Και ακόμη περισσότερο στο Πήλιο. Θα κατεβάζουν οι χείμαρροι πολύ πράμα (τουλάχιστον μέχρι να το γυρίσει σε χιόνι). Ωραία θα είναι αλλά θέλει προσοχή και ειδικά να μην φτάσουμε σε ακραίες καταστάσεις. Εγώ με Τ ~10, συνεχή καλή βροχή και με 50mm βολεύομαι μια χαρά..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Και ακόμη περισσότερο στο Πήλιο. Θα κατεβάζουν οι χείμαρροι πολύ πράμα (τουλάχιστον μέχρι να το γυρίσει σε χιόνι). Ωραία θα είναι αλλά θέλει προσοχή και ειδικά να μην φτάσουμε σε ακραίες καταστάσεις. Εγώ με Τ ~10, συνεχή καλή βροχή και με 50mm βολεύομαι μια χαρά..

το πηλιο αυριο βραδυ απο τα 600-700 μετρα θα δει πολυ χιονι και ισως προκαλεσει και προβληματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Και ακόμη περισσότερο στο Πήλιο. Θα κατεβάζουν οι χείμαρροι πολύ πράμα (τουλάχιστον μέχρι να το γυρίσει σε χιόνι). Ωραία θα είναι αλλά θέλει προσοχή και ειδικά να μην φτάσουμε σε ακραίες καταστάσεις. Εγώ με Τ ~10, συνεχή καλή βροχή και με 50mm βολεύομαι μια χαρά..

10 θα εχει το πρωι, μεχρι το βραδυ θα εχει γυρω στους 4-5.....εγω περιμενω το βραδυ να ριχνει καλα απο τα 400.....το θεμα ειναι οτι ο υετος που φαινεται να πεφτει ειναι ακραιος για τον βολο.....εχει τα φοντα να ειναι η σημαντικοτερη κακοκαιρια μετα τον οκτωβρη του 2006 και τον δεκεμβρη του 2009.....Ανδεν χαλασει κατι μπορει να εχει στορμ τοταλ 150μμ....Ωστοσο επειδη ο βολος ειναι επιρρεπης στις μουφες θα εβαζα ταβανι τα 100

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τετοια κινηση χαμηλου ο βολοςκανει κατι κουλα,παιζει να βαλει αρκετα πανω απο 150mm..Θελω να δω τι θα γινει στα χανια οπου εχουν την συγκλισαρα πανω τους για κανενα 24ωρο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, tzelilis said:

για το μετα ειναι αμαρτια απο τον θεο να μην υπαρχει ενα χαμηλο να τραβηξει τον αυλωνα τερας...

αυτό ισχύει. μολαταύτα, υπό προϋποθέσεις, ο ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΚΟΣ ΚΟΓΚΑΣ μπορεί να κατέβει. Αλλά θα χρειαστεί ο Αζορ 2 να κάνει πολλή δουλεία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

10 θα εχει το πρωι, μεχρι το βραδυ θα εχει γυρω στους 4-5.....εγω περιμενω το βραδυ να ριχνει καλα απο τα 400.....το θεμα ειναι οτι ο υετος που φαινεται να πεφτει ειναι ακραιος για τον βολο.....εχει τα φοντα να ειναι η σημαντικοτερη κακοκαιρια μετα τον οκτωβρη του 2006 και τον δεκεμβρη του 2009.....Ανδεν χαλασει κατι μπορει να εχει στορμ τοταλ 150μμ....Ωστοσο επειδη ο βολος ειναι επιρρεπης στις μουφες θα εβαζα ταβανι τα 100

για μούφα δεν το κόβω, το χαμηλό είναι ιδανικό. Μόνο αν αλλάξει η κίνηση του στο nowcast, αλλά αυτό δεν είναι θέμα Βόλου.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

αυτό ισχύει. μολαταύτα, υπό προϋποθέσεις, ο ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΚΟΣ ΚΟΓΚΑΣ μπορεί να κατέβει. Αλλά θα χρειαστεί ο Αζορ 2 να κάνει πολλή δουλεία.

λογικα μετα θα κατεβει τερας παλι στις 300 συν ωρες. αλλα ποιος ασχολειται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

για μούφα δεν το κόβω. Το χαμηλό είναι ιδανικό. Μόνο αν αλλάξει η κίνηση του στο nowcast, αλλά αυτό δεν είναι θέμα Βόλου.

και εγω εφοσον δεν προκειται για χιονι θεωρω δυσκολο να ειναι μουφα αχαχαχαχ, και με σταυρο που μιλησα μου λεει θεωρει πιθανα τα 150μμ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά  γίνεται περισσότερο αναίσθητοι με τα καιρικά μοντέλα 

Διότι και μας σπάνε τα νεύρα, και μετά αυτή η πίεση βγαίνει έδω μεσα και δημιουργούνται παρεξηγήσεις. 

Οτι είναι να γίνει θα γίνει 

Το θετικό της υπόθεσης η συνεχωμενες αναδιπλωσεις του αζορικου. 

Αυτός εκεί στις 19 το παρακολουθούμε. 

Αν τελικά βγουμε τυχεροί σε αυτή την χαώδη κυκλοφορια, μπορεί να γελάσει και λίγο το χειλάκι μας. 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

και εγω εφοσον δεν προκειται για χιονι θεωρω δυσκολο να ειναι μουφα αχαχαχαχ, και με σταυρο που μιλησα μου λεει θεωρει πιθανα τα 150μμ 

Σοβαρά πάντως εγώ τον Βόλο δεν τον θεωρώ μουφόπολη. Δεν ξέρω γιατί έχει βγει αυτή η φήμη. Έχει κάνει πολύ δυνατά χιόνια και αρκετά μέτρια. (2001, 2006, 2014, 2017, 2021, το 2019 ένα μικρό αλλά καλό, και άλλα μικρά επίσης που δεν τα θυμάμαι) Σε καμιά πόλη δεν κάθεται κάθε κακοκαιρία. Δεν σημαίνει ότι είναι μούφες.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, HuxFlux said:

Στον εντοπισμο της τασης στα μακρινα, δεν εχασε ποτε την αιγλη του ο τζιφουλας. Μακραν οτι πιο εγκυρο εχουμε στα χερια μας. Χωρις αυτο να σημαινει οτι θα πεσει μεσα σε οσα βλεπει. Αλλα ειναι θετικο πως επιμενει στην ταση ισχυρου εμποδισμου γυρω στις 17-18 και αυλωνα προς τα μερη μας μετα τις 19/1.

Και ναι, η διαταξη εκεινες τις ημερες, ειναι η διαταξη που μπορει καποιος να την πιστεψει ως πιθανη για σοβαρο χιονι σε πεδινα. Το λεω γιατι εχουμε μια βδομαδα που ασχολουμαστε με μια λιμνη που οκ, να την δωσει την πετσα της ως εκει που μπορει, αλλα δεν ειναι τιποτα σπουδαιο ως διαταξη για χιονια.

Προσυπογράφω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Σοβαρά πάντως εγώ τον Βόλο δεν τον θεωρώ μουφόπολη. Δεν ξέρω γιατί έχει βγει αυτή η φήμη. Έχει κάνει πολύ δυνατά χιόνια και αρκετά μέτρια. Σε καμιά πόλη δεν κάθεται κάθε κακοκαιρία. Δεν σημαίνει ότι είναι μούφες.

ναι και εγω για πλακα το λεω.....ο μονος λογος να θεωρηθει μουφοπόλη  ειναι γιατι ενώ εχει ισως τις περισσοτερες ευκαιρίες απο τις αλλες πολεις (αφου λιγο πολυ ειναι και κεντροβόρειος και προσηνεμος) συνηθως χανει τα χιονια για λεπτομεριες (οι οποίες ειναι και απρόβλεπτες, δηλαδη συνηθως περιμένουμε να κανει κατι αλλα τελικα δεν κανει)...Αλλα αυτό δεν ισχυει καν για ολη την πολη, η περιοχη κοντα στον περιφερειακο ας πουμε ισως ειναι και η καλύτερη πεδινη περιοχή στην ελλάδα για χιονι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Σοβαρά πάντως εγώ τον Βόλο δεν τον θεωρώ μουφόπολη. Δεν ξέρω γιατί έχει βγει αυτή η φήμη. Έχει κάνει πολύ δυνατά χιόνια και αρκετά μέτρια. (2001, 2006, 2014, 2017, 2021, το 2019 ένα μικρό αλλά καλό, και άλλα μικρά επίσης που δεν τα θυμάμαι) Σε καμιά πόλη δεν κάθεται κάθε κακοκαιρία. Δεν σημαίνει ότι είναι μούφες.

παντως το meteo για το βολο ειναι υπεραισιοδοξο
image.thumb.png.1888eec6eb6e95d706924b2f3b101eef.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, tzelilis said:

λογικα μετα θα κατεβει τερας παλι στις 300 συν ωρες. αλλα ποιος ασχολειται

ναι, οκ, δεν νομίζω ότι είμαστε για τέτοια. Ας επικεντρωθούμε στα κοντινά μπας και αυτή τη φορά μας ευνοήσει ο εμποδισμός για κάτι καλό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...