Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, larissa_mare είπε:

Ψαχμω τι παίζει με Θεσσαλία αλλα ακρα του τάφου σιωπή στο φόρουμ βασιλεύει

αυτό που είδα στον τζίφο και αν κατάλαβα καλά με το πέρασμα...του χαμηλού στο Αιγαίο..και οσο αυτο μένει βορεια...γεμίζει υγρασία..και με την βοήθεια..του βορειου ανέμου(δεν ειμαι σε θεση να βρω την διευθυνση του εκει ειναι δυσκολο) χιονίζεστε....αλλά κατσε να δουμε μηπως ο Αυλωνας καθήσει δυτικότερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Φίλε Catha με όλο τι σεβασμό..δεν γίνεται να λες ότι δεν θα έχει ούτε χιονόπτωση από τα 400 και πάνω με τα τωρινά στοιχεία... αυτό είναι βασικές γνώσεις που πιστεύω τόσο καιρό που είσαι εδώ τις έχεις... 

Αυτά έγραψα, ακριβώς το αντιθετο από οτι ισχυρίζεσαι ... 

"Καμμία περίπτωση... κάτω από Δροσιά - Αγιο Στέφανο βροχούλα άντε και κανένα χιονόνερο... αυτά σύμφωνα με τον Τζίφο γιατί το Ευρωπαικό δεν αφήνει περιθώρια για κανένα... 200 μέτρα (χαμηλότερα από Μαρουσι δηλαδή) είναι καθαρό hopecasting... δεν μιλάει κανείς για τα ορεινά της Αττικής, προφανώς θα δουν το χιονάκι τους... μην ξεχνάμε επίσης οτι μιλάμε για 6ωρη κακοκαιρία με την θερμοκρασία να ανεβαίνει την Τετάρτη στους 10 βαθμούς... αν βγει κάτι ανάμεσα σε Τζίφο και Παίο μιλάμε για Κηφισιά και πάνω, χιονόπτωση όχι χιονόστρωση βέβαια... "

Αφού είμαστε στον σχολιασμό χαρτών ούτε το 12αρι με πείθει για χιονόπτωση κάτω από Εκάλη-Αγιο Στέφανο κλπ... ούτε για τα βουνά μιλάμε ούτε για υπερβόρεια ... απλά δεν το βλέπω πως θα προκύψει το πεδινό χιόνι... άλλοι φίλοι όπως ο beach το πιστεύουν και η άποψη τους είναι απόλυτα σεβαστή.   

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η προοπτική είναι σούπερ...ύπουλη διάταξη που δεν σου γεμίζει το μάτι αλλά μπορεί να βγει κάτι καλό.Το Τζεμ που δεν είναι και τόσο καλό όσο το γιουκμο το ψιλοβγαζει αυτό που έχω εδώ και μέρες στο μυαλό μου.κιτρινα στα αν.μεσογειο και νότια μας και πρασινακια από βορρά και αυτά τα δύο να συγκρούονται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά πρώτην και δευτέραν νουθεσίαν παραιτού!!

ΥΓ Θα χιονίσει στο Βελούχι, τον Ολυμπο και την Γκιώνα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να ανακεφαλαιωνουμε... Στις 22/1 έφτασε ελάχιστα ανατολικά μας ο αυλώνας που πρωτοείδαμε στα μοντέλα 10 μέρες πριν. Από την αναδίπλωσή του, μας ήρθε στις 24/1 ο χιονιάς. Άρα προφανώς το να λες στις 15/1 ότι δεν υπάρχει τίποτα στον ορίζοντα, δεν είναι ρεαλιστικό, αλλά δείγμα καθαρά απαισιοδοξης διάθεσης 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, CATHA said:

Αυτά έγραψα, ακριβώς το αντιθετο από οτι ισχυρίζεσαι ... 

"Καμμία περίπτωση... κάτω από Δροσιά - Αγιο Στέφανο βροχούλα άντε και κανένα χιονόνερο... αυτά σύμφωνα με τον Τζίφο γιατί το Ευρωπαικό δεν αφήνει περιθώρια για κανένα... 200 μέτρα (χαμηλότερα από Μαρουσι δηλαδή) είναι καθαρό hopecasting... δεν μιλάει κανείς για τα ορεινά της Αττικής, προφανώς θα δουν το χιονάκι τους... μην ξεχνάμε επίσης οτι μιλάμε για 6ωρη κακοκαιρία με την θερμοκρασία να ανεβαίνει την Τετάρτη στους 10 βαθμούς... αν βγει κάτι ανάμεσα σε Τζίφο και Παίο μιλάμε για Κηφισιά και πάνω, χιονόπτωση όχι χιονόστρωση βέβαια... "

Αφού είμαστε στον σχολιασμό χαρτών ούτε το 12αρι με πείθει για χιονόπτωση κάτω από Εκάλη-Αγιο Στέφανο κλπ... ούτε για τα βουνά μιλάμε ούτε για υπερβόρεια ... απλά δεν το βλέπω πως θα προκύψει το πεδινό χιόνι... άλλοι φίλοι όπως ο beach το πιστεύουν και η άποψη τους είναι απόλυτα σεβαστή.   

Οκ τουλάχιστον συμφωνούμε ότι θα έχει χιονόπτωση πάνω από τα 400, η Κηφισιά στα ψηλά της κάπου εκεί δεν είναι? 

Πάντως με επιφανειακό βδ την ώρα των φαινομένων προσωπικά δεν αποκλείω χιονόπτωση και στα 300μ. έστω και πρόσκαιρα

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, antinod είπε:

Α, γεια σου, Βαρδάρη!!! Κανεις δεν υπολογιζει ότι θα νοτιοδυτικισει κατά 200χλμ το σύστημα από αυτό που δείχνουν σήμερα. 

xaxaxa σαμπως εγώ το πιστέυω νομίζεις.....?...αλλά γιατί όχι...στατισιτκά το κάνει οπως την Ελπίδα...εγώ   λέω οτι ειπε ο SAXARA  δλδ το συστημα εχει τόσες ομοιότητες με το προηγούμενο....που δεν χωρά καμμία αισιοδοξία....αλλά και οι νιφάδες του Ζιακοπουλου θελουν δυτικιση ...ασε που μιλά...οτι μια από τις τρείς πιθανότητες είναι 5 εως 10 εκ.εδώ το απόσπαμα

"Ο δάσκαλος δεν θέλει να τρελάνει κανέναν. Για τους μαθητές που όταν κάνει μάθημα παίζουν ναυμαχία ή στέλνουν μηνύματα Θέλει να πει ότι με τα σημερινά στοιχεία για τις συγκεκριμένες περιοχές τρία είναι τα ενδεχόμενα: (α) νιφάδες χωρίς χιονόστρωση, (β) πάσπαλη ή γανούδα και (γ) χιονόστρωση ύψους 5 με 10 εκατοστών. "

οι περιοχές ειναι τα γιαννενα και η θεσσαλονίκη(παγουραδες-καρντασια)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-6 στο 12αρι ο τζιφος εκτεταμενο .....σε σχεση με το 6αρακι και το 00 οπου ειχαμε -4 στο μεγαλυτερο μερος της χωρας.....ισως γι αυτο εκοψε ελαφρα τον υετο , αλλα αυτα θα τα δουμε δευτεραααα βραδυυυυ  !!!!!🙂 αντε και βαρεθηκα να ειμαι τουαρεγκ.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα δεν αλλαξε κατι δραματικα ως το 12αρι στον τζιφο το μεσημερι 8/2 με το σεναριο του οι των 300+ ισως δουν να το γυριζει καποιες στιγμες απο χιονονερο σε χιονι και μετα ισως λιγο χαμηλοτερα ακομα το απογευμα...ανελυσα τις περιπτωσεις απο 2010 και μετα για χιονοπτωσεις και χιονοστρωσεις (εστω και ελαχιστο σε ευκολη επιφανεια πιανεται) πιο διεξοδικα για Γερακα και εβγαλα καποιους τυπικους μεσους ορους...οι συνθηκες δεν απεχουν και πολυ απο οριακη χιονοπτωση παντως εδω

image.png.cc902bd8558b35c169a8df4cd330533c.png

το μεσημερι 8/2 κατα τις 3 δινει -4,5 στα 850, -13,7 στα 700, -32 στα 500, ΒΒΔ επιφανειας, Β-ΒΒΑ στα 850, ΒΒΑ στα 700, υγρασια>85% σε ολα τα στρωματα ενδιαφεροντος, επιπεδο παγοποιησης 600 μετρα,παχος 526,5dam, χαμηλο 1006 χιος

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 minutes ago, BrainA said:

΄Άπιστοι! Έχω μείνει με τους 2 Σωματοφύλακες @Beach-snow NG και @Seth13 να παλεύουμε για την έλευση του ΚΟΓΚΑ 2! 

Και μου τραγουδάτε το 

 

 

Μόλις έδειξε δυο τρία καραγκιοζοράν κρυφτήκατε? Έχετε πίστη! Ο καιρός γαρ εγγύς!

gfs-0-324.png?12

Εγώ δεν θα το πάλευα αλλά έχω συνηθίσει τα αρκτικά σκιουράκια που έχουν κάνει φωλιά στο μπαλκόνι μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πείτε μια προσευχή να πούμε μπας και μας βάλει στο παιχνίδι ο παιος δεν αντέχω αν δεν δω έστω μια πέτσα την Τρίτη 🤯

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρίτη πρωί ίσως ασπρίσουν και ημιπεδινες περιοχές της Στερεάς,θεσσαλιας και Μακεδονίας,το πέρασμα είναι πολύ καλά και για κάποιες ώρες ο υετός είναι ικανοποιητικός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Οκ τουλάχιστον συμφωνούμε ότι θα έχει χιονόπτωση πάνω από τα 400, η Κηφισιά στα ψηλά της κάπου εκεί δεν είναι? 

Πάντως με επιφανειακό βδ την ώρα των φαινομένων προσωπικά δεν αποκλείω χιονόπτωση και στα 300μ. έστω και πρόσκαιρα

Αν επικρατησει ΒΔ τελικα και -5, θα δεις χιονια ευκολα ως και κάτω απο 200μ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχουμε πολυ μελλον ακομα...Για τα προσηνεμα ειναι υπεροχος ο χειμωνας..Υετος και κρυο σπανια συνδυαζονται..Φετος το πετυχαμε και αυτο..

Μεχρι τελος μαρτη ολοι θα παρουμε ακομα τη δοση μας..Και για οσους σταθηκαν ατυχοι..Καιρος ειναι και γυριζει!!!Ετσι γινεται παντα..Απολαυστε οτι ερχεται..Γιατι η σιχαμενη περιοδος δεν αργει..Και στην Ελλαδα κραταει πολυ!!

Ωρα για τσιπουρο και κοψιδια στη Λαρυμνα...Φιλια παιδες μου!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Gary είπε:

καλησπερα σε ολους. τη δευτερα θα πεσει χιονακι σε μενα η οχι?

καλησπερα γκαρυ....την περασμενη τριτη τι εκανε τελικα γουμενισσα???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Gary είπε:

καλησπερα σε ολους. τη δευτερα θα πεσει χιονακι σε μενα η οχι?

Ναι.....ως Τριτη πρωι.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Καλησπερα δεν αλλαξε κατι δραματικα ως το 12αρι στον τζιφο το μεσημερι 8/2 με το σεναριο του οι των 300+ ισως δουν να το γυριζει καποιες στιγμες απο χιονονερο σε χιονι και μετα ισως λιγο χαμηλοτερα ακομα το απογευμα...ανελυσα τις περιπτωσεις απο 2010 και μετα για χιονοπτωσεις και χιονοστρωσεις (εστω και ελαχιστο σε ευκολη επιφανεια πιανεται) πιο διεξοδικα για Γερακα και εβγαλα καποιους τυπικους μεσους ορους...οι συνθηκες δεν απεχουν και πολυ απο οριακη χιονοπτωση παντως εδω

image.png.cc902bd8558b35c169a8df4cd330533c.png

το μεσημερι 8/2 κατα τις 3 δινει -4,5 στα 850, -13,7 στα 700, -32 στα 500, ΒΒΔ επιφανειας, Β-ΒΒΑ στα 850, ΒΒΑ στα 700, υγρασια>85% σε ολα τα στρωματα ενδιαφεροντος, επιπεδο παγοποιησης 600 μετρα,παχος 526,5dam, χαμηλο 1006 χιος

https://meteologix.com/gr/model-charts/standard/sterea-ellada/0-isotherm-height/20220208-1000z.html

Γεια σου φίλε KapeloG. Εδώ έχει και τα ενδιάμεσα. Θα έλεγα μέχρι τα 200 καθαρή χιονόπτωση. Βδ με χιονοστρωμένη Πάρνηθα(οκ να δούμε πόσο θα μείνει μέχρι τη Δευτέρα) και Φλεβάρη είναι διαφορετικά από Δεκέμβρη πιστεύω. Ωραία τα στατιστικά που παραθέτεις!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...