Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, oasis said:

http://ziakopoulos.blogspot.com/2022/01/blog-post_23.html?m=1
Νομιζω ότι ο δάσκαλος μας καθυσηχαζει 

 

Καθησυχάζει εμάς που περιμενουμε να θαφτουμε και προειδοποιεί τον κρατικό μηχανισμό..

Επεξεργάστηκε από OLYMPUS MONS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, weatherforattica said:

Θα συμφωνήσω, πρώτη φορά βλέπουμε τέτοιους χάρτες τα τελευταία χρόνια μια αντί να το χαρούμε, βρίσκουμαι αυτό που μας βρωμάει.. Δική μου εκτίμηση, είναι πως θα ζήσουμε μεγάλες στιγμές στην Αττική... ΟΛΟΙ

Το οτι θα ζησουμε τουλαχιστον ενα 3ωρο με ισχυρα φαινομενα σε ολη την Αττικη και στρωσιμο δυνατο μεχρι το κυμα ειναι σπανιο. Και αυτο ειναι που καναμε να το δουμε (εκτος απο τη Μηδεια περυσι) απο το 2008... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Συμβουλή, βγείτε από το πάρον νήμα παίδες 

Και θα τα ξαναπούμε από Τετάρτη μεριά 

Που θα έχουμε και ολόκληρη την σούμα στα χέρια μας. 

Πάμε γερά 

Καλά.....11.30 ραντεβού στη 0.25 του τζίφου. Κι εσύ το ίδιο θα κάνεις.🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σταματήστε την μιρλα ρε και απολαύστε το .Ενα Λαζάνη ειχαμε παλια και μια λάμπα της ΔΕΗ .Εχει την ομορφιά του να μην ξερεις τι ακριβως θα γινει ποσο κ μεχρι ποτε.

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, oasis είπε:

http://ziakopoulos.blogspot.com/2022/01/blog-post_23.html?m=1
Νομιζω ότι ο δάσκαλος μας καθυσηχαζει 

 

Κρατάω τον χαρακτήρισμου του δασκάλου για τον επερχόμενο χιόνια 

Επικίνδυνο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Καλά.....11.30 ραντεβού στη 0.25 του τζίφου. Κι εσύ το ίδιο θα κάνεις.🤣

Βγειτε εσείς, και θα το δω εγώ αν είναι να σας πω 🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Κρατάω τον χαρακτήρισμου του δασκάλου για τον επερχόμενο χιόνια 

Επικίνδυνο

Θα το ανέβαζα . Τι άλλο να δούμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Σε όλα σχεδόν τα μοντέλα η Θήβα είναι μέσα στην σύγκλιση..Είναι η μόνη πόλη που πάει για 3 συνεχόμενο χειμώνα με μεγάλο χιόνι..

Είχε περσι και προπερσι μεγαλο χιονι; Δεν νομιζω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγνωμη που το ανεβαζω και εδω, αλλα ειναι ενδεικτικο της καταστασης αλλα και της δικαιολογημενης/αδικαιολογητης ανησυχιας φιλων για τον υετο

Έλευσινα πριν 5 λεπτα

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, OLYMPUS MONS said:

Καθησυχάζει εμάς που περιμενουμε να θαφτουμε και προειδοποιεί τον κρατικό μηχανισμό..

έτσι ακριβως το εκλαμβανω κι εγω...

πιστευω πως ολο το ζουμι ειναι εδω - σε έναν μεγάλο χιονιά η προσομοίωση των μοντέλων σε τοπικό επίπεδο αρκετές φορές είναι ανεπαρκή!! 

με ΟΤΙ αυτο συνεπαγεται. .. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Θα το ανέβαζα . Τι άλλο να δούμε 

Και το γράφει ο κύριος Ζιακόπουλος αυτο

Όχι κάποιος τυχαρπαστος του Facebook 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Και το γράφει ο κύριος Ζιακόπουλος αυτο

Όχι κάποιος τυχαρπαστος του Facebook 

Εγώ το πρωί κατάλαβα και τον @CATHA τι εννοούσε ο άνθρωπος. Αν δεις τα μοντέλα ναι είχε πετσοκομμα. Αλλα τα μοντέλα είναι αυτοματοποιημένα συστήματα. Που να πιάσουν τοπικότητες κτλ. Ο κ. Ζιακόπουλος για αυτό σπούδασε. Για να αναλύει όλες τις παραμέτρους. Εμείς κοιτάμε την μεγάλη εικόνα. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, geod said:

έτσι ακριβως το εκλαμβανω κι εγω...

πιστευω πως ολο το ζουμι ειναι εδω - σε έναν μεγάλο χιονιά η προσομοίωση των μοντέλων σε τοπικό επίπεδο αρκετές φορές είναι ανεπαρκή!! 

με ΟΤΙ αυτο συνεπαγεται. .. 

Κι εγώ αυτό μεταφράζω! πάνω στις αλλαγές που και ο ίδιος βλέπει στα μεγάλα μοντέλα όσον αφορά τον υετο, εστιάζει στην αδυναμία απεικόνισης φαινομένων όπως οι χιόνοκαταιγίδες και άλλοι παραγοντες που κάνουν την διαφορά στο αποτέλεσμα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, geod said:

έτσι ακριβως το εκλαμβανω κι εγω...

πιστευω πως ολο το ζουμι ειναι εδω - σε έναν μεγάλο χιονιά η προσομοίωση των μοντέλων σε τοπικό επίπεδο αρκετές φορές είναι ανεπαρκή!! 

με ΟΤΙ αυτο συνεπαγεται. .. 

ΒΓΑΛΕ ΚΑΤΕΡΠΙΛΑΡ ΑΔΕΡΦΕ! με.λιγη τυχη ολη η συγκλιση πανω μας!

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, nikolas 2365 said:

. Ο κ. Ζιακόπουλος για αυτό σπούδασε. Για να αναλύει όλες τις παραμέτρους. Εμείς κοιτάμε την μεγάλη εικόνα. 

Καλά, και ο Ζιακό είναι χιονοτρελαμένος οπότε γενικότερα παίρνω with a grain of salt τα όσα λένε οι μετεωρολόγοι όσο καλοί και να είναι. Για μένα η Σούζη είναι η αγαπημένη μου και φαίνεται να πέφτει σχεδόν πάντα μέσα στις προβλέψεις της με πολύ συχνά updates ακόμα και στο παραπέντε που την προσέχω γενικά από τα social. Φυσικά κ η Σούζη χιονοτρελαμένη είναι οπότε και αυτή την πάω τοίχο-τοίχο στα πολύ κρίσιμα 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το προφανές επισημαίνει ο κος Ζιακόπουλος... διαφορετικά ο καθένας που έχει πρόσβαση στα μοντέλα (όπως εμείς) θα ήταν εν δυνάμει μετεωρολόγος... εμείς δεν έχουμε τις γνωσεις και την εμπειρία για προγνώσεις, την πλάκα μας κάνουμε ουτε έχουμε την υποχρέωση να ενημερώνουμε την πολιτεία. Τα λέμε αργότερα παίδες... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Luk είπε:

Είχε περσι και προπερσι μεγαλο χιονι; Δεν νομιζω

30/12/19 νομίζω είχε βάλει 30+ σίγουρα,και στη Μήδεια περισυ πρέπει να έχει βάλει πάλι 30+,θυμάμαι και αναφορές για μισό μέτρο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, CATHA είπε:

Το προφανές επισημαίνει ο κος Ζιακόπουλος... διαφορετικά ο καθένας που έχει πρόσβαση στα μοντέλα (όπως εμείς) θα ήταν εν δυνάμει μετεωρολόγος... εμείς δεν έχουμε τις γνωσεις και την εμπειρία για προγνώσεις, την πλάκα μας κάνουμε ουτε έχουμε την υποχρέωση να ενημερώνουμε την πολιτεία. Τα λέμε αργότερα παίδες... 

Η τελευταία σου πρόταση πολύ σημαντική φίλε μου. Η πολιτεία οφείλει να πάρει μέτρα είτε κάνει μια πασπάλα είτε μισό μέτρο χιόνι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, BrainA said:

Θα αναστηθει ο μεγαλος Αγγελος Σικελιανος απο βδομαδα. Βαστατε γερα!

Φίλε μου να είσαι καλά. Λιώνω γενικά με τα σχόλια σου που σε προσέχω κατά καιρούς. Έτσι φτιάχνε μας την διάθεση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, BrainA said:

ΒΓΑΛΕ ΚΑΤΕΡΠΙΛΑΡ ΑΔΕΡΦΕ! με.λιγη τυχη ολη η συγκλιση πανω μας!

χαχαχα!!! προς το παρον εχω μεινει στα μποτακια caterpillar   - το βραδυ βγαζω απο το υποστεγο το μηχανημα!!  😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, nikolas 2365 said:

Η τελευταία σου πρόταση πολύ σημαντική φίλε μου. Η πολιτεία οφείλει να πάρει μέτρα είτε κάνει μια πασπάλα είτε μισό μέτρο χιόνι. 

Θα παρει ναι…θα κλείσουν την εθνικη παλι πριν ξεκινησει να χιονιζει ,κλασικ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, geod said:

χαχαχα!!! προς το παρον εχω μεινει στα μποτακια caterpillar   - το βραδυ βγαζω απο το υποστεγο το μηχανημα!!  😅

ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΟ ΒΓΑΛΕ!😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, g_ar είπε:

22 χιλιοστά περίπου δινει ο τζίφος στο 0αρι για αύριο εδώ χαχαχα. Χθες εντωμεταξύ στο 12αρι έδινε με το ζόρι 5...

Screenshot_20220123-060942_Chrome.jpg.c34da7042414fca65ddafd259e8c2d01.jpg

Τα υπόλοιπα μοντέλα πιο φειδωλά πάντως, ο παιος 5-7mm, ουκμο 5-10, τζεμ 10-20. 

Μάλλον ο τζιφος βλέπει είτε πιο κοντά σε εμάς το χιονοχαμηλο *τραφ είτε δυνατότερη τη σύγκλιση Β με ΒΑ απο τον Θερμαϊκό.. πάντως ας μην αμελουμε και το -42 στα 500 πάνω από τον Παγασητικό..και σε συνδυασμό με τον ΒΑ Δεν θα ήταν έκπληξη να δούμε να ενεργοποιείται το pagasitikos sea effect.. 50+  βαθμοί διαφορά μεταξύ θάλασσας και 500 hpa ξέρεις τι σημαίνει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...