Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, menidi said:

Πιο δυνατό σενάριο βλέπω γύρω στις 12 του μήνα. Εκεί καπου. Όχι ότι έχω τίποτα ιδιαίτερες γνώσεις. Βάσει ensembles μιλώ. 

Καλά προφανώς, το πιθανότερο είναι η μπακ ντορ να μας παρει ξωφαλτσα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Καλά προφανώς, το πιθανότερο είναι η μπακ ντορ να μας παρει ξωφαλτσα.

Και η μπακ ντορ θα μας παρει και η φροντ ντορ και ολες οι ντορς,ωσπου να γινει χωμα η ασφαλτος στη Μεσογειων,απο τα αλατια και τα εκχιονιστικα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

φιλε βαρδαρη μερικες διορθωσεις...μεχρι 82 δεν θυμαμε πολλα γιατι ειχε προηγηθει και η αχιονη σχετικα δεκαετια του 70 θυμαμε βεβαια το χιονι του 79 λες εσυ ,78 λεω εγω τα θεοφανεια που ηταν και το πρωτο μου χιονι ..βεβαια νομιζω οτι ειχε κανει διδυμες κακοκαιριες και τα φωτα του 78 και τα φωτα του 79 αλλα δεν ειμαι σιγουρος.απο το 84 παντως μεχρι και το 87 παρελειψες καποιους χιονιαδες.Το μονο σιγουρο ειναι οτι και τον χειμωνα του 84-85 (πρωτη γυμνασιου) και του 85-86 (δευτερα) και του 86-87 (τριτη) ειχαν κλεισει τα σχολεια το μεν 84-85 και 85-86 απο μια φορα ενω το 86-87 ειχε κανει οχι εναν αλλα 3 καλους χιονιαδες πριν τον μαρτιο του 87 .Και τοτε οπως ξερεις τα σχολεια εαν δεν ειχε ολικη και δεκαποντο δεν εκλειναν...επισης ξεχασες στα πιο κοντινα την υπατια με ολικη και μια μερα ολοκληρη σε χιονι παιζει να ηταν και ο μεγαλυτερος σε διαρκεια χιονιας μετα την μηδεια .επισης να σου θυμισω τα χρονια που ελειπες αλλους σημαντικους χιονιαδες και μπορει να μου ξεφευγει και καποιος μιας και ημουν φοιτητης στις σερρες απο το 92 μεχρι το 96.Τον φλεβαρη του 92, εναν χιονια της αγιας αναστασιας η του 93 η του 94 ,τον γεναρη του 95 ,τον γεναρη η τον φλεβαρη του 96 η του 97 ,τον διπλο χιονια του 99 ,το 2001 το 2005 και το 2006 που ηταν διπλος.ολα αυτα που σου λεω ηταν ολικες και 10+....εμενα μου βγαινουν 18 χιονιαδες μαζι με το 88 μινιμουμ σε 44 χρονια εκ των οποιων τα 12 οπως ξερεις ηταν πετρινα.αρα εκανε σε 32 χρονια 18 μινιμουμ ανω των 10 καθε δευτερη χρονια δηλαδη κατα μεσο εκ των οποιων οι 4 τουλαχιστον  ηταν μεγαλοι ενας της δεκαετια δηλαδη περιπου...

84-85 και 85-86 ειχε χιονι αλλά ελάχιστο από οσο θυμάμαι...και ηταν ολα παγωμένα.τα σχολεία μαλλον εκλεισαν λογω ψυχους αλλα χιονι......αλλά σε καμμια περίπτωση δεν θυμάμαι χιονι πανω από 10 cm ...αν στον τρίτο χιονιά του 86-87 εννοείς ενα νοτιαδόχονο..προς τον φλεβαρη....δεν νομίζω να ειναι αξιόλογος..την υπατία την θυμάμαι καλά....αλλα απο αριστοτέλους και δυτικά είχε το πολύ 8 εκ....απο αριστοτέλους και ανατολικά.....ηταν σχεδόν βροχή...ισως να είναι διαφορετικά τα κριτήρια αξιολόγησης....επιτρέψτε μου ομως να μην το συνεχίσω δεν εχει αξία....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Και η μπακ ντορ θα μας παρει και η φροντ ντορ και ολες οι ντορς,ωσπου να γινει χωμα η ασφαλτος στη Μεσογειων,απο τα αλατια και τα εκχιονιστικα 

Αμήν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, ΣΑΧΑΡΑ είπε:

φαντασου τι εκανε στο Κιλκις ολα αυτα τα χρονια θα ξεχασουμε αυτα που ξερουμε χαχα

φιλε μου επαναλαμβάνω δεν μίλησα για κιλκίς...και δεν εκανα καμμία προσπαθεια να ξεχάσεις οτιδήποτε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και η μπακ ντορ θα μας παρει και η φροντ ντορ και ολες οι ντορς,ωσπου να γινει χωμα η ασφαλτος στη Μεσογειων,απο τα αλατια και τα εκχιονιστικα 

Καλα.... η Μεσογείων έχει γίνει μαγαζι-γωνια για να ανοίξεις ψαράδικο. 

Πάγος....τσεκ 

Αλάτι....τσεκ 

Τελάρα (από τα οδοφράγματα του Seth) ....τσεκ 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Καλα.... η Μεσογείων έχει γίνει μαγαζι-γωνια για να ανοίξεις ψαράδικο. 

Πάγος....τσεκ 

Αλάτι....τσεκ 

Τελάρα (από τα οδοφράγματα του Seth) ....τσεκ 

 

 

Για την αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας το οδόφραγμα είχε φτιαχτεί με μπάζα σκαμμένου πεζοδρομίου λόγω προεκλογικής περιόδου δημοτικών εκλογών του 2006.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, bardaris είπε:

84-85 και 85-86 ειχε χιονι αλλά ελάχιστο από οσο θυμάμαι...και ηταν ολα παγωμένα.τα σχολεία μαλλον εκλεισαν λογω ψυχους αλλα χιονι......αλλά σε καμμια περίπτωση δεν θυμάμαι χιονι πανω από 10 cm ...αν στον τρίτο χιονιά του 86-87 εννοείς ενα νοτιαδόχονο..προς τον φλεβαρη....δεν νομίζω να ειναι αξιόλογος..την υπατία την θυμάμαι καλά....αλλα απο αριστοτέλους και δυτικά είχε το πολύ 8 εκ....απο αριστοτέλους και ανατολικά.....ηταν σχεδόν βροχή...ισως να είναι διαφορετικά τα κριτήρια αξιολόγησης....επιτρέψτε μου ομως να μην το συνεχίσω δεν εχει αξία....

στην υπατια που ειναι και προσφατος εμενα ιπποκρατειο..ολικη παντου εκτος δρομων και αυτο στην μεση των δρομων...αλλα παμε παρακατω στους νεους χιονιαδες που θα γραψουν ιστορια.βασικα πλεον εχει παραωριμασει το θεμα ενος ιστορικου χιονια οποτε ποιος ξερεις μπορει να κανει σερι χρονιες με κατι τετοιο...ας δουμε φετος τι μπορουμε να παρουμε και μη υποτιμαμε ουτε τον φλεβαρη ουτε τον μαρτιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλο βραδυ πρεπει να γεμισω μπαταριες γιατι μετα τις 10 φλεβαρη προβλεπω αδιακοπα ξενυχτια...ισως να μας χρωσταει κι εμας μια ημερα..."των ερωτευμενων"...😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, ΣΑΧΑΡΑ είπε:

ποσο καιρο εκανες εκει αν επιτρεπεται

Μετά το δίμηνο  στο κεπβ στην Θήβα τον χειμώνα του 83 που είδα 3 χιοναρες, απολυτηριο  απριλιο του 85 απο εκει , καμμια μεταθεση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ναι το ειδα,ειναι για.λιγο μονο το μεσημερι.Εγω πιστευω οτι θα χιονιζει ολη μερα,δεν προλαβαινει να το γυρισει.Θα ειναι δυνατη μερα αυριο για δυτ.Μακεδονια

Τζορτζ ουτε γρεβενα ουτε καστορια θα χιονισει αυριο και πασπαλα το βραδυ αυριο ...μονκ φλωρινα κοζανη και πτολεμαιδα ...εμςι θα χουμε συν στα 850 από 10 πρωι μεχρι 8 απόγευμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τζορτζ ουτε γρεβενα ουτε καστορια θα χιονισει αυριο και πασπαλα το βραδυ αυριο ...μονκ φλωρινα κοζανη και πτολεμαιδα ...εμςι θα χουμε συν στα 850 από 10 πρωι μεχρι 8 απόγευμα 

10+ αυριο.Τελος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν ο επόμενος κογκας δε μπει στην Αττική βράδυ, για μένα δε θα είναι κανονικός κογκας. Που ακούστηκε μέρα μεσημέρι να βγαίνει κογκας στη γύρα; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, xeneize said:

Αν ο επόμενος κογκας δε μπει στην Αττική βράδυ, για μένα δε θα είναι κανονικός κογκας. Που ακούστηκε μέρα μεσημέρι να βγαίνει κογκας στη γύρα; 

Λογικά θα βγει βράδυ για να λένε ότι το περίμεναν τη μέρα όπως την προηγούμενη φορά. 

Πάμε για το 18άρι με πίσω πόρτα.

back-door.jpg

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

10+ αυριο.Τελος

Έχω ζήσει πολλες τέτοιες κακοκαιριες θα βρέχει ακομα και με 1 βαθμό...δε κάνει λάθος ο ευρωπαιος στις τ στα 850 σε τέτοιες οριακές κακοκαιριες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, xeneize είπε:

Αν ο επόμενος κογκας δε μπει στην Αττική βράδυ, για μένα δε θα είναι κανονικός κογκας. Που ακούστηκε μέρα μεσημέρι να βγαίνει κογκας στη γύρα; 

Χαχααχα...ελα προχωραμε γιατι θα παει αλλου το θεμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, xeneize είπε:

Αν ο επόμενος κογκας δε μπει στην Αττική βράδυ, για μένα δε θα είναι κανονικός κογκας. Που ακούστηκε μέρα μεσημέρι να βγαίνει κογκας στη γύρα; 

Πάλι αρβύλες άκουγες χαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Έχω ζήσει πολλες τέτοιες κακοκαιριες θα βρέχει ακομα και με 1 βαθμό...δε κάνει λάθος ο ευρωπαιος στις τ στα 850 σε τέτοιες οριακές κακοκαιριες 

Ενταξει δεν μπορω να επιμενω,ξερεις καλυτερα.Ελπιζω για το καλυτερο παντως.Βασικα ξεκινημα με χιονι και βλεπουμε το μεσημερι.Τα μειων στα 850 ειναι λιγα χιλιομετρα πιο πανω μονο.10+,τελος..😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ενταξει δεν μπορω να επιμενω,ξερεις καλυτερα.Ελπιζω για το καλυτερο παντως.Βασικα ξεκινημα με χιονι και βλεπουμε το μεσημερι.Τα μειων στα 850 ειναι λιγα χιλιομετρα πιο πανω μονο.10+,τελος..😉

Μακάρι....εμπειρικά το λέω ..Κάθε κακοκαιρία διαφορετική είναι αλλά τι να κάνουμε...το καλό είναι ότι έχουμε μικρή αναστροφή όποτε ίσως χιονίζει το πρωι...το μυστικό είναι ο καλος υετος να έρθει μετα τις 8 το βραδυ τους μονο μπορουμε να δούμε 10 ποντο και αν έχει εγκλωβισμό και έχουμε ήδη το μεσημερι μονο 3 βαθμούς να παει 5 βαθμους δε ριχνει τιοοτα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, bardaris είπε:

84-85 και 85-86 ειχε χιονι αλλά ελάχιστο από οσο θυμάμαι...και ηταν ολα παγωμένα.τα σχολεία μαλλον εκλεισαν λογω ψυχους αλλα χιονι......αλλά σε καμμια περίπτωση δεν θυμάμαι χιονι πανω από 10 cm ...αν στον τρίτο χιονιά του 86-87 εννοείς ενα νοτιαδόχονο..προς τον φλεβαρη....δεν νομίζω να ειναι αξιόλογος..την υπατία την θυμάμαι καλά....αλλα απο αριστοτέλους και δυτικά είχε το πολύ 8 εκ....απο αριστοτέλους και ανατολικά.....ηταν σχεδόν βροχή...ισως να είναι διαφορετικά τα κριτήρια αξιολόγησης....επιτρέψτε μου ομως να μην το συνεχίσω δεν εχει αξία....

Βροχη δεν ειχε πουθενα στην υπατια στη θεσσαλονικη. Εδω στην αναληψη που ειναι η πιο ζεστη περιοχη της πολης ειχε πιασει και σε καποια στενα στους δρομους. Το γυρισε σε χιονονερο για 15 λεπτα στο τελος κατα τις 6 το απογευμα,οταν περασαμε σε θετικες στα 850. Στο πανοραμα που ειχε μπει πιο νωρις το 0,γυρισε πιο νωρις ενω ακομα χιονιζε στην πολη. Ουτε καν στην ωκεανιδα δεν εβρεξε που ηταν ο χειροτερος απο τους 3 χιονιαδες του 19,ειχε σε παρκα και αμαξια κανα 5ποντο

Η φωτο ειναι απο το χειροτερο χιονι εκεινης της σεζον,23 φλεβαρη με 14,6 βαθμους μεγιστη την προηγουμενη μερα,50 μετρα απο τη θαλασσα

FB_IMG_1643666584511.thumb.jpg.30deeb8fc2f0e268b93d500c8a0d9898.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, bardaris είπε:

84-85 και 85-86 ειχε χιονι αλλά ελάχιστο από οσο θυμάμαι...και ηταν ολα παγωμένα.τα σχολεία μαλλον εκλεισαν λογω ψυχους αλλα χιονι......αλλά σε καμμια περίπτωση δεν θυμάμαι χιονι πανω από 10 cm ...αν στον τρίτο χιονιά του 86-87 εννοείς ενα νοτιαδόχονο..προς τον φλεβαρη....δεν νομίζω να ειναι αξιόλογος..την υπατία την θυμάμαι καλά....αλλα απο αριστοτέλους και δυτικά είχε το πολύ 8 εκ....απο αριστοτέλους και ανατολικά.....ηταν σχεδόν βροχή...ισως να είναι διαφορετικά τα κριτήρια αξιολόγησης....επιτρέψτε μου ομως να μην το συνεχίσω δεν εχει αξία....

Το 86-87 επισης εκανε αρκετα καλο χιονι παραμονη χριστουγεννων στη θεσσαλονικη,αρα σιγουρα ακομα πιο μεγαλο στο κιλκις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σταματήστε να μαλώνετε για τα ιστορικά και πείτε ποια είναι η επόμενη περίοδος ενδιαφέροντος γιατί εγώ δεν βλέπω φως πουθενά !! 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Μετά το δίμηνο  στο κεπβ στην Θήβα τον χειμώνα του 83 που είδα 3 χιοναρες, απολυτηριο  απριλιο του 85 απο εκει , καμμια μεταθεση

Εχω δει φωτο της μανας μου που ειναι απο θηβα με χιονι πανω απο τον κωλο. Το 81 ή το 83 ειναι. Ειναι μεγαλυτεροι απο ολους τους πιο προσφατους χιονιαδες της (2014,2016,περσι και φετος). Πολυ χιονι εχω δει σε φωτο κι απο το 2008,ενω παρα πολυ πρεπει να ειχε το δεκεμβρη του 2001,ειχα παει παραμονες πρωτοχρονιας και ειχε ακομα χιονια (οπως και θεσσαλονικη) απο το χιονι στις 16-17 δεκεμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Kosmas34 είπε:

Σταματήστε να μαλώνετε για τα ιστορικά και πείτε ποια είναι η επόμενη περίοδος ενδιαφέροντος γιατί εγώ δεν βλέπω φως πουθενά !! 😅

Δεκεμβρης 2022-φλεβαρης 2023

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλαξε το άικον και με κρατάει όλη τη μέρα κάτω από 0 στα 850 αλλά δε νομίζω να φτάνει κι αυτό έπρεπε να χω μείον 2 ..δε βαριέσαι ότι κανει

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...