Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι τα μέσα του μήνα δεν φαίνεται κάτι, μετά βλέπουμε. Τα ensembles του gfs πάνε να φτιάξουν κάτι σαν το χθεσινό για τις 13 του μήνα

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=6&date=2022-02-09&model=gfs&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, alkis91_2.0 είπε:

Η Σοφία ήταν πολύ καλό χιόνι για πάνω.  Η Αριάδνη με -10 ήταν κάτι ακραίο θα έλεγα. Τώρα αν ακούς ιστορίες ότι η Β. Ελλάδα κάποτε ήταν Σιβηρία, θα μείνεις με το περίμενε 😆

Το καλύτερο χιόνι για τη περιοχή μου ήταν η Υπατία με διάφορα.

Η σοφία ήταν για Θεσσαλονίκη και ανατολικότερα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αδελφέ μου λες ακριβώς το αντιθετο από αυτο που σου λέω... όπως χιονίζει Αττική με το -8 το οποίο δεν έρχεται και κάθε μέρα έτσι υπάρχει και η αντίστοιχη περίοδος που δεν θα την ευνοεί ως προς αυτή  την άποψη. Βόρεια έχει τύχει να μην συνδυαστεί καλά φέτος ψύχος με υετό για πεδινό χιόνι, όμως απο τη στιγμή που μιλάμε για πλάτος 40 βόρειο και όχι 65 δεν γίνετε να αποκλείσουμε και τέτοιους χειμώνες. Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι. Δεν ξερω πως αλλιώς να στο εξηγήσω. 

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, isnow είπε:

Εγώ όσα χρόνια και όσους χειμώνες και να πάω πίσω..η κόντρα αθήνας-θεσσαλονίκης σε χιόνι..μου βγάζει πάντα νικήτρια την αθήνα..είναι καθαρά θέμα μικροκλίματος και θέσης της πόλης για μένα..δεν μπορούμε βάση αυτού να πούμε γενικότερα για κλίμα και αλλαγές τα τεέυταία χρόνια..εγω προσωπικά αλλαγή δεν έχω δει

Ετών 20 η βαριά 30😁😎😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπάμπη μου εγώ δεν μετέχω σε "παννελαδικους" σ αυτή την φάση😎.εκτός κι αν μιλάμε για Αριάδνη σε βελτιωμένη έκδοση και 2001...😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

Μπάμπη μου εγώ δεν μετέχω σε "παννελαδικους" σ αυτή την φάση😎.εκτός κι αν μιλάμε για Αριάδνη σε βελτιωμένη έκδοση και 2001...😃

Αυτο εννοώ Αριάδνη και Σοφία μαζι......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

Ετών 20 η βαριά 30😁😎😃

25 χαχαχαχ..κοιτάξτε έχετε δει παραπάνω πράγματα εγώ μίλησα αυστηρα για αυτά που έχω δει..και βέβαια η δεκαετία που πέρασε ήταν η χειρότερα μακράν από χιονιάδες για την πόλη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Αυτο εννοώ Αριάδνη και Σοφία μαζι......

Φώναξε ακόμα καμμια φίλη τους να κάνουμε κατάσταση 😜😜😜😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω βολευομαι μονο με μαρτη 2005 με λαρισα (λογω 2010) και κατερινη (λογω 2012) εκτος. Δυστυχως δε βρισκω τροπο να μεινουν εκτος βεροια,νααουσα και εδεσσα,οποτε αναγκαστικα ας το δουν με κατανομη σοφιας εννοειται. Κατερινη και λαρισα ομως γιβεται,με ενα τιμιοτατο + 0,5 στα 850

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα για αυτά λέτε? Ουφ κάτι ειδα το μεσημέρι. Όλα τα είχαν οι βόρειοι εμείς τους λείπαμε να τους λέμε ότι όλα είναι οκ😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

Εγω βολευομαι μονο με μαρτη 2005 με λαρισα (λογω 2010) και κατερινη (λογω 2012) εκτος. Δυστυχως δε βρισκω τροπο να μεινουν εκτος βεροια,νααουσα και εδεσσα,οποτε αναγκαστικα ας το δουν με κατανομη σοφιας εννοειται

Αλτρουιστή μου Τάσο..    Σκλήρανε ρε συ λίγο...  😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Φώναξε ακόμα καμμια φίλη τους να κάνουμε κατάσταση 😜😜😜😜

Είναι σοβαρές Κυρίες ρε συ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πω κάτι τελευταίο για αυτά που συζητούνται και να πάμε ξανά σε χάρτες

Η Θεσσαλονίκη από 1950-2006 σε 57 έτη είχε 1.28 επεισόδια χιονιού (όχι μέρες) ανά ετος με 2+ εκατοστά χιόνι και μέσο ύψος χιονιού 15-20cm...απο 2007-2022 (16ετη) εχει 0.44 επεισόδια χιονιού ανά ετος 2+ εκατοστών (1/3 του κανονικού) με μέσο ύψος 10cm

Θέλω να δω τι θα κάνει η μίνι εισβολή του Βαλεντίνου (αν μας κάτσει έστω λίγο καλύτερα και αυτό τι να πω φέτος μας θελει)

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Αλτρουιστή μου Τάσο..    Σκλήρανε ρε συ λίγο...  😅

Αν ειχε βγει αυτο που περιμεναμε το δεκεμβρη του 2011,τοτε αυτο θα ηταν το ιδανικο. Εξω και η λαρισα και η πιερια και η πελλα και η ημαθια,μεσα μονο εμεις και το κιλκις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

Αν ειχε βγει αυτο που περιμεναμε το δεκεμβρη του 2011,τοτε αυτο θα ηταν το ιδανικο. Εξω και η λαρισα και η πιερια και η πελλα και η ημαθια,μεσα μονο εμεις και το κιλκις 

Α να μπράβο...Τώρα μάλιστα.. Αρχιζεις να επανέρχεσαι🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τάσο τώρα που πρέπει να σηκώσεις την σημαία των στενά γεωγραφικών ορίων τώρα μου το παίζεις λαρτζ...χαχαχα...καλά λέει ο Μπάμπης.συνελθε!!!α και βγάλε την και την Χαλκιδική έξω από το δεύτερο ποδάρι και πίσω...χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Αν ειχε βγει αυτο που περιμεναμε το δεκεμβρη του 2011,τοτε αυτο θα ηταν το ιδανικο. Εξω και η λαρισα και η πιερια και η πελλα και η ημαθια,μεσα μονο εμεις και το κιλκις 

Μπορούμε οριακά και το Κιλκίς πάντως να το τζασουμε...χαχαχαχα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα συνδυασμο γεναρη 2014 που χιονισε με 0 στα 850 λογω βαρδαρη και αλλου ειχαν παγωμενη βροχη,με ενταση μαρτη 2005 κατανομη υετου σοφιας και χιλιοστα δεκεμβρη 2011

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Αν ειχε βγει αυτο που περιμεναμε το δεκεμβρη του 2011,τοτε αυτο θα ηταν το ιδανικο. Εξω και η λαρισα και η πιερια και η πελλα και η ημαθια,μεσα μονο εμεις και το κιλκις 

Θες δε θες η αλήθεια ειναι οτι στην πλειονότητα παμε πακέτο η Θεσσαλία σαν τον Μαρτη που δεν λείπει απο την Σαρακοστή..😉.το αποδεικνύουν οι σύγχρονοι χιονιαδες..

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι συγχρονοι μπορει,οι πιο παλιοι οχι. Ενα απο τα μεγαλυτερα χιονια των τελευταιων 10ετιων. Μεσα μαρτη.archives-1952-3-16-0-0.png.2ebfa015532c0f12b756ace3460f56db.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν φαίνεται να υπαρχει σοβαρο ενδεχόμενο για κατι δυνατο μεχρι και τα τέλη του μήνα. 

Ας κανει εστω βροχες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...