Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκουραστείτε κοιμηθείτε κάντε έρωτα βγείτε έξω χαζεψτε της μελλισουλες που θα ξεμυτησουν ,ήδη είδα σήμερα μια, γιατί ίσως και να μην έχουμε δει το Γκράντε του φετινού χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ISIMERINOS είπε:

Όσο πιο ανατολικά πάει αζορ και όσο πιο δυνατά είναι τα γεωδυναμικα στην βάση του προς αν.μεσογειο τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες για γερό χιονοεπεισοδιο στα κεντροβορεια...καλή η προοπτική όπως την δείχνουν τα μοντελα με απαραίτητο το διαλλειμα .

Στο ευρωπαικο στα μεσοπροθεσμα παντως εχει και αξιολογο ποσοστο υπαρξης σκανδιναβικου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ISIMERINOS είπε:

Ξεκουραστείτε κοιμηθείτε κάντε έρωτα βγείτε έξω χαζεψτε της μελλισουλες που θα ξεμυτησουν ,ήδη είδα σήμερα μια, γιατί ίσως και να μην έχουμε δει το Γκράντε του φετινού χειμώνα.

Ρομαντικός...😏😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια υποψία backdoor την έβγαλε στις 192 ώρες πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Στα ορια εισαι παντως φωτο που ειδα απο γρεβενα σαββατο πριν το χιονια της αττικης δεν μου φανηκε μονο για 3 εκ χιονια 7-8 θα ελεγα σιγουρα .

5 βαριά που δε νομίζω να ήταν τόσα γιατί βγήκα βόλτα και τράβηξα φωτο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Seth13 είπε:

Μια υποψία backdoor την έβγαλε στις 192 ώρες πάντως.

Ναι συνεχές κρύο και υποψία backdoor. Πήγε να το δείξει και στο 6αρι.... Τώρα όμως είναι εμφανες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ένα θέλω να πω σε αυτό το στάδιο. 

Διαβάζω "κεντροβόρεια". Αυτός ο διαχωρισμός για το χιόνι είναι λάθος κατ΄εμέ. Η πεδινή Θεσσαλία είναι η χιονομάνα των ΠΕΔΙΝΩΝ της Ελλάδας, όλοι το ξέρουν αυτό. Δεν υπάρχει σύγκριση Τρικάλων, Καρδίτσας, Λάρισας (ο δε Βόλος χιονίζεται και με ημι-προσήνεμες διατάξεις) με την υπόλοιπη χώρα. 

Άλλο καιρό θέλει η πεδινή Μακεδονία για δυνατό χιόνι, άλλο καιρό η Θεσσαλία. Η οποία είδε μάλιστα 50ποντα και 40ποντα τα τελευταία χρόνια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, bardaris είπε:

πατριώτη αυριο το βράδυ δεν βλέπω να εχείς κανένα πρόβλημα για το δεκάποντο..και πάνω..το πρωί εχει κάτι περίεργα....αλλά το βράδυ...το χεις...γιατί στεναχωριέσαι και σκάς?

Πατριώτη τιποτα δεν εχω τα μαγαλ μοντελα ουκμο ευρωπαιος δε δίνουν τιποτα...θα δείξει.... μακάρι να γίνει στρω καιυποτυπωδης εγκλωβισμός σημερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, BrainA said:

Εγώ ένα θέλω να πω σε αυτό το στάδιο. 

Διαβάζω "κεντροβόρεια". Αυτός ο διαχωρισμός για το χιόνι είναι λάθος κατ΄εμέ. Η πεδινή Θεσσαλία είναι η χιονομάνα των ΠΕΔΙΝΩΝ της Ελλάδας, όλοι το ξέρουν αυτό. Δεν υπάρχει σύγκριση Τρικάλων, Καρδίτσας, Λάρισας (ο δε Βόλος χιονίζεται και με ημι-προσήνεμες διατάξεις) με την υπόλοιπη χώρα. 

Άλλο καιρό θέλει η πεδινή Μακεδονία για δυνατό χιόνι, άλλο καιρό η Θεσσαλία. Η οποία είδε μάλιστα 50ποντα και 40ποντα τα τελευταία χρόνια. 

Διάβασες για backdoor και επανεμφανίστηκες. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Εγώ ένα θέλω να πω σε αυτό το στάδιο. 

Διαβάζω "κεντροβόρεια". Αυτός ο διαχωρισμός για το χιόνι είναι λάθος κατ΄εμέ. Η πεδινή Θεσσαλία είναι η χιονομάνα των ΠΕΔΙΝΩΝ της Ελλάδας, όλοι το ξέρουν αυτό. Δεν υπάρχει σύγκριση Τρικάλων, Καρδίτσας, Λάρισας (ο δε Βόλος χιονίζεται και με ημι-προσήνεμες διατάξεις) με την υπόλοιπη χώρα. 

Άλλο καιρό θέλει η πεδινή Μακεδονία για δυνατό χιόνι, άλλο καιρό η Θεσσαλία. Η οποία είδε μάλιστα 50ποντα και 40ποντα τα τελευταία χρόνια. 

Τις περισσότερες φορές η θεσσαλια πλην Βόλου εχει ιδιο καιρο με ηπειρο και δυτικη μακεδονια και Πέλλα Πιερία Ημαθία....Αυτός είναι για μας ο κλασσικός κεντροβορειος χαχαχαχα ...2012 καμ μπακ ....Αλλά από κει και ανατολικα προς Θεσσαλονίκη πιο πολυ βόρειο σκέτο θελουν ,,..εξαίρεσεις βεβαια οπως 2001 υπάρχουν χαχα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Εγώ ένα θέλω να πω σε αυτό το στάδιο. 

Διαβάζω "κεντροβόρεια". Αυτός ο διαχωρισμός για το χιόνι είναι λάθος κατ΄εμέ. Η πεδινή Θεσσαλία είναι η χιονομάνα των ΠΕΔΙΝΩΝ της Ελλάδας, όλοι το ξέρουν αυτό. Δεν υπάρχει σύγκριση Τρικάλων, Καρδίτσας, Λάρισας (ο δε Βόλος χιονίζεται και με ημι-προσήνεμες διατάξεις) με την υπόλοιπη χώρα. 

Άλλο καιρό θέλει η πεδινή Μακεδονία για δυνατό χιόνι, άλλο καιρό η Θεσσαλία. Η οποία είδε μάλιστα 50ποντα και 40ποντα τα τελευταία χρόνια. 

Το εχω πει, ο ορος κεντροβορεια δεν πρεπει να περιλαμβανει τις Κεν.- Ανατ. Μακεδονια και Θρακη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Galanto said:

Τις περισσότερες φορές η θεσσαλια πλην Βόλου εχει ιδιο καιρο με ηπειρο και δυτικη μακεδονια και Πέλλα Πιερία Ημαθία....Αυτός είναι για μας ο κλασσικός κεντροβορειος χαχαχαχα ...2012 καμ μπακ ....Αλλά από κει και ανατολικα προς Θεσσαλονίκη πιο πολυ βόρειο σκέτο θελουν ,,..εξαίρεσεις βεβαια οπως 2001 υπάρχουν χαχα

Αντώνη, εκεί μεγάλωσα.

Με άλλο καιρό έτρωγαν τα Γρεβενα, η Κοζάνη, η Βέροια, η Έδεσσα, η Νάουσα, τα μεγάλα χιόνια, με άλλο καιρό τα Τρίκαλα και η Καρδίτσα. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο, αλλά τα κεντρικά πεδινά είναι άλλη εντελώς κατάσταση. Μην ξεχνάς ο κάμπος είναι φλατ, 100μ έχουν τα Τρίκαλα π.χ. Απλά περιστοιχίζονται από βουνά, κάνει εγκλωβισμούς, επηρεάζεται με διάφορους τρόπους....

Και μετά, ο όρος "κεντροβόρεια" περιλαμβάνει τι? Θεσσαλία, Ήπειρο, Μακεδονία, Θράκη, Νησιά Βορείου και Ανατολικού Αιγαίου? Είναι δυνατόν όλες αυτές οι ετερόκλητες περιοχές να έχουν μπει σε μία κατηγορία "κεντροβόρεια"?

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Αντώνη, εκεί μεγάλωσα.

Με άλλο καιρό έτρωγαν τα Γρεβενα τα μεγάλα η Κοζάνη, η Βέροια, η Έδεσσα, η Νάουσα, με άλλο καιρό τα Τρίκαλα και η Καρδίτσα. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο, αλλά τα κεντρικά πεδινά είναι άλλη εντελώς κατάσταση. Μην ξεχνάς ο κάμπος είναι φλατ, 100μ έχουν τα Τρίκαλα π.χ. Απλά περιστοιχίζονται από βουνά, κάνει εγκλωβισμούς, επηρεάζεται με διάφορους τρόπους....

Με τον ίδιο τρόπο τα τρώμε Κώστα απλα μια παει το χαμηλο πιο νοτια και εχει πολυ τρικαλσ Καρδίτσα μια πιο βορεια και ίσως τρώνε χιονονερο εκει και μεις χιονια ...Αλλά ειδικα καστορια γρεβενα Καρδίτσα τρικαλα έπηρεαζονται απο ιδια συστήματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

Αντώνη, εκεί μεγάλωσα.

Με άλλο καιρό έτρωγαν τα Γρεβενα, η Κοζάνη, η Βέροια, η Έδεσσα, η Νάουσα, τα μεγάλα χιόνια, με άλλο καιρό τα Τρίκαλα και η Καρδίτσα. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο, αλλά τα κεντρικά πεδινά είναι άλλη εντελώς κατάσταση. Μην ξεχνάς ο κάμπος είναι φλατ, 100μ έχουν τα Τρίκαλα π.χ. Απλά περιστοιχίζονται από βουνά, κάνει εγκλωβισμούς, επηρεάζεται με διάφορους τρόπους....

Ειχα κατι φωτογραφιες απο τον καμπο πριν 4 χρονια νομιζω ή 3 που οηγαινα Μετσοβο...Σαν σιβηρικη στεπα με 40ποντους χιονι και στρωμα παγωμενης ομιχλης 5.μετρα πανω απο το εδαφος.Σαν να εμπαινες ζγκαταψυξ'

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Αντώνη, εκεί μεγάλωσα.

Με άλλο καιρό έτρωγαν τα Γρεβενα, η Κοζάνη, η Βέροια, η Έδεσσα, η Νάουσα, τα μεγάλα χιόνια, με άλλο καιρό τα Τρίκαλα και η Καρδίτσα. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο, αλλά τα κεντρικά πεδινά είναι άλλη εντελώς κατάσταση. Μην ξεχνάς ο κάμπος είναι φλατ, 100μ έχουν τα Τρίκαλα π.χ. Απλά περιστοιχίζονται από βουνά, κάνει εγκλωβισμούς, επηρεάζεται με διάφορους τρόπους....

Απλα υπαρχει ενα προβλημα εδω χαχα...γεωγραφικα μπορεις να μας πεις κεντρικα δεκτο μετεωρολογικα ομως ειμαστε 100% β.ελλαδα ολη η εσωτερικη θεσσαλια πλην βολου...καθως και οι μο μεγιστων ελαχιστων κλπ ειναι σχεδον ιδιοι με τα απολυτα πεδινα της μακεδονιας...για προφανεις λογους βεβαια θα συμφωνησω οτι η θεσσσαλια σε απολυτα πεδινα βλεπει τις μεγαλυτερες ποσοτητες χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ειχα κατι φωτογραφιες απο τον καμπο πριν 4 χρονια νομιζω ή 3 που οηγαινα Μετσοβο...Σαν σιβηρικη στεπα με 40ποντους χιονι και στρωμα παγωμενης ομιχλης 5.μετρα πανω απο το εδαφος.Σαν να εμπαινες ζγκαταψυξ'

Το 17 γιωργο...ηταν αυτο..με θετικες 850 και ειχαμε ολικο παγετο στο εσωτερικο της θεσσαλιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Galanto said:

Με τον ίδιο τρόπο τα τρώμε Κώστα απλα μια παει το χαμηλο πιο νοτια και εχει πολυ τρικαλσ Καρδίτσα μια πιο βορεια και ίσως τρώνε χιονονερο εκει και μεις χιονια ...Αλλά ειδικα καστορια γρεβενα Καρδίτσα τρικαλα έπηρεαζονται απο ιδια συστήματα 

Ναι, αλλά με αυτό το σκεπτικό Αντώνη, λίγο πιο νότιοανατολικά πάει το Χ και γίνεται και ο προσήνεμος. Ή ο δυτικός χιονιάς του Μιχάλη όταν το σύστημα είναι πιο ΒΔ. Λιγο απο δω λιγο απο κει, αλλά ΓΙΑ ΧΙΟΝΙ καμία σχέση Θεσσαλία, Ήπειρος, Δ. Μακεδονία, Κ. Μακεδονία, Α. Μακεδονία, Νησιά Β + Α Αιγαίου που περιλαμβάνει ο όρος "κεντροβόρεια".

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ISIMERINOS said:

Κώστα είπα να το κάνω πιο οικουμενικό.θες βόρεια σκέτο?βόρεια δεν θα τα χαλάσουμε εκεί...😋

Δεν αναφερόμουν σε δικό σου ποστ Βαγγέλη.

Αλλά ναι, νομίζω άλλο Κεντρικά, άλλο βόρεια, άλλο δυτικά, άλλο ανατολικά προσήνεμα. Για το χιόνι μιλώντας πάντα. 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω προσωπικα δεν μπορω την μιρλα.Εδω χασαμε τα παντα δεν θα κλαιω αλλο για τον καιρο.Οποτε παμεγερα,60 μερες χειμωνα μπροστα μας να φερουμε τον ΚΟΓΚΑ 2.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Μια υποψία backdoor την έβγαλε στις 192 ώρες πάντως.

Και δεν ειναι μονο υποψια.....χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

Ναι, αλλά με αυτό το σκεπτικό Αντώνη, λίγο πιο νότιοανατολικά πάει το Χ και γίνεται και ο προσήνεμος. Ή ο δυτικός χιονιάς του Μιχάλη όταν το σύστημα είναι πιο ΒΔ. Λιγο απο δω λιγο απο κει, αλλά ΓΙΑ ΧΙΟΝΙ καμία σχέση Θεσσαλία, Ήπειρος, Δ. Μακεδονία, Κ. Μακεδονία, Α. Μακεδονία, Νησιά Β + Α Αιγαίου που περιλαμβάνει ο όρος "κεντροβόρεια".

Ο ορος κεντροβορεια ειναι εφευρεση ακυρη νομιζω αν μιλαμε για κεντροβορειο χιονια θα πρεπει να βαλουμε μεσα και λειβαδια και θηβα οποτε μονο 2001 και 1988 υπηρξε αυτο..με χιονοστρωμενες τοσες πολλες πολεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένας μεγάλος Βόρειος χιονιάς έχει εντελώς εκτός τον Βόλο με χιονόνερο την Λάρισα και βροχή όλη την αν Μακεδονία και Θράκη από Καβάλα και ανατολικότερα και βροχα επίσης Χαλκιδική .δυτική κεντρική Μακεδονία και δυτική Θεσσαλία σ αυτό που εγώ θέλω πάνε πακέτο.βεβαια στην εξέλιξη σαρώνεται και όλη αν Μακ και Θράκη και αρκετά βόρεια νησιά .έτσι για πιο αναλυτικό χοοπου καστ 😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...