Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε εστιάσει (και δικαίως με αυτά που βλέπουν τα ματάκια μας) στην δεύτερη φάση και το ΣΚ μου φαίνεται θα τρίβουμε αυτά τα ίδια ματάκια στο nowcast

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

εγω ρε παιδια σαν αδαης να την πω την σκεψη μου

βλεπω οτι εχει τσιμπησει προς τα πανω λιγο η τ

εγω πχ που βρισκομαι στα 100 μετρα με -7 που ξεκινα η μπουκα δεν θα στρωνομαι?

ο θαυματουργος παραγοντας (ιδιως για τα πεδινα προσηνεμα) που λεγεται Τ500 συμβαλει και σε αυτο τον τομεα (μη ικανοποιητικες θεωρητικα Τ 850) περαν του συμπαγους καιρου κτλ κτλ.

οταν δεν ''βοηθανε τοσο οι Τ 850 αλλα εχεις -38 και -42 ολα τα αλλα πανε περιπατο. βαλε και τις ακραιες ραγδαιοτητες απο το Χ που θα σε γλυφει και τα υπολοιπα στη καμερα του κινητου σου για αρχειο.

ολα αυτα ασκησεις επι χαρτου ομως.

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Παπλαμουδας είπε:

ο θαυματουργος παραγοντας (ιδιως για τα πεδινα προσηνεμα) που λεγεται Τ500 συμβαλει και σε αυτο τον τομεα περαν του συμπαγους καιρου κτλ κτλ.

οταν δεν ''βοηθανε τοσο οι Τ 850 αλλα εχεις -38 και -42 ολα τα αλλα πανε περιπατο. βαλε και τις ακραιες ραγδαιοτητες απο το Χ που θα σε γλυφει και τα υπολοιπα στη καμερα του κινητου σου για αρχειο.

ολα αυτα ασκησεις επι χαρτου ομως.

Ειναι αυτο που λεμε η ραγδαιοτητα ριχνει και το σημειο δροσου κατα την διαρκεια των φαινομενων κατα πολυ, αν τα  λεω καλα καλε μου παπλαμουδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μέσος όρος των σεναρίων για Κυριακή πρωί δίνει όσο έδινε τη Δευτέρα... και τη Δευτέρα απλά το έχει τερματίσει. Θα ξερνάει χιονοθύελλες το Αιγαίο σε όλο το νομό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, GEORGE SNOWMAN said:

Αυτα δινει ο παιος για εδω.Νομιζω ενα 30ποντακι το δινει ο βασιλιας ...

Καληνυχτα παιδια

IMG_20220122_003233.jpg

Περίεργος τρόπος να πεις 80 πόντους αλλά οκ. 😇

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sarris είπε:

Δεν παιζει κανεναν ρολο το τ500 στις θερμοκρασιες εδαφους..

Στο εδαφος 2 πραγματα. Κατευθηνση αερα και ραγδαιοτητα

στις Τ επιφανειας παιζει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως όντως για τους πολύ πεδινους των 100 και κάτω δεν θέλουμε το χαμηλό Δευτέρας νωρίς το απόγευμα να περνάει τόσο πλησίον της Αττικής γιατί ναι μεν τα φαινόμενα θα είναι άπειρα αλλά το -7 έστω και για λίγο δεν ξέρω αν θα μεταφράζεται σε 0 βαθμούς ως το κύμα...λίγο πιο ανατολικά το θέλουμε να μας δίνει τα καλούδια του αλλά να μην μας πειράζει τις Τ...προφανώς το Ραν είναι έπος βέβαια απλά σαν μια μικρή παρατήρηση για τα παιδιά σε μηδενικα υψόμετρα σε νότια Αττική που εκεί φαίνεται στο παρών Ραν να περνάει το μικρό χαμηλό

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ω άνδρες Αττικαριοι..

Εγώ σας χάρισα την "ΕΛΠΊΔΑ" ανοίγοντας αφενός το θέμα του σχολιασμού στις 27/12 και αφετέρου στέλνοντας σας άπλετη υγρασία, που δεν μου αρκεί εμένα, από το πολύπαθο Αιγαίο.. 

Το χρέος μου εξετελεσθη..

Κοιτάξτε να το χαρείτε και να το τιμήσετε δεόντως.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, KapelosG said:

Πάντως όντως για τους πολύ πεδινους των 100 και κάτω δεν θέλουμε το χαμηλό Δευτέρας νωρίς το απόγευμα να περνάει τόσο πλησίον της Αττικής γιατί ναι μεν τα φαινόμενα θα είναι άπειρα αλλά το -7 έστω και για λίγο δεν ξέρω αν θα μεταφράζεται σε 0 βαθμούς ως το κύμα...λίγο πιο ανατολικά το θέλουμε να μας δίνει τα καλούδια του αλλά να μην μας πειράζει τις Τ...προφανώς το Ραν είναι έπος βέβαια απλά σαν μια μικρή παρατήρηση για τα παιδιά σε μηδενικα υψόμετρα σε νότια Αττική που εκεί φαίνεται στο παρών Ραν να περνάει το μικρό χαμηλό

Με τα -40 να σουλατσάρουν μην μας κάνει εντύπωση αν κάνει και ο Σαρωνικός καμια κασκαρίκα α λα 2008. Θέλω να πω ότι θα έχουμε εκπλήξεις. Επίσης πιστεύω ότι η έναρξη των φαινομένων θα καθυστερήσει κι άλλο, ήδη μιλάμε για μετά το μεσημέρι το γενικευμένο ντου. Προσωπικά πιστεύω ότι θα πάμε σε μετατόπιση χρονική των φαινομένων και το έχω γράψει αρκετές φορές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδια νοτια αττικη εννοουμε να φναταστω σαρωνιδα και τετοια

ειναι κριμα να μην ξερω με τι χιονιζομαι αλλα...

ειναι καλα τα χαρακτηριστικα μισο βαθμο πιο κατω πρεπει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snowjohn είπε:

παιδια νοτια αττικη εννοουμε να φναταστω σαρωνιδα και τετοια

ειναι κριμα να μην ξερω με τι χιονιζομαι αλλα...

ειναι καλα τα χαρακτηριστικα μισο βαθμο πιο κατω πρεπει

Εσυ εκει που εισαι μια χαρα το στρωνει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

Με τα -40 να σουλατσάρουν μην μας κάνει εντύπωση αν κάνει και ο Σαρωνικός καμια κασκαρίκα α λα 2008. Θέλω να πω ότι θα έχουμε εκπλήξεις. Επίσης πιστεύω ότι η έναρξη των φαινομένων θα καθυστερήσει κι άλλο, ήδη μιλάμε για μετά το μεσημέρι το γενικευμένο ντου. Προσωπικά πιστεύω ότι θα πάμε σε μετατόπιση χρονική των φαινομένων και το έχω γράψει αρκετές φορές. 

Ναι εγώ το λέω καθαρά από θέμα Τ τα φαινόμενα πιστεύω θα είναι και ανώτερα από 2008 σε ορισμένες περιπτώσεις...τώρα οι των 150+ ότι και να γίνει υπάρχει μια μεγάλη άνεση θερμοκρασιακά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Ειναι αυτο που λεμε η ραγδαιοτητα ριχνει και το σημειο δροσου κατα την διαρκεια των φαινομενων κατα πολυ, αν τα  λεω καλα καλε μου παπλαμουδα.

δε το ξερω αυτο Σπυρο αλλα νομιζω οχι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης, ενδέχεται το σύστημα να είναι πιο ψυχρό από αυτό που δείχνουν οι χάρτες όπως με τη Μήδεια που με  το ζορι έδειχναν  -8 και η ραδιοβοληση  έδειξε -9,3 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Πάντως όντως για τους πολύ πεδινους των 100 και κάτω δεν θέλουμε το χαμηλό Δευτέρας νωρίς το απόγευμα να περνάει τόσο πλησίον της Αττικής

Ότι και να γίνει εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος..... μου αρκει που θα γίνεται ''Ο'' χαμός τη Δευτέρα....... για στρώσιμο στη περιοχή μου ας πούμε (που είμαι 100μ.) ποντάρω στη νύχτα.. βράδυ Δευτέρας με Τρίτη πρωί......... μακάρι να μας απασχολούν οι χιονοπτώσεις και τη νύχτα, όσο περισσότερο γίνεται.........

Είμαι αισιόδοξος όσο αφορά τη νύχτα Δευτέρας προς Τρίτη...... αρχικά ονειρικός χιονοχαμός κι έπειτα στρώσιμο μέχρι το ξημέρωμα.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Επίσης, ενδέχεται το σύστημα να είναι πιο ψυχρό από αυτό που δείχνουν οι χάρτες όπως με τη Μήδεια που με  το ζορι έδειχναν  -8 και η ραδιοβοληση  έδειξε -9,3 

Νομίζω καλά είχε πάει τότε για 6 το πρωί που είχε το -9.3 έδινε αυτό

6-7GR.thumb.gif.3229bcac0a6957510b5ff6e0af93ff7a.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, KapelosG said:

Ναι εγώ το λέω καθαρά από θέμα Τ τα φαινόμενα πιστεύω θα είναι και ανώτερα από 2008 σε ορισμένες περιπτώσεις...τώρα οι των 150+ ότι και να γίνει υπάρχει μια μεγάλη άνεση θερμοκρασιακά

Τον μεγάλο ρόλο τον παίζει το dam όπου είναι εξαιρετικά μικρό. Για απλή χιονόπτωση στο κέντρο θες 528 με -30 στα 500. Αυτή τη στιγμή μιλάμε για -38 με 516-20 dam (την ώρα του -7.5). 

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό το σενάριο βέβαια το έχει ο τζιφος δεν είναι όλων το ίδιο τα περισσότερα είναι πιο ψυχρά...απλά σχολιάζω αυτό καθ' αυτό το 18αρι χωρίς να θέλω να δημιουργήσω αρνητικές ή θετικές εντυπώσεις...τις υπόλοιπες ώρες που απομακρύνεται επανέρχονται οι Τ μαζί με υετό...μόνο μεσημέρι προς απόγευμα Δευτέρας ισχύει αυτό που ειπα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δειτε το μετεοclown🤡 τι εβγαλε για ξημερωματα Σαββατου. 

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα καλά... μη σας πω πως και να τσιμπήσει ένα βαθμό τη Δευτέρα, δηλ. εαν βγάλει πιο κοντά το χαμηλό.. του παίρνει περισσότερο χρόνο να απομακρυνθεί κι έτσι παρατείνει τα φαινόμενα... έχω αυτή την εντύπωση... καλύτερα δηλαδή για Τρίτη ξημερώματα, που κατ' εμέ είναι το στοίχημα....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Νομίζω καλά είχε πάει τότε για 6 το πρωί που είχε το -9.3 έδινε αυτό

6-7GR.thumb.gif.3229bcac0a6957510b5ff6e0af93ff7a.gif

Η αλήθεια είναι ότι εκείνη τη μερα δεν έβλεπα χάρτες για ευνόητους λογους 😂😂 Κι αυτό που βλέπω είναι της ίδιας μέρας, δηλ στο nowcast. Χαίρω πολύ δηλαδή 😂😂

2-3 μέρες πριν δεν είχε αυτήν την εικόνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Η αλήθεια είναι ότι εκείνη τη μερα δεν έβλεπα χάρτες για ευνόητους λογους 😂😂 Κι αυτό που βλέπω είναι της ίδιας μέρας, δηλ στο nowcast. Χαίρω πολύ δηλαδή 😂😂

2-3 μέρες πριν δεν είχε αυτήν την εικόνα 

Χαχαχα σε αυτό έχεις δίκιο όντως...μείωσε τις Τ πριν το ναουκαστ... πιστεύω λόγω δυναμικής θα τις έχει υποεκτιμησει και τώρα ο Τζιφός που ένα 6ωρο πριν κάνει διορθωσεις

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...