Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Α'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το 1040 του 6αριου υποβαθμιστηκε σε 1025 στην Αγγλια στα μακρινα.θα αντεξει ο σκύλος?

 

 

Επεξεργάστηκε από Dim_pas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Παίονας είπε:

νομιζω οτι ειναι η ωρα να αρχισει να δειχνει ωραια σεναρια 

και να αρχισει να δειχνει αντε να τον εμπιστευτεις με αυτα που μας κανει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, yiannis_volos said:

αυτό το ελάχιστοι δεν ισχύει πάντως..

Ελάχιστα μηνύματα στη πληθώρα των μηνυμάτων στο σχολιασμό χαρτών. Δεν ξέρω κιόλας τι έχει αλλάξει από το Snowreport καθώς συμμετέχω μόνο χειμώνα και πια μόνο σε περιόδους καιρικού ενδιαφέροντος, ζητώ συγγνώμη αν αυτό δεν ισχύει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν ειναι να ερθει ολος ο πολικος στροβιλος κατω η εστω να κοπει ενα μεγαλο του κομματι ετσι τον θελουμε τον εμποδισμο τοσο βορεια και τοσο δυτικα για να μην πω οτι παιρνει ακομη πιο βορεια και ακομη πιο δυτικα gfs-0-174.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

παιδια κανενα μοντελο δεν μας χρωσταει..το καθε ενα τρεχει με τις αδυνσμιες του.....κανεις απο εμας δεν πληιρωνει κατι ωστε να εχει και ανταποδοτικες απαιτησεις....για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους....δεν φταινε τα μοντελα εαν στην Ελλαδα και κυριως στην Αθηνα το χιονι δεν ειναι παντα ευκολη υποθεση....

Η αξιολόγηση των μοντέλων είναι κάτι το αντικειμενικό όμως και αυτή τη στιγμή το gfs είναι 4ο, μόνο πάνω από το Ιαπωνικό. Βέβαια αν μόνο το Ευρωπαϊκό έδειχνε την λίμνη και όλα τα άλλα τίποτα δεν θα το πίστευα ούτε αυτό.

Υ.Γ. Περαστικά να είναι όλα Μιχαήλ!!

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μιχαηλ περαστικα σε σενα κ οποιον νοσει ατην οικογενεια σου. οπως φανηκε τελικα καλυτερο το στησιμο.κ σχετικα κοντινες ωρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

αν ειναι να ερθει ολος ο πολικος στροβιλος κατω η εστω να κοπει ενα μεγαλο του κομματι ετσι τον θελουμε τον εμποδισμο τοσο βορεια και τοσο δυτικα για να μην πω οτι παιρνει ακομη πιο βορεια και ακομη πιο δυτικα gfs-0-174.png?12

Γατάκι φαίνεται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowstorm είπε:

Ελάχιστα μηνύματα στη πληθώρα των μηνυμάτων στο σχολιασμό χαρτών. Δεν ξέρω κιόλας τι έχει αλλάξει από το Snowreport καθώς συμμετέχω μόνο χειμώνα και πια μόνο σε περιόδους καιρικού ενδιαφέροντος, ζητώ συγγνώμη αν αυτό δεν ισχύει. 

Όταν άρχισε να διαφαίνεται η βροχοκαιρία το συζητούσαμε. Τώρα τι να πούμε; Αφού έχει κλειδώσει, είμαστε στο nowcast. Και επίσης το forum δεν λειτουργεί μόνο το Χειμώνα. Το καλοκαίρι όταν έρχεται καμιά λίμνη με καταιγίδες εκεί να δεις μηνύματα, χαμός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η τάση για τα μακρινά δείχνει ότι αργά ή γρήγορα κάποιες περιοχές της χώρας μπορεί να μπουν στη πρίζα. Προς το παρόν το σενάριο του 12αριού δείχνει επανάληψη του Νάντ-Παναθηναϊκός το 1996 και τον Τζόκοβιτς να παίζει χιονοπόλεμο μετά το καλοκαίρι της Αυστραλίας στο σπίτι του στο Βελιγράδι. Υπομονή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλησπέρα μετά από μέρες, αφού μας χτύπησε πάει ο κόβιντ.. Συγκεκριμένα την συνήθη ύποπτο, την μαμά μου που δουλεύει στο νοσοκομείο, και ας είναι τριπλά εμβολιασμένη. Οπότε ελπίζω να κατανοείτε ότι δεν είχα χρόνο για να βρίσκομαι μέσα στο φόρουμ, μιας και για λόγους υγιεινής έχουμε χωρίσει το σπίτι σε κομμάτια, και ετοιμάζω ότι μπορώ εγώ για την μητέρα μου. Ευτυχώς είναι καλύτερα σήμερα, και έφυγε ένα μεγάλο άγχος...

 

Στα καιρικά μεγάλη ανυπομονησία για τις επόμενες ώρες εδώ μιας και επιτέλους θα είμαστε στο επίκεντρο του συστήματος. Πάρα πολύ νερό και πολύ ισχυροί άνεμοι αναμένονται στην Θεσσαλία. Ήδη άρχισε να φυσάει και να έχει ηλεκτρικά στα παράλια.

Για την ψυχρή λίμνη νομίζω ότι έγινε το αναμενόμενο, αλλά το χειρότερο είναι το σημερινό 00αρι του τζίφου που κόντρα σε όλα πήγε πολύ δυτικότερα την λίμνη, μόνο και μόνο για να την πάει εκεί που την έχουν όλοι στα 12αρια. μπορεί να έρθει πιο δυτικά, αλλά δύσκολα τα καλά 500αρια να αγγίξουν Αιγαίο.

Για τα πιο μακρινά, προφανώς ήθελα να βγει το χθεσινό 6αρι του τζίφου.. -38 στα 500 να μπαίνει από Ιόνιο ήταν δέος.. Αλλά δυστυχώς προσωπικά αρχίζω να φοβάμαι για τα χιόνια και στα πεδινά, αλλά και εκεί που ποθώ τα Γιάννενα δηλαδή.  Έχουμε καθυστερήσει πάρα πολύ, και είναι κρίμα με τέτοιους καλούς μακροπρόθεσμους δείκτες να βγαίνει έτσι ο χειμώνας.

Τα λέμε από τις αναφορές για τις επόμενες μέρες.

Περαστικά σας φιλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ρε παιδια να ρωτησω . Στην αμερικη γιατι γινεται τετοιος χαμος απο ψυχρες αεριες μαζες? Μια εξηγηση που θα μπορουσα να δωσω ειναι η μορδολογιαα του εδαφους και το γεγονος πως υπαρχει τεραστια χερσαι εκταση . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το χανει κ η Τουρκια τελικα το χιονι...μεχρι μεθαυριο προλαβαινει να το εχει στειλει Ιαπωνια κ αυτο οπως σκανε ολα καθε μερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ειδατε?τοσο βορεια και τοσο δυτικα και ισα ισα αν μπορεσει να κανει μια κυκλογενεση στα δυτικα απο την ακρη του..βολευει δυτικα και βορεια κατι τετοιο και ισως κεντρικα ,αλλα για να βολευτουν ολοι πρεπει να ριτζαρει και αλλο κυριως στα βορεια κατα την καθοδο του πολικου στροβιλου ,οσο μπορει βεβαια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαηλ περαστικα..στα καιρικα νομιζω οτι σχεδον σιγουρα μςτα τις 17 καποιοι θα χιονιστουν και καποιοι θα φανε φαπα..τα υπολοιπα θα τα δουμε απο πεμπτη παρασκευη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, γιωργος τ είπε:

παιδια τι ειναι το κογκας ? Το λέτε συχνά και δεν εχω καταλαβει

Ο Κόγκας είναι ο δήμαρχος της Μορντορρρρρρρρρ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σφύριξε λήξη ο τζίφος για αττικό χιόνι... (δεν μιλάμε για υπερβόρεια τύπου Βίλλια η Ιπποκράτειο). Σωστή και η χθεσινή εξαήμερη πρόγνωση της ΕΜΥ (βλέπει μεν το Ευρωπαικό αλλά συνεκτιμά και άλλους παράγοντες συν την εμπειρία των επαγγελματιών). Πιστεύω πάντως οτι θα δούμε καλό νερό χωρίς κάτι το υπερβολικό (πάντα για Αττική). 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, γιωργος τ είπε:

ρε παιδια να ρωτησω . Στην αμερικη γιατι γινεται τετοιος χαμος απο ψυχρες αεριες μαζες? Μια εξηγηση που θα μπορουσα να δωσω ειναι η μορδολογιαα του εδαφους και το γεγονος πως υπαρχει τεραστια χερσαι εκταση . 

γιατι απο τον βορρα ειναι ορθανοιχτος ο οριζοντας και ερχονται ολα αυτουσια προς νοτο..ειναι σα να ειχαμε εμεις απο βορεια μας την σιβηρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, γιωργος τ είπε:

ρε παιδια να ρωτησω . Στην αμερικη γιατι γινεται τετοιος χαμος απο ψυχρες αεριες μαζες? Μια εξηγηση που θα μπορουσα να δωσω ειναι η μορδολογιαα του εδαφους και το γεγονος πως υπαρχει τεραστια χερσαι εκταση . 

Επειδή δεν έχει θάλασσα από πάνω όπως η Ευρώπη. Έχουν απευθείας σύνδεση με το Βόρειο Πόλο 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, γιωργος τ είπε:

ρε παιδια να ρωτησω . Στην αμερικη γιατι γινεται τετοιος χαμος απο ψυχρες αεριες μαζες? Μια εξηγηση που θα μπορουσα να δωσω ειναι η μορδολογιαα του εδαφους και το γεγονος πως υπαρχει τεραστια χερσαι εκταση . 

3 βασικες συγκεντρωσεις ψυχους συμβαινουν στο βορειο ημισφαιριο..Σιβηρια, Γροιλανδια κ Καναδας...ολοι οι αλλοι περιμενουμε ματαια μπας κ ξεκολλησει τιποτα απο αυτες τις δεξαμενες ψυχους κ επηρεαστουμε...καποτε λογικα μεσα στα επομενα 5-6 χρονια θα ξαναγινει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ECM0-72.GIF?00

ενας απο τους καλυτερους χιονιαδες που θυμαμαι για την περιοχη μου!!! Τωρα ουτε με το κυαλι τετοια διαταξη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλησπέρα μετά από μέρες, αφού μας χτύπησε πάει ο κόβιντ.. Συγκεκριμένα την συνήθη ύποπτο, την μαμά μου που δουλεύει στο νοσοκομείο, και ας είναι τριπλά εμβολιασμένη. Οπότε ελπίζω να κατανοείτε ότι δεν είχα χρόνο για να βρίσκομαι μέσα στο φόρουμ, μιας και για λόγους υγιεινής έχουμε χωρίσει το σπίτι σε κομμάτια, και ετοιμάζω ότι μπορώ εγώ για την μητέρα μου. Ευτυχώς είναι καλύτερα σήμερα, και έφυγε ένα μεγάλο άγχος...

 

Στα καιρικά μεγάλη ανυπομονησία για τις επόμενες ώρες εδώ μιας και επιτέλους θα είμαστε στο επίκεντρο του συστήματος. Πάρα πολύ νερό και πολύ ισχυροί άνεμοι αναμένονται στην Θεσσαλία. Ήδη άρχισε να φυσάει και να έχει ηλεκτρικά στα παράλια.

Για την ψυχρή λίμνη νομίζω ότι έγινε το αναμενόμενο, αλλά το χειρότερο είναι το σημερινό 00αρι του τζίφου που κόντρα σε όλα πήγε πολύ δυτικότερα την λίμνη, μόνο και μόνο για να την πάει εκεί που την έχουν όλοι στα 12αρια. μπορεί να έρθει πιο δυτικά, αλλά δύσκολα τα καλά 500αρια να αγγίξουν Αιγαίο.

Για τα πιο μακρινά, προφανώς ήθελα να βγει το χθεσινό 6αρι του τζίφου.. -38 στα 500 να μπαίνει από Ιόνιο ήταν δέος.. Αλλά δυστυχώς προσωπικά αρχίζω να φοβάμαι για τα χιόνια και στα πεδινά, αλλά και εκεί που ποθώ τα Γιάννενα δηλαδή.  Έχουμε καθυστερήσει πάρα πολύ, και είναι κρίμα με τέτοιους καλούς μακροπρόθεσμους δείκτες να βγαίνει έτσι ο χειμώνας.

Τα λέμε από τις αναφορές για τις επόμενες μέρες.

Περαστικά μόλις χθες βγήκα αρνητικός μετά από 6-7 μέρες με ηπιότατα συμπτώματα εγώ και η γυναίκα μου!!!3η δόση 10 μέρες πριν κολλήσω και η γυναίκα μου 4!!!Οσοι ήταν στην παρέα με 2 δόσεις ταλαιπωρήθηκαν λίγες μέρες παραπάνω και κάνανε και πυρετό!!!Εμεις λίγα δέκατα στην αρχή 1-2 μέρες και δεν κουμπώσαμε ούτε depon!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...