Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Theomanio είπε:

Δε μου λέει κάτι το 100%.

Η εμπειρία μου επειδή η περιοχή μας δεν επηρεάζεται άμεσα από τον Βαρδάρη,είναι ότι θα βρέξει έντονα και όταν είναι να γυρίσει θα σταματήσει.Μιλαω για τη περιοχή πέριξ των Γιαννιτσών.

Κρατάμε πολύ μικρό καλάθι

Για εδώ πως θα είναι τα πράγματα; Λίγο καλύτερα; Πάντως και στην προηγούμενη ψευτο εισβολή εδώ είχαμε περίπου 2 βαθμούς πιο κάτω από Γιαννιτσά. 

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

KΚαλημέρα σε όλους,, ψιχουλα τη Τρίτη...Και τιποτα απολύτως στα μακρινα,,,το πολυ να παει στο 0 στα 850 Η τ...Εγώ πιστεύω ουτε τοσο δε θα κατέβει...αρκετά με το χειμώνα φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 hours ago, menidi said:

Βέβαια....αν δεν είχε γίνει εκείνη η αναδίπλωση, η Ελπίδα θα ήταν η μουφα της δεκαετίας για Αττική. Να τα λέμε κι αυτά. Κοιμήθηκε ο Θεός και γύρισε πίσω με τη μορφή μπίλιας ο αυλωνας

Τα εχουν αυτά οι μεγάλοι χιονιάδες με αποκοπάρες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπα βλακειες..ανατολικευσε η φάση,λίγο ακόμα και τέλος τα κεντροβορεια.Τωρα κάτι βγάζει  χιονοφαινομενα της πλάκας και μετά ξεροκρυο.Εχει πέσει κατάρα φέτος,δεν περιγράφεται η ατυχία..

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Μπα βλακειες..ανατολικευσε η φάση,λίγο ακόμα και τέλος τα κεντροβορεια.Τωρα κάτι βγάζει  χιονοφαινομενα της πλάκας και μετά ξεροκρυο.Εχει πέσει κατάρα φέτος,δεν περιγράφεται η ατυχία..

Aν δεν αλλάξει αυτή η εμμονικη κυκλοφορία με τον Αζορικο να πατάει Ιταλία... Ξέχασε τα κέντροβορεια. Όλα προς νότο θα πηγαίνουν... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Aν δεν αλλάξει αυτή η εμμονικη κυκλοφορία με τον Αζορικο να πατάει Ιταλία... Ξέχασε τα κέντροβορεια. Όλα προς νότο θα πηγαίνουν... 

Σωστό αλλά  ώσπου να αλλάξει και να επανέλθει, ψοφησ ο κουρκος .... Σκούρα τα πράματα για φέτος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχως για Ηπειρο και Μακεδονια δεν υφισταται σοβαρος χειμωνας..Η δυτικη Μακεδονια μονο τα πηγε λιγο καλυτερα αλλα ειναι και αυτη κατω απο τα δεδομενα της..

Τα προσηνεμα εζησαν και ζουν εναν εξαιρετικο χειμωνα..Που συνδυασε το κρυο με τον υετο..Πραγμα σπανιο για τις περιοχες..Δυστυχως αν και ειμαστε τοσο μικρη χωρα σε εκταση,θελουμε πολυ διαφορετικα πραγματα ανα περιοχη για να θεωρησουμε εναν χειμωνα αξιολογο..

Εδω στη βοιωτια που βρισκομαι..Στο Κοκκινο..Τα πεθερικα μου,μου λενε οτι δεν θυμουνται ξανα τοσο χιονι να το εχει κρατησει τοσο καιρο...Και μενα που εκανε τρομερη εντυπωση...Παρα πολλες χιονουρες.

Στην περιοχη μου..Καλλιθεα,τρεις μερες με χιονοπτωση,ολες τον γεναρη,εξι μερες χιονοστρωση και 97mm ηδη ετησιο υετο..

Το 2021 μεχρι τον Μπαλο στις 14/10 ειχα ετησιο 113mm!!Για να καταλαβετε διαφορα..Οπως και να χει..Καιρος ειναι και θα γυρισει..Και πρεπει να γυρισει...Ο καιρος ξερει να κρατα τις ισορροπιες..Θα το κανει οταν πρεπει και κρινει αυτος!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Δυστυχως για Ηπειρο και Μακεδονια δεν υφισταται σοβαρος χειμωνας..Η δυτικη Μακεδονια μονο τα πηγε λιγο καλυτερα αλλα ειναι και αυτη κατω απο τα δεδομενα της..

Τα προσηνεμα εζησαν και ζουν εναν εξαιρετικο χειμωνα..Που συνδυασε το κρυο με τον υετο..Πραγμα σπανιο για τις περιοχες..Δυστυχως αν και ειμαστε τοσο μικρη χωρα σε εκταση,θελουμε πολυ διαφορετικα πραγματα ανα περιοχη για να θεωρησουμε εναν χειμωνα αξιολογο..

Εδω στη βοιωτια που βρισκομαι..Στο Κοκκινο..Τα πεθερικα μου,μου λενε οτι δεν θυμουνται ξανα τοσο χιονι να το εχει κρατησει τοσο καιρο...Και μενα που εκανε τρομερη εντυπωση...Παρα πολλες χιονουρες.

Στην περιοχη μου..Καλλιθεα,τρεις μερες με χιονοπτωση,ολες τον γεναρη,εξι μερες χιονοστρωση και 97mm ηδη ετησιο υετο..

Το 2021 μεχρι τον Μπαλο στις 14/10 ειχα ετησιο 113mm!!Για να καταλαβετε διαφορα..Οπως και να χει..Καιρος ειναι και θα γυρισει..Και πρεπει να γυρισει...Ο καιρος ξερει να κρατα τις ισορροπιες..Θα το κανει οταν πρεπει και κρινει αυτος!!!

400 χιλιοστά η Στενή!!! Δεν έχω ξαναδεί τόσα νερα στο χωριό! Ακόμα κ κει που δεν υπήρχαν ποτάμια, έχουν σχηματιστεί καταρράκτες! Η βρύση του γιατρού για όσους γνωρίζουν λίγο πάνω από την Στενή, εκτοξεύει το νερό σε απόσταση πολλών μέτρων! 

Μακάρι να είχαμε έναν χεινωνα που όλοι θα μέναμε ικανοποιημένοι, αλλά δυστυχώς αυτό συμβαίνει μια φορά στα πολλά χρόνια! 
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά συμφώνησαν τα μοντέλα ότι πιάνουμε και -5 στην Αττική το μεσημέρι, επίπεδο παγοποιησης αρκετές ώρες στα 600, πάχος 526dam, ΒΔ επιφάνειας και -33 στα 500 από τζιφο ενώ ο Ευρωπαίος μας δίνει -34.5!...κατά τ αλλά το ζήτημα είναι ο υετός που και πόσο θα πέσει αλλά όπου πέσει αν υπάρχει κάποια ραγδαιοτητα οι των 200+ μπορεί να το δουν πιστεύω

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, KapelosG said:

Τελικά συμφώνησαν τα μοντέλα ότι πιάνουμε και -5 στην Αττική το μεσημέρι, επίπεδο παγοποιησης αρκετές ώρες στα 600, πάχος 526dam, ΒΔ επιφάνειας και -33 στα 500 από τζιφο ενώ ο Ευρωπαίος μας δίνει -34.5!...κατά τ αλλά το ζήτημα είναι ο υετός που και πόσο θα πέσει αλλά όπου πέσει αν υπάρχει κάποια ραγδαιοτητα οι των 200+ μπορεί να το δουν πιστεύω

200 μέτρα είναι το Χαλάνδρι... αφήνω και την δική μου εκτίμηση... κάτω από Κηφισιά βροχή, έως Αγ. Στέφανο Διόνυσο σκόρπιες νιφάδες από εκεί και πάνω η όποια χιονόπτωση. Χιονόστρωση μικρή μόνο στα υπερβόρεια πχ Ιπποκράτειος και στα βουνά μας στα κλασσικά σημεία... Αυτά εάν βγει ο Τζίφος γιατί το Ευρωπαικό δίνει 0,5μμ στην Αθήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Δυστυχως για Ηπειρο και Μακεδονια δεν υφισταται σοβαρος χειμωνας..Η δυτικη Μακεδονια μονο τα πηγε λιγο καλυτερα αλλα ειναι και αυτη κατω απο τα δεδομενα της..

Τα προσηνεμα εζησαν και ζουν εναν εξαιρετικο χειμωνα..Που συνδυασε το κρυο με τον υετο..Πραγμα σπανιο για τις περιοχες..Δυστυχως αν και ειμαστε τοσο μικρη χωρα σε εκταση,θελουμε πολυ διαφορετικα πραγματα ανα περιοχη για να θεωρησουμε εναν χειμωνα αξιολογο..

Εδω στη βοιωτια που βρισκομαι..Στο Κοκκινο..Τα πεθερικα μου,μου λενε οτι δεν θυμουνται ξανα τοσο χιονι να το εχει κρατησει τοσο καιρο...Και μενα που εκανε τρομερη εντυπωση...Παρα πολλες χιονουρες.

Στην περιοχη μου..Καλλιθεα,τρεις μερες με χιονοπτωση,ολες τον γεναρη,εξι μερες χιονοστρωση και 97mm ηδη ετησιο υετο..

Το 2021 μεχρι τον Μπαλο στις 14/10 ειχα ετησιο 113mm!!Για να καταλαβετε διαφορα..Οπως και να χει..Καιρος ειναι και θα γυρισει..Και πρεπει να γυρισει...Ο καιρος ξερει να κρατα τις ισορροπιες..Θα το κανει οταν πρεπει και κρινει αυτος!!!

Σάκαρε καλημέρα !Δεν έχει κάνει και τίποτα ρε φίλε στο χωριό .Μην παρασύρεσαι . 6,1 μέση θερμοκρασία Ιανουαρίου φέτος, το 2020 είχε 6,4 , το 2019 είχε 6,0 . Δηλαδή είναι μια νορμάλ χρονιά  και φυσικά έχει κρατήσει πολλές φορές το χιόνι περισσότερο . Ποιος να θυμάται τι έγινε  πριν 15-20 χρόνια πίσω στο 2006, 2004, 2002 κτλ. , πόσο κράτησε το χιόνι ; Δεν έχει τον καημό μας ο υπόλοιπος κόσμος 😄.  

Πέρσι στην Μήδεια στο χωριό χιόνισε 14/02 μετά είχε σχετική ζέστη όπως θυμάσαι . 24/02 που πέρασα (βρήκα την σχετική αναφορά) είχε κρατήσει χιόνι η Λάρυμνα μέσα στο χωρίο και φυσικά περισσότερο το Κόκκινο. Δεν εννοώ χιόνι από τα εκχιονιστικά . 

Βέβαια έχουμε περάσει τα τελευταία 15 χρόνια τραγικούς χειμώνες παρά τις χιονοπτώσεις στην περιοχή  οπότε φυσικά και χαιρόμαστε για αυτό που συμβαίνει φέτος. Ποιος ξέρει τι θα ζήσουμε του χρόνου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, CATHA είπε:

200 μέτρα είναι το Χαλάνδρι... αφήνω και την δική μου εκτίμηση... κάτω από Κηφισιά βροχή, έως Αγ. Στέφανο Διόνυσο σκόρπιες νιφάδες από εκεί και πάνω η όποια χιονόπτωση. Χιονόστρωση μικρή μόνο στα υπερβόρεια πχ Ιπποκράτειος και στα βουνά μας στα κλασσικά σημεία... Αυτά εάν βγει ο Τζίφος γιατί το Ευρωπαικό δίνει 0,5μμ στην Αθήνα.

Καλα εσύ είσαι γνωστός χρόνια.....πουλάς απαισιοδοξία.....άγνωστος ο ψυχισμός του ανθρωπου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα δεν προλαβαίνουν να γίνουν σοβαρές αλλαγές, αλλά χρειάζεται μια μικρή ΔΝΔ μετατόπιση ώστε να μπουν κάποια φαινόμενα στο νομό. 

Με σενάριο Ευρωπαίου έχουμε ξεροκρυο με ψιχαλες-χιονομυγακια στο λεκανοπέδιο, εκτός από μεσημέρι Τρίτης που ίσως έχει κάποια σταθερά αλλά ασθενή φαινόμενα. Ο Τζίφος κάτι δίνει όλη τη μέρα

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, CATHA είπε:

200 μέτρα είναι το Χαλάνδρι... αφήνω και την δική μου εκτίμηση... κάτω από Κηφισιά βροχή, έως Αγ. Στέφανο Διόνυσο σκόρπιες νιφάδες από εκεί και πάνω η όποια χιονόπτωση. Χιονόστρωση μικρή μόνο στα υπερβόρεια πχ Ιπποκράτειος και στα βουνά μας στα κλασσικά σημεία... Αυτά εάν βγει ο Τζίφος γιατί το Ευρωπαικό δίνει 0,5μμ στην Αθήνα.

Φίλε πραγματικά σεβαστή η άποψη σου δεν έχω θέμα με την εκτίμηση σου, απλά αυτά βλέπω εγώ βάση μετάφρασης που κάνω στο μοντέλο...ότι πάρουμε καλό θα είναι μακάρι να χιονίσει και σε σένα έστω για λίγο ακόμα και αν δεν το πιστεύεις...γενικά το ευρωπαϊκό δυσκολεύεται στον υετό και την σωστή αποτύπωση του χρόνια, ο τζιφος είναι καλύτερος σε αυτό τον τομέα εξού και πιστεύω ότι θα το δούμε έστω για λιγο...δεν θέλουμε πάντως να πάει άλλο ανατολικά από Τ και ανέμους μπορούμε στα 200+

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, thivasnow said:

Καλα εσύ είσαι γνωστός χρόνια.....πουλάς απαισιοδοξία.....άγνωστος ο ψυχισμός του ανθρωπου

Σου προτείνω το ignore list. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Σάκαρε καλημέρα !Δεν έχει κάνει και τίποτα ρε φίλε στο χωριό .Μην παρασύρεσαι . 6,1 μέση θερμοκρασία Ιανουαρίου φέτος, το 2020 είχε 6,4 , το 2019 είχε 6,0 . Δηλαδή είναι μια νορμάλ χρονιά  και φυσικά έχει κρατήσει πολλές φορές το χιόνι περισσότερο . Ποιος να θυμάται τι έγινε  πριν 15-20 χρόνια πίσω στο 2006, 2004, 2002 κτλ. , πόσο κράτησε το χιόνι ; Δεν έχει τον καημό μας ο υπόλοιπος κόσμος 😄.  

Πέρσι στην Μήδεια στο χωριό χιόνισε 14/02 μετά είχε σχετική ζέστη όπως θυμάσαι . 24/02 που πέρασα (βρήκα την σχετική αναφορά) είχε κρατήσει χιόνι η Λάρυμνα μέσα στο χωρίο και φυσικά περισσότερο το Κόκκινο. Δεν εννοώ χιόνι από τα εκχιονιστικά . 

Βέβαια έχουμε περάσει τα τελευταία 15 χρόνια τραγικούς χειμώνες παρά τις χιονοπτώσεις στην περιοχή  οπότε φυσικά και χαιρόμαστε για αυτό που συμβαίνει φέτος. Ποιος ξέρει τι θα ζήσουμε του χρόνου...

Και Θεσσαλια πλην Βολου που ειδε κάτι λιγο, οι υπόλοιποι νιφαδα τσακιστη..για να δούμε θα παραμεινουμε αχιονοι..;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν γινεται ολες οι χρονιες να ειναι ιδιες. Οταν αλλες χρονιες η ηπειρος εβαζε 2 και 3 χιλιαδες η και παραπανω μμ.  ενω η Αττικη με το ζορι 250 εβγαινε κανενας εδω να φωναζει για καιρικες ανωμαλιες? Γιατι προφανως δεν υπαρχει περιοχη στην Ελλαδα - ουτε καν στην Ευρωπη με 3000 χιλιοστα μεσο ορο ετησιου υετου.

Εχουμε την κλιματικη αλλαγη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο καιρος θα σταματησει να κανει αυτο που παντα εκανε. Η θαλασσα εκει ειναι δεν εφυγε, αν και οποτε φυσηξει ΝΔ ανεμος παλι αυτες οι περιοχες θα βαζουν νερα ατελειωτα και οπως ειναι φυσικο η ανατολικη χωρα θα βαζει τα μισα απο τα φυσιολογικα της.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικά σε τέτοιο ψυχρό χειμώνα εάν δε κάνει μια σοβαρή χιονοκακοκαιρια καθαρόαιμη βόρεια η έστω κεντροβορεια θα προκειτε για τον χειρότερο χειμώνα που έχουμε ζήσει.Και το λέω αυτό γιατί έστω έναν μέτριο χιόνια σε τέτοιου είδους προσηνεμους χειμώνες τον είχαμε.Εχουμε ψοφήσει στο κρύο...προσωπικά θα το παλέψω μέχρι να βγει η ψυχή του γιατί δεν το δέχομαι και είναι ανωμαλία να μην κάτσει έστω μια μέρα χιόνια με τόσους αυλλωνες και τόσες ευκαιρίες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Χειμωνας δεν θα τελειωσει ετσι..Δεν γινεται!!!Πιστευω πολυ και στον Μαρτιο...Ουτε μεντορας ειμαι ουτε τιποτα..Αλλα φετος εχω επιβεβαιωθει σε αρκετα..Εχουμε ρεντα...

Ωραιος καιρος στο Κοκκινο και ωρα για ψησιμο...Αφηνουμε χαρτες και μοντελα..Οτι θελει ο καιρος θα μας το δωσει!!

20220206_113601.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...