Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, ΣΑΧΑΡΑ said:

ρε φιλε μας κουρασες μπαινουμε να διαβασουμε τιποτα κ 11 στα 10 μην ειναι δικα σου κ δεν λες κ τιποτα ολο τα ιδια κ τα ιδια εμταξει φτανει

Το ότι δεν χαϊδεύω αυτιά δεν σημαίνει ότι δεν ισχύουν αυτά που λέω φίλε μου, αλλά θα σταματούσα εδώ έτσι και αλλιώς, ότι ήταν να ειπωθεί ειπώθηκε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ΣΑΧΑΡΑ είπε:

ρε φιλε μας κουρασες μπαινουμε να διαβασουμε τιποτα κ 11 στα 10 μην ειναι δικα σου κ δεν λες κ τιποτα ολο τα ιδια κ τα ιδια εμταξει φτανει

Πλάκα κανείς με αυτό το 10/11 έτσι;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Δεν είναι αυτή η λογική μου αλλά τέλος πάντων. Ξαναδιάβασε αυτό που γράφω και είμαι σίγουρος ότι θα την καταλάβεις 

Θα σου πω κάτι απλό.....Στην Αττική ο μέσος όρος τ στα 850 τα τελευταία 40 χρόνια δε νομίζω να πέφτει ποτε κατω απο μειον 2...αν οι επόμενοι 100 χειμωνες υποθετικά μιλώντας  ηταν χειμωνες που η κάθε μέρα τους ακολουθπυσε το μεσο ορο του καθε χειμωνιατκου μηνα στην αττικη  και εριχνε φαινομενα οσα καθε μηνα μεσο ορο τοτε τα 400 μέτρα και κατω τις Αττικής δε θα έβλεπαν χιονι τα επόμενα 100 χρόνια ...άλλα συμφωνα με τη λογική σου θα έπρεπε να χαρακτηρίσουμε αυτα τα 100 χρόνια ως τελειως φυσιολογικά γιατξ θερμοκρασιακα και υετικα ηταν οκ 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ensembles δείχνουν ότι μέχρι και 18/2 χαιρετάμε οποιαδήποτε χιονόπτωση σε χαμηλό υψόμετρο στη χώρα. Τουλάχιστον μετά την άνοδο  η θερμοκρασία πέφτει και έρχεται σε κανονικά για την εποχή επίπεδα. Για το διάστημα 20-28 βλέπουμε. Μακάρι να κάνει ένα μεγάλο πεδινό χιόνι οπουδήποτε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Ναι έχουν γίνει διατριβές πάνω σε αυτό. Συμβαίνει στα περισσότερα μέρη της γης. Ανεξάρτητα από τη μείωση ή αύξηση ημερών υετού, αύξηση της ποσότητας υετού που δίνει κάθε σύστημα. Αποτέλεσμα της υπερθέρμανσης του πλανήτη. 

Έχεις κάποιο λινκ πρόχειρο; Αυτό φάνηκε ως μοτίβο και σε Μήδεια και σε Ελπίδα και ΜΑΚΑΡΙ να ισχύει κάθε φορά. Από τα θετικά της κλιματικής αλλαγής σε ό,τι αφορά τη χιονολαγνεία μας με δεδομένο ότι έκανε 2 ιστορικούς με εξαιρετική χιονόστρωση και σε περιοχές του κέντρου παρ' όλο που η θερμοκρασία δεν έπεσε ποτέ κάτω από -9,3 στα 850. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Τα ensembles δείχνουν ότι μέχρι και 18/2 χαιρετάμε οποιαδήποτε χιονόπτωση σε χαμηλό υψόμετρο στη χώρα. Τουλάχιστον μετά την άνοδο  η θερμοκρασία πέφτει και έρχεται σε κανονικά για την εποχή επίπεδα. Για το διάστημα 20-28 βλέπουμε. Μακάρι να κάνει ένα μεγάλο πεδινό χιόνι οπουδήποτε.

Φαίνεται η ΒΔ Ελλάδα να ξυπνάει για λίγο! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Το ότι δεν χαϊδεύω αυτιά δεν σημαίνει ότι δεν ισχύουν αυτά που λέω φίλε μου, αλλά θα σταματούσα εδώ έτσι και αλλιώς, ότι ήταν να ειπωθεί ειπώθηκε. 

Τι να να χαιδεψεις φίλε απλα και.ωραια τα ειπε ο @Galanto αν ριξει πολλα μμ σε μια μερα και μετα τίποτα ολα καλα; Επίσης εδω Λάρισα ας πούμε υετικα ηταν αισχος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, larissa_mare είπε:

Τι να να χαιδεψεις φίλε απλα και.ωραια τα ειπε ο @Galanto αν ριξει πολλα μμ σε μια μερα και μετα τίποτα ολα καλα; Επίσης εδω Λάρισα ας πούμε υετικα ηταν αισχος.ας αλλάξουμε ομως θεμα στην ανάλυση χαρτών..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυξάνεται το σήμα στο βάθος... προτιμότερο χάρτες Αττικαριου 300+ παρά κουραστική ατελείωτη γκρίνια και διαμάχες χειμώνα που δεν τελείωσε....

gfs-13-384.png

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά....

Συγκαλώ έκτακτο συμβούλιο το απόγευμα, και ώρα 17:30 μμ,  με θέμα συζήτησης: Μέτρα και διαχείριση  πανελλαδικού χιονιά  20-28/2/2022.

Θα τηρηθεί αυστηρά το πρωτόκολλο ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT said:

Λοιπόν για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά....

Συγκαλώ έκτακτο συμβούλιο το απόγευμα, και ώρα 17:30 μμ,  με θέμα συζήτησης: Μέτρα και διαχείριση  πανελλαδικού χιονιά  20-28/2/2022.

Θα τηρηθεί αυστηρά το πρωτόκολλο ...

καλου κακου εκλεισα αεροπορικα για τις 23 με 28 : ) Στη χειροτερη, φραπες στο μικρολιμανο οπως ειχε πει καποτε και ο Γεωργατος οταν επαιζε στην Ιντερ (σε απαντηση τι του λειπει απο την ελλαδα)

Επεξεργάστηκε από geod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geod είπε:

καλου κακου εκλεισα αεροπορικα για τις 23 με 28 : ) 

Καλώς....Είσαι προνοητικός παιδί μου Γεώργιε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Εγω ειχα ενα απο τα πιπ υετοφορα καλοκαιρια πολυ πιο πανω απο το μεσο ορο αρα ζήσαμε φοβερο καλοκαιρι περσι εδω ..να μη παραπονιόμαστε χαχαχαα....

το εζησες μόνος εγω 30 χιλιομετρα πιο πάνω από σένα περιμένοντας μανιτάρια....😎 εβλεπα τις καταιδες πάνω από τα γρεβενά....τεσπα ενα αλλο στοιχείο του μεσευρωπαικού-ηπειρωτικου κλιματος ...που το διαφοροποιεί από το μεσογειακό..ειναι και ο ολικός παγετός...σοβαρό πιστεύω κριτήριο ενος σοβαρού χειμωνα...ανεξάρτητα αν χιονίζει η οχι...και εδω η θεσσαλονίκη που το χει και αυτό δεν νομίζω να εκανε ολικό παγετό καμμία μέρα...τις ωρες ηλιοφάνειας μη τις μελετάτε...για αν η συννεφιά στην θεσσαλονίκη ηταν βροχή θα μασταν βαλτος τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, geod είπε:

καλου κακου εκλεισα αεροπορικα για τις 23 με 28 : ) Στη χειροτερη, φραπες στο μικρολιμανο οπως ειχε πει καποτε και ο Γεωργατος οταν επαιζε στην Ιντερ (σε απαντηση τι του λειπει απο την ελλαδα)

Ο Σαχάρας  ο Μήτσος θα εκτελεί χρέη γραμματέα  και θα δίνει τον λόγο στους αναλυτές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ όσα χρόνια και όσους χειμώνες και να πάω πίσω..η κόντρα αθήνας-θεσσαλονίκης σε χιόνι..μου βγάζει πάντα νικήτρια την αθήνα..είναι καθαρά θέμα μικροκλίματος και θέσης της πόλης για μένα..δεν μπορούμε βάση αυτού να πούμε γενικότερα για κλίμα και αλλαγές τα τεέυταία χρόνια..εγω προσωπικά αλλαγή δεν έχω δει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπαρχει τπτ για πεδινο χιονι..κανα 2 ψιλοχιονιαδες θα βγουν ορεινων ημιορεινων και αυτοι προσηνεμων..το 20-28θα ειναι κανονικες Τ με κανα βροχοχαμηλο..εδω θα μαστε και θα τα βλεπουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, Delsnow said:

Δεν υπαρχει τπτ για πεδινο χιονι..κανα 2 ψιλοχιονιαδες θα βγουν ορεινων ημιορεινων και αυτοι προσηνεμων..το 20-28θα ειναι κανονικες Τ με κανα βροχοχαμηλο..εδω θα μαστε και θα τα βλεπουμε...

απόδοση? εδω στο williamhil το δινουν 1.77 για επικο χιονια Α. Προσ. : )

Επεξεργάστηκε από geod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Τι να να χαιδεψεις φίλε απλα και.ωραια τα ειπε ο @Galanto αν ριξει πολλα μμ σε μια μερα και μετα τίποτα ολα καλα; Επίσης εδω Λάρισα ας πούμε υετικα ηταν αισχος..

Υετικα δεν ειμαστε αισχος το 21 εκλεισε με 100 χιλιοστα πανω απο το κανονικο και το 22 παλι καλα ξεκινησε..εμεις εδω δεν εχουμε και κανα τρελο ετησιο υετο μην φανταστεις 430 χιλιοστα ειναι μο ορος ο ετησιος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, geod είπε:

απόδοση? εδω στο williamhil το δινουν 1.77 για επικο χιονια Α. Προσ.

Φιλε μου εγω αυτο βλεπω..αλλοι στα τελη γεναρη εβλεπαν οτι μεχρι 18 θα εχουμε κατι αξιολογο..τωρα παει στο 20+και λεγοντας...κατσε τοτε μην εχουμε τον αντικυκλωνα πανω μας και γελαμε πραγματικα....

 

 

Επεξεργάστηκε από Delsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

O χειμωνας στη θεσσαλονικη και γενικα τη βορεια ελλαδα ειναι τραγικος. Το οτι μπορει να εχει κοντα στα φυσιολογικα χιλιοστα υετου δε σημαινει τπτ. Το τριμηνο εχουμε βασει κλιματικων της μικρας 35 μερες υετου. Φετος εχει τις μισες,18 μερες. Αρα υετικα ειμαστε στα μισα. Κι αντε να κανει αλλες 2-3 μερες τελος του μηνα και αν. Προσωπικα δεν με χαλασε καθολου,αφου δε χιονιζει,το να βρεχει το θεωρω αχρηστο για τα γουστα μου. 

 

Θερμοκρασιακα ειμαστε νορμαλ περισσοτερο λογω αναστροφων και κρυου 20 μερου το γεναρη,παρα λογω κρυου χειμωνα. 

 

Απο εκει και περα για τα παραπονα περι ξηρασιας απο βορειους,απλα να θυμηθουν περσι και προπερσι ποσο παραπανω εβρεχε την ανοιξη απο τα κανονικα. Τοτε δεν σας πειραζε. Ετσι πανε αυτα κυριοι, ποτε θα ειμαστε πανω και ποτε κατω,μονα ζυγα δικα σας δε γινεται. Ευελπιστω σε αλλαγη κυκλοφοριας με  χαμηλα δυτικη ευρωπη την ανοιξη,για να εχουμε μια ευχαριστη και ηλιολουστη ανοιξη και οχι αστειους απριληδες με χιονια χαμηλα και καλοριφερ μεχρι μαη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα μακρο να πουμε οτι περαν του κρυου διαστατος 16 με τελος του μηνα που ειτε θα βγει σε μια δοση ειτε σε δυο αναμενουμε με τα πρωτα στοιχεια και τον μαρτη εξαρσεις κρυου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...