Jump to content
baristrs

Αναφορές ισχυρής χιονοκακοκαιρίας ''ΕΛΠΙΔΑ'' 21/01-25/01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

βεβαια, επειδη απλα εχουμε μαθει να ειμαστε απαισιοδοξοι, να πω οτι με τετοιες κακοκαιριες εχει δει αξιοπρεπη χιονια και ο βολος ( πχ γεναρης 2002)

δεν είναι απαισιοδοξία, είναι ρεαλισμός. Ναι το 5% μπορεί να βγει, αλλά το 95% λέει ότι χωρίς αυλώνα στο Ιόνιο και χαμηλό νότια Πελοπόννησο, χιόνι εδώ γιοκ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Barney-sal είπε:

Εγω με τα λεγόμενα του Ζιακο πιστεύω οτι θα έχετε καλύτερα απο αυτα που περιμένατε..

ειπε κατι για βολο ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Limnostorm είπε:

Καλημέρα κι από Λήμνο σε όλους χιονοτρελαμένους! Τα ξημερώματα οι ψεκάδες (βροχής) έγιναν χιονόνερο και το πρωί είχαμε χιονόπτωση μικρής διάρκειας και μέτριας έντασης η οποία το έστρωνε κυρίως πάνω στα αυτοκίνητα. Φυσικά με το που σταμάτησε, έλιωσαν.

Οι γύρω λόφοι έχουν ασπρίσει πάντως.

Η θερμοκρασία από 1,8 νωρίς το πρωί, ανέβηκε στους 2,8. Βέβαια, λόγω της μεγάλης ψύχρανσης στη δομή της ατμόσφαιρας, ότι πέφτει είναι χιόνι.

Η προβλεπόμενη έξαρση για τα ξημερώματα της Δευτέρας, όχι μόνο υπάρχει αλλά κι έχει ενισχυθεί, τουλάχιστον σύμφωνα με τζίφο.

Ελα ρε Στορμ πατριωτη! Παμε Λημνος χιονομανα γερα! 😛  Δυστυχως ειμαι Γιαννενα φετος το χειμωνα και εδω εχει πεσει καταρα. Δινε αναφορες (κυριως Τ επειδη ο σταθμος ειναι περα βρεχει) , θα εχει ενδιαφερον, μου ειπανε το πρωι για ασπρισμα λοφων απο τοσο νωρις και χαρηκα! Αναμονη για τις χιονοκαταιγιδες της Κυριακης βραδυ, καλο φτυαρισμα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

ειπε κατι για βολο ;

"Στα σημερινά τρεξίματα των μοντέλων παρατήρησα μετατόπιση της πολικής αέριας μάζας προς την κεντροδυτική Ελλάδα (είχατε «φαγωθεί» ορισμένοι ανατολικοί με το «δυτίκισμα») που δεν υπήρξε στα προηγούμενα τρεξίματα. Αυτό σημαίνει ότι και ο στροβιλισμός μετατοπίστηκε προς τα δυτικά της χώρας, γεγονός που σχετίζεται με την εμφάνιση υετού στη Δ-ΝΔ Ελλάδα"

Επίσης

"Στις ανατολικές ηπειρωτικές περιοχές της χώρας (από τη ΝΑ Θεσσαλία ως τη Λακωνία) για να χιονίσει πολύ απαιτείται η συνέργεια τριών παραγόντων: ενεργό ΒΑ ρεύμα, ενεργοποίηση του Aegean snow effect και θετική μεταφορά στροβιλισμού. Σε πολλές από τις μεγάλες κακοκαιρίες του παρελθόντος ο τελευταίος παράγοντας μαζί με τις συγκλίσεις των επιφανειακών ΒΔ και ΒΑ ανέμων κάλυψαν επαρκώς την πενία του υετού στις υπήνεμες στο ΒΑ ρεύμα περιοχές που το Aegean snow effect  έχει μικρή επίδραση"

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

δεν είναι απαισιοδοξία, είναι ρεαλισμός. Ναι το 5% μπορεί να βγει, αλλά το 95% λέει ότι χωρίς αυλώνα στο Ιόνιο και χαμηλό νότια Πελοπόννησο, χιόνι εδώ γιοκ.

τα ποσοστα που βαζεις απαισιοδοξα ειναι αχαχαχ.....Γενικα σε αυτες τις περιπτωσεις βλεπουμε σιγουρα ~5 εκ αν οχι παραπανω, βεβαια ενα αρνητικο ειναι το οτι οτι πεσει θα πεσει μεσημεριατικα, αν και ο παιος δινει και βραδυ....το θεμα δεν ειναι ο αυλωνας στο ιονιο για αξιοπρεπεις χιονοπτωσεις αλλα η θεση του χαμηλου, η οποια ειναι αρκετα καλη, απλα την θελουμε μερικα χλμ πιο βορεια για να παρουμε τα μεγιστα. Εγω θα ελεγα να κραταμε το μικροτερο δυνατο καλαθι (αν ειναι ευκολο να μην κραταμε καν) και να περιμενουμε να δουμε τι θα γινει, αλλωστε οτι και να κανει ωραιο θα ειναι , ακομα και απλη χιονοπτωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπούρδες τελικά εδώ. Ούτε περσα δεν έπιασε. Κριμα έπεσα εξω😂😂😂. Αλλά κ Ιπποκρατειο που πηγα 2-3 πόντους έχει, Διονυσο πέτσα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

τα ποσοστα που βαζεις απαισιοδοξα ειναι αχαχαχ.....Γενικα σε αυτες τις περιπτωσεις βλεπουμε σιγουρα ~5 εκ αν οχι παραπανω, βεβαια ενα αρνητικο ειναι το οτι οτι πεσει θα πεσει μεσημεριατικα, αν και ο παιος δινει και βραδυ....το θεμα δεν ειναι ο αυλωνας στο ιονιο για αξιοπρεπεις χιονοπτωσεις αλλα η θεση του χαμηλου, η οποια ειναι αρκετα καλη, απλα την θελουμε μερικα χλμ πιο βορεια για να παρουμε τα μεγιστα. Εγω θα ελεγα να κραταμε το μικροτερο δυνατο καλαθι (αν ειναι ευκολο να μην κραταμε καν) και να περιμενουμε να δουμε τι θα γινει, αλλωστε οτι και να κανει ωραιο θα ειναι , ακομα και απλη χιονοπτωση

θέμα με τις Τ δεν νομίζω να έχουμε. Με -10 στα 850 και ΒΔ. Ε 'νταξει δε παίζει, στάνταρ αρνητική θα έχουμε. Αρκεί να βρεθεί υετός. Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι ακόμη και 5mm να βρεθούν με τέτοιες Τ θα είναι κοντά 10cm..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

θέμα με τις Τ δεν νομίζω να έχουμε. Με -11 στα 850 και ΒΔ. Ε 'νταξει δε παίζει, στάνταρ αρνητική θα έχουμε. Αρκεί να βρεθεί υετός. Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι ακόμη και 5mm να βρεθούν με τέτοιες Τ θα είναι κοντά 10cm..

θεμα με τις Τ δεν υπαρχει καμια περιπτωση να εχουμε! και Βορειοανατολικο να ειχαμε χιονι θα ηταν με -11 και τετοια γεωδυναμικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

θεμα με τις Τ δεν υπαρχει καμια περιπτωση να εχουμε! και Βορειοανατολικο να ειχαμε χιονι θα ηταν με -11 και τετοια γεωδυναμικα

Με ΒΑ δεν θα είχε υετό 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...