Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, bardaris είπε:

λοιπόν αφου κοιταξα καμποσες φορές τα τρεξίματα και με το σκεπτικό οτι οταν κάνουμε ανάλυση ουσιαστικά διατυπώνουμε μια υπόθεση και η υπόθεση θέλει καποιες παραδοχές που να στηρίζεται , εχουμε και λέμε

-Η κυκλοφορία παραμένει εμμονική με γιγάντιους αυλωνες να κινουνται από τον Καναδά στην Σκανδιναβία ουράλια

-Η διαταξη αυτή επιτρέπει στον Αζορικό....να συγκροτείται καλά στην δυτική ευρώπη ειναι αρνητική ομως για οποιοδήποτε μεσηβρινό ριτζάρισμα της προκοπής.

-Ο πολικός στρόβιλος δεν διαρυγνήεται με τιποτα για την ώρα.

Με αυτές τι παραδοχές οποιαδήποτε...υπαρξη σκανδιναβικού η σιβηρικού αποκλειεται καθώς...προυποθέτουν τουλάχιστον την χαλάρωση του πολικού στροβίλου...και κάπου ρε παιδί την εμφάνιση ανατολικού βορειοανατολικού ρεύματος στην ανώτερη ατμόσφαιρα.

Ετσι μονη μας ελπίδα ειναι ο Αζορικός και η τυχόν διαρρηξη από αυτόν της συνέχειας των Αυλώνων του Καναδά τετοιο σενάριο υπάρχει σε ολα τα μοντέλα..αλλά...αν ο αυλωνας  που θα καταφέρει να κινηθεί νοτια..από Αδριατική...στο Ιόνιο θα αποκοπεί εκει και θα εξασθενήσει πληρουμενος δλδ τρίχες,αν τώρα κινηθεί με μετωπο πανω από την ηπειρωτική χώρα δεν θα διαφερει σε τπτ από το σημερινο η το προηγουμε δλδ παλι τρίχες για τα κεντροβορεια.

Επομένως νομιζω οτι πιο ρεαλιστικό σενάριο και τρελλό για εμάς ειναι Αυλώνας από Βαλτική -Ουκρανία..να καταφέρει και να δυτικίσει....και εδώ κατα βάση θα πάμε παλι για προσήνεμο κερδιζοντας οτι μπορουμε εμείς....π.χ. θυμάστε ενα τρεξιμο πριν την Ελπίδα που εδειχνε σε δευτερο χρόνο...σχηματισμο χαμηλου στο Ιονιο και θαψιμο ΚΒ εκει νομίζω να ελπίζουμε,

Παντως θεωρώ με αυτήν την κυκλοφορία από την Πέμπτη θα αρχίζει να εμφανίζεται η επόμενη κακοκαιρία.

Ιστορίες για αγριους🤣ανούσιες αναλύσεις επί αναλύσεων χωρίς κάτι χειροπιαστό και ρεαλιστικο😂🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Παμεγερακηδες στον αγωνα ξανά! Ο μήνας εχει 8..

Εγώ τελείωσα ήδη με το φετινό χειμώνα το ίδιο να κάνετε  και οι υπόλοιποι... ας έχει για όλους ο μήνας 9 🤣🤣🤣🤣

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μωρε χιόνια όπως είπανε και κάποια παιδιά μπορεί να μας κάνει και τον Μάρτιο απλά αυτά δεν κρατάνε με τίποτα πάνω από δυο μέρες μην πω μια, άσε που αν ξυπνήσουν και τα δέντρα όχι χιόνι ούτε παγετό δεν θέλουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, teopap7 είπε:

Επιστροφή  στην κανονικότατα δευτερη σελιδα δε τελειωνει τιποτα!

gfs-0-312.png

Τι σημαίνει για την Ελλάδα αυτός ο χάρτης;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Τι σημαίνει για την Ελλάδα αυτός ο χάρτης;;

Οχι πολλα Αγγελε αφου ειναι μακρια χαβαλε κανουμε .Απλα πιστευω οτι δεν εχει τελειωσει κανενας χειμωνας ακομα.Ειναι απτις λιγε φορες που θυμαμαι να εχει ο αζορικος τετοια κεφια οποτε ολα ειναι ανοιχτα

Επεξεργάστηκε από teopap7
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Pupazzo di Sole είπε:

Αντε σιγά σιγά να ανέβει η θερμοκρασία να πίνουμε τα φρεντο στην παραλία 

Θα αργησει λιγο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Ιστορίες για αγριους🤣ανούσιες αναλύσεις επί αναλύσεων χωρίς κάτι χειροπιαστό και ρεαλιστικο😂🤣

αν υπηρχε δεν θα χρειαζοταν ολα αυτα απλά...ουτε καν η στηλη

Επεξεργάστηκε από bardaris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και περίμενα και περισσότερα πράγματα στα υπερβόρεια βάσει GFS, το ανάξιας λόγου κακοκαιρία για το λεκανοπέδιο επιβεβαιώθηκε. Αυτή η κακοκαιρία δεν θα κρινόταν αξιόλογη για το λεκανοπέδιο ούτε στους χειρότερους χειμώνες, ούτε στις εποχές της ''πείνας'' ανεξαρτήτως πήχη. Προφανώς προστίθεται σε έναν εξαιρετικό χειμώνα για εδώ και ανεβάζει τη συνολική χειμερινή εμπειρία, ούτε είναι λίγο να καταγράφεται μια ακόμα μέρα χιονόπτωσης σε ορισμένες περιοχές έστω και τυπικά. Στην υπόλοιπη Αττική ίσως έκανε κάτι περισσότερο αλλά και πάλι έχουν υπάρξει πολύ πιο αξιόλογα συστήματα.

Edit: Να δούμε αν μπορέσει να σώσει τη κατάσταση στα υπερβόρεια αργότερα. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, larissa_mare είπε:

Θεσσαλία στις.πολεις νιφαδα τσακιστη φυσικά !

βολος ειδε για λιγο χιονοπτωση η μιση πολη σιγουρα  😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

βολος ειδε για λιγο χιονοπτωση η μιση πολη σιγουρα  😛

Ειστε η οποία εξαίρεση φέτος..ο μονόφθαλμος από εμάς τους τυφλούς 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Kilkis1989 είπε:

Μακάρι να κρατήσει η τάση για τις βροχές ....από το ξερόκρυο καλύτερα βροχή...και ακόμα καλύτερα γίδα ....

Εμένα φιλε οι μόνες γίδες που μου αρέσουν ειναι της Ελασσόνας..;)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Ειστε η οποία εξαίρεση φέτος..ο μονόφθαλμος από εμάς τους τυφλούς 🤣

ισχυει, φετος ο βολος κραταει τα προσχηματα για τους κεντροβορειους με 4 μερες χιονοπτωσης, 4 μερες χιονοστρωσης και 50 χιλιοστα χιονονερο αχαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά....οποιος εχει και εικόνα για τον υετό εδω στα βόρεια...ας το παραθέσει...μου φαίνεται πάμε για ζημιά....την καλαμαριά ας πουμε την βλέπω στα 38.4 mm.ετους...μια νυχτα για τα Χανιά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα φιλαρακια...Εγω προσωπικα εχω παψει να γραφω στο συγκρεκριμενο θεμα..Τι αλλο να ζητησω??Κρυο,υετο και χιονια ειχαμε φετος..Δεν εχω παραπονο...

Ανεξαρτητα βεβαια απο το τι θελω εγω ο καιρος θα κανει τα δικα του...Ευχη μου να κανει ενα καλο πεδινο χιονι απο Λαμια και πανω...Ο Φλεβαρης θα δωσει κι αλλες διαταραχες..Θελει και τυχη βεβαια αλλα τα τρεξιματα των μοντελων δεν ειναι ασχημα..Για την ακριβεια ειναι καλυτερα σε σχεση με το τι εδειχναν λιγες μερες πριν..

Η απογοητευση πολλων φιλων ειναι απολυτως δικαιολογημενη αλλα ο χειμωνας δεν τελειωσε..Και δεν το γραφω ως ευχολογιο..Το εννοω..Ειμαι πεπεισμενος οτι ο χειμωνας θα δωσει μια ισχυρη διαταραχη ακομα..Η κυκλοφορια δεν ειναι κακη..Καθε αλλο..Αλλα ειναι πραγματικα κριμα,με τοσο κρυο και με τετοιες συνθηκες να μην εχει βγει καλο χιονι σε θεσσαλια,Ηπειρο και Μακεδονια..

Εχετε πιστη..Εχει δρομο ακομα..Καλο βραδυ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

ισχυει, φετος ο βολος κραταει τα προσχηματα για τους κεντροβορειους με 4 μερες χιονοπτωσης, 4 μερες χιονοστρωσης και 50 χιλιοστα χιονονερο αχαχαχαχαχα

Χαχα εσείς και η Δυτ. Μακεδονία ευνοειστε απο την απαίσια κυκλοφορία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Χαχα εσείς και η Δυτ. Μακεδονία ευνοειστε απο την απαίσια κυκλοφορία

Ε οχι και ευννοουμαστε τα ψιχουλα των ανατολικών παιρνουμε ,, απλα εμεις παιρνουμε καο ψιχουλα εσεις τιποτα χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ε οχι και ευννοουμαστε τα ψιχουλα των ανατολικών παιρνουμε ,, απλα εμεις παιρνουμε καο ψιχουλα εσεις τιποτα χαχαχα

Ε  ναι είστε οι μονοφθαλμοι εμείς οι τυφλοι χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με δύο λέξεις θα χαρακτηρίσω τον φετινό Χειμώνα για τον Βόλο, "τζάμπα κρύο", και ορισμένες φορές κατανοούσε και κουραστικό. Ο κάκιστος συνδιασμός κρύου με υετού μας έδωσε μόλις 5εκ και 3 ώρες σοβαρής χιονόπτωσης ενώ υπήρχαν οι προϋποθέσεις για κάτι δυνατό αλλά πάντα κάτι στράβωνε. Να δούμε αν υπάρχει κάτι ακόμη για φέτος αν και δεν το πολυπιστεω πλέον..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την Ήπειρο ως τώρα μέτριος χειμώνας με πολλά νερά το Δεκέμβρη, αρκετά χιόνια στην Πινδο και  πετσες στα κατοικήσιμα ορεινά. Τα ημιορεινά κάτω των 700μετρων δεν είδαν τίποτα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...